Rośliny kaktusowate - najpopularniejsze rośliny
-
Szlumbergera Buckleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Cieszący się powszechną sympatią kaktus, który zimą wnosi do mieszkania wesołe kolory kwiatów, jest nazywany grudnikiem, zygokaktusem, raczkiem albo kaktusem bożonarodzeniowym. Pod względem botanicznym jest to hybryda dwóch gatunków Schlumbergera russelliana i Schlumbergera truncata. Wyhodował ją w 1840 roku angielski ogrodnik William Buckley.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Opuncja figowabyliny sukulent roślina ozdobna
Opuncja figowa jest meksykańskim sukulentem, który w naszych warunkach może być uprawiany tylko jako roślina doniczkowa. Rozwija duże, żółte kwiaty, a potem słodkie i soczyste owoce. Jest jedynym gatunkiem opuncji uprawianym w regionie śródziemnomorskim.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szlumbergera uciętabyliny sukulent roślina ozdobna
Szlumbergera ucięta trafiła do Europy z deszczowych lasów Brazylii dopiero na początku XIX wieku. Powszechną sympatię zyskał ten kaktus dzięki swoim wspaniałym kwiatom rozwijanym w szarej i zimnej porze zimowej. Gatunek botaniczny posłużył do wyhodowania nowych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kaktus wielkanocnybyliny sukulent roślina ozdobna
Kaktus wielkanocny pochodzi z brazylijskiej dżungli, a nazwę zawdzięcza wiosennemu okresowi kwitnienia, który zwykle przypada właśnie na Wielkanoc. Często bywa mylony z kaktusem bożonarodzeniowym (szlumbergera). Obie rośliny różnią się przede wszystkim terminem kwitnienia, kształtem kwiatów i pędów.
bylina -
Rhipsalis bacciferabyliny sukulent roślina ozdobna
Rhipsalis baccifera jest łatwym w uprawie, bardzo dekoracyjnym sukulentem, który nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy. Ze względu na długie i okrągłe w przekroju pędy bywa często nazywany patyczakiem. Tworzy podobne do jagód szkliste, białe, kuliste owoce, które Niemcom kojarzą się z koralami ("Korallenkaktus"), a Anglikom z owocami jemioły ("mistletoe cactus").
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny kaktusowate - pozostałe rośliny
-
Kaktus zygzakowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodzący z Meksyku Epiphyllum anguliger posiada bardzo dekoracyjne pędy i kwiaty. Podobnie jak kaktus wielkanocny rośnie w naturze jako epifit, wykorzystując do podpory drzewa w lesie deszczowym. Jego długie, spłaszczone pędy o zygzakowatym kształcie przypominają niektórym rybie ości, a innym ogon krokodyla.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lepismium boliwijskiebyliny sukulent roślina ozdobna
Lepismium boliwijskie, zakwalifikowane ostatnio do rodzaju botanicznego Pfeiffera, należy do kaktusów- epifitów, które rosną nie w ubogim i suchym gruncie, ale w rozwidleniach gałęzi drzew w deszczowych lasach tropików. Długie, wąskie pędy nie mają kolców, w korzystnych warunkach rozwijają kremowe kwiaty. Doskonale prezentuj się w wiszącej doniczce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Opuncja drobnokolczastabyliny sukulent roślina ozdobna
Opuncja drobnokolczasta jest niewielkim i trochę nietypowym kaktusem: gatunek ten nie ma kolców, ale liczne białe lub żółte "włoski" zebrane w gęste grupy. Są bardzo łamliwe i zakończone mikroskopijnymi zadziorkami, które powodują zaczepianie się w skórze. Opuncja drobnokolczasta należy do najbardziej popularnych kaktusów doniczkowych, w korzystnych warunkach rozwija efektowne żółte kwiaty.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Echinokaktus Grusonabyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodzący z Meksyku Echinocactus grusonii, nazywany złotą beczką, należy do najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych kaktusów doniczkowych. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego kolekcjonera kaktusów Hermanna Grusona. Na dużych, kulistych albo cylindrycznych pędach pojawiają się w starszym wieku żółte kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Echinopsis Eyriesabyliny sukulent roślina ozdobna
Nazwa rodzajowa tego południowoamerykańskiego kaktusa pochodzi od greckich słów echinos = "jeż" i opsis = "wygląd", natomiast epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego botanika J. B. Eyriès'a. Echinopsis Eyriesa jest rośliną mało wymagającą o dużych, białych lub jasnoróżowych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Opuncja szydłowatabyliny sukulent roślina ozdobna
Peruwiański kaktus o skomplikowanej nazwie Austrocylindropuntia subulata stanie się może bardziej przyjazny, jeśli wyjaśni się jej znaczenie. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskiego słowa auster = "południe" i nazwy rodzajowej rośliny Cylindropuntia, do której niektóre gatunki są podobne, a epitet gatunkowy wskazuje na szydlastą formę szczątkowych liści kaktusa. Tworzy krzaczastą formę, na szczytach pędów rozwija duże, czerwone kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny kaktusowate - rodzaje, opis, zdjęcia, wymagania
Kolczaste, kuliste lub kolumnowe rośliny kaktusowate stały się modną i ciekawą ozdobą mieszkań, jako rośliny doniczkowe. Uchodzą za łatwe w uprawie. Mają one jednak szczególne wymagania co do ilości wody, dlatego też podlewanie kaktusów wymaga doświadczenia Doradzamy jak podlewać kaktusy i jaki nawóz stosować. Wyjaśniamy, czy są gatunki kaktusowatych nadające się do ogrodu.
Rośliny kaktusowate w naturze, w ogrodzie i w domu
Rośliny z rodziny kaktusowatych - charakterystyka i pochodzenie
Sukulenty rosnące w warunkach braku wody, występujące na pustyniach, półpustyniach, czy w rejonach górskich i skalistych, przystosowały się do niedostatku wody w ten sposób, że gromadzą wodę i składniki odżywcze w liściach, łodygach lub w korzeniach. Sukulenty oszczędnie gospodarują zasobami. Ograniczają parowanie do minimum w ten sposób, że pokryte są grubą skórą i są jak najbardziej gładkie. Ich system korzeniowy jest płytki, lecz bardzo rozległy. Sukulenty spowalniają swój metabolizm i rosną bardzo wolno.
Czym różnią się sukulenty od kaktusów? Rośliny kaktusowate stanowią tę grupę sukulent, które gromadzą wodę w łodydze. Łodygi ich są zielone, gdyż przejęły funkcje fotosyntezy. Zaś ich liście zostały zredukowane. Odróżnia się je w ten sposób, że posiadają areole, czyli zredukowane gałązki, z których wyrastają ciernie, kwiaty i owoce. Rośliny z rodziny kaktusowatych wykształciły ostre ciernie, aby chronić się przed byciem zjedzonym przez zwierzęta, gdyż ich mięsista i pełna substancji odżywczych łodyga, stanowi łakomy kąsek. Niektóre kaktusy są ponadto trujące.
Kaktusy pochodzą z Ameryki, głównie południowej. Pojawiły się także w Afryce środkowo-wschodniej prawdopodobnie przeniesione tam przez ptaki. Jednak występowanie kaktusów na świecie zostało w znacznym stopniu zmodyfikowane przez człowieka. Kaktusy stały się popularnym kwiatem doniczkowym dopiero w XIX wieku. Już w XX wieku moda na kaktusy w domach stała się zjawiskiem masowym. Powstały grupy kolekcjonerów kaktusów, którzy pozyskiwali okazy z natury niszcząc naturalne środowisko tych roślin. Wskutek tego wiele gatunków obecnie wymiera. W 1973 roku powstała konwencja międzynarodowa zabraniająca pozyskiwania kaktusów z natury.
Jednocześnie zaczęto eksperymenty z hodowlą kaktusów w gruncie, jako kwiaty ogrodowe lub rośliny w zieleni miejskiej. Udało się to z różnymi gatunkami opuncji, które zadomowiły się w basenie Morza Śródziemnego i w Afryce. W Australii trafiły na region, gdzie nie mają naturalnych wrogów i stały się problemem. Są one tam trudnym do opanowania, szkodliwym i ekspansywnym chwastem. Podobnie inwazyjnym chwastem stała się opuncja w Afryce Południowej.
Jak wyglądają rośliny z rodziny kaktusowatych
Kaktusy charakteryzują się pokrojem kolumnowym lub kulistym. Znacznie różnią się wielkością i kształtem. Posiadają płytki, lecz rozległy system korzeniowy, który stara się wychwycić ślady wilgoci na dużym obszarze. Ich łodygi mają kształt kulisty, kolumnowy lub składają się z płaskich członów. Niektóre mają ożebrowanie, które kurczy się lub rozszerza odpowiednio do ilości wody, dzięki czemu roślina nie pęka. Ich skóra pokryta jest także rodzajem wosku, który sprawia, że woda szybko po nich spływa zasilając korzenie, a nie wyparowuje na słońcu.
Kaktusy wydają bardzo atrakcyjne, duże i kolorowe kwiaty. Czas i długość kwitnienia jest rożna w zależności od gatunku. Bardzo często kwiaty kaktusa zakwitają nocą, gdyż w naturze zapylane są przez owady nocne.
Uprawa roślina kaktusowatych w domu i w ogrodzie
Kaktusy i sukulenty jako dekoracyjne kwiaty doniczkowe
W naszych warunkach klimatycznych rośliny kaktusowate uprawiane są prawie wyłącznie w domu jako dekoracyjne rośliny doniczkowe. Kaktusy uchodzą za rośliny łatwe w uprawie. Uważa się nawet, że nadają się dla początkujących i osób zapominalskich. Nie wymagają właściwie pielęgnacji, zaś ich podlewanie jest minimalne.
Nawóz jest potrzebny tylko w okresie wegetacji. Kupujemy wówczas specjalny nawóz do kaktusów. Gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, zaprzestajemy nawożenia.
Rośliny kaktusowate do ogrodu
Jedynym gatunkiem kaktusowatych, który nadaje się do uprawy w ogrodzie jest opuncja. Są to kwiaty bardzo dekoracyjne i pięknie kwitnące. Szczególnie nadają się do ogrodu skalnego lub w stylu pustynnym. Warto jednak pamiętać, że ich uprawa jest trudna.
Wśród opuncji istnieją gatunki mrozoodporne, jednak w uprawie największym wrogiem jest wilgoć, która powoduje zamarzanie roślin. Opuncje na zimę pozbywają się wody i kurczą. Zima jest okresem opadów i gromadzenia wody, dlatego też warto uprawiać opuncje na dobrze zdrenowanym skalniaku, który nie gromadzi wody. Ponadto rośliny trzeba okryć gałęziami lub agrowłókniną.
Rośliny kaktusowate pochodzą z pustyń i półpustyń Ameryki, gdzie wytworzyły sposób życia w warunkach niedostatku wody. Atrakcyjny wygląd i piękne kwiaty sprawia, że stały się popularnymi roślinami doniczkowymi. Ich uprawa jest łatwa, o ile zadbamy o umiarkowane podlewanie.