Rośliny marantowate

Ilustracja rośliny marantowate

Rośliny marantowate (Marantaceae) - byliny zaliczające się do rzędu imbirowców. Rodzina roślin marantowatych obejmuje ok. 550 gatunków, które przypisane są 31 różnym rodzajom. Najczęściej spotykane są one w stanie naturalnym w strefie klimatu tropikalnego, a także ciepłego klimatu umiarkowanego. Mają zastosowanie jako dekoracyjne rośliny uprawiane w donicy. Ponadto niektóre gatunki roślin w swoim naturalnym środowisku, wykorzystywane są w przemyśle plecionkarskim, bądź też sztuce kulinarnej, ze względu na jadalne kłącza.

Rośliny marantowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny marantowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny marantowate - rodzaje, opis, zdjęcia, uprawa, ciekawostki

Egzotyczne kwiaty w mieszkaniach cały czas zyskują coraz większą popularność. Do takich ciekawych roślin zaliczają się również rośliny marantowate. Warto dowiedzieć się, jakie mają one wymagania, a także, w jaki sposób powinno wyglądać ich rozmnażanie.

Rośliny marantowate - charakterystyka

Rośliny z rodziny marantowatych w zależności od gatunku dość mocno różnią się między sobą pokrojem. Najczęściej wyrastają z sympodialnych kłączy. Ich liście są niezwykle dekoracyjne, a także osiągają znaczne rozmiary. Bardzo często na ich powierzchniach znajdują się przebarwienia, które tylko są jeszcze większą ozdobą roślin.

W okresie kwitnienia pojawiają się niezbyt duże kwiaty, które najczęściej tworzą kłosy lub wiechy. Rośliny marantowate są nektarodajne, dzięki czemu przyciągane są owady spijające dla siebie cenny pokarm. Oczywiście taki proces jest zauważalny głównie w naturze. Po okresie kwitnienia wyrastają owoce w postaci torebek, które zawierają w sobie maksymalnie do 3 nasion.

Przykładowe gatunki roślin marantowatych uprawianych w donicy

Chociaż marantowate pochodzą najczęściej z tropików, w naszych mieszkaniach jesteśmy w stanie stworzyć im odpowiednie warunki, tak by cieszyć się ich obecnością. Do najczęściej uprawianych okazów zaliczymy takie gatunki jak:

  • Kalatea żółtokwiatowa (Calathea crocata) - dekoracyjne byliny, które przywędrowały do nas z Ameryki Południowej. Wyróżniają się dużymi liśćmi cechującej się purpurowymi przebarwieniami po spodniej stronie. Natomiast w okresie kwitnienia, który trwa nawet do kilku miesięcy, pojawiają się intensywnie zabarwione na pomarańczowo kwiaty.
  • Kalatea różowokropkowana (Calathea roseopicta) - wiecznie zielona bylina, która posiada zielone liście z przebarwieniami na oliwkowo lub też purpurowo. To jak ostatecznie wyglądają liście, zależy od odmiany tego gatunku. Najczęściej w donicy uprawiamy takie odmiany jak ‘Eclipse’, czy też ‘Medalion’.
  • Kalatea pasiasta (Calathea zebrina) - gatunek ten posiada niezwykle dekoracyjne liście w jasnozielonym kolorze, które posiadają ciemnozielone poprzeczne pasy. W okresie kwitnienia możemy doczekać się biało-fioletowych kwiatów zebranych w grona.
  • Maranta leuconeura ‘Fascinator Tricolor’ - odmiana wyróżniająca się liśćmi w trzech kolorach. Ich zewnętrzna strona przeplata się jasnozielonymi i ciemnozielonymi pasami, na których zarysowują się cieniutkie kontury w pomarańczowym odcieniu, poprowadzone wzdłuż nerwów.

Uprawa roślin z rodziny marantowatych - wymagania

Raczej uprawa roślin marantowatych nie powinna sprawić nam większej trudności. Oczywiście należy zwrócić uwagę na preferencję każdego gatunku. Jednak w większości przypadków rośliny z tej rodziny najlepiej czują się w jasnych miejscach, ale nie wystawionych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Warto zadbać o przepuszczalne i żyzne podłoże, dzięki czemu wymagania rośliny do prawidłowego wzrostu zostaną spełnione. Podlewanie powinno być umiarkowane. Do tego celu warto wybrać odstaną wodę w temperaturze pokojowej.

Uprawa roślin marantowatych to nie tylko regularne podlewanie, ale również utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Dlatego zaleca się częste zraszanie roślin. W okresie wegetacyjnym dobrze jest zadbać o regularne nawożenie roślin. W tym celu wystarczą uniwersalne nawozy lub ekologiczne preparaty.

Jak wygląda rozmnażanie kwiatów z rodziny marantowatych?

Teoretycznie kwiaty doniczkowe z rodziny marantowatych możemy samodzielnie rozmnażać. Oczywiście w tej kwestii warto mieć nieco wprawy, jednak samo rozmnażanie tych okazów nie powinno stanowić dla nas większego problemu. Sposób pozyskiwania nowych sadzonek jest uzależniony od budowy roślin. Na przykład kalateę najłatwiej nam będzie rozmnożyć przez podział bryły korzeniowej. Tak pozyskaną sadzonkę umieszczamy od razu w nowych doniczkach.

Natomiast maranta jest rośliną, którą rozmnażamy poprzez pozyskiwanie pędów, wykonując cięcie nad kolankiem. Tak pozyskaną sadzonkę zanurzamy w ukorzeniaczu, a także węglu aktywnym, dzięki czemu nie rozwinie się żaden patogen grzybowy. Nową sadzonkę umieszczamy w pojemniku z wodą. Wtedy też ograniczamy podlewanie, a jedynie uzupełniamy braki wody. Po pojawieniu się korzeni możemy posadzić marantę do doniczki.

Rośliny marantowate i ich wymagania uprawowe. Zobacz, jak wygląda uprawa roślin marantowatych w donicy, a także czym wyróżniają się dekoracyjne liście poszczególnych gatunków.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto