Ketmia - najpopularniejsze rośliny
-
Ketmia syryjskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ketmia syryjska jest efektownym krzewem kwiatowym, który bardzo dawno trafił szlakami handlowymi z Chin do krajów Bliskiego Wschodu. Ponieważ do Europy przywieziony został w XVI wieku z Syrii, stąd jego epitet gatunkowy. Do ogrodu wprowadza orientalny nastrój.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Ketmia bagiennabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Hibiskus kojarzy się zwykle z egzotyczną rośliną doniczkową albo kwitnącym krzewem ogrodowym. Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna, jest mniej znany od swoich krewniaków, ale równie efektowny. Główną ozdobę tworzą ogromne malwowate kwiaty, które rozwijają się pod koniec lata.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Ketmia róża chińskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ketmia róża chińska należy do najpiękniejszych roślin doniczkowych. Chociaż z różą nie ma nic wspólnego i bliżej jest spokrewniona z malwą albo lipą, jej duże kwiaty rozwijają się od wiosny do późnej jesieni. Domowej ketmii róży chińskiej nie należy mylić z ogrodową ketmią syryjską.
krzew Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Ketmia - opis, odmiany, wymagania, uprawa, zimowanie
Szukasz pięknego, egzotycznego krzewu, który intensywnie kwitnie przez cały sezon? Masz w ogrodzie miejsce ciepłe, zaciszne, z dala od ścieżek i przechodzących ludzi, a jednocześnie wyeksponowane, gdzie powinien znaleźć się szczególnie piękny okaz kwitnącej rośliny? Idealnym krzewem na to miejsce może być ketmia syryjska, czyli hibiskus ogrodowy, która jest jednak krzewem dla doświadczonych ogrodników. Przedstawiamy tę ciekawą roślinę i opisujemy na czym polega jej uprawa i pielęgnacja.
Ketmia syryjska - gatunek hibiskusa, który możemy uprawiać w ogrodzie
Hibiskus - gatunki i odmiany
Ketmia syryjska jest jednym z gatunków hibiskusa, który w naszym klimacie możemy uprawiać w ogrodzie, w gruncie. Na świecie występuje kilkaset gatunków hibiskusa, które rosną w postaci drzewa, krzewu, pół krzewu lub rzadziej jako rośliny zielne lub jednoroczna. Roślina ta pochodzi ze strefy międzyzwrotnikowej, dlatego też ma duże wymagania co do ciepła i zimowania.
W Polsce hibiskus jest rośliną obcą, wykorzystywaną jako kwiat dekoracyjny do ogrodu lub jako kwiat doniczkowy w mieszkaniu. W naszym klimacie uprawiany przede wszystkim 3 gatunki hibiskusa:
- ketmia syryjska, krzew ogrodowy pochodzący z Chin i Tajwanu,
- hibiskus bagienny, bylina do ogrodu pochodząca z Ameryki Północnej,
- róża chińska, kwiat doniczkowy, który pochodzi prawdopodobnie z Azji, lecz nie rośnie w naturze i występuje wyłącznie jako kwiat doniczkowy.
Charakterystyczną cechą hibiskusa są piękne, okazałe kwiaty, które przypominają kwiaty malwy. W środku kwiatu znajdują się długie pręciki zrośnięte w grubą rurkę. Szczególnie duże kwiaty, dochodzące nawet do 20 cm średnicy, ma hibiskus bagienny. Hibiskusy rozpoczynają kwitnienie na w czerwcu, zaś kończą nawet w październiku. Kwiat hibiskusa jest bardzo nietrwały i utrzymuje się na roślinie tylko 1 - 2 dni. Jednak kwitnienie zadbanego hibiskusa jest bardzo obfite, dlatego też roślina ta zapewnia ozdobę ogrodu przez cały sezon.
Ketmia syryjska - zastosowanie w ogrodzie
Jedynym krzewem z gatunku hibiskusa, który może w naszym klimacie przetrwać zimę w gruncie jest hibiskus ogrodowy, czyli ketmia syryjska (Hibiscus syriacus). W gruncie możemy uprawiać także hibiskus bagienny. Jest to jednak nieduża bylina, u której części nadziemne zamierają w czasie zimy. Ketmia syryjska jest okazałym krzewem, który dorasta do 3 metrów wysokości. Co ciekawe, roślina ta pochodzi z Chin. Jej uprawa upowszechniła się także w Korei i w Persji. Natomiast do Europy dotarła w XVII wieku z Syrii, stąd jej nazwa. Ketmia syryjska znana jest na świecie pod różnymi nazwami, jak: , hibiskus ogrodowy, hibiskus syryjski, ślazowiec syryjski lub róża Szaronu. W Korei roślina ta jest bardzo popularna i nosi nazwę mugunghwa.
Kwiat ketmii syryjskiej jest dość duży, 5-płatkowy i z wyglądu przypomina kwiaty malwy. Osiąga do 12 cm średnicy. Występuje w kolorach: białym, fioletowym i różowym. Wyhodowano odmiany w różnych ciekawych kolorach, jak również krzewy wielokolorowe. W naturze ketmia na kwiaty pojedyncze. Obecnie występuję również odmiany o kwiatach pełnych, jak na przykład “Admiral Dewey”, “Puniceus Plenus” lub “Speciosus”. Wyhodowano również odmiany o kwiatach gęsto wypełnionych płatkami. Odmiany ketmii syryjskiej występują w kolorach: białym, liliowo niebieskim, ciemnoczerwonym, niebieskofioletowy, blado różowe, białe z czerwonym środkiem, czerwone lub ciemnofioletowe. Wyhodowano również ciekawe odmiany o różnych kolorach kwiatów na jednym krzaku lub o kwiatach ze środkiem innego koloru. W ogrodzie szczególnie ważne jest opóźnione kwitnienie ketmii. Zaczyna ona kwitnąć w czerwcu, gdy większość kwiatów i krzewów przekwita.
Gdzie posadzić hibiskusa ogrodowego? Jest to piękny, okazały krzew o kolorowych kwiatach, rzucających się w oczy. Dlatego też sadzimy go w miejscu eksponowanym, zwracającym na siebie uwagę oraz w miejscu, które chcemy szczególnie podkreślić. Może rosnąć jako soliter na eksponowanym klombie. Świetnie wygląda również sadzony w rzędach lub grupach. Warto pamiętać, aby stanowisko dla hibiskusa było zaciszne i oddalone od ścieżek. Roślina ta nie lubi dotykania i potrącania, dlatego też należy sadzić ją z dala od ścieżek, podjazdów, miejsce rekreacyjnych, gdzie zwykle się chodzi i przebywa.
Ketmia syryjska jest rośliną dużą. Dlatego też sprawdzi się jako ozdoba do dużych i średnich ogrodów. Do ogrodów małych zaleca się ketmię szczepioną na pniu. Hibiskus ogrodowy szczepiony na pniu wygląda jak małe drzewko z niedużą kulistą koroną. Nie zajmuje miejsca i świetnie sprawdzi się w małym ogrodzie. Ketmię syryjską możemy uprawiać także w donicy na balkonie lub tarasie.
Uprawa ketmii syryjskiej - wymagania, przycinanie, nawożenie, choroby
Wymagania uprawowe ketmii syryjskiej
Ketmia syryjska nie należy do roślin łatwych w uprawie. Jej uprawa wymaga nieco wiedzy i doświadczenia. Zaleca się hodowanie jej raczej w cieplejszych regionach Polski. W naszym klimacie dorasta do 2 metrów wysokości. Ketmia syryjska wymaga słonecznego stanowiska, zasobnej gleby. Brak składników odżywczych w glebie negatywnie wpływa na kwitnienie. Bardzo ważna jest odpowiednia ilość wody w glebie. Ketmia lubi stanowisko lekko wilgotne, lecz bez zastoin wody. Na roślinę tę źle wpływa zarówno długotrwała susza, jak i deszcze.
Wymagania uprawowe:
- intensywne, rozproszone światło,
- temperatura latem od 18 do 20 stopni,
- stanowisko zaciszne, osłonięte od wiatru,
- gleba zasobna w składniki odżywcze,
- odczyn od słabo kwaśnego do zasadowego,
- gleba przepuszczalna, najlepiej piaszczysto gliniasta.
Zimowanie ketmii syryjskiej w gruncie
Hibiskus ogrodowy nie jest rośliną mrozoodporną, jednak w naszym klimacie można uprawiać go w gruncie pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Na przemarznięcie podatne są szczególnie młode krzewy. Zabezpieczona roślina jednak bez problemu jest w stanie przetrwać zimę. Wiosną przycinamy przemarznięte gałązki a roślina pięknie odbija.
Aby zabezpieczyć ketmię na zimę, przykrywamy roślinę agrowłókniną lub słomą. Krzewy szczepione na pniu trzeba zabezpieczyć okrywając podstawę pnia. Natomiast ketmie uprawiane w donicach należy wnieść do pomieszczenia i ustawić w miejscu widnym i chłodnym.
Pielęgnacja ketmii syryjskiej - przycinanie, nawożenie, ochrona przed chorobami
Ketmia syryjska jest odporna na choroby. Może się zdarzyć, że młode okazy zostaną opanowane przez mszyce. Jeśli widzimy niekorzystne zmiany krzewu, najczęściej nie jest to objaw choroby, lecz raczej błędów w uprawie, szczególnie zastoin wody w glebie.
Pielęgnacja ketmii polega na regularnym lecz umiarkowanym podlewaniu. Nawożenie stosuje się do maja do połowy lipca. Nawozimy krzew co 2 - 3 tygodnie nawozami dla roślin kwitnących. Zaprzestajemy nawożenia po 15 lipca, tak aby roślina zdążyła przygotować się do zakończenia wegetacji i zimowania. Późniejsze nawożenie może skutkować gorszym zimowaniem rośliny.
Hibiskus wymaga przycinania co roku. Roślina ta rośnie dość wolno dlatego też przycinanie ma na celu wyłącznie skorygowanie rośliny i zapewnienie jej pożądanego kształtu. Przycinanie krzewu przeprowadzamy na wiosnę. Pędy skracamy nad 2 - 4 oczkiem. W tym okresie przycinamy pędy, które przemarzły zimą.
Ketmia syryjska, czyli hibiskus ogrodowy jest egzotycznym krzewem, który można uprawiać w ogrodzie, w gruncie, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia na zimę. Wymaga stanowiska słonecznego i żyznej gleby. Dorasta do 2 metrów wysokości i kwitnie całe lato.