Rośliny jasnotowate

Ilustracja rośliny jasnotowate

Rośliny jasnotowate popularne są na całym świecie. Zalicza się do nich ponad 7,2 mln gatunków, które są przedstawicielami aż 236 rodzajów roślin. Występują niemal na każdym kontynencie, poza okolicą okołobiegunową. Najpopularniejsze odmiany roślin pochodzą z obszaru śródziemnomorskiego. Mnóstwo kwiatów jasnotowatych zawiera olejki eteryczne, które swoje zastosowanie znalazły w medycynie, a także kosmetyce. Część z nich wykorzystywana jest również jako przyprawa. Ludzie uprawiają jasnotowate głównie jako rośliny ozdobne.

Rośliny jasnotowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny jasnotowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny jasnotowate – rodzaje, opis, występowanie, ciekawostki

Kwiaty jasnotowate często pojawiają się w naszych ogrodach. Ich występowanie popularne jest na całym świecie, jedynie poza okolicą okołobiegunową. Uprawa kwiatów możliwa jest w polskim ogrodzie – pod warunkiem że zapewni się im odpowiednie wymagania. Jakie właściwości mają rośliny jasnotowate? Czy kwiaty mają jakieś zastosowanie poza tym, że pięknie ozdabiają ogród? Sprawdź najważniejsze informacje.

Rośliny jasnotowate – uprawa, zastosowanie i właściwości

Co warto wiedzieć o morfologii roślin jasnotowatych? Sprawdź to!

Dawniej rośliny jasnotowate były to jedynie rośliny zielne – przynajmniej tak było w ujęciach systematycznych. Aby roślina zakwalifikowana została jednak jako jasnotowata, musiała mieć wyróżniającą ją czwórdzielną zalążnię, a także wyniesione dno kwiatowe. W rodzinie jasnotowatych wyróżnić można nie tylko drzewa, ale i tropikalne krzaki o niepodzielonej zalążni. Co jeszcze warto wiedzieć o morfologii roślin jasnotowatych? Oto ważne informacje:

  • Rośliny jasnotowate to krzewy i drzewa, ale też byliny i pnącza. Mogą być małe, ale i naprawdę potężne. Wiele z nich przekracza bowiem 30 m wysokości (m.in. teczyna wyniosła). U roślin zielnych łodyga jest czterokanciasta. Bywa również taka u młodych pędów roślin drzewiastych. Rośliny jasnotowate zwykle są aromatyczne, z włoskami.
  • Liście są okółkowe, skrętoległe lub nakrzyżległe. Liście nie mają przylistków. Zwykle są pojedyncze, ale czasem bardzo okazałe. Niektóre mocno powycinane, inne piłkowane lub podzielone (np. lawenda).
  • Wiele liści roślin jasnotowatych jest złożonych lub pierzasto złożonych. Niektóre pod spodem i na ogonku mają poza kwiatowe miodniki.
  • Kwiaty roślin jasnotowatych zebrane są w kwiatostany wierzchotkowe. Mogą być dwuramienne albo jednoramienne. Są obupłciowe z dwuwargową koroną. Pręciki zwykle są cztery, a słupki dwukrotne. Jedynie u szałwii są tylko dwa pręciki.
  • Owoce roślin jasnotowatych kryją się zwykle w trwałym kielichu.

Popularne rośliny zielne – jasnotowate kwiaty wargowe i ciekawe zioła

Wśród najpopularniejszych roślin jasnotowatych wyróżniamy przede wszystkim różne zioła, których występowanie popularne jest m.in. w Polsce. Zaliczyć można do nich czyściec, czyli dwuliścienną roślinę, która dzieli się na kilkaset gatunków. W naszym kraju znajdziemy np. czyściec wełnisty, a także błotny i leśny. Na szczególną uwagę zasługuje również dąbrówka, jasnota, kocimiętka, macierzanka, melisa, mięta i poziewnik.

Warto zwrócić uwagę również na inne gatunki zielne, które spotkać można w naszym państwie. Jest to na przykład bluszczyk kurdybanek, który w Polsce wykorzystywany jest w formie przyprawy. Nie poleca się jednak spożywania rośliny w dużej ilości, ponieważ może zaszkodzić. Równie popularny jest cząber ogrodowy o leczniczych właściwościach, gajowiec żółty i inne rośliny wargowe – głowienka pospolita, ożanka właściwa, karabieniec pospolity, miodownik melisowaty, oregano (lebiodka pospolita), rozmaryn lekarski szałwia lekarska, omszona i lawenda wąskolistna.

Jak uprawiać popularne rośliny jasnotowate? Tego możesz nie wiedzieć!

Pielęgnacja, wymagania i zastosowanie lawendy wąskolistnej

Lawenda to popularna roślina, która kwitnie zwarcie i krzaczasto. Maksymalna wysokość rośliny to 100 cm. Aby urosła do takich rozmiarów, trzeba ją regularnie przycinać. Na bazie lawendy powstają m.in. słynne olejki eteryczne, których używa się do aromaterapii i tworzenia leków. Lawenda to roślina jasnotowata dekoracyjna, która najlepiej prezentuje się na tarasie lub balkonie. Jeśli chcesz ją uprawiać, powinieneś zadbać o to, aby miała dużo ciepła. Gleba dla lawendy musi być przepuszczalna i zdrenowana. Powinno być w niej również dużo wapnia. Gdy ziemia będzie za kwaśna, należy ją zwapnować. Trzeba sadzić lawendę w wilgotnym podłożu. Może to być np. naturalistyczny ogródek skalny, w którym lawenda obrastać będzie słoneczne zbocza i skarpy.

Lawenda ma niewielkie wymagania. Należy jednak pamiętać o jej systematycznym podcinaniu. W pierwszym roku należy skrócić młode okazy o połowę. Dzięki temu lawenda błyskawicznie obrośnie w nowe pędy. Przycinaj roślinę systematycznie – najlepiej każdego roku, aby zawsze prezentowała się okazale i wyjątkowo. Istnieje kilka sposobów na rozmnożenie lawendy. Można zrobić to z nasion, które należy wymieszać z wilgotnym piaskiem przed wiosennym siewem i włożyć do lodówki na kilka tygodni. Następnie wysiewa się je do pojemników z przepuszczalnym podłożem i wysadza na stałe do ogrodu. Można też rozmnożyć lawendę z sadzonek, osadzając je w przepuszczalnej glebie. Pojemnik z sadzonkami powinien stać jednak w miejscu, gdzie nie będzie padać na niego słońce. Sadzonki nie mogą stykać się ani z innymi sadzonkami, ani z ziemią. Rozmnożyć lawendę można też przez okłady, przytwierdzając wybraną łodygę do podłoża. Ostatni sposób to rozmnożenie przez podział.

Mięta – popularna roślina jasnotowata, krok po kroku

Mięta to jedno z najpopularniejszych ziół nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Wielu z nas chętnie uprawia miętę w ogródku. Roślina wykazuje świetne właściwości lecznicze i kulinarne. Najpopularniejsza jest mięta pieprzowa. To aromatyczne zioło, które rośnie do 80 cm. Ma jajowate i ząbkowane brzegi, które osadzone są na długiej łodydze. Mięta to jedna z najprostszych roślin w uprawie. Hodowla nie jest skomplikowana, ponieważ zioło rośnie praktycznie samodzielnie. Wystarczy zapewnić mięcie stały dostęp do wilgotnej gleby oraz dać jej cień. Roślina jasnotowata czasami rozrasta się naprawdę obficie. Nadmiar zioła wykorzystać można do picia. Suszona posłuży z kolei jako herbata i przyprawa. Właśnie dlatego warto hodować ją w ogrodzie lub w mieszkaniu.

Mięcie potrzebne jest żyzne podłoże o lekko zasadowym pH. Roślina bardzo łatwo stworzyć może sadzonki, które trzeba ukorzenić w wodzie, gdy już będzie ciepło. Warto jednak zawsze dbać o wilgotne podłoże, a doniczkę ustawić w częściowo zacienionym miejscu. Musi być duża, aby mięta mogła prawidłowo wytwarzać silne rozłogi i korzenie. Na dnie należy zrobić dziurki odprowadzające nadmiar wody. Dno trzeba wysypać keramzytem albo drobnymi kamykami. Warto dosypać do podłoża również trochę piasku. Należy zawsze pamiętać o regularnym podlewaniu mięty i zraszaniu liści jesienią i zimą, gdy powietrze robi się suche. Warto też systematycznie zasilać podłoże biohumusem. Miętę można zbierać w dowolnym czasie, odcinając łodygi. Aby zebrać rośliny jasnotowate w większej ilości, poczekaj do momentu, aż pojawią się kwiaty.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto