Rośliny magnoliowate

Rośliny magnoliowate

Rośliny magnoliowate (Magnoliaceae Juss.) - jest to rodzina obejmująca krzewy, drzewa, a nawet pnącza, która zalicza się do rzędu magnoliowców. Magnoliowate zaliczają się do jednych z najstarszych roślin okrytozalążkowych, które przyjmuje się, że mogły już rosnąć nawet 140 milionów lat p.n.e. Rodzina magnoliowatych obejmuje ponad 210 gatunków. Chociaż niektóre źródła podają o 300 gatunkach roślin, które w stanie naturalnym spotykane są w obszarach znajdujących się pod panowaniem klimatu podzwrotnikowego oraz zwrotnikowego.

Rośliny magnoliowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny magnoliowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny magnoliowate - rodzaje, opis, wymagania, pielęgnacja

Obserwując piękne magnolie w naszych ogrodach, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, iż uchodzą one za najstarsze i prymitywne rośliny, które obejmują nie tylko krzewy i drzewa, ale również pnącza. Jeżeli chcemy cieszyć się widokiem pięknych kwiatów, które są charakterystyczne dla roślin magnoliowatych, to warto dowiedzieć się, jakie posiadają one wymagania, a także, w jaki sposób należy je pielęgnować.

Rośliny magnoliowate - charakterystyka

Rośliny magnoliowate występują w stanie dzikim głównie w rejonach Japonii, Nowej Gwinei, Brazylii, czy też Ameryki Północnej. Cieszą się one szerokim zastosowaniem. Oprócz tego, iż doceniono je jako rośliny ozdobne, magnoliowate wykorzystuje się również w naturalnym lecznictwie, a nawet niektóre gatunki wykorzystywane są nawet jako karma dla jedwabników.

Wygląd roślin magnoliowatych jest uzależniony od konkretnego gatunku, a także gdzie występują konkretne okazy. Jednym z najwyższych gatunków jest tulipanowiec amerykański, który dorasta nawet do 45 metrów wysokości. Największą ozdobą roślin magnoliowatych są piękne kwiaty, które mogą osiągać od kilku do nawet kilkudziesięciu centymetrów średnicy. Te najstarsze rośliny kwitną w różnych kolorach, zaczynając od odcieni żółtego, przez różowy, aż po purpurę lub prawie czerń.

Prymitywne i najstarsze rośliny - popularne gatunki

Patrząc na liczne gatunki roślin magnoliowatych, jakie obejmują drzewa, krzewy oraz pnącza, warto wymienić kilka z nich, które uchodzą za jedne z najbardziej charakterystycznych. Dzięki temu można zauważyć, jakie są różnice pomiędzy konkretnymi gatunkami. Ponadto sprawdzimy, jak wyglądają ich kwiaty, które jak wiadomo są głównym walorem tych roślin.

Do jednych z najpopularniejszych gatunków roślin magnoliowatych zalicza się między innymi:

  • Magnolia wielkokwiatowa (Magnolia Grandiflora) - jest do drzewo dorastające do 8 metrów wysokości. Magnolie wielkokwiatowe w środowisku naturalnym występują głównie na terenie Ameryki Północnej. Uprawiana jest ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty, które osiągają średnicę nawet 25 cm. Okres kwitnienia przypada od czerwca do lipca. W tym czasie drzewo obsypane zostaje pachnącymi kwiatami składającymi się zazwyczaj z 9 płatków.
  • Magnolia gwiaździsta (Magnolia Stellata) - chociaż rośliny magnoliowate określane są jako prymitywne, to jednak niektóre z gatunków są dość młodym wytworem natury lub eksperymentów ze strony botaników. Takim gatunkiem jest magnolia gwiaździsta, która wywodzi się z Japonii. Przedstawiciele tej rośliny występują w formie krzewu dorastającego maksymalnie do 3 metrów wysokości. Jest to gatunek wczesnokwitnący, ponieważ charakterystyczne białe kwiaty przypominające gwiazdy pojawiają się najczęściej na przełomie marca i kwietnia.
  • Magnolia pośrednia (Magnolia Soulangeana) - jest to roślina występująca w formie krzewu lub drzewa, które wywodzi się ze zmieszania dwóch gatunków magnolii purpurowej oraz magnolii nagiej. Okres kwitnienia przypada na koniec kwietnia, a także początek maja. W tym czasie pojawiają się kielichowate kwiaty w odcieniach jasnego i ciemnego różu, jak i również bieli.

Wymagania i uprawa roślin magnoliowatych

Magnolia jest przepiękną rośliną, jednak jej uprawa nie zalicza się do najłatwiejszych. Decydując się na zakup małych sadzonek, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może minąć kilka lat zanim doczekamy się pierwszego kwitnienia. Ponadto każdy gatunek magnolii posiada osobliwe wymagania, które należy spełnić, by móc się cieszyć rozwijającym się krzewem lub drzewem.

Patrząc na najważniejsze wymagania, należy wybrać magnolii słoneczne, ale jednocześnie osłonięte od wiatru stanowisko. Magnolia będzie najlepiej rosła na przepuszczalnej i żyznej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Jej uprawa wymaga przede wszystkim odpowiedniego nawadniania. Ponieważ jest to roślina, która nie znosi zarówno suszy, jak i również zbyt intensywnego podlewania. Bardzo ważne jest to, aby sprawdzić, czy odmiana, którą chcemy uprawiać w swoim ogrodzie, jest mrozoodporna. Ponieważ w niektórych sytuacjach uprawa tej rośliny wymaga właściwej ochrony przed ujemnymi temperaturami.

Rośliny magnoliowate i przykładowe gatunki. Zobacz, czym wyróżniają się krzewy, drzewa i pnącza zaliczające się do roślin magnoliowatych, a także jak wygląda ich uprawa.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto