Rośliny liliowate

Ilustracja rośliny liliowate

Rośliny liliowate (Liliaceae Juss.) - jest to rodzina roślin zaliczających się do rzędu liliowców, która obejmuje ponad 700 gatunków według systematyki sklasyfikowanych do 15 rodzajów. Rząd liliowców występuje najczęściej w klimacie umiarkowanym, chociaż spotykane są również okazy w Azji, a także Afryce. Najczęściej gatunki liliowców hoduje się jako ozdobne kwiaty doniczkowe, a także kwiaty ogrodowe.. Chociaż niektóre z okazów zaliczane są również jako rośliny jadalne, a za ich część nadającą się do zjedzenia, uznaje się cebule.

Rośliny liliowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny liliowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny liliowate - gatunki, opis, zdjęcia, wymagania, uprawa

Przepiękne lilie, które często spotykamy w naszych ogrodach, a także wykorzystujemy kwiaty cięte do tworzenia majestatycznych bukietów, to tylko jeden z kilkunastu rodzajów, które tworzą rząd liliowców, a dokładnie rodzinę liliowatych. Warto zatem zobaczyć, jacy popularni przedstawiciele obejmują rośliny liliowate, jakie jest ich dokładne występowanie, a także na co zwrócić uwagę przy ich uprawie.

Rząd liliowców obejmujących liliowate - opis

Rząd liliowców obejmuje 10 rodzin, wśród których wymieniane są rośliny liliowate. To właśnie ta rodzina roślin zielnych zalicza się do cebulowych, które dorastają nawet do 1 m wysokości. Poszczególne gatunki porastane są przez najczęściej skrętoległe liście, które są pojedyncze. Za ich największą dekoracyjność uznaje się kwiaty rosnące pojedynczo lub zebrane w grono. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek lub jagód.

Występowanie roślin liliowatych w warunkach naturalnych najczęściej przypada na otwarte przestrzenie. W zależności od rodzaju, liliowce możemy spotykać w różnych zakątkach świata. Na przykład rodzaj Kardiokrynum, który obejmuje zaledwie 3 gatunki, porasta głównie tereny we Wschodniej części Azji. Natomiast medeolę spotkamy głównie we wschodniej części Ameryki Północnej.

Przedstawiciele liliowatych

Liliowce, do których zalicza się rodzina liliowatych, tworzy okazały rząd pięknie kwitnących roślin. Warto przypomnieć, że same gatunki liliowate przypisane są 15 rodzajom zaliczających się do 4 podrodzin:

  • Podrodziny Lilioideae - najbardziej rozwinięta podrodzina, do której zaliczają się znane rodzaje takie jak lilia, szachownica, kardiokrynum, Notholirion, tulipan, Amana, psiząb, a także złoć
  • Podrodziny Medeoloideae - w tej podrodzinie wyróżnia się dwa rodzaje: medeola oraz Clintonia
  • Podrodziny Calochortoideae - do tej podrodziny zaliczają się przedstawiciele rodzaju trójednik
  • Podrodziny Streptopoideae - do tej podrodziny zaliczają się rodzaje takie jak liczydło, trójsklepka, Prosartes, a także Scoliopus

Chcąc sprawdzić, jakie gatunki warto uprawiać, jako ozdobne rośliny doniczkowe lub ogrodowe, warto wymienić następujące:

  • Tulipan Kaufmanna (Tulipa Kaufmanniana) - jest to miniaturowa bylina, która dorasta zaledwie do 20 cm wysokości. Te liliowce wyróżniają pojedynczymi kwiatami, które składają się z dość szerokich płatków. Ich uprawa wymaga odpowiedniego stanowiska, które będzie słoneczne, a także osłonięte od zimnego wiatru. Ponadto na sezon zimowy, ten gatunek tulipana będzie wymagać odpowiedniej ochrony.
  • Szachownica kostkowa (Fritillaria meleagris) - bylina dorastająca do ok. 40 cm wysokości, której występowanie przypisuje się głównie obszarom należącym do Europy Zachodniej. W Polsce można również ją spotkać jako dziko rosnącą roślinę, chociaż zalicza się do dość rzadkich okazów. Przyglądając się kwiatom, zauważyć można na ich płatkach wzór przypominający szachownicę. Okres kwitnienia przypada od kwietnia do maja.
  • Lilia biała (Lilium candidum) - bylina, której występowanie przypisuje się do terenów położonych w Azji oraz na Bałkanach. Jest symbolem czystości, a także zmartwychwstania, dlatego określana jest również jako lilia świętego Józefa. Roślina dorasta maksymalnie do 120 cm wysokości. Jej uprawa również nie zalicza się do najłatwiejszych, ponieważ wymaga ona zapewnienia jej odpowiednich warunków, do których zalicza się lekko kwaśne podłoże, a także słoneczne i zaciszne stanowisko.

Kwiaty doniczkowe z rodziny liliowatych - uprawa

Uprawa roślin z rodziny liliowatych nie zalicza się do prostych. Jednak spełniając wszystkie wymagania konkretnych gatunków, można doczekać się pięknie rozwijających się i kwitnących roślin. Warto mieć na uwadze, że cebulowe gatunki najczęściej sadzi się pod koniec lata, a czasem nawet późną jesienią. Dzięki temu w kolejnym sezonie będzie można się doczekać nowych okazów.

Decydując się na poszczególne gatunki, warto sprawdzić, czy konkretne okazy są odporne na mróz, a także jak wygląda ich wrażliwość na konkretne choroby. Niestety liliowate, bardzo często przy nieodpowiedniej wilgotności powietrza lub nieprawidłowym podlewaniu mogą zapadać na choroby grzybowe. Dlatego w niektórych przypadkach zaleca się zastosowanie odpowiednich preparatów, dzięki czemu będzie można uniknąć strat w swoim ogrodzie.

Rośliny liliowate oraz ciekawe gatunki. Zobacz, jakie kwiaty doniczkowe, a także rośliny do ogrodu można hodować, patrząc na rząd liliowców, a także rodzinę liliowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto