Rośliny morwowate

Ilustracja rośliny morwowate

Rośliny morwowate (Moraceae Link) - rodzina drzew i krzewów, rzadziej lianów, które zaliczają się do rzędu różowców. Systematyka tych roślin obejmuje aktualnie 37 rodzajów, do których zostało przypisanych ponad 1,1 tys. gatunków. Występowanie roślin morwowatych można zauważyć niemalże na całym świecie. Chociaż największa liczba gatunków znajduje się w strefie klimatu międzyzwrotnikowego. Wśród najpopularniejszego zastosowania, rośliny morwowate wykorzystywane są jako gatunki ozdobne. W przypadku niektórych drzew i krzewów owoce są jadalne i wykorzystywane w przemyśle spożywczym.

Rośliny morwowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny morwowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny morwowate - występowanie, charakterystyka, wymagania, uprawa

Poszukiwanie egzotycznych okazów do swojego ogrodu jest niezwykle pasjonującym zajęciem. Warto mieć na uwadze, iż niektóre gatunki zostały udomowione w naszym kraju. To jednak nie zmienia podejścia, iż zawsze można natrafić na bardziej kolekcjonerskie okazy. Tak jest właśnie w przypadku roślin morwowatych. Zobacz, jakie dokładnie zastosowanie posiadają krzewy i drzewa z rodziny morwowatych, a także jak uprawiać je w ogrodzie.

Rośliny morwowate - charakterystyka i zastosowanie

Do rodziny morwowatych zaliczają się głównie drzewa i krzewy, choć znane są również gatunki roślin zielnych, wtedy najczęściej występują w formie sukulentów. Okazy porastane są zazwyczaj przez liście skrętoległe. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty, które tworzą niezwykle gęste kwiatostany. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce, które często są jadalne. Jednak niektóre gatunki owocują, wydając suche niełupki.

Morwowate posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Bardzo często uprawiane są w ogrodzie ze względu na jadalne owoce. Jednym z najsłynniejszych sposobów wykorzystania morwy białej jest herbata. Posiada ona właściwości lecznicze, do których zalicza się między innymi obniżanie poziomu cukru we krwi. Ponadto regularnie wypijana herbata z morwy białej będzie obniżać ryzyko zachorowania na anemię oraz miażdżycę. Warto mieć na uwadze, iż herbata z morwy jest przygotowywana z różnych części roślin. Dlatego warto wcześniej sprawdzić, czy jest ona przygotowana z liści, czy może jednak z owoców.

Popularne gatunki roślin morwowatych

Chociaż rodzina morwowatych posiada liczne gatunki, to tylko niektóre z nich są znane na całym świecie, a już na pewno w Polsce. Do najpopularniejszych rodzajów zalicza się żółtnica, chlebowiec, morwa, brusonecja, czy też figowiec. Większość z nich można uprawiać w ogrodzie, ponieważ z powodzeniem dostosowują się do panujących w naszym kraju warunków klimatycznych.

Do najczęściej wybieranych gatunków, które znane są jako rośliny ozdobne, zalicza się m.in.:

  • Morwa biała (Morus alba L.) - drzewo, którego występowanie na początku było odnotowywane wyłącznie na terenie Chin. Jednak obecnie spotykane jest praktycznie na każdym kontynencie. Morwa biała może dorastać nawet do 15 metrów wysokości. Drzewo porastane jest przez liście o jajowatym kształcie, które osiągają prawie 20 cm długości. Kwiaty nie są zbyt okazałe. Po okresie kwitnienia morwa biała owocuje. Owoce swoim wyglądem przypominają nieco maliny. Ich smak jest bardzo słodki.
  • Figowiec sprężysty (Ficus elastica) - drzewo, które w warunkach naturalnych dorasta nawet do 30 metrów wysokości. Jego występowanie przypisane jest głównie do Półwyspu Indyjskiego. W Polsce fikus jest uprawiany jako roślina doniczkowa. Figowca sprężystego porastają skórzaste liście o eliptycznym kształcie. Kwiaty, które raczej nie pojawiają się w domowej uprawie, są niezwykle drobne. Warto wspomnieć, że figowiec sprężysty jest wykorzystywany do pozyskiwania soku mlecznego, z którego produkuje się kauczuk assamski.
  • Brusonecja chińska (Broussonetia papyrifera) - jest to nieduże drzewo, które dorasta maksymalnie do kilkunastu metrów wysokości. Wywodzi się z Azji, jednak popularne jest sadzenie tej rośliny niemalże na całym świecie jako gatunek ozdobny.

Morwa - wymagania i sadzenie w ogrodzie

Morwa jest drzewem owocowym, którego wymagania są bardzo niewielkie. Gatunek ten z powodzeniem poradzi sobie na praktycznie każdym stanowisku. Jeżeli jednak zależy nam na jak najlepszym rozwoju, to sadzenie morwy warto zaplanować na żyznym podłożu o obojętnym odczynie. Ponadto warto morwę zlokalizować w słonecznym miejscu, dzięki czemu doczekamy się wyjątkowo okazałych i słodkich owoców.

Morwa posiada pewne wymagania, jeżeli chodzi o przycinanie. Ponieważ w odróżnieniu od innych drzew owocowych i ozdobnych nie zaleca się wykonywać cięcia sanitarnego wiosną. Dlatego taki zabieg należy zaplanować dopiero latem, a najlepiej pod koniec zimy. Należy pamiętać o tym, że morwa nie lubi zbyt dużego zagęszczenia w sąsiedztwie innych roślin, co może doprowadzać ją do wystąpienia chorób grzybowych.

Rośliny morwowate ich wymagania i uprawa w ogrodzie. Zobacz, jakie rośliny morwowate mają zastosowanie, a także jakie właściwości posiada herbata z morwy białej.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto