Rośliny goździkowate - najpopularniejsze rośliny
-
Goździk brodatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pachnące kwiatostany goździka brodatego stanowią ozdobę europejskich ogrodów już od kilku wieków. Roślina jest ceniona za urocze kwiaty oraz łatwość uprawy. Kwiaty goździka brodatego nadają się również do celów kulinarnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Słonecznica wąskolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Spokrewniona z goździkami słonecznica wąskolistna jest rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Liczne, płożące się pędy byliny tworzą luźną darń. Białe albo różowe kwiaty stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mydlnica lekarskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Mydlnica lekarska jest znana od wieków jako roślina lecznicza, ale wielką popularność i nazwę zawdzięcza właściwościom piorącym. Odwary z korzeni mydlnicy były kiedyś powszechnie stosowane do prania szczególnie delikatnych tkanin i koronek. Ze względu na swoje kwiaty, mydlnica lekarska jest również rośliną ozdobną w ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Goździk kropkowanybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Swoim naturalnym, subtelnym urokiem goździk kropkowany podbija ogrody skalne oraz wzorowane na naturalnych. Tworzy gęste kobierce, a jego niewielkie, jaskrawe kwiaty są zebrane w luźne kwiatostany. W ogrodach znajduje różnorodne zastosowanie, również jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Goździk sinybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Goździk siny jest rodzimą byliną o szarozielonych pędach i różowych kwiatach, tworzącą gęste, poduszkowate kępy. Nazwa gatunkowa gratianopolitanus pochodzi od nazwy miasta Grenoble, które w czasach rzymskich nazywało się Gratianopolis. Jest uprawiany w wielu odmianach jako roślina ozdobna.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny goździkowate - pozostałe rośliny
-
Rogownica kutnerowatabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
W maju i czerwcu wygląda rogownica kutnerowata niczym biała chmura w ogrodzie. Pokryta srebrzystymi włoskami roślina wygląda atrakcyjnie również poza sezonem kwitnienia. Tworzy szerokie i gęste poduszkowate kępy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Firletka kwiecistarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Firletka kwiecista cieszy się w ogrodzie dużą sympatią dzięki karminowoczerwonym kwiatom i oryginalnej szarozielonej barwie łodyg i liści pokrytych gęstym kutnerem. Jej ojczyzną są skaliste zbocza i zarośla w południowej Europie. Pierwotna nazwa rodzajowa Lychnis znaczyła z greckiego "lampa" i nawiązywała do wyrabianych z jej filcowatych liści knotów do lamp.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Goździk chińskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Goździk chiński rośnie na Dalekim Wschodzie jako bylina, jednak w naszych warunkach jest uprawiany w ogrodach z rozsady tylko przez jeden sezon. Ozdobę stanowią kwiaty rozwijające się od lipca do października. Liczne odmiany różnią się wielkością kwiatów, ich kolorem, wypełnieniem i wzorem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Firletka poszarpanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Firletka poszarpana jest rodzimego pochodzenia byliną, spotykaną często na wilgotnych łąkach. Jej różowoczerwone, oryginalnie powycinane kwiaty stanowią atrakcję ogrodowych rabat. Poza formą botaniczną istnieją też odmiany hodowlane firletki poszarpanej o białych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Łyszczec wiechowatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Łyszczec wiechowaty jest byliną rzadko spotykaną w naturalnym środowisku w Polsce, ale za to chętnie uprawianą w ogrodach. Na odpowiednim stanowisku nie wymaga specjalnej opieki, jego delikatne kwiaty nadają lekkości kwiatowym rabatom. Doskonale nadaje się na zimowe bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Firletka chalcedońskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Firletka chalcedońska wyróżnia się w ogrodzie jaskrawymi, szkarłatnoczerwonymi kwiatami zebranymi w kwiatostany na końcu wzniesionych pędów. Zadomowiona w Azji Centralnej i Syberii bylina dotarła w XVI wieku do Europy Środkowej z tureckich ogrodów, co wyjaśnia nazwę gatunkową pochodzącą od starożytnego miasta leżącego w pobliżu dzisiejszego Konstantynopola.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Firletka smółkabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Smółka pospolita, nazywana firletką lepką, jest byliną spotykaną w zaroślach i na terenach trawiastych. Jej łodyga jest pod górnymi węzłami mocno kleista, co tłumaczy nazwę rośliny. Ozdobę stanowią wiechy różowopurpurowych kwiatów. Istnieją też odmiany hodowlane firletki smółki o kwiatach pełnych albo białych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mydlnica bazyliowatabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Mydlnica bazyliowata ma swoją ojczyznę w europejskich górach między Hiszpanią i wschodnim obszarem śródziemnomorskim. Jako roślina dekoracyjna w ogrodzie została wymieniona przez szwajcarskiego botanika Conrada Gessnera już w 1561 roku. Obecnie istnieje wiele odmian tej mydlnicy stosowanych do obsadzania ogrodów skalnych i murków.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kąkol polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pospolity w przeszłości w uprawach zbóż kąkol polny budził postrach jako roślina powodująca liczne zatrucia. Wraz ze stosowaniem herbicydów oraz bardziej wydajnych metod oczyszczania ziarna, kąkol polny w środowisku naturalnym prawie zupełnie wyginął. Zła sława wśród dawnych rolników w niczym nie umniejsza urody tej rośliny i subtelnego piękna jej dużych, fioletoworóżowych kwiatów na ogrodowych rabatach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Goździk postrzępionybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Goździk postrzępiony, nazywany też pierzastym, jest rodzimą byliną górską od wieków uprawianą w ogrodach jako roślina kwiatowa. Jego ozdobę stanowią delikatne, pachnące kwiaty z postrzępionymi płatkami. Zaletą goździka postrzępionego jest jego całkowita mrozoodporność w naszych warunkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Łyszczec nadobnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Łyszczec nadobny, nazywany też gipsówką wytworną, jest delikatną i pełną wdzięku rośliną jednoroczną z rodziny goździkowatych, o czym świadczą jego epitety gatunkowe. Rozpierzchły pokrój, wąskie liście i duża liczba drobnych kwiatków nadają gipsówce niezwykłej lekkości. Oprócz formy botanicznej o białych kwiatach, w uprawie spotyka się kultywary kwitnące w odcieniach różu i czerwieni.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Lepnica białarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Lepnica biała jest zadomowioną u nas od wieków rośliną zielną, przeważnie jednoroczną. Otwiera swoje pachnące kwiaty dopiero wieczorem, aby wabić nocne motyle. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Sylena, towarzysza Bachusa, przedstawianego z wydatnym brzuchem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Goździk ogrodowy 'Pink Kisses'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Goździk 'Pink Kisses' jest odmianą o nieco drobniejszych niż inne kwiatach, ale za to kwitnącą długo i obficie. Jest bardziej odporny na mróz i lepiej zimuje od odmian o dużych kwiatach. 'Pink Kisses' przez całe lato rozwija półpełne, lekko pachnące kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny goździkowate - gatunki, zdjęcia, opis, wymagania, pielęgnacja
Popularny w Polsce goździk to tylko jeden z nielicznych rodzajów, które zaliczają się do rodziny goździkowatych. Warto przyjrzeć się popularnym gatunkom dziko rosnącym, a także tym udomowionym. Ciekawostką jest to, że większość z nich jest uznawanych za chwasty ze względu na bardzo dużą ekspansywność i zarastanie pól uprawnych. Zobacz, jakie rodzaje można uprawiać w swoim ogrodzie, a także jakie posiadają one wymagania.
Rośliny goździkowate - opis
Rośliny zielne zaliczające się do rodziny goździkowatych najczęściej dorastają od kilkunastu do nawet 100 cm wysokości. Bardzo rzadko występują jako krzewy. Liście roślin zielnych są pojedyncze, najczęściej układają się naprzeciwlegle. Wszystkie rośliny zielne wyróżniają się promienistymi kwiatami, które składają się z kielicha oraz korony. Większość kwiatów posiada tylko jeden słupek, a także 5 lub 10 pręcików, które znajdują się w jednym lub dwóch okółkach.
Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek. Niektóre gatunki owocują jako jagody lub nawet orzeszki. W każdym owocu znajdują nasiona w liczbie uzależnionej od konkretnego gatunku rośliny. Okres kwitnienia najczęściej przypada na czerwiec oraz lipiec. Chociaż są spotykane również inne rodzaje, szczególnie udomowione, które kwitną od czerwca aż do września.
Rodzaje i gatunki roślin goździkowatych
Jak już wspomniano, na terenie Polski występuje 28 rodzajów roślin goździkowatych. Wśród nich wymienia się między innymi takie jak goździk, mydlnica, smółka, kąkol, gwiazdnica, piaskownica, kościenica, mokrzyca, goździeniec, czy też muchotrzew. Rośliny zielne występują przeważnie na łąkach, zagonach, a także spotykane są przy polach uprawnych.
Do najpopularniejszych gatunków roślin goździkowatych zaliczają się:
- Bniec biały (Melandrium album Mill.) - są to chwasty, które występują głównie w uprawach zbóż, roślin okopowych czy też lucerny. Ich opis pozwala na szybkie zidentyfikowanie rośliny. Dorasta ona nawet do 100 cm wysokości. Liście wyróżniają się lancetowatym kształtem. Okres kwitnienia trwa od maja aż do października. W tym okresie na końcu łodyg możemy zaobserwować białe kwiaty z widocznym kielichem.
- Kąkol polny (Agrostemma githago L.) - jest to jednoroczna roślina osiągająca do 90 cm wysokości. Jej liście również wyróżniają się lancetowatym kształtem, jednak są one dość wąskie. Kąkol polny kwitnie na fioletowo. Rośliny zielne tego gatunku także spotykane są w uprawach zbóż.
- Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) - opis tej rośliny wskazuje na niewysoką roślinę zielną, wieloletnią, kwitnącą na biało. To, co wyróżnia mydlnicę lekarską to wydzielanie saponiny, przez co była ona wykorzystywana do produkcji mydła. Natomiast sama roślina posiada właściwości zdrowotne. Wykorzystuje się ją do leczenia schorzeń układu oddechowego.
Goździk - uprawa i wymagania
Goździk ogrodowy jest gatunkiem rośliny zielnej, której możliwa jest samodzielna uprawa. Wyróżnia się najczęściej kwiatami o ząbkowanych płatkach, które w zależności od odmiany potrafią osiągać nawet do ok. 10 cm średnicy. Uprawa goździków nie jest skomplikowana. Jest to roślina, której sprzyja żyzna gleba, wyróżniająca się obojętnym lub lekko zasadowym odczynem. Należy pamiętać o tym, że jest to roślina, która będzie preferować wilgotne podłoże.
Goździk powinien być wysiewany na słonecznych stanowiskach. W miejscach, w których panuje półcień, roślina także sobie poradzi, ale jej kwitnienie może być mniej intensywne. Goździki ogrodowe wymagają regularnego podlewania, szczególnie w czasie suszy. Ponadto warto nawozić rośliny przy użyciu saletry amonowej. Świetnie sprawdzą się również nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących. Zasilanie składnikami odżywczymi powinno nastąpić od maja do czerwca. Na sezon zimowy należy okrywać rośliny, dzięki czemu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż goździki nie przemarzną do wiosny. Goździki świetnie prezentują się na skalniakach, obwódkach, a także na tradycyjnych rabatach.