Rośliny gruboszowate

Ilustracja rośliny gruboszowate

Rośliny gruboszowate (Crassulaceae) - rodzina roślin, która zalicza się do rzędu skalnicowców. W skład rodziny wchodzi ponad 1400 gatunków przydzielonych do 140 rodzajów. Do większości rodzajów zaliczają sukulenty liściowe. Tym, czym się wyróżniają, to łatwe rozmnażanie się przy pomocy odrostów, ale także liści, które wytwarzają korzenie. Gruboszowate występują w stanie naturalnym na terenie południowej Afryki. Chociaż niektóre gatunki można spotkać również na terenie Polski.

Rośliny gruboszowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny gruboszowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny gruboszowate - opis, wymagania, pielęgnacja, ciekawostki

Moda na sukulenty w domu nadal nie ustaje. Warto zaznaczyć, iż większość z tych sukulentów to rośliny gruboszowate. Wśród nich wymienia się również drzewko szczęścia. Warto zatem sprawdzić, w jaki sposób wygląda uprawa doniczkowa tych roślin, a także jakie okazy w naszych domach będą prezentować się wyjątkowo oryginalnie.

Rośliny gruboszowate - opis

Do rodziny roślin gruboszowatych zaliczają się przede wszystkim byliny. Chociaż wśród przedstawicieli można spotkać także krzewy, epifity, a nawet rośliny wodne. To, co wyróżnia gruboszowate to mięsiste liście, które bardzo często ze względu na swoje przystosowanie do poszczególnych warunków, pokryte są różnymi włoskami lub woskiem. Jeżeli pojawiają się kwiaty, to zazwyczaj przybierają one kwiatostan wierzchotkowaty. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce zbiorowe, posiadające liczne małe nasionka.

Klimat, w jakim najczęściej spotykane są rośliny z rodziny gruboszowatych, najczęściej opisywany jest jako tropikalny oraz subtropikalny. Jednak niektórzy przedstawiciele, tacy jak rozchodnik zamieszkuje klimat umiarkowany. W takich warunkach rośliny najczęściej porastają skalniaki. Jednak największą popularnością cieszą się w uprawie domowej, a także szklarniowej, jako niezwykłe kwiaty doniczkowe.

Kwiaty doniczkowe gruboszowate - popularne gatunki

Przeglądając wykaz popularnych gatunków, które można uprawiać w domowych warunkach, warto wymienić takie gatunki jak:

  • Grubosz jajowaty, drzewko szczęścia (Crassula Ovata) - jest to gatunek nazywany również gruboszem owalnym, srebrzystym, czy też drzewkiem pieniędzy. Jest to roślina doniczkowa, którą chętnie uprawiamy w swoim domach. Grubosz jajowaty spotykany jest w Afryce. Tam też dorasta nawet do kilku metrów wysokości. W domowych warunkach dorasta maksymalnie do 1 metra wysokości. Kwitnienie najczęściej zachodzi w przypadku starszych drzewek. Jednak wtedy ich uprawa wymaga odpowiedniego nawożenia oraz zapewnienia roślinie zmiennej temperatury w konkretnych miesiącach.
  • Rozchodnik ostry (Sedum acre) - jest to gatunek rodzimy, który spotykamy na terenie Polski. Niewysoka bylina dorasta maksymalnie do 10 cm wysokości. Wyróżnia się płożącymi pędami, które porastane są przez typowe dla gruboszowatych zimozielone i mięsiste liście. Okres kwitnienia przypada na okres od czerwca do lipca. Rozchodnik ostry jest doskonałym okazem zadarniającym skalniaki, czy też skarpy. Należy jednak uważać na jego uprawę przy dzieciach i zwierzętach, ponieważ jest to roślina trująca.
  • Kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe Bloddfeldiana) - sukulent określany również często jako żyworódka, występujący w stanie naturalnym na Czarnym Lądzie, a także na Madagaskarze. Roślinie tej odpowiada przede wszystkim klimat tropikalny. Nie jest to zbyt wysoka roślina, ponieważ dorasta ona maksymalnie do 30 cm wysokości. Jak w przypadku innych gruboszowatych, jest to gatunek, który także wyróżnia się mięsistymi liśćmi. Ciekawostką jest to, iż ta roślina doniczkowa kwitnie najczęściej zimą.

Uprawa i wymagania roślin gruboszowatych w domu

Chcąc dowiedzieć się, jakie wymagania mają rośliny z rodziny gruboszowatych, trzeba odnieść się tak naprawdę do poszczególnych gatunków, których uprawą jesteśmy zainteresowani. Ponieważ rośliny doniczkowe, które zostały udomowione, posiadają inne preferencje. Natomiast gatunki rodzime, możliwe do uprawy w ogrodach, łatwiej przystosowują się do zapewnionych im warunków.

Decydując się na uprawę Kalanchoe Blossfelda w domu, należy zadbać o umiarkowane podlewanie. Roślina zdecydowanie lepiej poradzi sobie z chwilową suszą niż z nadmiarem wody. Chcąc uprawiać rozchodnik ostry w swoim ogrodzie, można liczyć na to, iż roślina doskonale poradzi sobie nawet na niezbyt żyznym podłożu. Podlewanie tej rośliny praktycznie nie jest potrzebne. Natomiast należy zapewnić jej słoneczne stanowisko. Drzewko szczęścia, czyli grubosz owalny lubi jasne stanowiska, ale roślina nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Podlewanie powinno być obfite, jednak podłoże nie może być stale mokre.

Rośliny gruboszowate i ich rodzaje. Zobacz, jakie wymagania uprawowe posiada drzewko szczęścia, a także jak powinno przebiegać podlewanie konkretnych gatunków.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto