Rośliny herbatowate - najpopularniejsze rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny herbatowate - gatunki, opis, zdjęcia, wymagania, uprawa
Czy herbata może być uprawiana jako roślina ozdobna? Okazuje się, że rośliny herbatowate to znacznie więcej gatunków roślin, które również zostały udomowione do uprawy jako okazy ozdobne. Warto zatem sprawdzić, jakie gatunki możesz hodować w swoim domu lub ogrodzie, a także jakie jest ich naturalne występowanie.
Rośliny herbatowate - opis i właściwości
Rodzina roślin kameliowatych najczęściej obejmuje rośliny zimozielone, które porastane są przez pojedyncze liście o ząbkowatym obrzeżu. Za największą ozdobę tych roślin uznaje się kwiaty, które zazwyczaj są niezwykle duże i występują w wielu różnych kolorach. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce, które przypominają swoim kształtem torebki.
Rośliny kameliowate posiadają wiele cennych właściwości, do których zalicza się między innymi wykorzystanie ich do przyrządzania popularnego napoju, czyli herbaty. Ponadto w kosmetyce, a także branży spożywczej wykorzystywane są często kamelie, a dokładniej ich nasiona, z których pozyskuje się cenny olej. Natomiast większość pozostałych gatunków jest uprawiana jako rośliny ozdobne.
Kameliowate - popularne rodzaje i gatunki
W systematyce rodzina herbatowatych posiada 8 rodzajów roślin. Do najpopularniejszych z nich zalicza się kamelia, franklinia, gordonia, czy też stewarcja. Każdy z tych rodzajów reprezentuje nieco inną grupę roślin, które różnią się między sobą głównie pokrojem, liśćmi, kwiatami, a także zastosowaniem. Warto również zaznaczyć, iż herbata jest pozyskiwana wyłącznie z kamelii.
Wymieniając często uprawiane gatunki z rodziny kameliowatych, warto wspomnieć o takich przedstawicielach jak:
- Franklinia amerykańska (Franklinia alatamaha Marshall) - jest to drzewo dorastające do 7 metrów wysokości, którego występowanie odnotowywane jest głównie w Stanach Zjednoczonych, Europie oraz w Australii. Jednak franklinie amerykańskie nie występują już w stanie dzikim i uprawiane są jedynie jako gatunki ozdobne. Gatunek ten wyróżnia się niesamowitymi biało-kremowymi kwiatami, które osiągają do 10 cm średnicy.
- Kamelia japońska (Camellia japonica) - występowanie tego wiecznie zielonego krzewu przypisuje się głównie Japonii, a także Korei i Chinom. Kamelie japońskie posiadają skórzaste liście o eliptycznym kształcie. Ich największą ozdobą są piękne kwiaty o średnicy kilku centymetrów. Można spotkać odmiany, które kwitną najczęściej na czerwono, ale również biało, czy też kremowo. Kamelie japońskie posiadają cenne właściwości lecznicze, a także pielęgnacyjne. Pozyskiwany olej z kamelii działa głęboko nawilżająco, przez co doskonale sprawdza się w przypadku osób chorujących na łuszczycę.
- Stewarcja kameliowata (Stewartia pseudocamellia) - jest to gatunek, który w warunkach naturalnych rośnie głównie w Japonii oraz Korei Południowej. Te gatunki ozdobne dorastają maksymalnie do kilku metrów, przybierając formę krzewu lub drzewa. Cała roślina jest niezwykle dekoracyjna. Na uwagę zasługują już pędy o czerwonawym kolorze, a czasami nawet żółtych przebarwieniach. Eliptyczne liście zrzucane są na zimę, jednak wcześniej przebarwiają się na purpurowo. Niezwykłą ozdobą są kremowobiałe kwiaty osiągające do 6 cm średnicy, które są miododajne. Na pędach utrzymują się zaledwie kilka dni.
Kamelie ozdobne - jak wygląda ich uprawa?
Zastanawiasz się nad tym, czy herbata może być uprawiana w Twoim ogrodzie? Pamiętaj o tym, że takim gatunkiem jest kamelia japońska. Raczej nie będziesz z niej pozyskiwać herbaty, ale jak najbardziej możesz cieszyć się pięknymi kwiatami, chociaż ich uprawa nie należy do najłatwiejszych. Warto mieć na uwadze, że w rodzimych warunkach rozwijają się głównie w klimacie ciepłym, w którym panuje bardzo wysoka wilgotność powietrza.
Niestety kamelia japońska nie jest gatunkiem mrozoodpornym. Dlatego, jeżeli zależy nam na kwitnieniu rośliny, powinniśmy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu sadzonki przed ujemnymi temperaturami. Warto wykonać ściółkowanie, a także często zacienienia. Można spróbować uprawy kamelii w pojemniku, który na sezon zimowy będziemy przenosić w chłodniejsze miejsce bez ekspozycji na promienie słoneczne.
Rośliny kameliowate i ich występowanie. Zobacz, jakie gatunki zaliczają się do rodziny herbatowatych, a także czy kamelie ozdobne mogą być uprawiane w ogrodzie.