Rośliny goździkowate

Ilustracja rośliny goździkowate

Rośliny goździkowate (Caryophyllaceae) - rodzina roślin okrytonasiennych należąca do rzędu goździkowców oraz nadrzędu goździkopodobnych, do której zaliczają głównie rośliny zielne. Przyjmuje się, że obejmuje ona od ok. 2000 do nawet 3000 gatunków na całym świecie, w tym Polsce spotykanych jest niespełna 100 zaliczających się do 28 rodzajów. Rośliny goździkowate występują głównie w strefie umiarkowanej na półkuli północnej oraz południowej. Niektóre gatunki spotykane są również w Afryce, Ameryce Południowej, czy też w Oceanii.

Rośliny goździkowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny goździkowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny goździkowate - gatunki, zdjęcia, opis, wymagania, pielęgnacja

Popularny w Polsce goździk to tylko jeden z nielicznych rodzajów, które zaliczają się do rodziny goździkowatych. Warto przyjrzeć się popularnym gatunkom dziko rosnącym, a także tym udomowionym. Ciekawostką jest to, że większość z nich jest uznawanych za chwasty ze względu na bardzo dużą ekspansywność i zarastanie pól uprawnych. Zobacz, jakie rodzaje można uprawiać w swoim ogrodzie, a także jakie posiadają one wymagania.

Rośliny goździkowate - opis

Rośliny zielne zaliczające się do rodziny goździkowatych najczęściej dorastają od kilkunastu do nawet 100 cm wysokości. Bardzo rzadko występują jako krzewy. Liście roślin zielnych są pojedyncze, najczęściej układają się naprzeciwlegle. Wszystkie rośliny zielne wyróżniają się promienistymi kwiatami, które składają się z kielicha oraz korony. Większość kwiatów posiada tylko jeden słupek, a także 5 lub 10 pręcików, które znajdują się w jednym lub dwóch okółkach.

Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek. Niektóre gatunki owocują jako jagody lub nawet orzeszki. W każdym owocu znajdują nasiona w liczbie uzależnionej od konkretnego gatunku rośliny. Okres kwitnienia najczęściej przypada na czerwiec oraz lipiec. Chociaż są spotykane również inne rodzaje, szczególnie udomowione, które kwitną od czerwca aż do września.

Rodzaje i gatunki roślin goździkowatych

Jak już wspomniano, na terenie Polski występuje 28 rodzajów roślin goździkowatych. Wśród nich wymienia się między innymi takie jak goździk, mydlnica, smółka, kąkol, gwiazdnica, piaskownica, kościenica, mokrzyca, goździeniec, czy też muchotrzew. Rośliny zielne występują przeważnie na łąkach, zagonach, a także spotykane są przy polach uprawnych.

Do najpopularniejszych gatunków roślin goździkowatych zaliczają się:

  • Bniec biały (Melandrium album Mill.) - są to chwasty, które występują głównie w uprawach zbóż, roślin okopowych czy też lucerny. Ich opis pozwala na szybkie zidentyfikowanie rośliny. Dorasta ona nawet do 100 cm wysokości. Liście wyróżniają się lancetowatym kształtem. Okres kwitnienia trwa od maja aż do października. W tym okresie na końcu łodyg możemy zaobserwować białe kwiaty z widocznym kielichem.
  • Kąkol polny (Agrostemma githago L.) - jest to jednoroczna roślina osiągająca do 90 cm wysokości. Jej liście również wyróżniają się lancetowatym kształtem, jednak są one dość wąskie. Kąkol polny kwitnie na fioletowo. Rośliny zielne tego gatunku także spotykane są w uprawach zbóż.
  • Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) - opis tej rośliny wskazuje na niewysoką roślinę zielną, wieloletnią, kwitnącą na biało. To, co wyróżnia mydlnicę lekarską to wydzielanie saponiny, przez co była ona wykorzystywana do produkcji mydła. Natomiast sama roślina posiada właściwości zdrowotne. Wykorzystuje się ją do leczenia schorzeń układu oddechowego.

Goździk - uprawa i wymagania

Goździk ogrodowy jest gatunkiem rośliny zielnej, której możliwa jest samodzielna uprawa. Wyróżnia się najczęściej kwiatami o ząbkowanych płatkach, które w zależności od odmiany potrafią osiągać nawet do ok. 10 cm średnicy. Uprawa goździków nie jest skomplikowana. Jest to roślina, której sprzyja żyzna gleba, wyróżniająca się obojętnym lub lekko zasadowym odczynem. Należy pamiętać o tym, że jest to roślina, która będzie preferować wilgotne podłoże.

Goździk powinien być wysiewany na słonecznych stanowiskach. W miejscach, w których panuje półcień, roślina także sobie poradzi, ale jej kwitnienie może być mniej intensywne. Goździki ogrodowe wymagają regularnego podlewania, szczególnie w czasie suszy. Ponadto warto nawozić rośliny przy użyciu saletry amonowej. Świetnie sprawdzą się również nawozy przeznaczone dla roślin kwitnących. Zasilanie składnikami odżywczymi powinno nastąpić od maja do czerwca. Na sezon zimowy należy okrywać rośliny, dzięki czemu istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, iż goździki nie przemarzną do wiosny. Goździki świetnie prezentują się na skalniakach, obwódkach, a także na tradycyjnych rabatach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto