Rośliny kielichowcowate

Ilustracja rośliny kielichowcowate

Rośliny kielichowcowate (Calycanthaceae) - drzewa i krzewy, które zaliczają się do rodziny wawrzynowców. Rodzina ta obejmuje zaledwie 11 gatunków, których występowanie odnotowane jest głównie na terenie Australii, Ameryki Północnej oraz Azji. Sadzenie roślin z rodziny kielichowcowatych najczęściej ma charakter ozdobny. To, co je wyróżnia to nie tylko niezwykle dekoracyjne kwiaty, ale również olejki eteryczne o bardzo przyjemnym zapachu. Wszystkie rośliny z rodziny kielichowcowatych zapylane są przez chrząszcze.

Rośliny kielichowcowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny kielichowcowate - opis, występowanie, zdjęcia, ciekawostki

Chcąc cieszyć się w swoim ogrodzie niezwykle pięknymi kwiatami, warto zdecydować się na rośliny kielichowcowate. Wprowadzą one do Twojego otoczenia nie tylko sporo egzotyki, ale również niezwykłą dekoracyjność. Warto jednak dowiedzieć się, jakie posiadają wymagania, a także jakie gatunki nadają się na sadzenie w naszych warunkach.

Rośliny kielichowcowate - wygląd

Dekoracyjność krzewów lub drzew z rodziny kielichowcowatych podkreśla ich kora, która wydziela aromatyczny zapach. Rośliny z tej rodziny najczęściej posiadają naprzeciwległe liście, które posiadają całe brzegi. Okazy kielichowcowate posiadają kwiaty, które w zależności od gatunku przybierają brunatno czerwone, żółte lub białe zabarwienie.

Po okresie kwitnienia, który najczęściej przypada na wiosnę, pojawiają się owoce w postaci orzeszka. Należy mieć na uwadze, iż niektóre gatunki z rodziny kielichowcowatych wydzielają trujące substancje. Do nich zalicza się między innymi rodzaj kielichowca, który ze względu na kalikantynę uważane są za toksyczne rośliny. Chociaż również wspomniane rośliny wykazują także cenne właściwości, które są wykorzystywane między innymi w sztuce kulinarnej.

Popularne gatunki roślin kielichowcowatych

Kielichowcowate nie mają zbyt wielu gatunków do wyboru. Jednak ich dekoracyjność jest na tyle duża, że z chęcią chcemy gościć przedstawicieli tej rodziny w swoim ogrodzie. Zatem do jednych z najczęściej spotykanych gatunków zaliczymy m.in. takie okazy jak:

  • Kielichowiec wonny (Calycanthus floridus) - roślina potocznie określana jako drzewo truskawkowe. Roślina przybiera najczęściej wygląd zimozielonego krzewu, który dorasta do 2 metrów wysokości. W maju pojawiają się kwiaty o ciemnoczerwonym zabarwieniu. Po przekwitnięciu, na ich miejscu rosną owoce w postaci owłosionych niełupków.
  • Kielichowiec chiński (Calycanthus chinensis) - krzew dorastający do 3 metrów wysokości. Naprzeciwległe liście posiadają owalny lub eliptyczny wygląd. W maju pojawiają się kwiaty o jasnym zabarwieniu, które osiągają do 7 cm średnicy.
  • Zimokwiat wczesny (Chimonanthus praecox) - nieduży krzew lub drzewo, którego występowanie w warunkach naturalnych zauważalne jest głównie na terenie Chin. Okres kwitnienia przypada od listopada do marca. W tym czasie pojawiają się drobne kwiaty o żółtym kolorze z purpurowymi przebarwieniami.
  • Idiospermum australiense - gatunek z monotypowego rodzaju Idiospermum, którego występowanie w stanie naturalnym przypisane jest głównie na terenie Australii. Drzewa z zimozielonymi liśćmi osiągają do 15 metrów wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się białe kwiaty, które następnie przebarwiają się na różowo.

Wymagania uprawowe roślin kielichowcowatych

Jeżeli zależy nam na egzotyce w swoim ogrodzie, to zapewne doskonałym pomysłem będzie sadzenie kielichowca wonnego lub chińskiego. Są to dwa gatunki posiadające wymagania, które jesteśmy w stanie spełnić w naszych warunkach klimatycznych. Kielichowce najlepiej jest sadzić na słonecznych stanowiskach, które są osłonięte od wiatru. Wtedy minimalizujemy ryzyko przemarznięcia naszych okazów.

Dobrze jest zapewnić naszym roślinom żyzne podłoże, które będzie umiarkowanie wilgotne. Bardzo ważnym aspektem w uprawie kielichowców jest ich regularne nawożenie. W ten sposób będziemy mieli pewność tego, iż roślina będzie bardzo dobrze się rozwijać. Jeżeli przygotowujemy się do sezonu zimowego, koniecznie powinniśmy pamiętać o kopczykowaniu sadzonek.

Rośliny kielichowcowate - zastosowanie

Rośliny kielichowcowate wykorzystywane są nie tylko jako okazy ozdobne w ogrodach na całym świecie. Należy koniecznie wspomnieć również o innych aspektach, do których zalicza się między innymi wykorzystanie niektórych okazów w kuchni lub ziołolecznictwie. Takim przykładem jest między innymi kielichowiec wonny, którego wykorzystywano niegdyś do leczenia alergii skórnych. Ponadto napar z kielichowca wonnego stosowały osoby borykające się z problemami układu moczowego. Warto wspomnieć, że do tej pory jest to roślina, którą wykorzystują do produkcji perfum.

Rośliny kielichowcowate i ich uprawa w ogrodzie. Zobacz, jakie wymagania posiadają rośliny kielichowcowate, a także czym dokładnie wyróżnia się ich dekoracyjność.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto