Rośliny jaskrowate - najpopularniejsze rośliny
-
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik białybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik biały to wieloletnia, zimozielona roślina z rodziny jaskrowatych. W naturze występuje na skrajach lasów i łąkach w środkowej i południowej Europie. Dorasta do 40 cm wysokości. Jego nazwa łacińska nawiązuje do czarnych korzeni, natomiast polska odnosi się do białych kwiatów. Jego ozdobą są białe, duże kwiaty, które mogą pojawić się już w grudniu, przez co jest używany jako ozdoba bożonarodzeniowych stołów. Ciemiernik biały dobrze rośnie w zacienionych miejscach, w żyznym i przepuszczalnym podłożu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jaskier azjatyckibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z krajów Wschodu jaskier azjatycki trafił do Europy z Turcji w XVI wieku. Przez długi czas cieszył się wielką popularnością, podobnie jak tulipan. W XIX wieku nieco zapomniany, dzięki swoim kolorowym kwiatom został na nowo odkryty i dzisiaj jest uprawiany w wielu odmianach, również o pełnych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rutewka Delavayabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z Chin gatunek rutewki upamiętnia nazwą francuskiego botanika Père Jean Marie Delavay'a. Należy do najbardziej eleganckich bylin ogrodowych. Z luźnej kępy liści wyrasta wysoka łodyga kwiatowa zakończona wiechą filigranowych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: średnia
Rośliny jaskrowate - pozostałe rośliny
-
Ostróżka wyniosłabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ostróżka wyniosła jest byliną o bardzo efektownych kwiatostanach i dekoracyjnych liściach. Występująca dziko również w południowych regionach Polski, jest uprawiana już od końca XVI wieku. Ten gatunek ostróżki stanowi podstawę wielu mieszańców spotykanych w ogrodach pod nazwą ostróżki ogrodowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jaskier ostrybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jaskier ostry jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Złote kwiaty o błyszczących, jakby woskowanych płatkach, tworzą efektowny kontrast z zielenią liści. Jak wszystkie jaskry, zawiera trującą substancję ranunkulinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ziarnopłon wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pluskwica groniastabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pluskwica groniasta jest długowieczną, wysoką byliną, której właściwości lecznicze doceniali północnoamerykańscy Indianie. W naszych warunkach jest całkowicie mrozoodporna. Z ciemnozielonych kęp liści rozwijają się latem wysokie pędy z kłosowatymi gronami puszystych. kredowobiałych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sasanka zwyczajnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Występująca często na obrzeżach sosnowych borów sasanka zwyczajna stała się dzisiaj rzadkością i jest pod ochroną. Na szczęście ta piękna roślina coraz częściej pojawia się w ogrodach. Odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w rozmaitych kolorach, nie tylko w klasycznym fiolecie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miłek wiosennybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miłek wiosenny już wczesną wiosną sprowadza do ogrodu złote gwiazdy swoich kwiatów. Jest rodzimym gatunkiem, jednak rzadko spotykanym w naturalnych warunkach. Przynależność do rodziny jaskrowatych oznacza, że piękna roślina o efektownych kwiatach jest trująca, a jednocześnie lecznicza.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Zawilec japońskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odkryty przez Europejczyków w Japonii nowy gatunek zawilca ma chińskie pochodzenie i jest odmianą zawilca hupeheńskiego (chińskiego). Ta spokrewniona z naszymi zawilcami i sasankami bylina wnosi do ogrodu świeże kwiaty wtedy, gdy lato zaczyna się już zbierać do odwrotu, a dni stają się coraz krótsze. Zawilec japoński jest bardzo długowieczny i przez wiele lat może stanowić ozdobę ogrodu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zawilec gajowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Każdej wiosny zawilec gajowy tworzy w naszych lasach gęste, kwiatowe dywany. Jak wiele innych roślin, które wcześnie się rozwijają, zawilec gajowy jest również geofitem i niekorzystne okresy w roku spędza pod ziemią. Dzięki tej sprytnej strategii wykorzystuje optymalnie czas, kiedy korony drzew liściastych przepuszczają do dna lasu jeszcze dużo światła. Z powodzeniem może rosnąć również w większym ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Orlik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Spokrewniony z zawilcami i sasankami orlik pospolity jest objęty ochroną w lasach, ale chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Oryginalne, ładne kwiaty orlika pospolitego są zaopatrzone w ostrogę, która przypomina szpon orła - co znalazło odbicie w nazwie rodzajowej rośliny. Istnie wiele odmian hodowlanych orlika o kwiatach pojedynczych i pełnych oraz niespotykanych u formy dzikiej kolorach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier rozłogowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jaskier rozłogowy jest rodzimym gatunkiem spotykanym na wilgotnych łąkach, rowach i podmokłych miejscach na polach. Złotożółte, duże kwiaty mogą być ozdobą również w ogrodzie. Jako bylina ozdobna często bywa uprawiana odmiana jaskra rozłogowego z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik pnącypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik pnący jest wieloletnim pnączem o silnym wzroście, uprawianym w ogrodach, a także dziczejącym i osiedlającym się w dolinach rzek i w liściastych lasach. Jest szczególnie przydatny do pokrywania zielenią dużych ścian, pergoli, płotów i tworzenia zasłon dla mało atrakcyjnych obiektów w ogrodzie.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Czarnuszka siewnarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Czarnuszka siewna jest znaną od tysięcy lat rośliną przyprawową i leczniczą. Zanim w V wieku trafił do Europy pieprz, nasiona czarnuszki stanowiły ważną przyprawę o korzenno-owocowym smaku. Duże kwiaty wyrastające na szczycie pędów oraz pierzaste liście stanowią ozdobę ogrodowych rabat.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik cuchnącybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik cuchnący jest zimozieloną byliną, która w Polsce nie występuje dziko i jest spotykana tylko w ogrodach. Bardzo dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste liście, a główną atrakcję ciemiernika stanowią rozwijające się bardzo wcześnie jasnozielone kwiaty. Nazwa gatunkowa pochodzi od niezbyt przyjemnego zapachu całej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik wschodnibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik wschodni jest byliną pochodzącą z Turcji i Kaukazu. W ogrodzie stanowi atrakcję ze względu na zimozielone liście i bardzo wcześnie rozwijające się dzwonkowate kwiaty. W uprawie spotyka się częściej odmiany hybrydowe niż formę botaniczną ciemiernika wschodniego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rannik zimowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną z rodziny jaskrowatych, która w Polsce jest uprawiana w ogrodach, a czasem dziczeje. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i doskonale pasuje do krokusów i przebiśniegów, z którymi tworzy z czasem gęste dywany kwiatów. Występuje w uprawie w kilku odmianach, różniących się odcieniem kwiatów i wypełnieniem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec żółtybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec żółty jest gatunkiem rodzimym, jednak w naturze mniej popularnym od zawilca gajowego. W ogrodzie tworzy wiosną piękne dywany złotych kwiatów na tle jasnozielonych liści. Subtelnej urody kwiaty zamykają się na noc oraz w czasie deszczu. Po przekwitnięciu przechodzą w stan spoczynku pod ziemią.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jaskier polny jest rośliną jednoroczną (czasem dwuletnią) zasiedlającą ugory, nieużytki i łąki. Można go pomylić z częściej spotykanym jaskrem ostrym i innymi dziko rosnącymi jaskrami. Nie tworzy rozłogów, tylko mocny system korzeniowy. Rozwija latem jasne, cytrynowożółte kwiaty.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Czarnuszka damasceńskarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Subtelnej urody kwiaty czarnuszki damasceńskiej z pastelowymi, błękitnymi działkami kielicha, mogą się kojarzyć z figurkami w szerokich spódnicach, dlatego też niemiecką, szwedzką i duńską nazwę rośliny można przetłumaczyć jako "panna w zieleni". Nazwa rodzajowa Nigella (łac. nigellus = czarny) odnosi się do czarnych nasion, natomiast epitet gatunkowy wskazuje tylko na wschodnie pochodzenie rośliny, ponieważ ani w Syrii, ani w innych krajach Lewantu czarnuszka nie występuje.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik górskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Jeśli ktoś szuka szybko rosnącego pnącza, które na dodatek pięknie i obficie kwitnie, powojnik górski jest idealnym wyborem. Szybko i skutecznie potrafi zasłonić mało efektowne ściany albo mury. Oprócz białych kwiatów formy botanicznej występują kremowe i różowe odmian hodowlanych powojnika górskiego.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Rutewka orlikolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rutewka orlikolistna jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną czasem na śródleśnych łąkach, w wilgotnych zaroślach i lasach mieszanych. Liście są bardzo podobne do orlika - stąd nazwa. Mimo znacznego, ponad metrowego wzrostu rutewka orlikolistna sprawia wrażenie bardzo subtelnej i filigranowej. Szczególną ozdobę kwiatów stanowią bardzo liczne różowe pręciki, tworzące puszyste kulki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec wielkokwiatowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec wielkokwiatowy, podobnie jak jego bliscy krewni zawilec gajowy oraz zawilec żółty, jest gatunkiem rodzimym, ale występuje w naturze rzadko i jest pod ochroną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ta bylina przemieniła słoneczną ogrodową rabatę w morze kwiatów. Tworzy efektowne kompozycje z innymi bylinami jak pierwiosnki, orliki albo niezapominajki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec greckibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec grecki, nazywany często bałkańskim, należy do najbardziej znanych przedstawicieli swojego rodzaju. W naszych lasach wprawdzie nie rośnie, ale za to występuje na górskich zboczach i obrzeżach lasów w Europie Południowej. Można go spotkać również w jasnych dąbrowach. W uprawie ogrodowej występuje w licznych odmianach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Powojnik Jackmanapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik wielkokwiatowy jest nazwą liczącej ponad sto odmian grupy mieszańcowej wyhodowanej z gatunków dalekowschodnich. Pierwszym wielkokwiatowym mieszańcem pochodzącym z początku XIX wieku i do dzisiaj uprawianym jest powojnik Jackmana. Przez całe lato rozwija bardzo duże kwiaty w kolorze fioletu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik włoskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik włoski pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, gdzie zadomowił się od Hiszpanii aż po Azję Mniejszą. Gatunek jest uprawiany w ogrodach już od 400 lat, a w międzyczasie wyhodowano też liczne jego odmiany. Fioletowe kwiaty są szeroko dzwonkowate i składają się z czterech płatków.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik tanguckipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik tangucki jest pochodzącym z zachodnich Chin zimotrwałym pnączem ozdobnym. Jego złotego koloru zwieszone, dzwonkowate kwiaty oraz dekoracyjne owocostany stanowią atrakcję każdego ogrodu. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a czasem powtarza kwitnienie we wrześniu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Sasanka alpejskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Sasanka alpejska jest gatunkiem typowo górskim, występującym również w Polsce. Z każdej jedwabiście owłosionej łodygi wyrasta na szczycie jeden kwiat śnieżnobiałego koloru. Ozdobne są również charakterystyczne puszyste kulki owocostanów sasanki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II'pnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' został wyhodowany w Polsce w 1979 roku przez jezuitę Stefana Franczaka. Odmiana wyróżnia się dużymi alabastrowobiałymi kwiatami z jasnoróżową pręgą, która pojawia się na płatkach pod koniec lata.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik alpejskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik alpejski jest gatunkiem występującym w górach Azji i Europy, również w Polsce. Ma dużą odporność i niewielkie wymagania, najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Ozdobę stanowią fioletowoniebieskie, dzwonkowate kwiaty, które rozwijają się wiosną na zeszłorocznych pędach.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny jaskrowate – rodzaje, charakterystyka, występowanie
Rośliny jaskrowate można spotkać w wielu polskich ogrodach. Mimo że część gatunków uznawana jest za toksyczne, bardzo ochoczo ozdabia się nimi teren posesji. Na jakie rodzaje dzielą się rośliny? Które nazwy popularne są w Polsce? Dlaczego niektóre pnącza są uciążliwe? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin.
Rośliny jaskrowate – wszystko, co warto wiedzieć na ich temat
Charakterystyka i występowanie roślin jaskrowatych
Rośliny jaskrowate są to w większości rośliny zielne. Mowa nie tylko o rodzajach jednorocznych, ale też bylinach. Rośliny wyróżniają się tym, że niektóre z nich są drewniejące u nasady (półkrzewy), a także z drewniejącymi i zielnymi pnączami. Łodygi nie są pokryte cierniami. Liście roślin jaskrowatych są łodygowe i odziomkowe. Zazwyczaj ułożone są skrętolegle. Blaszki liściowe są pojedyncze, ale mogą być też podzielone. Z reguły są sercowate, dłoniaste i z całymi brzegami. Kwiaty roślin jaskrowatych mogą rosnąć pojedynczo na szczycie łodygi. Mogą również zostać zebrane w groniaste lub wierzchotkowe kwiatostany. W kwiatach znajduje się wiele pręcików. Część z nich przekształca się w miodniki, które wydzielają nektar lubiany przez motyle i pszczoły. Rośliny zwykle są obupłciowe, choć zdarzają się także okazy jednopłciowe.
Rośliny jaskrowate najlepiej czują się w klimacie umiarkowanym. Preferują też chłodne stanowiska na północnej półkuli. Doskonale czują się w obszarach górskich. Warto dodać, że jest to najwyżej zarejestrowana roślina naczyniowa, którą znaleziono w Himalajach (na wysokości ponad 7700 m n.p.m.). Występowanie roślin jaskrowatych jest bardzo szerokie. Nie jest dla nich uciążliwe nawet bardzo chłodne stanowisko położone wysoko w górach. Najwięcej okazów spotkać można w Azji wschodniej – tam roślin jaskrowatych spotkać można aż 44 rodzaje. W polskiej florze znaleźć można znacznie mniej rodzajów, jednak dzielą się na kilkadziesiąt gatunków. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje czarnuszka, ciemiernik, jaskierek, miłek, ostróżka, pluskwica, sasanka, tojad i zawilec. To najbardziej popularne nazwy roślin jaskrowatych w naszym kraju.
Czarnuszka siewna – co warto o niej wiedzieć?
Jest to jednoroczna roślina jaskrowata, która rośnie do 40 cm wysokości. Ma białe lub jasnoniebieskie kwiaty, a także ozdobne mieszki z nasionami. Wykorzystywać można ją w medycynie oraz kuchni. Można także uprawiać czarnuszkę jak roślinę rabatową – do wiązanek lub bukietów (jako kwiat cięty). W Polsce panuje dobry klimat do hodowli rośliny. Czarnuszka doskonale czuje się w słonecznym miejscu. Preferuje żyzną, bogatą w wapń i średnio zwięzłą glebę. Lepiej nie siać jej w podmokłym, mocno piaszczystym i suchym terenie. Należy usuwać z gleby każdy chwast, aby nie zagłuszały rozwoju czarnuszki. Nie musisz intensywnie nawadniać rośliny, ponieważ dobrze znosi suszę. Nawet częste opady deszczu bywają niebezpieczne dla czarnuszki.
Roślina jest popularna w kuchni oraz medycynie. Najwięcej cennych substancji znajduje się w nasionach czarnuszki. Pozytywnie wpłynąć mogą na zdrowie, ale też poprawić smak potraw. Są ostre – wielu osobom w smaku przypominają pieprz. Czarnuszka najlepiej sprawdza się wobec tego przy delikatnym mięsie. Nasiona pasują do twarożku, sałatek i białego sera. Czarnuszki używać można też do pieczenia bułek i chleba. Warto prażyć nasiona czarnuszki na suchej patelni, aby wzmocnić ich wyrazisty smak. Trzeba jednak uważać, żeby nie przypalić nasionek. W medycynie roślina przynosi świetne efekty u osób walczących z cukrzycą lub insulinoopornością. Czarnuszka siewna sprawdzi się również w walce z przeziębieniem. Pomoże złagodzić kaszel oraz skutecznie zmniejszy katar.
Najciekawsze rośliny jaskrowate – zobacz, które warto hodować!
Ciemiernik w ogrodzie – charakterystyka i uprawa rośliny
Ciemiernik to mrozoodporna roślina jaskrowata, której kwitnienie przypada na okres zimowy. Robi to niemal w samo Boże Narodzenie! Jego liście, w zależności od odmiany, rosną nawet do 20 cm długości. Ciemierniki doskonale prezentują się w doniczkach i pojemnikach. W naszym kraju największą popularnością cieszy się ciemiernik biały. Rośliny są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, a także niską temperaturę. Ciemierniki muszą mieć dużo przestrzeni, bo rozrastają się na boki. Preferują żyzną i przepuszczalną glebę, którą należy regularnie ściółkować. Mimo że nie przepadają za dużą ilością wody, ziemia ciemierników powinna być przez cały czas wilgotna. Większość roślin doskonale czuje się w półcieniu.
Ciemierniki można uprawiać z nasion np. w doniczce. Po uzyskaniu sadzonek można umieścić je w każdej części ogrodu. Rośliny jaskrowate najlepiej sadzić w sierpniu, gdy rośliny przekwitną. Ich pielęgnacja nie należy do skomplikowanych. Wystarczy systematycznie podlewać oraz ściółkować ciemierniki. Rośliny muszą mieć wilgotne podłoże, ale niewskazane jest ich przelewanie. Nawożenie wystarczy przeprowadzać raz w roku, najlepiej przy pomocy granulowanych nawozów. Nie trzeba ciąć ciemierników, żeby dobrze wyglądały. Jesienią należy jednak usuwać największe liście. Nie można zapomnieć o konieczności okrywania ciemierników zimą. Mimo że rośliny są wytrzymałe, korzenie mogą przemarzać. Zaleca się wobec tego wykonać solidną wyściółkę między ciemiernikami – najlepiej z liści lub gałązek drzewek iglastych.
Miłek wiosenny – co warto wiedzieć o uprawie rośliny?
Miłek to popularna roślina jaskrowata, która w Polsce nazywana bywa „adonisem”. Naturalnie występuje w Azji i Europie – również w naszym kraju, gdzie objęta jest ochroną. Bylina jest długowieczna. Jeśli warunki będą jej odpowiadać, może rosnąć nawet przez kilkadziesiąt lat w jednym miejscu. Dorasta do 40 cm wysokości. Charakterystyczne są jej liście, z których stworzyć można różne ciekawe dekoracje. Zakwita od kwietnia do maja, wypuszczając przepiękne żółte kwiaty. Najlepiej czuje się w słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru miejscach. Aby miłek ładnie rósł, należy zapewnić mu przepuszczalną, piaszczysto-żwirową i wapienną glebę. Jeśli zapomnisz podlać roślinę, nie przejmuj się. Miłek wiosenny bardzo dobrze znosi susze – pod warunkiem że są jednak krótkotrwałe.
Roślina jaskrowata nie wymaga nawożenia. Można jednak wspomóc miłka przed kwitnieniem, żeby lepiej się rozwijał (np. za pomocą dedykowanego nawozu dla roślin zielnych). Najpiękniej wygląda w wiosennej, kolorowej rabacie. Miłek wiosenny powinno się sadzić z roślinami o długim okresie wegetacji. To dlatego, że po przekwitnięciu nadziemna część zasycha, a w rabacie robią się puste luki. Miłek wiosenny wspaniale prezentuje się na skalniakach. Co ciekawe, gatunek wykorzystywany jest również w medycynie naturalnej – ma silne działanie uspokajające i moczopędne. Nie można jednak używać go samodzielnie domowymi metodami, ponieważ roślina jest silnie trująca. Głównymi objawami zatrucia miłkiem są mdłości, skurcze, paraliż i zaburzenia widzenia. Przy poważnej sytuacji dojść może nawet do zatrzymania pracy serca.
Opis i właściwości sasanki zwyczajnej
Doskonale znaną w Polsce byliną z rodziny jaskrowatych jest sasanka zwyczajna. Mimo że jest u nas bardzo znana, w Polsce spotkać można ją już naprawdę rzadko. Sasanka jest niewielka, wyróżniająca się kępiastym pokrojem. Rozwija się wczesną wiosną przy słonecznej pogodzie. Kwitnie w marcu lub kwietniu. Sasanki po przekwitnięciu zmieniają się w duże owłosione owocostany, które zachowują walory dekoracyjne. Latem owłosienie znika, a liście rośliny robią się błyszczące i gładkie. Roślina jest wytrzymała i bardzo prosta w uprawie. Należy jednak zadbać o odpowiednie dla jej rozwoju warunki. Najlepiej czuje się w glebie piaszczystej, lekkiej i przepuszczalnej – koniecznie o zasadowym odczynie pH. Bardzo nie lubi przemoczonego podłoża i zacienionych miejsc. Świetnie poradzi sobie ze suszą.
Sasanka zwyczajna jest mrozoodporna, więc nie trzeba okrywać jej na zimę. Należy ją rozmnażać poprzez wysiew nasion albo podział starszych roślin. Podział można stosować nie tylko po to, aby rozmnożyć roślinę. Doskonale posłuży również do jej odmłodzenia, ponieważ sasanka to krótkowieczna bylina. Jej piękny wygląd i pokrój po kilku latach znika. Sasanka słabiej też kwitnie, wobec czego należy ją wykopywać z ziemi co 4-5 lat. Trzeba ją później podzielić i posadzić w nowym miejscu. Sasanka jest piękną rośliną jaskrowatą, która wspaniale ozdobi wiosenną rabatę. Ma niskie wymagania siedliskowe, więc sprawdzi się również na żwirowych stanowiskach.