Rośliny kosaćcowate

Ilustracja rośliny kosaćcowate

Rośliny kosaćcowate to obejmująca około 2 tysięcy gatunków rodzina roślin lądowych i bagiennych. Większość gatunków jest do siebie dość podobna – rozmnażają się z podziemnych kłączy i tworzą odziomkowe liście. Wśród nich znajduje się kilka naprawdę atrakcyjnych gatunków, które są uprawiane w ogrodach na całym świecie. Także w Polsce, chociaż rodzimych gatunków kosaćcowatych mamy tylko cztery. Te uprawiane w naszym klimacie przywędrowały do nas z Ameryki Południowej lub Afryki – na tych kontynentach jest najwięcej ciekawych gatunków z rodziny kosaćcowatych.

Rośliny kosaćcowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny kosaćcowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny kosaćcowate - rodzaje, opis, zdjęcia, uprawa, ciekawostki

Do rodziny kosaćcowatych należy bardzo wiele gatunków ozdobnych, których urok jest ceniony na całym świecie. To nie tylko jej czołowy przedstawiciel – kosaciec (irys, kosacz), lecz całe mnóstwo pięknych, niezwykle kolorowych kwiatów. Rośliny kosaćcowate cieszą się ogromną popularnością. Dowiedz się, jakie są ich rodzaje i jak je uprawiać w ogrodzie.

Rośliny kosaćcowate to nie tylko irysy

Rodzina roślin kosaćcowatych obejmuje 2,2 tysięcy gatunków. Znajdują się one w 68 rodzajach i są rozprzestrzenione niemal po całych świecie. Brak ich tylko na północy oraz pustyniach Afryki, Półwyspu Arabskiego i Australii. Do tej niezwykłej rodziny należy bardzo wiele popularnych i cenionych gatunków ozdobnych. Najbardziej charakterystycznym przedstawicielem jest kosaciec, bardziej znany jako irys. Wyniosła roślina o wielobarwnych kwiatach wspaniale wygląda na rabatach i w ogrodach wiejskich.

Jednak rośliny kosaćcowate to nie tylko irysy. W tej grupie można znaleźć także inne gatunki ozdobne, takie jak frezja, mieczyk, iksja, miecznica czy tygrysówka. Pachnące frezje i eleganckie mieczyki nie tylko uprawia się w ogrodzie, lecz także ceni się je jako rośliny bukietowe, ponieważ długo utrzymują świeżość w wazonie.

Do rodziny kosaćcowatych należy także szafran. I to zarówno ten uprawny, którego znamiono jest cenioną przyprawą, jak i ten, którego bulwy się zjada. W ogóle kłącza roślin z rodziny kosaćcowatych mają szerokie zastosowanie. Czasami jako warzywa jadalne, czasami są wykorzystywane w ziołolecznictwie. Takie zastosowania mają niektóre gatunki kosaćców.

Rośliny kosaćcowate – charakterystyka

Rośliny kosaćcowate mają dość spójną charakterystykę. Mają wiele cech wspólnych, które dotyczą większości gatunków. Najczęściej są to wieloletnie rośliny zielne, bardzo niewiele z nich to drewniejące półkrzewy lub rośliny jednoroczne. Ich pędy są zielone i wyrastają, podobnie jak liście, bezpośrednio z podziemnego kłącza lub bulwy. Mają także dość podobne liście – o mieczowatym kształcie, dość sztywne i wyrastające w górę.

Szafran jest jednym z niewielu przedstawicieli, który ma pojedyncze kwiaty. Zazwyczaj zbierają się one w różnego rodzaju kwiatostany, kłosa, grona i wiechy. Mają ciekawą budowę i charakterystyczny kształt. Zarówno kosaciec, jak i mieczyki czy frezje mają kwiaty złożone z kolorowych listków, rozłożonych w ciekawy sposób, różnej wielkości. Niektóre gatunki mają kwiaty wargowe. Bardzo niewielka część z nich ma okwiat w formie zrośniętej rurki, czasami zgiętej. Owocem roślin kosaćcowatych jest pękająca na trzy części torebka, w której znajdują się oskrzydlone nasiona. Większość z nich rozmnaża się jednak za pomocą podziemnych kłączy.

Uprawa roślin kosaćcowatych

Wymagania uprawne roślin kosaćcowatych są bardzo różne. W końcu pochodzą one niemal z każdej strefy klimatycznej, dlatego przed uprawą należy upewnić się, jakie mają wymagania. Same irysy mają różne zapotrzebowania na słońce i podłoże. Kosacz syberyjski lubi podmokłe podłoża i lekko zacienione miejsca. Natomiast kosaćce bródkowate lubią mieć bardziej sucho i w zasadzie nie wymagają podlewania. Kwiaty mieczyków i frezji najpiękniej rosną w pełnym słońcu.

Wszystkie gatunki potrzebują dość dużej ilości składników odżywczych. Należy sadzić je na dobrze przygotowanej, głęboko uprawionej glebie i dwa razy w sezonie zasilać wieloskładnikowym nawozem do roślin kwitnących. Wtedy ma się gwarancję, że kwiaty będą długo się utrzymywać. Wieloletnia roślina kosaćcowata, jak kosaciec żółty, może mieć tendencję do opadania liści i więdnięcia kwiatów. Początkowo pięknie się prezentuje, ale później jest nieco łysa. W takich wypadkach bulwy należy wykopać po przekwitnieniu i posadzić znów w innymi miejscu bulwki przybyszowe, nowe. Dzięki temu roślina znów się odrodzi. Pielęgnacja roślin kosaćcowatych w dużej mierze polega na usuwaniu przekwitłych kwiatostanów, by nie dopuścić do zawiązania się nasion.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto