Rośliny magnoliowate - najpopularniejsze rośliny
-
Magnolia pośredniadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia pośrednia zachwyca wiosną niezwykłą urodą swoich "tulipanowych" kwiatów, a przez cały sezon malowniczym pokrojem. Jest dziełem francuskiego oficera Etienne Soulange-Bodin'a, który zajął się ogrodnictwem i w 1820 roku wyhodował krzyżówkę magnolii nagiej z magnolią purpurową.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Magnolia gwiaździstakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Magnolia gwiaździsta jest gatunkiem najwcześniej u nas zakwitającym. Czysto białe, duże kwiaty otwierają się prostopadle, przypominając gwiazdę. Mają liczne bardzo wąskie płatki i są pachnące. Jesienią liście magnolii gwiaździstej przebarwiają się na brązowo.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Tulipanowiec amerykańskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Tulipanowiec amerykański, przedstawiciel rodziny magnoliowatych, należy do najpiękniejszych drzew ogrodowych. Sprowadzony w 1663 roku do Europy, budzi wciąż zachwyt oryginalnymi kwiatami przypominającymi kształtem i wielkością kwiaty tulipana oraz liśćmi podobnymi do egzotycznych motyli.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia purpurowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia purpurowa uprawiana od wieków w Azji Wschodniej, trafiła do Europy pod koniec XVIII wieku i szybko zyskała trwającą do dzisiaj popularność. Ze skrzyżowania magnolii purpurowej z magnolią nagą powstała najpiękniejsza chyba magnolia pośrednia i jej liczne odmiany.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia wielkokwiatowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia wielkokwiatowa przyciąga uwagę okazałymi, białymi kwiatami pachnącymi cytryną i dużymi, błyszczącymi liśćmi. Jej kwiaty należą do największych rozwijanych przez drzewa. Nie zrzuca liści na zimę. Na pierwsze kwiaty trzeba jednak poczekać kilka lat po posadzeniu drzewka.
drzewo Trudność uprawy: trudna
Rośliny magnoliowate - pozostałe rośliny
-
Magnolia 'Betty'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Magnolia 'Betty' jest jedną z odmian serii o nazwie "the Little Girls", wyhodowanej w 1965 roku w Stanach Zjednoczonych. 'Betty' jest zwartym krzewem o dużych, ciemnoróżowych kwiatach. Zaletą tej magnolii jest duża odporność na mróz. Poza 'Betty' do grupy należy m.in. magnolia ‘Susan’.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Magnolia parasolowatadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia parasolowata zawdzięcza polską nazwę wyjątkowo dużym liściom, osadzonym parasolowato na końcach pędów. Ozdobę drzewa stanowią okazałe, kredowobiałe kwiaty oraz bardzo dekoracyjne, czerwone owoce. Kwiaty rozwijają się dopiero po rozwoju liści, przez co nie są narażone na przemarzanie.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia japońskadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia japońska należy do największych popularnych magnolii, dorasta do 10 m wysokości i kwitnie bardzo obficie. Opisujący po raz pierwszy ten gatunek szwajcarski botanik Augustin-Pyrame de Candolle użył nazwy "kobus", jako japońskiej nazwy drzewa, chociaż poprawnie powinno być "kobushi".
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia 'Galaxy'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolię 'Galaxy' wyhodowano w 1963 r w USA jako hybrydę odmian magnolii purpurowej (Magnolia liliiflora 'Nigra' ) i magnolii Sprengera (Magnolia sprengeri 'Diva'). Odznacza się kolumnowym pokrojem, szybkim wzrostem i dużymi, pachnącymi, purpuroworóżowymi kwiatami. Kwitnie obficie przed rozwojem liści.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia nagadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca ze wschodnich Chin magnolia naga jest efektownym drzewem ozdobnym w ogrodach, a jej nazwa nawiązuje do rozwoju kwiatów wiosną na bezlistnych pędach. Szczególnego znaczenia nabrała jako gatunek macierzysty, obok magnolii purpurowej, dla najpiękniejszej chyba mieszańcowej magnolii pośredniej.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia pośrednia 'Alexandrina'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia Soulange'a 'Alexandrina' jest bardzo dekoracyjną odmianą, uprawianą w ogrodach już w pierwszej połowie XIX wieku. Duże, kielichowate kwiaty, są u nasady purpuroworóżowe, a na końcach białe. Rozwijają się obficie każdego roku.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Magnolia pośrednia 'Black Tulip'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia 'Black Tulip' jest niezwykle efektowną odmianą magnolii pośredniej, znanej też jako magnolia Soulange'a. Odznacza się ciemnopurpurowymi kwiatami podobnymi do kwiatów tulipana, które nie bledną z czasem i zachowują tulipanowy kształt. Kwiaty są delikatnie pachnące.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia Sieboldadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wszyscy znają zachwycające swoją urodą wiosenne magnolie, natomiast rozwijające się latem kwiaty magnolii Siebolda wciąż stanowią ogrodową ciekawostkę. Są białe, pachnące, z wyraźnym czerwonym środkiem i pojawiają się na drzewach dopiero w lecie.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia 'Susan'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
W połowie XX wieku amerykańscy hodowcy stworzyli hybrydę Magnolia liliiflora 'Nigra' x Magnolia stellata 'Rosea', krzyżując odmiany dwóch efektownych gatunków. Powstała magnolia niska i odporna na mróz, która dała całą serię odmian o nazwie "the Little Girls'. Jedną z nich jest znana i lubiana magnolia 'Susan'.
krzew Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny magnoliowate - rodzaje, opis, wymagania, pielęgnacja
Obserwując piękne magnolie w naszych ogrodach, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, iż uchodzą one za najstarsze i prymitywne rośliny, które obejmują nie tylko krzewy i drzewa, ale również pnącza. Jeżeli chcemy cieszyć się widokiem pięknych kwiatów, które są charakterystyczne dla roślin magnoliowatych, to warto dowiedzieć się, jakie posiadają one wymagania, a także, w jaki sposób należy je pielęgnować.
Rośliny magnoliowate - charakterystyka
Rośliny magnoliowate występują w stanie dzikim głównie w rejonach Japonii, Nowej Gwinei, Brazylii, czy też Ameryki Północnej. Cieszą się one szerokim zastosowaniem. Oprócz tego, iż doceniono je jako rośliny ozdobne, magnoliowate wykorzystuje się również w naturalnym lecznictwie, a nawet niektóre gatunki wykorzystywane są nawet jako karma dla jedwabników.
Wygląd roślin magnoliowatych jest uzależniony od konkretnego gatunku, a także gdzie występują konkretne okazy. Jednym z najwyższych gatunków jest tulipanowiec amerykański, który dorasta nawet do 45 metrów wysokości. Największą ozdobą roślin magnoliowatych są piękne kwiaty, które mogą osiągać od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów średnicy. Te najstarsze rośliny kwitną w różnych kolorach, zaczynając od odcieni żółtego, przez różowy, aż po purpurę lub prawie czerń.
Prymitywne i najstarsze rośliny - popularne gatunki
Patrząc na liczne gatunki roślin magnoliowatych, jakie obejmują drzewa, krzewy oraz pnącza, warto wymienić kilka z nich, które uchodzą za jedne z najbardziej charakterystycznych. Dzięki temu można zauważyć, jakie są różnice pomiędzy konkretnymi gatunkami. Ponadto sprawdzimy, jak wyglądają ich kwiaty, które jak wiadomo są głównym walorem tych roślin.
Do jednych z najpopularniejszych gatunków roślin magnoliowatych zalicza się między innymi:
- Magnolia wielkokwiatowa (Magnolia Grandiflora) - jest do drzewo dorastające do 8 metrów wysokości. Magnolie wielkokwiatowe w środowisku naturalnym występują głównie na terenie Ameryki Północnej. Uprawiana jest ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty, które osiągają średnicę nawet 25 cm. Okres kwitnienia przypada od czerwca do lipca. W tym czasie drzewo obsypane zostaje pachnącymi kwiatami składającymi się zazwyczaj z 9 płatków.
- Magnolia gwiaździsta (Magnolia Stellata) - chociaż rośliny magnoliowate określane są jako prymitywne, to jednak niektóre z gatunków są dość młodym wytworem natury lub eksperymentów ze strony botaników. Takim gatunkiem jest magnolia gwiaździsta, która wywodzi się z Japonii. Przedstawiciele tej rośliny występują w formie krzewu dorastającego maksymalnie do 3 metrów wysokości. Jest to gatunek wczesnokwitnący, ponieważ charakterystyczne białe kwiaty przypominające gwiazdy pojawiają się najczęściej na przełomie marca i kwietnia.
- Magnolia pośrednia (Magnolia Soulangeana) - jest to roślina występująca w formie krzewu lub drzewa, które wywodzi się ze zmieszania dwóch gatunków magnolii purpurowej oraz magnolii nagiej. Okres kwitnienia przypada na koniec kwietnia, a także początek maja. W tym czasie pojawiają się kielichowate kwiaty w odcieniach jasnego i ciemnego różu, jak i również bieli.
Wymagania i uprawa roślin magnoliowatych
Magnolia jest przepiękną rośliną, jednak jej uprawa nie zalicza się do najłatwiejszych. Decydując się na zakup małych sadzonek, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może minąć kilka lat zanim doczekamy się pierwszego kwitnienia. Ponadto każdy gatunek magnolii posiada osobliwe wymagania, które należy spełnić, by móc się cieszyć rozwijającym się krzewem lub drzewem.
Patrząc na najważniejsze wymagania, należy wybrać magnolii słoneczne, ale jednocześnie osłonięte od wiatru stanowisko. Magnolia będzie najlepiej rosła na przepuszczalnej i żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Jej uprawa wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawadniania. Ponieważ jest to roślina, która nie znosi zarówno suszy, jak i również zbyt intensywnego podlewania. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić, czy odmiana, którą chcemy uprawiać w swoim ogrodzie, jest mrozoodporna. Ponieważ w niektórych sytuacjach uprawa tej rośliny wymaga właściwej ochrony przed ujemnymi temperaturami.
Rośliny magnoliowate i przykładowe gatunki. Zobacz, czym wyróżniają się krzewy, drzewa i pnącza zaliczające się do roślin magnoliowatych, a także jak wygląda ich uprawa.