Rośliny obrazkowate

Ilustracja rośliny obrazkowate

Obrazkowate to rodzina roślin zielnych, która należy do rzędu obrazkowców albo żabieńcowców. Rośliny wyróżniają się kwiatostanem w formie kolby. Rosną głównie w lasach tropikalnych, ale także w klimacie umiarkowanym. Obrazkowate dzielą się na ponad 3600 gatunków, które rozgałęziają się dodatkowo na 144 rodzaje. W wielu przypadkach uprawia się je jako ozdobne kwiaty doniczkowe. Do najpopularniejszych roślin obrazkowatych należy m.in. monstera.

Rośliny obrazkowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny obrazkowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny obrazkowate – opis, gatunki, występowanie, uprawa

Rośliny obrazkowate są bardzo popularne w naszym kraju. Rodzina dzieli się na wiele gatunków, które w Polsce uprawia się jako ozdobne. Występowanie roślin obrazkowatych na dziko zaobserwować można głównie w lasach tropikalnych, mimo że niektóre rodzaje świetnie odnajdują się również w strefie umiarkowanej. Jak wygląda uprawa roślin obrazkowatych? Czy istnieje jedna definicja, która trafnie opisuje całą rodzinę tych roślin? Sprawdź najważniejsze informacje!

Rośliny obrazkowate – najciekawsze rodzaje, opis i pielęgnacja

Morfologia roślin obrazkowatych – dokładna definicja

Jeśli chodzi o rośliny obrazkowate, opis ich morfologii jest bardzo prosty. Każda z roślin obrazkowatych ma różną budowę, która dostosowana jest do epifitycznych, naziemnych i wodnych siedlisk. Rośliny te osiągają różne rozmiary. Niektóre są ogromne, natomiast ich pędy wspinają się na podporach lub rosną samodzielnie. Część z nich może też unosić się na wodzie. Najmniejszą rośliną kwiatową jest wolfia, która jest dość mało popularna w naszym kraju. Największą jest z kolei dziwidło olbrzymie, którego podziemne organy ważą nawet do 70 kg. Co ciekawe, sama kolba kwiatostanowa dziwidła ma długość ponad 1 m. Podzielona blaszka liściowa ma nawet do… 4 m średnicy! Jak widzisz, rozpiętość gatunkowa w przypadku roślin obrazkowatych jest kolosalna.

Liście roślin również są zróżnicowane, zwłaszcza pod względem blaszki i ogonków liściowych. Oba fragmenty często osiągają duży rozmiar. Kwiaty są z kolei niepozorne i małe. Skupiają się w mięsistą kolbę, u części odmian będąc prawdziwą… pułapką. W takiej formie rośliny wabią owady zapylające, ale też utrudniają im poderwanie się do lotu. Z tego względu owady zapylają jeszcze większą ilość roślin obrazkowatych. Żeńskie kwiaty skupiają się raczej w dolnej części kolby, natomiast męskie w górnej i środkowej. Owoce roślin obrazkowatych są niczym innym jak mięsistymi jagodami.

Te rośliny obrazkowate uprawia się w polskich domach!

Większość roślin doniczkowych, jakie uprawia się w mieszkaniach, to gatunki tropikalne. Mimo że ich stanowiska w naturze są dość specyficzne i zupełnie różniące się od polskiego klimatu, uprawa w Polsce wcale nie jest taka trudna. Rodzina obrazkowatych to ponad 3600 gatunków, z których niewielką część hodować można w doniczkach. Wśród najpopularniejszych roślin obrazkowatych wyróżnić można m.in. filodendrony, monstery, epipremnum czy zamiokulkasy. Na uwagę zasługują też rośliny o niezwykle atrakcyjnych liściach, takie jak kaladium, aglaonema i alokazja. Polacy często hodują w mieszkaniach również anturium i skrzydłokwiaty.

Należy jednak uważać, gdyż wiele z wyżej wymienionych roślin jest trująca. Ich sok podrażniać może m.in. błony śluzowe i skórę. Większość roślin doniczkowych uprawianych w polskich domach to gatunki tropikalne. Warto pamiętać, że w naturalnych warunkach mają zapewnioną dużą wilgotność powietrza, a za dnia i w nocy zupełnie inną temperaturę. Oczywiście nie zawsze udaje się odtworzyć takie warunki w mieszkaniu, przez co część roślin bywa trudna w uprawie i trzeba sporo zaangażowania w ich pielęgnację. Jednak wymienione wyżej gatunki roślin jak najbardziej próbować można pielęgnować w domu. Z ich uprawą świetnie poradzi sobie nawet ogrodnik-amator. Zwłaszcza że rośliny te są dość proste w hodowli i potrafią świetnie dopasować się do różnych warunków.

Co warto wiedzieć o roślinach obrazkowatych? Sprawdź ważne informacje!

Jak zadbać o temperaturę i wilgotność powietrza dla roślin tropikalnych?

Większość roślin obrazkowatych wymaga wysokiej temperatury, która powinna oscylować w granicy 20-25 st. C. Należy zadbać także o dość wysoką wilgotność powietrza, ponieważ właśnie taka panuje w krajach tropikalnych, skąd pochodzą kwiaty. Część z nich nie przepada za zraszaniem liści, więc lepiej wsadzić je do doniczki, w jakiej rosną na wilgotnych kulkach keramzytu (np. kaladium). Rośliny nielubiące zraszania można również ustawić blisko nawilżacza powietrza.

Co do stanowiska w mieszkaniu, część z rodziny obrazkowatych wymaga miejsca półcienistego, gdzie światło jest mocno rozproszone. Do takich należy np. monstera, filodendron, zamiokulkas i skrzydłokwiat. Jeśli dany gatunek ma jednak kolorowe liście, będzie preferował lepiej oświetlone miejsca. Bezpośredniego słońca nie lubi alokazja i anturium, choć światło potrzebne jest im do życia. Zanim zdecydujesz się na konkretną roślinę, poczytaj o jej wymaganiach, ponieważ w tej kwestii obrazkowate mocno się od siebie różnią.

Najlepsze podłoże oraz prawidłowe podlewanie roślin obrazkowatych

Rośliny obrazkowate mają różne wymagania nie tylko co do stanowiska, ale też wilgotności i zasobności podłoża. Zamiokulkas i epipremnum złociste są najbardziej tolerancyjne w obu zakresach. Wiele osób decyduje się na ich hodowlę przez fakt, że rośliny nie potrzebują być obficie podlewane. Urosną dosłownie w każdej ziemi, nawet najbardziej uniwersalnej dla kwiatów. Zamiokulkas i epipremnum preferują tymczasową suszę od zalania. Właśnie dlatego nie powinno się ich zbyt często podlewać. Które okazy wolą systematyczne, jednak umiarkowane podlewanie? Wśród nich są filodendrony, alokazje, monstery i aglonemy.

Najlepsze podłoże dla roślin obrazkowatych jest próchnicze, o lekko kwaśnym odczynie. Jeśli chodzi o wilgotność, największej potrzebuje anturium, skrzydłokwiat, kaladium i scindapsus. Rośliny trzeba często podlewać, a także zadbać o żyzną, próchniczną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Niektóre rośliny potrzebują też innych warunków w okresie wegetacji i jeszcze innych w czasie spoczynku. Trzeba o tym pamiętać, pielęgnując je.

Najbardziej wymagającym gatunkiem wśród roślin obrazkowatych jest kaladium i scindapsus pstry. Nie każdemu może udać się jednak ich domowa uprawa, ponieważ potrzeby roślin są dość liczne. Przed kupnem jakichkolwiek kwiatów – nie tylko tych wymienionych roślin obrazkowatych – należy zawsze dokładnie poznać ich specyfikację i wymagania. Czasami bowiem okazuje się, że warunki konieczne do ich hodowli są trudne i nie można zapewnić kwiatom dobrego stanowiska do rozwoju.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto