Rośliny kaktusowate

Ilustracja rośliny kaktusowate

Rośliny z rodziny kaktusowatych stanowią podgrupę sukulent i gromadzą wodę i składniki odżywcze w pniu. Ich pień przejął funkcję liści, które zanikły. Zamiast nich roślina wykształciła ostre ciernie. W naturze kaktusowate rosną na pustyniach, półpustyniach, w górach i na skałach, gdzie bronią się przed brakiem wody gromadząc ją w łodydze i spowalniając metabolizm. W naszym klimacie hodujemy kaktusowate jako rośliny w domu jako kwiaty doniczkowe. Niektóre gatunki opuncji możemy uprawiać w ogrodzie, w gruncie, choć nie jest to zadanie łatwe.

Rośliny kaktusowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny kaktusowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny kaktusowate - rodzaje, opis, zdjęcia, wymagania

Kolczaste, kuliste lub kolumnowe rośliny kaktusowate stały się modną i ciekawą ozdobą mieszkań, jako rośliny doniczkowe. Uchodzą za łatwe w uprawie. Mają one jednak szczególne wymagania co do ilości wody, dlatego też podlewanie kaktusów wymaga doświadczenia Doradzamy jak podlewać kaktusy i jaki nawóz stosować. Wyjaśniamy, czy są gatunki kaktusowatych nadające się do ogrodu.

Rośliny kaktusowate w naturze, w ogrodzie i w domu

Rośliny z rodziny kaktusowatych - charakterystyka i pochodzenie

Sukulenty rosnące w warunkach braku wody, występujące na pustyniach, półpustyniach, czy w rejonach górskich i skalistych, przystosowały się do niedostatku wody w ten sposób, że gromadzą wodę i składniki odżywcze w liściach, łodygach lub w korzeniach. Sukulenty oszczędnie gospodarują zasobami. Ograniczają parowanie do minimum w ten sposób, że pokryte są grubą skórą i są jak najbardziej gładkie. Ich system korzeniowy jest płytki, lecz bardzo rozległy. Sukulenty spowalniają swój metabolizm i rosną bardzo wolno.

Czym różnią się sukulenty od kaktusów? Rośliny kaktusowate stanowią tę grupę sukulent, które gromadzą wodę w łodydze. Łodygi ich są zielone, gdyż przejęły funkcje fotosyntezy. Zaś ich liście zostały zredukowane. Odróżnia się je w ten sposób, że posiadają areole, czyli zredukowane gałązki, z których wyrastają ciernie, kwiaty i owoce. Rośliny z rodziny kaktusowatych wykształciły ostre ciernie, aby chronić się przed byciem zjedzonym przez zwierzęta, gdyż ich mięsista i pełna substancji odżywczych łodyga, stanowi łakomy kąsek. Niektóre kaktusy są ponadto trujące.

Kaktusy pochodzą z Ameryki, głównie południowej. Pojawiły się także w Afryce środkowo-wschodniej prawdopodobnie przeniesione tam przez ptaki. Jednak występowanie kaktusów na świecie zostało w znacznym stopniu zmodyfikowane przez człowieka. Kaktusy stały się popularnym kwiatem doniczkowym dopiero w XIX wieku. Już w XX wieku moda na kaktusy w domach stała się zjawiskiem masowym. Powstały grupy kolekcjonerów kaktusów, którzy pozyskiwali okazy z natury niszcząc naturalne środowisko tych roślin. Wskutek tego wiele gatunków obecnie wymiera. W 1973 roku powstała konwencja międzynarodowa zabraniająca pozyskiwania kaktusów z natury.

Jednocześnie zaczęto eksperymenty z hodowlą kaktusów w gruncie, jako kwiaty ogrodowe lub rośliny w zieleni miejskiej. Udało się to z różnymi gatunkami opuncji, które zadomowiły się w basenie Morza Śródziemnego i w Afryce. W Australii trafiły na region, gdzie nie mają naturalnych wrogów i stały się problemem. Są one tam trudnym do opanowania, szkodliwym i ekspansywnym chwastem. Podobnie inwazyjnym chwastem stała się opuncja w Afryce Południowej.

Jak wyglądają rośliny z rodziny kaktusowatych

Kaktusy charakteryzują się pokrojem kolumnowym lub kulistym. Znacznie różnią się wielkością i kształtem. Posiadają płytki, lecz rozległy system korzeniowy, który stara się wychwycić ślady wilgoci na dużym obszarze. Ich łodygi mają kształt kulisty, kolumnowy lub składają się z płaskich członów. Niektóre mają ożebrowanie, które kurczy się lub rozszerza odpowiednio do ilości wody, dzięki czemu roślina nie pęka. Ich skóra pokryta jest także rodzajem wosku, który sprawia, że woda szybko po nich spływa zasilając korzenie, a nie wyparowuje na słońcu.

Kaktusy wydają bardzo atrakcyjne, duże i kolorowe kwiaty. Czas i długość kwitnienia jest rożna w zależności od gatunku. Bardzo często kwiaty kaktusa zakwitają nocą, gdyż w naturze zapylane są przez owady nocne.

Uprawa roślina kaktusowatych w domu i w ogrodzie

Kaktusy i sukulenty jako dekoracyjne kwiaty doniczkowe

W naszych warunkach klimatycznych rośliny kaktusowate uprawiane są prawie wyłącznie w domu jako dekoracyjne rośliny doniczkowe. Kaktusy uchodzą za rośliny łatwe w uprawie. Uważa się nawet, że nadają się dla początkujących i osób zapominalskich. Nie wymagają właściwie pielęgnacji, zaś ich podlewanie jest minimalne.

Nawóz jest potrzebny tylko w okresie wegetacji. Kupujemy wówczas specjalny nawóz do kaktusów. Gdy roślina przechodzi w stan spoczynku, zaprzestajemy nawożenia.

Rośliny kaktusowate do ogrodu

Jedynym gatunkiem kaktusowatych, który nadaje się do uprawy w ogrodzie jest opuncja. Są to kwiaty bardzo dekoracyjne i pięknie kwitnące. Szczególnie nadają się do ogrodu skalnego lub w stylu pustynnym. Warto jednak pamiętać, że ich uprawa jest trudna.

Wśród opuncji istnieją gatunki mrozoodporne, jednak w uprawie największym wrogiem jest wilgoć, która powoduje zamarzanie roślin. Opuncje na zimę pozbywają się wody i kurczą. Zima jest okresem opadów i gromadzenia wody, dlatego też warto uprawiać opuncje na dobrze zdrenowanym skalniaku, który nie gromadzi wody. Ponadto rośliny trzeba okryć gałęziami lub agrowłókniną.

Rośliny kaktusowate pochodzą z pustyń i półpustyń Ameryki, gdzie wytworzyły sposób życia w warunkach niedostatku wody. Atrakcyjny wygląd i piękne kwiaty sprawia, że stały się popularnymi roślinami doniczkowymi. Ich uprawa jest łatwa, o ile zadbamy o umiarkowane podlewanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto