Rośliny liliowate - najpopularniejsze rośliny
-
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szachownica cesarskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szachownica cesarska jest jedną z najbardziej efektownych przedstawicielek rodziny liliowatych. Rozwija duże kwiaty w kolorze żółtym, pomarańczowym i czerwonym. W odróżnieniu od innych lilii, są one skierowane pionowo w dół, jakby zawieszone na łodydze. Nazwa rodzajowa rośliny Fritillaria pochodzi od łacińskiego słowa fritillus = „kubek do gry w kości” i nawiązuje do formy kwiatu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia złotogłówbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zebrane w luźne grono duże kwiaty lilii złotogłów przypominają kształtem turecki turban. Lilia złotogłów należy do najpiękniejszych kwiatów naszej rodzimej flory. Epitet gatunkowy nie jest jednoznacznie wyjaśniony: jedni kojarzą słowo "martagon" z tureckim martagan = forma turbanu, inni zaś wywodzą je od boga wojny Marsa.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia azjatyckabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia azjatycka to nie nazwa gatunkowa rośliny, ale nazwa dużej grupy hybryd, które powstały z gatunków wschodnioazjatyckich, głównie Lilium davidii, Lilium maculatum, Lilium pensylvanicum i Lilium lancifolium. Należy do nich większość lilii ogrodowych. Poza urodą kwiatów odznaczają się odpornością na chłód i choroby oraz łatwością uprawy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia białabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia biała jest jedną z najdłużej uprawianych roślin ozdobnych. Symbolizowała czystość duchową i grację już w starożytności, a w Biblii wymieniana jest kilkanaście razy. Wysoka bylina z okazałymi, śnieżnobiałymi kwiatami i pięknym zapachem jest ozdobą każdego ogrodu. Tworzy efektowne kompozycje innymi bylinami.
bylina Trudność uprawy: średnia
Rośliny liliowate - pozostałe rośliny
-
Szachownica kostkowatabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szachownica kostkowata to spotykana czasem również w Polsce piękna przedstawicielka rodziny liliowatych. Duży, dzwonkowaty kwiat tego gatunku ma wzór przypominający pola na szachownicy. Linneusz, który opisał roślinę, miał widocznie inne skojarzenia, jako że meleagris znaczy "perliczka".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia tygrysiabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia tygrysia należy do roślin cebulowych uprawianych w Chinach od wieków, a uroda jej oryginalnych kwiatów jest ponadczasowa. W Azji cebule lilii tygrysiej są używane co celów spożywczych i leczniczych. Ze względu na znaczną wysokość pędów kwiatowych, lilie tygrysie doskonale nadają się na tło dla niższych bylin oraz do tworzenia ogrodowych kompozycji.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Lilia długokwiatowabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia długokwiatowa jest jednym z ponad stu gatunków swojego rodzaju, pochodzi z południa Japonii i jest ciepłolubna. Stała się podstawą całej grupy mieszańców (Lilie długokwiatowe) oraz licznych kultywarów. Aby uniknąć nieporozumienia, dobrze jest rozróżniać formę botaniczną od różnych odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Złoć żółtabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Złoć żółta jest wczesnowiosenną byliną cebulową rodzimego pochodzenia. Ma jeden szeroki liść odziomkowy, jasnożółte kwiaty zebrane w baldach rozwijają się bardzo wcześnie. W naturze występuje w wilgotnych lasach, zaroślach i w dolinach rzek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tulipan papuzibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipany papuzie są grupą późno kwitnących odmian wielokrotnych mieszańców różnych gatunków i hybryd. Powstały przez przypadkowe mutacje tulipanów i zostały przez ogrodników wykorzystane. Ich osobliwie rozcięte, pofalowane lub zwinięte płatki przypominają kolorowe pióra papug - stąd nazwa grupy. Ich duże kwiaty bywają dwukolorowe i wzorzyste.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia królewskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia królewska ma swoją ojczyznę w górskich regionach zachodnich Chin. Sprowadzona do Europy na początku XX wieku szybko zyskała ogromną popularność dzięki swojej urodzie, ale też wytrzymałości na suszę i chłód. Ten gatunek lilii wyróżnia się dużymi, białymi lejkami kwiatów z żółtym gardłem oraz różowofioletowym zabarwieniem na zewnątrz. Na łodydze rozwija się zwykle do 25 kwiatów.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Kardiokrynum olbrzymiebyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kardiokrynum olbrzymie należy do najbardziej okazałych przedstawicieli rodziny liliowatych i wraz z dwoma innymi gatunkami tworzy odrębny rodzaj botaniczny Cardiocrinum. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów kardia = "serce" i krinon = "lilie" i ma związek z kształtem liści tej rośliny. Ojczyzną kardiokrynum olbrzymiego są wschodnie Himalaje.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Liia bulwkowatabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Lilia bulwkowata jest europejską byliną cebulową, występującą w Polsce rzadko w górach na stanowiskach naturalnych, oraz na niżu w formie zdziczałej. Nazwę zawdzięcza bulwkowatym rozmnóżkom, które jesienią odpadają od rośliny i zimują w ziemi. Ozdobę lilii stanowią duże, pomarańczowe kwiaty na wierzchołku łodygi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tulipan 'Ice Cream'byliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan 'Ice Cream' należy do grupy tulipanów pełnych późnych i jest jedną z najciekawszych odmian, jakie wyhodowano. Kwiaty mają wyjątkową budowę i piękne zabarwienie, i kojarzą się z lodami z bitą śmietaną na wierzchu. Połączenie koloru białego albo kremowego na górze z liliowym, albo różowym na dole nadaje kwiatom bardzo egzotyczny wygląd.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szachownica perskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodząca z Azji Południowo-Zachodniej szachownica perska jest byliną cebulową. Dzwonkowate, zebrane w grona kwiaty mają rzadko spotykany, bardzo ciemny kolor śliwkowofioletowy, który w otoczeniu innych jasnych, jaskrawych kwiatów ogrodowych wygląda niczym czarny. Zakwita wcześnie wiosną i roztacza słodkawy zapach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tulipan Greigabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan Greiga nie jest odmianą hodowlaną, jak większość uprawianych w ogrodach tulipanów, ale gatunkiem botanicznym z górskich obszarów Azji Centralnej. Wiosną rozwija ogniście czerwone, dzwonkowate kwiaty. Dostępne są również jego liczne kultywary. Nazwa gatunkowa upamiętnia Samuela Greigh'a, przewodniczącego Rosyjskiego Towarzystwa Ogrodniczego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tulipan ‘Queen of Night’byliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan ogrodowy nie jest w rzeczywistości botanicznym gatunkiem, ale grupą mieszańców różnych gatunków, powiększoną o wielką liczbę odmian. Przykładem takiej odmiany jest tulipan 'Queen of Night'. Jego ciemne, purpurowofioletowe kwiaty wyglądają w otoczeniu innych bylin na prawie czarne.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny liliowate - gatunki, opis, zdjęcia, wymagania, uprawa
Przepiękne lilie, które często spotykamy w naszych ogrodach, a także wykorzystujemy kwiaty cięte do tworzenia majestatycznych bukietów, to tylko jeden z kilkunastu rodzajów, które tworzą rząd liliowców, a dokładnie rodzinę liliowatych. Warto zatem zobaczyć, jacy popularni przedstawiciele obejmują rośliny liliowate, jakie jest ich dokładne występowanie, a także na co zwrócić uwagę przy ich uprawie.
Rząd liliowców obejmujących liliowate - opis
Rząd liliowców obejmuje 10 rodzin, wśród których wymieniane są rośliny liliowate. To właśnie ta rodzina roślin zielnych zalicza się do cebulowych, które dorastają nawet do 1 m wysokości. Poszczególne gatunki porastane są przez najczęściej skrętoległe liście, które są pojedyncze. Za ich największą dekoracyjność uznaje się kwiaty rosnące pojedynczo lub zebrane w grono. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek lub jagód.
Występowanie roślin liliowatych w warunkach naturalnych najczęściej przypada na otwarte przestrzenie. W zależności od rodzaju, liliowce możemy spotykać w różnych zakątkach świata. Na przykład rodzaj Kardiokrynum, który obejmuje zaledwie 3 gatunki, porasta głównie tereny we Wschodniej części Azji. Natomiast medeolę spotkamy głównie we wschodniej części Ameryki Północnej.
Przedstawiciele liliowatych
Liliowce, do których zalicza się rodzina liliowatych, tworzy okazały rząd pięknie kwitnących roślin. Warto przypomnieć, że same gatunki liliowate przypisane są 15 rodzajom zaliczających się do 4 podrodzin:
- Podrodziny Lilioideae - najbardziej rozwinięta podrodzina, do której zaliczają się znane rodzaje takie jak lilia, szachownica, kardiokrynum, Notholirion, tulipan, Amana, psiząb, a także złoć
- Podrodziny Medeoloideae - w tej podrodzinie wyróżnia się dwa rodzaje: medeola oraz Clintonia
- Podrodziny Calochortoideae - do tej podrodziny zaliczają się przedstawiciele rodzaju trójednik
- Podrodziny Streptopoideae - do tej podrodziny zaliczają się rodzaje takie jak liczydło, trójsklepka, Prosartes, a także Scoliopus
Chcąc sprawdzić, jakie gatunki warto uprawiać, jako ozdobne rośliny doniczkowe lub ogrodowe, warto wymienić następujące:
- Tulipan Kaufmanna (Tulipa Kaufmanniana) - jest to miniaturowa bylina, która dorasta zaledwie do 20 cm wysokości. Te liliowce wyróżniają pojedynczymi kwiatami, które składają się z dość szerokich płatków. Ich uprawa wymaga odpowiedniego stanowiska, które będzie słoneczne, a także osłonięte od zimnego wiatru. Ponadto na sezon zimowy, ten gatunek tulipana będzie wymagać odpowiedniej ochrony.
- Szachownica kostkowa (Fritillaria meleagris) - bylina dorastająca do ok. 40 cm wysokości, której występowanie przypisuje się głównie obszarom należącym do Europy Zachodniej. W Polsce można również ją spotkać jako dziko rosnącą roślinę, chociaż zalicza się do dość rzadkich okazów. Przyglądając się kwiatom, zauważyć można na ich płatkach wzór przypominający szachownicę. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja.
- Lilia biała (Lilium candidum) - bylina, której występowanie przypisuje się do terenów położonych w Azji oraz na Bałkanach. Jest symbolem czystości, a także zmartwychwstania, dlatego określana jest również jako lilia świętego Józefa. Roślina dorasta maksymalnie do 120 cm wysokości. Jej uprawa również nie zalicza się do najłatwiejszych, ponieważ wymaga ona zapewnienia jej odpowiednich warunków, do których zalicza się lekko kwaśne podłoże, a także słoneczne i zaciszne stanowisko.
Kwiaty doniczkowe z rodziny liliowatych - uprawa
Uprawa roślin z rodziny liliowatych nie zalicza się do prostych. Jednak spełniając wszystkie wymagania konkretnych gatunków, można doczekać się pięknie rozwijających się i kwitnących roślin. Warto mieć na uwadze, że cebulowe gatunki najczęściej sadzi się pod koniec lata, a czasem nawet późną jesienią. Dzięki temu w kolejnym sezonie będzie można się doczekać nowych okazów.
Decydując się na poszczególne gatunki, warto sprawdzić, czy konkretne okazy są odporne na mróz, a także jak wygląda ich wrażliwość na konkretne choroby. Niestety liliowate, bardzo często przy nieodpowiedniej wilgotności powietrza lub nieprawidłowym podlewaniu mogą zapadać na choroby grzybowe. Dlatego w niektórych przypadkach zaleca się zastosowanie odpowiednich preparatów, dzięki czemu będzie można uniknąć strat w swoim ogrodzie.
Rośliny liliowate oraz ciekawe gatunki. Zobacz, jakie kwiaty doniczkowe, a także rośliny do ogrodu można hodować, patrząc na rząd liliowców, a także rodzinę liliowatych.