Rośliny gruboszowate - najpopularniejsze rośliny
-
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Eszeweria błękitnabyliny sukulent roślina ozdobna
Eszeweria błękitna, podobnie jak jej liczne krewniaczki, jest bardzo odporna i prawie nie wymaga podlewania. Jest idealną rośliną doniczkową dla osób, które nie mogą poświęcić kwiatom zbyt dużo czasu. Dziwnie brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia meksykańskiego rysownika roślin Atanasio Echeverría y Godoy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik Morganabyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik Morgana jest meksykańskim gatunkiem byliny sukulentowej o długich, zwisających pędach. W przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków, jak na przykład rozchodnik biały, kaukaski albo ostry, ten gatunek jest wrażliwy na mróz i u nas może być uprawiany tylko w pomieszczeniach. Wymaga dużo słońca i zawsze dodatniej temperatury.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny gruboszowate - pozostałe rośliny
-
Grubosz drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz drzewiasty zalicza się do pełnych wdzięku sukulentów, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Charakterystyczny gruby i niski pień z rozłożystą koroną nadają mu wygląd drzewka bonsai. Srebrzystoniebieskie i matowe liście odróżniają go od kuzyna, grubosza jajowatego, który ma liście zielone i błyszczące.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rojnik murowybyliny sukulent roślina ozdobna
Oryginalne rozetki rojnika murowego są najczęściej wykorzystywane jako ozdoba w ogrodach skalnych albo okrycie większych powierzchni. W dawnych czasach rojnik był uważany za roślinę magiczną i sadzony na dachach i ścianach domów. Posiada również właściwości lecznicze. Jako sukulent jest bardzo odporny na suszę i mało wymagający.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik kaukaskibyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik kaukaski jest sukulentową byliną sprowadzoną przez ogrodników w XIX wieku do Europy. Doskonale znosi nasze warunki klimatyczne i czasem występuje nawet w naturalnym środowisku jako zbieg z ogrodu. Rozwija płożące i ukorzeniające się pędy płonne oraz wzniesione pędy kwiatowe. Efektowne podbaldachy kwiatów wabią na rabaty roje pszczół.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik ościstybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik ościsty jest byliną sukulentową łatwą w uprawie, znajdującą różnorodne zastosowanie w ogrodzie. Występuje naturalnie w całej Europie (z wyjątkiem Wysp Brytyjskich), również w Polsce, i jest przystosowany do naszych warunków zimowych. We Francji jest używany również w kuchni jako przyprawa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz 'Hobbit'byliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz jajowaty 'Hobbit' jest kultywarem południowoafrykańskiego gatunku Crassula ovata i różni się od formy botanicznej formą liści. Sukulentowe liście grubosza 'Hobbit' przypominają jednym średniowieczne trąby, innym uszy filmowego Shreka, a całość wygląda niczym zielony koralowiec. Jest idealną rośliną na słoneczne stanowiska.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik ostrybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik ostry jest idealną byliną rodzimego pochodzenia do obsadzenia mocno nasłonecznionych miejsc na ubogiej glebie w ogrodzie. Odporny na suszę sukulent może zastąpić na małych powierzchniach bardziej wymagającą trawę jako roślina okrywowa. Wczesnym latem rozwija na dodatek mnóstwo jaskrawożółtych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Eonium drzewiastepółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Eonium drzewiaste rośni w naturze jako sukulentowy półkrzew o zgrubiałych łodygach i liściach. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa aionios, które znaczy tyle, co "trwały, wieczny". Ozdobę stanowią zebrane w rozetki liście oraz duże, stożkowate kwiatostany. W naszych warunkach eonium jest długowieczną rośliną doniczkową.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe wiechowaterośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne do mieszkania
Kalanchoe wiechowate jest dwuletnią rośliną sukulentową, tworzy rozetę dużych, mięsistych liści o zaokrąglonym kształcie i szarozielonej barwie z czerwonym obrzeżeniem, pokrytych woskowym nalotem. W drugim roku rozwija pęd kwiatowy o wysokości 60-100 cm i po kwitnieniu obumiera. W naturze rośnie na łąkach pośród skał, a u nas jest ozdobną rośliną doniczkową.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik białybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik biały jest sukulentową byliną, która do Polski trafiła pod koniec XIX wieku. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, rozprzestrzenił się też w naturalnym środowisku, nie stanowiąc jednak zagrożenia dla gatunków rodzimych. Białe albo jasnoróżowe gwiazdki kwiatów stanowią ozdobę słonecznych i gorących zakątków ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz dziurkowanybyliny sukulent roślina ozdobna
Crassula perforata jest sukulentem o bardzo dekoracyjnym wyglądzie. Jego mięsiste, trójkątne liście są ułożone parami, prostopadle do łodygi, przez co wyrośnięte pędy przypominają naszyjnik z nawleczonymi jasnozielonymi koralikami. Podwójne liście tego grubosza wyglądają jakby były przedziurawione - na co wskazuje też nazwa botaniczna rośliny.
bylina, półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz widłakowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz widłakowaty jest południowoafrykańskim gatunkiem o cienkich pędach z gęsto osadzonymi małymi, mięsistymi listkami, co może przypominać gałązki widłaka. Pędy początkowo wzniesione, z czasem zaczynają się pokładać. Między listkami mogą się pojawiać niepozorne, żółtozielone kwiatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe pierzastebyliny sukulent roślina ozdobna
Żyworódka pierzasta, mylona często z żyworódką Daigremonta, również tworzy małe roślinki-rozmnóżki liściowe, ale w odróżnieniu od innych gatunków swojego rodzaju dopiero wtedy, gdy odłamany liść leży na ziemi. Żyworódka pierzasta zafascynowała nawet sławnego niemieckiego poetę i przyrodnika Johanna Wolfganga von Goethe - w Niemczech jest nazywana „rośliną Goethego”.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny gruboszowate - opis, wymagania, pielęgnacja, ciekawostki
Moda na sukulenty w domu nadal nie ustaje. Warto zaznaczyć, iż większość z tych sukulentów to rośliny gruboszowate. Wśród nich wymienia się również drzewko szczęścia. Warto zatem sprawdzić, w jaki sposób wygląda uprawa doniczkowa tych roślin, a także jakie okazy w naszych domach będą prezentować się wyjątkowo oryginalnie.
Rośliny gruboszowate - opis
Do rodziny roślin gruboszowatych zaliczają się przede wszystkim byliny. Chociaż wśród przedstawicieli można spotkać także krzewy, epifity, a nawet rośliny wodne. To, co wyróżnia gruboszowate to mięsiste liście, które bardzo często ze względu na swoje przystosowanie do poszczególnych warunków, pokryte są różnymi włoskami lub woskiem. Jeżeli pojawiają się kwiaty, to zazwyczaj przybierają one kwiatostan wierzchotkowaty. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce zbiorowe, posiadające liczne małe nasionka.
Klimat, w jakim najczęściej spotykane są rośliny z rodziny gruboszowatych, najczęściej opisywany jest jako tropikalny oraz subtropikalny. Jednak niektórzy przedstawiciele, tacy jak rozchodnik zamieszkuje klimat umiarkowany. W takich warunkach rośliny najczęściej porastają skalniaki. Jednak największą popularnością cieszą się w uprawie domowej, a także szklarniowej, jako niezwykłe kwiaty doniczkowe.
Kwiaty doniczkowe gruboszowate - popularne gatunki
Przeglądając wykaz popularnych gatunków, które można uprawiać w domowych warunkach, warto wymienić takie gatunki jak:
- Grubosz jajowaty, drzewko szczęścia (Crassula Ovata) - jest to gatunek nazywany również gruboszem owalnym, srebrzystym, czy też drzewkiem pieniędzy. Jest to roślina doniczkowa, którą chętnie uprawiamy w swoim domach. Grubosz jajowaty spotykany jest w Afryce. Tam też dorasta nawet do kilku metrów wysokości. W domowych warunkach dorasta maksymalnie do 1 metra wysokości. Kwitnienie najczęściej zachodzi w przypadku starszych drzewek. Jednak wtedy ich uprawa wymaga odpowiedniego nawożenia oraz zapewnienia roślinie zmiennej temperatury w konkretnych miesiącach.
- Rozchodnik ostry (Sedum acre) - jest to gatunek rodzimy, który spotykamy na terenie Polski. Niewysoka bylina dorasta maksymalnie do 10 cm wysokości. Wyróżnia się płożącymi pędami, które porastane są przez typowe dla gruboszowatych zimozielone i mięsiste liście. Okres kwitnienia przypada na okres od czerwca do lipca. Rozchodnik ostry jest doskonałym okazem zadarniającym skalniaki, czy też skarpy. Należy jednak uważać na jego uprawę przy dzieciach i zwierzętach, ponieważ jest to roślina trująca.
- Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe Bloddfeldiana) - sukulent określany również często jako żyworódka, występujący w stanie naturalnym na Czarnym Lądzie, a także na Madagaskarze. Roślinie tej odpowiada przede wszystkim klimat tropikalny. Nie jest to zbyt wysoka roślina, ponieważ dorasta ona maksymalnie do 30 cm wysokości. Jak w przypadku innych gruboszowatych, jest to gatunek, który także wyróżnia się mięsistymi liśćmi. Ciekawostką jest to, iż ta roślina doniczkowa kwitnie najczęściej zimą.
Uprawa i wymagania roślin gruboszowatych w domu
Chcąc dowiedzieć się, jakie wymagania mają rośliny z rodziny gruboszowatych, trzeba odnieść się tak naprawdę do poszczególnych gatunków, których uprawą jesteśmy zainteresowani. Ponieważ rośliny doniczkowe, które zostały udomowione, posiadają inne preferencje. Natomiast gatunki rodzime, możliwe do uprawy w ogrodach, łatwiej przystosowują się do zapewnionych im warunków.
Decydując się na uprawę Kalanchoe Blossfelda w domu, należy zadbać o umiarkowane podlewanie. Roślina zdecydowanie lepiej poradzi sobie z chwilową suszą niż z nadmiarem wody. Chcąc uprawiać rozchodnik ostry w swoim ogrodzie, można liczyć na to, iż roślina doskonale poradzi sobie nawet na niezbyt żyznym podłożu. Podlewanie tej rośliny praktycznie nie jest potrzebne. Natomiast należy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Drzewko szczęścia, czyli grubosz owalny lubi jasne stanowiska, ale roślina nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podlewanie powinno być obfite, jednak podłoże nie może być stale mokre.
Rośliny gruboszowate i ich rodzaje. Zobacz, jakie wymagania uprawowe posiada drzewko szczęścia, a także jak powinno przebiegać podlewanie konkretnych gatunków.