Rośliny mirtowate - najpopularniejsze rośliny
-
Eukaliptus Gunnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Eukaliptus Gunna, noszący epitet gatunkowy na cześć australijskiego botanika Ronalda Campbella Gunn'a, jest jednym z najbardziej wytrzymałych eukaliptusów. Może być uprawiany jako drzewo ozdobne również w naszej części świata. W rejonach chłodniejszych sadzi się go do pojemników, aby móc przenieść na zimę w ciepłe miejsce.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Kuflik cytrynowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kuflik cytrynowy jest australijskim krzewem o ekstrawaganckiej urodzie kwiatów. Jaskrawoczerwone, walcowate kłosy kwiatostanów z długimi pręcikami przypominają szczotkę do butelek. Epitet gatunkowy dotyczy cytrynowego zapachu roztartych liści rośliny.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Eukaliptus tęczowydrzewa drzewa liściaste w doniczce
Eukaliptus tęczowy jest jednym z niewielu gatunków eukaliptusa występujących naturalnie poza Australią i jedynym, który jest spotykany na północ od równika. Niezwykłe i niezapomniane wrażenie robi widok pnia tego drzewa z korowiną w kolorach tęczy. W naszych warunkach eukaliptus tęczowy może być uprawiany wyłącznie w pomieszczeniach i osiąga niewielkie rozmiary, niemniej jednak warto mieć w mieszkaniu tę egzotyczną i oryginalną roślinę.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Mirt zwyczajnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wiecznie zielony, aromatyczny mirt zalicza się do klasyków pośród roślin doniczkowych. W swojej śródziemnomorskiej ojczyźnie tworzy niskie zarośla, u nas dorasta zwykle do 1-1,5 m wysokości. Przez całe lato rozwija białe, pięciopłatkowe kwiaty.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny mirtowate - gatunki, wymagania, uprawa, pielęgnacja, porady
Już w mitologii rzymskiej oraz greckiej mirt zwyczajny zasłynął jako ozdobny wieniec bogini Afrodyty i Wenus. Natomiast w Biblii roślina ta jest uznana za symbol nieśmiertelności. Rośliny mirtowate obejmują znacznie więcej gatunków, wśród których wymienia się krzewy oraz drzewa. Warto zobaczyć, czym wyróżniają się poszczególne okazy, a także jakie mają one wymagania pod względem uprawy.
Rośliny mirtowate - charakterystyka
Wiedząc już, że rośliny mirtowate rosną w stanie naturalnym głównie w strefie tropikalnej, dobrze jest nieco bardziej uściślić ten obszar. Zatem przedstawiciele mirtowatych spotykani są między innymi na terenie Azji, Australii, Ameryki Południowej oraz Afryki. Liczne gatunki roślin rosną także w krajach Ameryki Środkowej. Choć okazy dziko rosnące przystosowane są do wzrostu w strefie tropikalnej, to pojawiło się również wiele gatunków uprawnych, które można spotkać niemalże na całym świecie.
Określenie pokroju oraz cech charakterystycznych wszystkich roślin zaliczających się do rodziny mirtowatych jest skomplikowane. Głównym powodem jest bardzo silne zróżnicowanie gatunków, chociaż oczywiście zawierają one poszczególne cechy wspólne. Rośliny mirtowate, które rosną w strefie tropikalnej, najczęściej wyróżniają się promienistymi kwiatami, które wyróżniają się nadzwyczaj rozwiniętymi pręcikami.
Popularne gatunki roślin mirtowatych
Niewątpliwie, jednym z najpopularniejszych gatunków będących przedstawicielem mirtowatych jest mirt zwyczajny (Myrtus Communis), który w stanie naturalnym można spotkać go w rejonie Morza Śródziemnego. Został on udomowiony, dzięki czemu można go uprawiać w praktycznie każdym zakątku świata. Jako roślina uprawna, mirt zwyczajny dorasta maksymalnie do 1,5 metra wysokości. To, co wyróżnia mirt zwyczajny to jego skórzaste liście, a także wydzielane przez nie intensywne olejki eteryczne.
Do pozostałych gatunków roślin mirtowatych, na które warto zwrócić uwagę, zaliczają się również:
- Korzennik lekarski (Pimenta dioica) - drzewo, które spotykane jest w Ameryce Środkowej, a także w północnej części Ameryki Południowej. Drzewo wiecznie zielone może dorastać nawet do 10 metrów wysokości. Owoce, które swoim kształtem przypominają jagody, są znane jako przyprawa o nazwie ziele angielskie.
- Eukaliptus kamadulski (Eucalyptus camaldulensis) - rodzina eukaliptusów także zalicza się do roślin mirtowatych. Eukaliptus kamadulski jest gatunkiem drzewa, który występuje w Australii, ale można go spotkać jako roślinę uprawną w praktycznie każdym zakątku świata. W swoim naturalnym środowisku drzewo może dorastać nawet do 45 metrów wysokości.
Wymagania i uprawa roślin mirtowatych
Niestety ze względu na wysoką liczebność, nie można określić, jakie dokładnie wymagania uprawowe posiada rodzina roślin mirtowatych. Jednak warto przyjrzeć się, w jaki sposób powinna przebiegać uprawa najpopularniejszego gatunku ozdobnego, który jest hodowany w Polsce, czyli mirtu zwyczajnego. Wiedząc, że mirt zwyczajny pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, nietrudno się domyślić, że jest to roślina ciepłolubna, a także nie wykazująca się mrozoodpornością.
Uprawa mirtu zwyczajnego nie zalicza się do skomplikowanych. W okresie wegetacyjnym doniczkę z powodzeniem można wystawić na balkon lub taras. Ważne jest jednak to, aby roślina znajdowała się jasnym i ciepłym miejscu. Sadzenie mirtu zwyczajnego do przepuszczalnego i żyznego podłoża, powinno zapewnić mu prawidłowy rozwój. Natomiast w okresie zimowym roślinę powinniśmy przenieść w chłodniejsze, ale nadal jasne pomieszczenie. Sadzenie mirtu zwyczajnego z półzdrewniałych sadzonek najlepiej jest wykonać wiosną lub w środku lata.
Ozdobne kwiaty - zastosowanie
Wiedząc, już jak wygląda sadzenie roślin mirtowatych, a także jakie ozdobne kwiaty możemy uprawiać w swoim domu, warto sprawdzić najczęstsze wykorzystanie poszczególnych gatunków. Mirtowate ze względu na swoje najczęściej zimozielone liście, ich kształt, a także nasycony kolor, wykorzystywane są do wielu dekoracji. Najczęściej kwiaty ozdobne stanowią świetną bazę do wianków oraz bukietów ślubnych. Ponadto wykorzystuje się je do strojenia kościołów, restauracji, czy też innych wnętrz.
Rośliny mirtowate jako propozycja kwiatów ozdobnych do domu. Zobacz, jak wygląda uprawa roślin mirtowatych, a także gdzie rosną rodzime gatunki.