Hiacynty

Ilustracja hiacynty

Hiacynt jest popularną rośliną cebulową, której kwitnienie przypada na wiosnę. Nie ma problemu z hodowaniem kwiatu zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie, balkonie lub w mieszkaniu. Hiacynt wyróżnia się wielobarwnymi płatkami kwiatów, które potrafią zmienić aranżację każdego miejsca. Roślina bardzo mocno pachnie. Hiacynty powinno się sadzić jesienią.

Hiacynty - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Hiacynty – odmiany, opis, zdjęcia, wymagania, uprawa, porady

Hiacynty to popularne w Polsce kwiaty, które hodujemy w przydomowych ogródkach. Można uprawiać je również na tarasie, balkonie i w mieszkaniu. Jak sadzić hiacynty w gruncie? Czy uprawa i pielęgnacja sprawi problem początkującemu ogrodnikowi? Kiedy kwitną kwiaty i na jakie rodzaje się dzielą? Sprawdź najpopularniejsze odmiany hiacyntów i dowiedz się więcej na ich temat.

Hiacynty, popularne kwiaty w ogrodzie. Co warto o nich wiedzieć?

Uprawa hiacyntów, krok po kroku

Hiacynty to kwiaty pochodzące z Azji Mniejszej. Są roślinami cebulowymi, osiągającymi nawet do 40 cm wysokości. Wyróżniają się wąskimi, długimi liśćmi oraz sporym kwiatostanem. Charakterystyczne są grona dzwonkowatych kwiatów, które mają zniewalającą, specyficzną woń. Nazwa kwiatu najprawdopodobniej wywodzi się z greckiej mitologii. Synem spartańskiego króla Amyklasa był Hyakinthos. Młody chłopak był bardzo urodziwy, jednak nie ustrzegło to go od śmierci. Zmarł, przypadkowo uderzony dyskiem w głowę. Jego krew zmieszała się z ziemią, z której niespodziewanie wyrósł kwiat. Bóg Apollo, który był przyjacielem Hyakinthosa, ochrzcił roślinę imieniem zmarłego. Ile jest prawdy w tej legendzie? Nie nam to oceniać. Przyznać trzeba jednak, że hiacynt to rzeczywiście wyjątkowa, hipnotyzująca od pierwszego spojrzenia roślina. Przyciągają nie tylko kolory kwiatu. Hiacynt fantastycznie pachnie! Nic dziwnego, że Polacy tak chętnie sadzą go w swoich ogrodach.

Uprawa hiacyntów nie jest trudna. Trzeba jednak zawsze wybierać tylko zdrowe cebule do posiania. Nie mogą mieć żadnych oznak choroby. Sadzonki nie mogą być też np. przebarwione, brzydko pachnieć albo mieć wypuszczone pędy. Bardzo ważna jest także wielkość cebulki – decyduje o finalnej wielkości kwiatu. Jeśli cebule będą większe, na rabacie pojawi się znacznie więcej kwiatów. Istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska uprawy hiacyntów. Muszą mieć dostęp do słońca, a także ciszy. Powinno się je osłonić od wiatru. Hiacynty mają niewielkie wymagania, jeśli chodzi o rodzaj i właściwości gleby. Nie przepadają jednak za kwaśną i przemoczoną ziemią. Idealne podłoże dla hiacyntów jest lekkie, żyzne i przepuszczalne. Zanim posadzisz cebule, koniecznie oczyść ziemię z chwastów i zasil ją kompostem.

Sadzenie i nawożenie hiacyntów w ogrodzie

Cebulki należy sadzić w gruncie w kilkunastometrowych odstępach. Aby oszacować, jak głęboko przeprowadzić sadzenie, długość cebulki należy pomnożyć przez trzy. Najlepsza głębokość sadzenia to ok. 15 cm. Po umieszczeniu cebulek w ziemi należy ją wyrównać tak, żeby nie pozostały zagłębienia. Mogą bowiem sprawić, że będzie stać w nich woda – to grozi zgniciem rośliny! Hiacynty nie lubią mrozów, więc zimą powinno się je okrywać. Najlepsza będzie do tego warstwa liści, słoma albo kora. Dzięki takiej osłonie hiacynty będą mieć świetne warunki do przetrwania chłodniejszej pory roku. Dobrze okryte, wiosną zawsze zakwitną!

Wiesz już, jak sadzić hiacynty. Wypadałoby więc dowiedzieć się jeszcze o ich pielęgnacji w porze kwitnienia. Pielęgnacja hiacyntów nie jest skomplikowanym zajęciem, jednak pochłania dużo czasu. Podczas suchych dni należy systematycznie podlewać kwiaty. Wypada też regularnie stosować nawozy, które zapewnią hiacyntom cenne składniki odżywcze oraz mineralne. Nawożenie jest kluczowe dla lepszego wzrostu roślin. Wiosną powinno się przeprowadzać je za pomocą nawozów azotowych. Wówczas cebulki hiacyntów będą mocniejsze – tym samym kwiaty urosną piękniejsze. Najlepiej nawozić kwiaty wiosną. Jeśli nie przesadzałeś hiacyntów przez kilka lat, nawóz zastosuj także jesienią (na przełomie września / października).

Pielęgnacja hiacyntów jest bardzo ważna. Nie można zapominać zwłaszcza o podlewaniu roślin. Powinny mieć delikatnie wilgotne podłoże w okresie kwitnienia. Strumień wody trzeba kierować na ziemię, żeby nie zamoczyć liści. Krople mogą przyciągać słońce, a to poważne zagrożenie. Liście zostaną poparzone przez promienie słoneczne. Mało tego, rozwinąć mogą się na nich grzyby i bakterie. Podczas przekwitania hiacyntów nigdy nie przycinaj liści! Pozwól im najpierw całkowicie uschnąć. Gdy wykonasz zabieg przedwcześnie, cebulka osłabnie. Wówczas będzie mała szansa na zakwitnięcie hiacyntów w przyszłym roku.]

Najciekawsze rodzaje hiacyntów – sprawdź, które warto hodować!

Popularne i mniej znane odmiany hiacynta do ogrodu

Hiacynt dzieli się na różne gatunki roślin cebulowych. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują trzy odmiany. W naturze spotkać je można na Bliskim Wschodzie:

  • Hiacynt zakaspijski – rośnie głównie między Iranem zachodnim a Turkmenistanem. To niewielki kwiat, który osiąga maksymalnie do 20 cm wysokości. Ma jasnoniebieskie, ewentualnie błękitne kwiaty oraz mięsiste, zielone liście. Gatunek nie jest popularny w Europie. Szkoda, bo kolory hiacynta robią piorunujące wrażenie.
  • Hiacynt Litwinova – podobnie do poprzednika, znaleźć można go w Iranie (północnym) i Turkmenistanie. Rośnie maksymalnie do 25 cm. Liście rośliny są szerokie i lancetowate. Kwiaty hiacyntu mają charakterystyczny, niebieski kolor. Są małe i zakwitają w połowie kwietnia. Niestety, bardzo rzadko spotkać go można w polskich ogrodach.
  • Hiacynt wschodni – doskonale odnajduje się w europejskim klimacie, dlatego ludzie chętnie go hodują. Odmiana tego hiacynta rośnie nie tylko w przydomowych ogródkach, ale też w doniczkach w mieszkaniu. Możesz więc z powodzeniem uprawiać hiacynty wschodnie w domu, zapewniając im odpowiednie stanowisko. Uważa się, że hiacynt pochodzi z regionu śródziemnomorskiego.

Nie są to oczywiście wszystkie odmiany, na jakie dzieli się roślina. Hiacyntów na świecie jest ponad 100 różnych odmian! Rośliny różnią się od siebie. Mogą mieć różny kształt kwiatów, inne kolory lub wymagania. Większość z nich wyróżnia się jednak cebulkami, które wytwarzają zaledwie jeden kwiatostan. Niektóre wypuszczają kilka pędów kwiatowych. Hiacynty mogą mieć kwiaty zarówno pełne, jak i pojedyncze. Wśród popularnych odmian ogrodowych warto wspomnieć jeszcze o kolorowych hiacyntach. Spróbujmy posegregować je ze względu na barwę. Oto kilka przykładowych odmian, podzielonych kolorami:

  • Czerwone: Hooly Hook
  • Różowe: Anna Marie, Pink Pearl
  • Jasnoniebieskie: Blue Jacket
  • Białe: White Pearl, Snow Christal
  • Żółte: Yellow Queen

Równie piękne są hiacynty jasnofioletowe, łososiowe i pomarańczowe. Każdy dopasuje odmianę pod swoje upodobania. Kolorowe hiacynty są tak różnorodne, że z pewnością uda się wybrać odpowiednie do ogrodu lub mieszkania. Skomponują się z każdą przestrzenią i razem stworzą piękną aranżację.

Ciekawostki na temat hiacyntów – czy o nich słyszałeś?

  1. Hiacynt naturalne rośnie w Azji Mniejszej. Spotkać można go m.in. w Turcji, Iranie, Palestynie i Turkmenistanie.
  2. Hiacynt w naturalnej, najbardziej „podstawowej” wersji ma niebieskie kwiaty. Należy do rodziny szparagowatych.
  3. Rośliny kwitną bardzo długo – od kwietnia do maja. W Polsce ogrodnicy starają się stworzyć im dobre warunki do tego, aby mogły zakwitać również na przełomie zimy i wiosny. Pełniej kwitną w ogrodzie, wobec czego domowa uprawa zwykle jest mniej efektowna.
  4. Hiacynty należy kupować z zielonymi kwiatostanami. Jeśli będą stać w pełnym cieple, zaczną szybko się rozwijać i przekwitać. Rośliny potrzebują rozproszonego światła słonecznego do rozwoju. Nie trzeba ich mocno pielęgnować – jedynie systematycznie podlewać, zwłaszcza w suche dni.
  5. Kwiaty można dostać w większości kwiaciarni. Przed końcem zimy pojawiają się też w niektórych marketach ogrodniczych.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto