Rośliny grzybieniowate - najpopularniejsze rośliny
-
Grzybienie białebyliny bylina z kłączem rośliny wodne
Grzybienie białe, podobnie jak około 50 innych gatunków tego rodzaju botanicznego, zasiedlają zbiorniki słodkowodne. Chociaż są potocznie nazywane lilią wodną, to z prawdziwymi liliami nie mają nic wspólnego, należą do rodziny grzybieniowatych. Ich piękne, duże kwiaty są efektowną ozdobą ogrodowych stawów i oczek wodnych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Grążel żółtybyliny bylina z kłączem rośliny wodne
Duże, żółte i silnie pachnące kwiaty oraz pływające liście podobne do grzybieni białych sprawiają, że grążel żółty jest efektowną ozdobą większych ogrodowych sadzawek. Jest rodzimą byliną, którą można spotkać na stojących albo wolno płynących wodach na niżu. Wadą rośliny jest zawartość trujących alkaloidów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny grzybieniowate - występowanie, opis, zdjęcia, wymagania, uprawa
Wszystkim znana lilia wodna jest roślina, która chętnie wykorzystywana jest w celu ozdobienia przydomowych oczek wodnych. Jednak rodzina grzybieniowatych jest bardziej rozbudowana, a nenufar jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli hydrofitów. Warto sprawdzić, jakie jeszcze rośliny grzybieniowate zasiedlają słodkowodne zbiorniki, a także w jaki sposób wygląda ich uprawa.
Rośliny grzybieniowate - opis
Rodzina roślin grzybieniowatych obejmuje hydrofity, które wyrastają z dna zbiornika, przytwierdzają się do niego przy pomocy kłączy. Najczęściej rośliny posiadają pływające liście, które w zależności od gatunku potrafią dorastać nawet do 2 metrów średnicy. Ponadto część liści zanurzona jest w wodzie. Grzybieniowate wyróżniają się kwiatami, które z reguły utrzymują się nad powierzchnią wody. Charakteryzują się one promienistym pokrojem. Najczęściej zabarwione są na różowo, żółto lub biało. Jednak ostatecznie zabarwienie oraz wielkość kwiatów jest uzależniona od konkretnej odmiany.
Rodzina grzybieniowatych to rośliny zasiedlające głównie słodkowodne akweny praktycznie w każdej strefie klimatycznej. Jednak spore zróżnicowanie zauważymy w Azji, Europie, Ameryce Północnej, a także Ameryce Południowej. Większość gatunków została udomowiona, dlatego z powodzeniem można je hodować na przydomowych oczkach wodnych.
Pływające liście i kwiaty na oczkach wodnych - popularne gatunki
Grzebieniowate sklasyfikowane są na 6 rodzajów:
- Wiktoria (Victoria) - jest to rodzaj, którego cechą charakterystyczną są gigantyczne pływające liście. Do popularnych gatunków zalicza się wiktoria królewska.
- Barklaja (Barclaya) - charakterystycznymi gatunkami jest barklaja długolistna, a także barklaja motleyi
- Grzybienie (Nymphaea L.) - rodzaj obejmujący największą liczbę gatunków, wśród których wymienia się między innymi grzybienie egipskie, grzybienie białe, czy też grzybienie północne
- Ondinea - jest to najmniej poznany rodzaj grzybieniowatych
- Rozłożnia (Euryale) - w tym rodzaju monotypowym mamy do czynienia wyłącznie z jedynym gatunkiem, którym jest rozłożnia kolczasta
- Grążel (Nuphar) - rodzaj obejmujący ok. 16 gatunków, do których zalicza się między innymi grążel drobny, czy też grążel żółty
Przeglądając jedne z najczęściej wybieranych gatunków na zasiedlane przez nas słodkowodne oczka, wśród nich wymienia się między innymi:
- Lilia wodna (Nymphaea alba) - prawidłowo grzybienie białe, które nazywane są potocznie nenufarami. W Polsce lilia wodna zyskała status rośliny chronionej. Bylina posiada ogonki liści, które mogą sięgać nawet do 2,5 metra głębokości. Za ozdobę tej rośliny uznaje się piękne kwiaty w białym kolorze, które osiągają do 20 cm średnicy. Bardzo szybko przekwitają, wtedy też pojawia się owoc, który także znajduje się nad powierzchnią wody.
- Grążel Żółty (Nuphar Lutea) - jest to roślina, której kłącza osiągają nawet do 3 metrów długości. To, co wyróżnia ten gatunek, to żółte liście, które pojawiają się już od maja i ozdabiają oczka wodne do końca lata. Ich uprawa nie tylko nie jest skomplikowana, ale również niezwykle korzystnie wpływa na faunę i florę znajdującą się pod powierzchnią zbiornika w czasie mroźnej zimy. Należy jednak uważać na jej obecność, jeżeli mamy małe dzieci lub zwierzęta, ponieważ jest to roślina trująca.
Lilia wodna - uprawa
Nenufar najczęściej spotykany jest na zbiornikach słodkowodnych stojących lub też wolno płynących. Decydując się na uprawę rośliny, lilia wodna będzie najlepiej rozwijać się w oczku wodnym o mulistym dnie. Ważne jednak jest to, aby głębokość zbiornika nie przekraczała 2 metrów. Podczas sadzenia, nenufar należy aklimatyzować. Polega to na stopniowym sadzeniu na nieco płytszym obszarze zbiornika.
Dzięki temu roślina wodna nie tylko bardzo szybko się przyjmie w oczku wodnym, ale także zacznie się rozrastać. Warto w tym czasie również zastosować specjalne nawozy przeznaczone dla lilii wodnych. Decydując się na lilię wodną w swoim przydomowym zbiorniku, należy pamiętać o tym, że jest to roślina trująca. Lilia wodna nie sprawia większego problemu, jeżeli chodzi o jej zimowanie. Jeżeli jednak oczko wodne przemarza do samego dna, wtedy nenufary należy przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Kłącza obsypujemy wilgotnym torfem, a także dbamy o to, by nie doszło do ich przeschnięcia.