Rośliny mydleńcowate

Ilustracja rośliny mydleńcowate

Rośliny mydleńcowate (Sapindaceae Juss.) - bardzo liczna rodzina pnączy, krzewów oraz drzew zaliczających się do rzędu mydleńcowców. Wszystkie rodzaje tych roślin występują praktycznie w każdej strefie klimatycznej. Jedynym wyjątkiem jest koło podbiegunowe. Większość gatunków posiada jadalne owoce. Ponadto z niektórych okazów pozyskiwana jest kofeina. Nie bez powodu nazwa rodziny mydleńcowatych kojarzy się z mydłem, ponieważ z mydleńca produkuje się mydło, dzięki związkom saponiny, które są zawarte w nasionach.

Rośliny mydleńcowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny mydleńcowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny mydleńcowate - charakterystyka, występowanie, wymagania, porady

Wybór roślin mydleńcowatych do uprawy może wydawać się trudny lub wręcz nawet niemożliwy. Jednak warto zwrócić uwagę na to, iż jest to często dla nas niezbyt oczywista nazwa. Dopiero zapoznając się z konkretnymi gatunkami, zauważymy, jak ciekawe okazy zaliczają się do tej rodziny roślin. Warto zatem dowiedzieć się, jakich gatunków mydleńcowatych jest możliwa uprawa w ogrodzie, a także, w jaki sposób wygląda ich pielęgnacja.

Rośliny mydleńcowate - opis

W rodzinie mydleńcowatych znajdziemy rośliny zielne, drzewa, krzewy, a nawet pnącza, które wyróżniają się skrętoległymi lub naprzeciwległymi liśćmi. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty, które zazwyczaj są zebrane w wiechy lub grona. Zabarwienie płatków jest uzależnione od konkretnego gatunku mydleńcowatych. Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce, które występują w formie torebek. Czasami jednak roślina wydaje owoce przypominające jagody, czy też owoce z pestkami.

Bardzo wiele roślin wykorzystywanych jest w kulinariach, ponieważ posiadają jadalne owoce. Do nich zalicza się między innymi liczi chińskie, które dodatkowo bogate jest w wiele cennych witamin oraz mikroelementów. Do takich okazów zalicza się również kasztanowiec kalifornijski. Ponadto uprawa niektórych gatunków dotyczy pozyskiwania drewna opałowego. Wśród takich gatunków wymienia się, chociażby kasztanowiec żółty.

Popularne rodzaje i gatunki roślin z rodziny mydleńcowatych

Rodzina roślin mydleńcowatych obejmuje aktualnie 144 rodzaje, wśród których zaledwie kilka z nich jest rozprzestrzenionych na całym świecie. Pozostałe występują w określonych regionach. Do najpopularniejszych z nich zalicza się między innymi kasztanowiec, dwuskrzydlak, klon, liczi, mydleniec, czy też roztrzeplin. Jednym z ciekawych rodzajów, którego gatunki drzew występują głównie w Australii oraz na Hawajach, jest Alectryon. Są to drzewa, które posiadają drewniejące owoce z widoczną osnówką.

Do popularnych gatunków roślin z rodziny mydleńcowatych zalicza się między innymi:

  • Roztrzeplin wiechowaty (Koelreuteria paniculata) - jest to krzew lub drzewo, które dorastać może nawet maksymalnie do kilkunastu metrów wysokości. Rośliny te naturalnie występują na terenie Azji, a dokładniej Korei oraz Chin. Cechą charakterystyczną roztrzeplinu wiechowatego są dość duże liście, które opadają na zimę. Natomiast w okresie kwitnienia pojawiają się dość spore kwiatostany złożone z żółtych kwiatów.
  • Liczi chińskie (lychee) - zimozielone drzewo dorastające nawet do 9 metrów wysokości. Po raz pierwszy opis tego drzewa został wykonany przez polskiego zakonnika Michała Boyma. Kwiaty są niezwykle drobne i budują one spore wiechy. Owoce, które wyglądają jak truskawki, są jadalne.
  • Klon czerwony (Acer rubrum L.) - jest to gatunek, który posiada dość charakterystyczny opis, ponieważ wyróżniają go 5-klapowe liście, które jesienią przebarwiają się na czerwono. Właśnie z tego względu, jak wyglądają liście w różnych porach roku, jest bardzo popularny w ogrodzie. Co ciekawe, właśnie ten gatunek klonu jest wykorzystywany do produkcji syropu klonowego.

Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie mydleńcowatych

Rośliny mydleńcowate ze względu na swoje liczne rodzaje wyróżniają się sporą różnorodnością, chociażby z tego względu, jak wyglądają poszczególne gatunki. Dlatego uprawa oraz pielęgnacja jest uzależniona od konkretnej odmiany pochodzącej z tej rodziny. Należy mieć na uwadze, iż nie wszystkie rośliny możemy uprawiać w naszym klimacie, ze względu na brak odporności na mróz.

Przykładowo pielęgnacja klonu nie powinna sprawić nam najmniejszego problemu. Ponieważ jest to drzewo, które rośnie praktycznie w każdych warunkach, nawet w miejscach, w których panuje duże zanieczyszczenie terenu. Należy jednak uważać, aby w czasie suszy nie zapominać o podlewaniu roślin. Jeżeli chcemy spróbować uprawiać liczi w doniczce w warunkach domowych, to musimy pamiętać o przygotowaniu podłoża torfowego wymieszanego z piaskiem. Liczi powinno znajdować się w słonecznym stanowisku, ale jednocześnie z dbałością o odpowiednią wilgotność powietrza. Dlatego pielęgnacja tego drzewka może okazać się sporym wyzwaniem szczególnie dla początkujących hodowców.

Rośliny mydleńcowate ich opis i rodzaje. Zobacz, jak wyglądają rośliny mydleńcowate, a także, w jaki sposób powinna odbywać się ich uprawa i pielęgnacja w ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto