Rośliny kokornakowate

Ilustracja rośliny kokornakowate

Rośliny kokornakowate (Aristolochiaceae) - krzewy lub pnącza, które zaliczają się do rzędu pieprzowców. Rodzina tych roślin obejmuje 587 gatunków, które są sklasyfikowane do 9 rodzajów. Ich występowanie zauważane jest niemalże na całym świecie, pomijając najzimniejsze regiony. Rośliny uprawiane są głównie jako ozdobne, ale w wielu krajach mają one dużo szersze zastosowanie. Niektóre gatunki przeznaczone są do spożycia, inne wykazują się właściwościami leczniczymi, przez co wykorzystywane są w medycynie naturalnej.

Rośliny kokornakowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny kokornakowate - opis, występowanie, uprawa, porady

Pnącza mają bardzo wiele uroku, nie tylko ze względu na bardzo szybki przyrost, ale również możliwość wykorzystania ich do dekoracji architektury ogrodowej. Dlatego warto zainteresować się roślinami kokornakowatymi. Ich uprawa dostarczy nam bardzo wiele satysfakcji. Dobrze jest dowiedzieć się, jak wygląda wysiew nasion, a także jakie gatunki cieszą się największą popularnością w naszych ogrodach.

Rośliny kokornakowate - opis

Najczęściej w rodzinie kokornatowatych występuje pnącze, ale także wśród tych roślin wyróżnia się krzewy, a nawet nieduże drzewa. Liście tych roślin zazwyczaj są skrętoległe z całymi brzegami. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty wyrastające przy samych liściach. Natomiast po przekwitnięciu roślina owocuje. Owoce występują w postaci torebek zawierających liczne nasiona, bądź też jagód.

Wygląd roślin kokornakowatych jest jednak uzależniony od konkretnego gatunku. Dlatego ich opis jest bardzo ogólny. Również ich występowanie jest dość szeroko rozmieszczone, jednak niektóre okazy spotykane są tylko w niektórych regionach świata. Należy mieć na uwadze, iż poszczególne rośliny są trujące. Dlatego warto sprawdzić to przed ich posadzeniem w swoim ogrodzie.

Popularne gatunki roślin kokornakowatych

Spośród setek gatunków, na pewno chcemy się dowiedzieć, które z nich rzeczywiście nadają się na uprawę w naszym ogrodzie. Do takich okazów zaliczymy m.in.:

  • Kokornak powojowaty, powojnikowy (Aristolochia clematitis) - występowanie tego gatunku jest zauważalne głównie na terenie Azji oraz Południowej Europy, również w Polsce. Jest to pełzające kłącze, które dorasta do 100 cm długości. W okresie kwitnienia pojawiają się charakterystyczne żółte kwiaty wabiące owady.
  • Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) - potocznie określany jest jako krzew szlachecki. Opis tego gatunku wskazuje na pnącze dorastające nawet do 20 metrów wysokości. Liście kokornaku wielkolistnego mają wygląd przypominający nerkę. W okresie kwitnienia pojawiają się charakterystyczne, drobne kwiaty, które są zwinięte w tubkę. Niestety wyróżniają się one nieprzyjemnym aromatem.
  • Kopytnik pospolity (Asarum europaeum) - wygląd tego gatunku różni się od innych kokornatowatych, ponieważ jest to niska roślina zimozielona osiągająca do 15 cm wysokości. Posiada liście w kształcie nerki, które cechują się wyraźnym unerwieniem. W okresie kwitnienia przypadającym od marca do maja pojawiają się purpurowe kwiaty pokryte jasnymi włoskami.

Uprawa w ogrodzie

Najczęściej w naszym ogrodzie decydujemy się na uprawę kokornaku wielkolistnego. Jest to ozdobne pnącze, które doskonale sprawdzi się do obsadzeń na budynkach, pergolach lub innych elementach architektury ogrodowej. Te rośliny kokornakowate najlepiej będą rosły na półcienistym stanowisku. Znacznie gorzej pnącze poradzi sobie na bezpośredniej ekspozycji na promienie słoneczne, niż w całkowitym cieniu.

Wybierając podłoże dla kokornaku wielkolistnego, nie powinniśmy zapominać o tym, aby było ono żyzne, a także wyróżniało się lekko kwaśnym odczynem. Natomiast te ozdobne pnącze jest wyjątkowo odporne na zanieczyszczenia miejskie, dlatego uprawa tej rośliny w dużych aglomeracjach nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli zdecydujemy się na uprawę kopytnika pospolitego, powinniśmy pamiętać o tym, że jest to roślina trująca. W odróżnieniu od kokornaku wielkolistnego roślina preferuje podłoża o odczynie zasadowym.

Kokornak - rozmnażanie

Jak większość roślin, również kokornak jesteśmy w stanie rozmnażać z nasion oraz przez podział sadzonek. Jeżeli interesuje nas wysiew nasion, to wcześniej musimy je pozyskać z owoców. Pojawiają się one po przekwitnięciu kwiatów. Nasiona należy stratyfikować, dzięki czemu będziemy mieli większe szanse na powodzenie. Wysiew dobrze jest zaplanować wcześniej do inspektu. Dopiero jak wzejdą nam małe sadzonki, to będziemy mogli je później przenieść do gruntu.

Rozmnażanie z pozyskanych sadzonek jest nie tylko szybsze, ale również łatwiejsze. W tym celu jesienią pozyskujemy pędy, które odrastają od głównego pędu kokornaku. Następnie maczamy je w ukorzeniaczu, po czym przenosimy do ziemi z torfem. Po ukorzenieniu możemy je przesadzić do gruntu.

Rośliny kokornakowate i ich uprawa w ogrodzie. Zobacz, gdzie możemy odnotować występowanie roślin kokornakowatych, a także jak prezentuje się wygląd tego pnącza.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto