Rośliny hortensjowate

Ilustracja rośliny hortensjowate

Hortensjowate to rodzina roślin, która należy do rzędu dereniowców. Podzielić je można na 9 różnych rodzajów z 270 gatunkami. Do najważniejszych zaliczają się rośliny krzewiaste strefy umiarkowanie ciepłej i subtropikalnej. W naturze występują na wyspach Oceanii, w Azji Południowo-Wschodniej, wzdłuż Andów i w Ameryce Środkowej oraz Północnej. W Europie na dziko rośnie tylko jedna roślina hortensjowata, mianowicie jaśminowiec wonny. Inne okazy uprawia się jako kwiaty ozdobne, zwłaszcza hortensje i jaśminowiec.

Rośliny hortensjowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny hortensjowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny hortensjowate – rodzaje, opis, uprawa, porady

Rośliny hortensjowate należą do jednych z najchętniej hodowanych w polskich ogrodach. Mimo że żadne odmiany nie rosną w Polsce na dziko, często sadzimy m.in. hortensje lub jaśminowce. Ich nawożenie, cięcie i pielęgnacja powinny być zawsze bardzo dokładnie przeprowadzane. Jak wygląda uprawa roślin hortensjowatych? Czy rozmnażanie roślin jest trudne w naszym kraju? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin hortensjowatych.

Czym wyróżniają się rośliny hortensjowate? Pielęgnacja krok po kroku

Uprawa hortensji i odmiany, które warto hodować w ogrodzie

Hortensja to roślina należąca do rodziny hortensjowatych. Mimo że hortensje w Polsce nie rosną na dziko, cieszą się w naszym kraju dużą popularnością. Wielu Polaków hoduje rośliny w ogrodzie, czyniąc je niekiedy centralną ozdobą przed domem. Hortensje są urokliwe, jednak mają duże wymagania. Bardzo lubią wilgotną, przepuszczalną i próchniczą glebę. Hortensje będą mieć problem z prawidłowym rozwijaniem się w ciężkiej, gliniastej i zalewowej ziemi. Odpowiednie stanowisko – łącznie z przygotowaną pod uprawę glebą – to jeden z najważniejszych elementów poprawnej hodowli roślin hortensjowatych. Hortensja doskonale odnajdzie się w słonecznym miejscu. Półcieniste stanowisko również nie będzie dla kwiatu większą przeszkodą do rozwoju, jednak słońce lepiej wpłynie na kwitnienie rośliny.

Roślina wspaniale odnajduje się w łagodnym i wilgotnym klimacie. Mimo że nie rośnie na dziko w Polsce, dość dobrze rozwija się na Pomorzu – tam bowiem panuje klimat najbardziej zbliżony do lubianego przez hortensję. Roślina doskonale prezentuje się zarówno w kompozycjach jednogatunkowych, jak i w pojedynczych nasadzeniach. Dzięki niesamowitemu pokrojowi idealnie wpisze się w aranżację każdego ogrodu. Aby go ozdobić, wystarczy posadzić roślinę obok altany, na tarasie lub przy murze.

Niezależnie od sposobu nasadzenia hortensje z pewnością staną się niesamowitą dekoracją przed domem. Aby wyróżnić hortensje na tle innych roślin, wystarczy wysiać sadzonki przed ciemnymi iglakami. Cena sadzonki w sklepie ogrodniczym to zwykle ok. 12-15 zł za sztukę. Ostateczna kwota zależy oczywiście od rodzaju rośliny. Hortensje to piękne rośliny hortensjowate, które wspaniale komponują się z innymi kwiatami ozdobnymi i krzewami. Co ciekawe, większość może być uprawiana w doniczkach lub jako żywopłot. Hortensja pnąca może okryć altanę ogrodową, murek przed domem lub pień drzewa. Zastosowanie hortensji w ogrodzie jest szerokie, więc dosłownie każdy uczyni z niej ciekawą ozdobę. Oto kilka najciekawszych odmian hortensji, które warto hodować:

 • Hortensja bukietowa – piękna roślina ozdobna, która może dorosnąć do 3-5 m wysokości. Ma zielone, szerokie, jajowate i ząbkowane liście. Kwiaty hortensji są białe i kremowe, a także bardzo małe. Rozkwitają pod koniec lata. Roślina bardzo dobrze znosi różnice temperatury. Może jednak przemarznąć, gdy zima będzie mroźna i bezśnieżna. Zaleca się wobec tego zabezpieczanie hortensji przed mrozem.
 • Hortensja dębolistna – rzadko hodowana w polskich ogrodach. Szkoda, ponieważ to bardzo piękna roślina. Jest jednak podatna na przemarzanie, dlatego sadzenie jej zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na hodowanie hortensji dębolistnej, stale ją osłaniaj, aby roślina nie została uszkodzona. Na szczególną uwagę zasługują okazałe liście hortensji, które bardzo przypominają liście dębu. Stąd też wzięła się nazwa rośliny.
 • Hortensja pnąca – warto od razu zaznaczyć, że jest to pnącze, nie krzew. Hortensja różni się zatem od klasycznej wersji ogrodowej. Rośnie na wysokość 15-25 m. Hortensja pnąca najlepiej czuje się na słonecznych stanowiskach, jednak w półcieniu też sobie poradzi. Nie musisz okrywać hortensji pnącej na zimę, ponieważ odporna jest na niską temperaturę.
 • Hortensja piłkowana – niewysoki krzew, który rośnie maksymalnie do 1,5 m. Kwitnienie hortensji przypada na czerwiec / wrzesień. Wymagania rośliny są bardzo zbliżone do warunków uprawy klasycznej hortensji ogrodowej.

Nawożenie i uprawa roślin hortensjowatych, krok po kroku

Nawożenie to podstawowy zabieg pielęgnacyjny roślin hortensjowatych. Mają naprawdę duże zapotrzebowanie pokarmowe, aby mogły prawidłowo się rozwijać. Co roku wypada nawozić rośliny hortensjowate poszczególnymi składnikami pokarmowymi, których wymagają do zdrowego wzrostu i kwitnięcia. Rośliny należy nawozić dedykowanym środkiem np. do hortensji, jeśli zajmujesz się akurat ich uprawą. Możesz skorzystać z płynnych środków, podlewając rośliny co kilka dni. Jedynie w ten sposób można dostarczyć roślinom hortensjowatym potrzebne mikro i makroelementy. Uregulować też można przy okazji odczyn gleby. Rośliny hortensjowate powinno się nawozić w sezonie minimum dwa razy. Co jeszcze warto wiedzieć na temat ich uprawy? Oto kilka istotnych informacji:

 1. Niektóre rośliny obficie kwitną (np. hortensjowate), dlatego należy stale je podlewać. Rośliny hortensjowate powinny mieć zawsze wilgotne podłoże. Odczują nawet minimalny brak wody, więc w kwestii nawadniania naprawdę trzeba zadbać o rośliny.
 2. Zatroszcz się również o wilgotne podłoże roślin hortensjowatych. Staraj się jednak go nie zalewać. Unikaj lania wody bezpośrednio na kwiaty.
 3. Przed posadzeniem hortensji należy wykopać dół większy od bryły korzeniowej. Wypełnij go ziemią do uprawy roślin lub mieszanką np. z torfu i ziemi. W celu zwiększenia żywności gleby dodać można do niej również kompost.
 4. Jeśli hodujesz hortensje, nie musisz ich przycinać. Gdy jednak wolisz zapanować nad formą hortensji, tnij ją po kwitnieniu. Obcinaj wyłącznie kwiatostany, uważając na pąki. Są w nich zawiązki kwiatów, które będą mogły rozkwitnąć w kolejnym sezonie. Przycinając w ziemi, za rok nie zakwitnie.
 5. Regularnie ściółkuj glebę, w której osadzone są rośliny hortensjowate. Przyda się do tego m.in. nieodkwaszona kora lub kwaśny torf. Obniżą odczyn podłoża, a także wzbogacą ziemię w próchnicę.
 6. Hodując hortensje w ogrodzie, powinieneś zapewnić im kwaśną ziemię do rozwoju. Najlepiej sprawdzają się dedykowane podłoża, a więc 4-5 pH. Tylko takie podłoże sprzyja bowiem prawidłowemu wzrostowi roślin.
 7. Zadbaj o znakomicie oświetlone stanowisko dla roślin hortensjowatych. Możesz posadzić je w półcieniu albo miejscu, do którego wpada rozproszone światło. Nie narażaj roślin na intensywną ekspozycję słoneczną. Zbyt duża ilość promieni UV może je poparzyć lub doprowadzić do płowienia liści.
 8. Rośliny hortensjowate bywają celem bakterii, grzybów i wirusów. Przyczyniają się do tego m.in. złe warunki atmosferyczne, niewiedza i błędy popełniane w trakcie pielęgnowania roślin. Poszczególne okazy czasem stają się obiektem żerów np. mszyc, pluskwiaków i ślimaków.

Rozmnażanie i cięcie roślin hortensjowatych – czy to możliwe?

Czy warto hodować jaśminowiec ozdobny w Polsce?

Jaśminowiec to popularna roślina hortensjowata, którą jak najbardziej warto hodować w ogrodzie. Ludzie notorycznie mylą jaśminowiec z jaśminem, jednak to dwie zupełnie inne rośliny. Jaśminowiec jest prosty w uprawie, dlatego wielu początkujących ogrodników decyduje się na tę roślinę. Jaśminowiec najlepiej czuje się na słońcu, jednak doskonale odnajdzie się również w półcieniu. W przeciwieństwie do hortensji jaśminowiec nie jest wymagający. Amatorzy woli ogrodnictwa nie powinni mieć wobec tego problemów z uprawą roślin. Jaśminowiec mimo wszystko żyzną glebę ogrodową – należy ją bardzo często nawadniać. Aby uniemożliwić przesuszanie gleby, wystarczy systematycznie ściółkować podłoże. To podstawowy krok w pielęgnacji roślin hortensjowatych.

Pielęgnacja jaśminowców nie jest niczym skomplikowanym. Najważniejsze to podcinać pędy raz na 3 lata, usuwać odrosty korzeniowe i pozbywać się niepotrzebnych gałęzi – zwłaszcza najstarszych. Jaśminowce powinno się obficie podlewać, głównie w okresie suszy. Nie musisz ochraniać jaśminowców zimą, ponieważ wykazują dużą odporność na mróz. Raz w roku zasil rośliny hortensjowate, używając do tego dedykowanych nawozów wieloskładnikowych. Dzięki nawożeniu roślin można skutecznie pobudzić ich krzewienie. Niektóre odmiany jaśminowca da się też przesadzać, zwłaszcza że rośliny hortensjowate w miarę szybko dostosowują się do nowych warunków. Sprawdź polecane odmiany jaśminowca, które świetnie spiszą się w domowej hodowli:

 • Jaśminowiec Aureus – jego uprawa jest prosta, więc z jaśminowcem powinien świetnie poradzić sobie nawet początkujący ogrodnik. Roślina hortensjowata doskonale poradzi sobie z mocno zanieczyszczonym powietrzem, zatem można uprawiać ją niemal wszędzie. Odmianę można uformować w żywopłot lub sadzić pojedynczo.
 • Jaśminowiec Snowbelle – jego pielęgnacja jest bardzo prosta. Roślina doskonale czuje się na słonecznym stanowisku z zasadową, obojętną lub kwaśną glebą. Jaśminowiec odporny jest na choroby, niskie temperatury i szkodniki.
 • Jaśminowiec wonny – świetnie prezentuje się pojedynczo oraz formowany w żywopłot. Rośnie nawet do 4 metrów. Dzieli się na liczne odmiany, które różnią się kolorem kwiatów, wzrostem i kwitnieniem.
 • Jaśminowiec Kalina – aby odmiana mogła prawidłowo rosnąć, należy uprawiać roślinę na żyznej, gliniastej glebie. Jaśminowiec Kalina odporny jest na choroby. Świetnie wygląda w formie żywopłotu. Trzeba go tylko regularne przycinać, aby zachować formę jaśminowca i przy okazji odmłodzić kwiat.

Jaśminowiec to prosta do rozmnażania roślina. Nowe sadzonki pozyskać można, oddzielając odrosty korzeniowe. Sadzi się je bezpośrednio do substratu (w foliowych tunelach, inspektach lub szklarniach). Sadzonki łatwiej i szybciej zapuszczą korzenie, gdy zastosujesz ukorzeniacz. Warto zadbać o delikatne podgrzewanie od spodu, aby w sadzonkach mogły szybciej wytworzyć się korzenie. Zatroszcz się również o stale wilgotną ziemię pod rośliny hortensjowate. Nie zapominaj także o regularnym nawożeniu jaśminowców.

Warto pamiętać, że…

Jaśmin nie jest jaśminowcem! Ludzie często mylą obie rośliny, mimo że znacznie różnią się od siebie. Jaśmin należy do rodziny oliwkowatych, a jaśminowiec to roślina hortensjowata. Jaśmin często występuje np. w herbatach. Pozyskuje się z niego również cenny olejek, który zwykle wykorzystywany jest później w przemyśle perfumiarskim i aromaterapii. Jaśmin nie rośnie naturalnie w Polsce. Na dziko wzrasta tylko w ciepłym klimacie. Nie przepada za mrozami, więc w polskim ogrodzie nie miałby żadnych szans na prawidłowy wzrost. W przeciwieństwie do jaśminowca, który przed domem powinien doskonale sobie poradzić.

Jaśmin hodować można w doniczce, jednak jego pielęgnacja wcale nie należy do najłatwiejszych. Mimo wszystko warto próbować to robić, ponieważ jaśmin ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Dla przykładu zastosowanie ma w ziołolecznictwie, działając przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie oraz uspokajająco. Obniża także ciśnienie krwi i działa ochronnie na wątrobę. Kwiaty jaśminu zawierają olejek eteryczny bogaty w cenne składniki i flawonoidy. Olejek działa przeciwzapalnie i rozkurczowo. Ma również zdolność do obniżania ciśnienia tętniczego.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto