Rośliny męczennicowate - najpopularniejsze rośliny
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny męczennicowate - charakterystyka, występowanie, zdjęcia
Jeżeli uwielbiamy egzotyczne rośliny, to możemy w swoim ogrodzie uprawiać takie okazy. Do nich zaliczają się właśnie rośliny męczennicowate. Warto dowiedzieć się, jakie pnącze okaże się najlepsze w uprawie, bądź też jakie wymagania posiadają konkretne gatunki roślin.
Rośliny męczennicowate - charakterystyka
Pokrój roślin męczennicowatych jest oczywiście w dużej mierze uzależniony od konkretnego gatunku. Najczęściej przedstawiciele tej rodziny posiadają skrętoległe liście o całym brzegu. W okresie kwitnienia pojawiają się promieniste kwiaty, które w zależności od konkretnego gatunku mogą mienić się wieloma kolorami. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek z wieloma nasionami, bądź też jagody.
Przedstawiciele tej rodziny są spotykane głównie w klimacie tropikalnym, subtropikalnym, a także zdarzają się okazy rosnące w strefie klimatu umiarkowanego. Oprócz zastosowania jako rośliny ozdobne, wiele gatunków szczególnie z rodzaju męczennicy są jadalne. Ponadto jest to roślina, którą wykorzystuje się w ziołolecznictwie ze względu na swoje właściwości przeciwskurczowe. Należy jednak uważać, ponieważ jest to roślina, która może być śmiertelnie trująca. Trujące glikozydy cyjanogenne znajdują się w młodych owocach, a także pozostałych częściach rośliny.
Popularne gatunki roślin męczennicowatych
Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jakie gatunki roślin męczennicowatych są w ogóle uprawiane w Polsce, to do nich zaliczają się przede wszystkim takie okazy jak:
- Męczennica jadalna (Passiflora edulis) - gatunek potocznie określany jako marakuja, ponieważ rzeczywiście posiada jadalne. Jest to pnącze, które dorasta maksymalnie do 15 metrów długości. W okresie kwitnienia pojawia się charakterystyczny kwiat, którego kolor mieni się od bieli, aż po fiolet. Natomiast owocem jest jagoda o wielkości do ok. 10 cm, którą spożywa się najczęściej w deserach oraz ciastach.
- Męczennica błękitna (Passiflora caerulea) - określana potocznie również jako męczennica modra. W warunkach naturalnych rośnie ona głównie na terenach Brazylii oraz Argentyny. Cieszy się bardzo dużą popularnością ze względu na swoje dekoracyjne kwiaty, które przybierają kolor żółto-fioletowy.
- Męczennica wawrzynolistna (Passiflora laurifolia) - lniana, która rośnie głównie na terenie Ameryki Południowej oraz Środkowej. Cechą charakterystyczną rośliny jest fioletowy kwiat z białymi plamkami. Kolor jest dość intensywny, dzięki czemu rośliny te są jeszcze bardziej dekoracyjne.
Chociaż męczennica jest najpopularniejszym rodzajem, który spotykamy w uprawie, to jednak posiada ona również inne interesujące okazy. Do nich zaliczają się rośliny z rodzaju Paropsia. Są to najczęściej wiecznie zielone drzewa, które posiadają pojedyncze kwiaty, które w przypadku niektórych gatunków są zebrane w kwiatostanów. Najwięcej gatunków tego rodzajów rośnie na terenie Azji oraz Afryki.
Passiflora - uprawa
Najczęściej uprawianą rośliną z rodziny męczennicowatych jest męczennica błękitna. Jest to pnącze, które najlepiej będzie rosło w szklarniach, ogrodach zimowych lub mieszkaniach. Oczywiście na słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach, także możemy spróbować uprawy męczennicy błękitnej w ogrodzie. Ważne jest jednak to, iż gatunek ten nie jest odporny na mróz. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie uprawa pojemnikowa, dzięki czemu będziemy mogli kwiat przenieść do chłodnego pomieszczenia, w którym temperatura będzie utrzymywać się na poziomie około 5 stopni Celsjusza.
Bardzo ważne jest to, aby zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Pnącze wymaga regularnego przycinania pędów. Najlepiej robić to wiosną. Jeżeli chcemy samodzielnie rozmnożyć sadzonki, to najlepiej w tym celu pozyskać sadzonki z pędów. Chcąc uzyskać jak najszybszy efekt, dobrze jest końcówki pobranych sadzonek zanurzyć w ukorzeniaczu. Następnie możemy je umieścić w piasku wymieszanym z ziemią, pamiętając o regularnym zwilżaniu. Po pojawieniu się pierwszych listków młode sadzonki możemy przenieść do donicy z ziemią.
Rośliny męczennicowate i ich uprawa. Zobacz, jakie dekoracyjne gatunki możesz uprawiać w swoim ogrodzie, a także czym wyróżnia się męczennica, czyli passiflora.