Rośliny obrazkowate - najpopularniejsze rośliny
-
Epipremnum złociste 'Snow Queen'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum złociste jest popularnym i lubianym tropikalnym pnączem, spotykanym w uprawie doniczkowej w wielu interesujących odmianach, do których należy również 'Snow Queen'. Wykazuje pewne podobieństwo do znanej odmiany ‘Marble Queen‘, jednak z większym udziałem powierzchniowym jasnych plamek na blaszce liściowej. Ogonki liściowe są u 'Snow Queen' kremowobiałe i jaśniejsze niż u innych odmian.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Alokazja Micholitza 'Frydek'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia micholitziana 'Frydek' jest najbardziej popularnym kultywarem filipińskiego gatunku alokazji, o nazwie upamiętniającej niemieckiego botanika Wilhelma Micholitza. Powszechnie używana dzisiaj nazwa odmiany pojawiła się w 2002 roku prawdopodobnie na skutek literówki Alocasia micholitziana 'Freydyk'. Na dodatek, w tej zagmatwanej historii nazwy, chodzi o odmianę określaną pierwotnie jako Alocasia Micholitziana 'Green Velvet' lub Alocasia micholitziana „Maxkowskii”.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Anturium Scherzerabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ten gatunek anturium, powszechnie uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna, nosi epitet upamiętniający austriackiego botanika Karla von Scherzer. Ozdobę rośliny stanowią lancetowate liście oraz efektowne kwiaty złożone z jasnoczerwonej spathy i pomarańczowej albo czerwonej kolby. Zawinięty koniec kolby przypomina ogon świni, stąd angielska nazwa rośliny "pigtail".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Raven' jest odmianą popularnej rośliny doniczkowej o rzadko spotykanym przebarwieniu liści. Są one ciemne, niemal czarne i połyskują niczym skrzydła kruka - stąd nazwa odmianowa. Młode pędy są początkowo zielone, jednak szybko zmieniają barwę na ciemną.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Cebu Blue'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Cebu Blue' wyróżnia się spośród licznych gatunków i odmian swojego rodzaju wyjątkowym kolorem liści. Są one srebrzystoniebieskie, połyskujące, początkowo jajowate zaostrzone, a z czasem pojawiają się w blaszkach liściowych szczeliny jak u monstery. Oryginalne pnącze jest łatwe w uprawie, nie powinno tylko stać w pełnym słońcu. Nazwa rośliny ma związek z nazwą wyspy na Filipinach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Rośliny obrazkowate - pozostałe rośliny
-
Difenbachia 'Reflector'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Difenbachia (dieffenbachia) 'Reflector' jest bardzo atrakcyjną odmianą o pięknym ubarwieniu liści. Roślina przyciąga wzrok zachwycającą grą kolorów: kremowego, jasno- i ciemnozielonego. Ciekawą mozaikę na blaszce liściowej podkreśla wyrazisty, jasnozielony nerw główny, przebiegający przez całą jej długość.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aglaonema zmienna ‘Silver Bay’byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Aglaonema ‘Silver Bay’ jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej odpornych odmian Aglaonema commutatum. Nazwa rodzajowa odnosi się do błyszczących kwiatów męskich i pochodzi od greckich słów agláos = "piękny, wspaniały" i néma = "nici". Ozdobę rośliny stanowią efektowne zielonosrebrzyste liście otoczone ciemnozielonym, nieregularnym i postrzępionym marginesem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha Wendlandapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha Wendlanda zalicza się do najbardziej lubianych gatunków Syngonium, uprawianych w doniczkach jako rośliny ozdobne. Występuje endemicznie w Kostaryce i Panamie, popularność zawdzięcza dużym, aksamitnym, ciemnozielonym liściom ze srebrną smugą pośrodku. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego botanika Hermanna Wendland'a, znawcy środkowoamerykańskich roślin.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dziurawa 'Thai Constellation'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera 'Thai Constellation' pochodzi z Tajlandii, ale nie została tam znaleziona gdzieś w dżungli, tylko wyhodowana w laboratorium. Pstre zabarwienie liści zostało ustabilizowane, co oznacza, że nie zniknie ono z czasem, ani się nie zmieni. Ta cecha odróżnia monsterę 'Thai Constellation' od monstery 'Variegata', której wariegacja przebiega zupełnie przypadkowo i jest niestabilna.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Alokazja baginda 'Dragon Scale'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alokazja 'Dragon Scale' odznacza się bardzo dekoracyjnymi liśćmi, które wyglądają niczym skóra jakiegoś baśniowego smoka - stąd nazwa odmianowa. Obok efektownej faktury, skórzaste, strzałkowate liście posiadają wyraźne unerwienie, tworzące na blaszce liściowej piękny rysunek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kolokazja jadalnabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Kolokazja jadalna, znana jako taro, jest byliną uprawianą od tysięcy lat ze względu na bulwiaste kłącza, stanowiące ważne źródło pożywienia w tropikalnej Azji. Kolokazja należy do rodziny obrazkowatych, jednak jadalne są zarówno jej bulwy, jak i młode liście i kwiaty. W naszych warunkach może być uprawiana jako roślina doniczkowa albo ogrodowa z zimowaniem w pomieszczeniu.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Obrazki włoskiebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Obrazki włoskie to śródziemnomorska bylina o bardzo dekoracyjnych liściach i efektownych, jaskrawo zabarwionych na pomarańczowy kolor owocostanach. Od wiosny ozdobę stanowią błyszczące, strzałkowate, z wyraźnym białym rysunkiem liście. Z charakterystycznych dla rodziny obrazkowatych kwiatów rozwijają się oryginalne owocostany - gęsto ułożone jagody na szczycie wysokiej łodygi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dziko rosnąca w tropikalnej dżungli zroślicha stopowcowa ma duże strzałkowate, ciemnozielone liście bez przebarwień, których kształt może się kojarzyć ze stopą gęsi, ostrzem strzały albo nawet skrzydłami motyla. Odmiana 'White Butterfly' tej rośliny wyróżnia się kontrastowym połączeniem soczystej zieleni i bieli w formie efektownego wzoru na blaszce liściowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron xanadubyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Filodendron xanadu odkryty w 1983 roku uznano za hybrydę albo odmianę Thaumatophyllum bipinnatifidum (filodendron podwójnie pierzasty). Obecnie istnieją uzasadnione twierdzenia, że roślina ta nie jest odmianą mieszańcową, ale w rzeczywistości pochodzi z nasion zebranych z dziko rosnącej rośliny w Brazylii. W naszych warunkach jest efektowną rośliną doniczkową, tworzącą gęste kępy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dziurawa 'Variegata'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera deliciosa 'Variegata'jest jedną z najrzadszych i najpiękniejszych odmian tej rośliny uprawianej w domowych warunkach. Na skutek wariegacji tworzą się kontrastowo, albinistycznie przebarwione liście. Ponieważ to zjawisko nie jest stabilne, może się zdarzyć, że liście będą nie tylko dwubarwne, ale też całkowicie białe albo zielone.
bylina, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Filodendron 'Pink Princess'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Filodendron 'Pink Princess', egzotyczna roślina o pięknych, dużych, ciemnozielonych liściach z różowymi wtrąceniami, nie jest "zwykłym" kultywarem filodendrona czerwieniejącego (Philodendron erubescens), ale mutacją hybrydy tego gatunku z Philodendron pertusum. Odmiana została wyhodowana na Florydzie (USA) na początku obecnego stulecia. Wykazuje dużą zmienność ubarwienia liści.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Czerniówka czerwieniejącabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z tropikalnych azjatyckich lasów czerniówka czerwieniejąca jest w naszych warunkach doniczkową byliną o bardzo efektownych liściach. Są one duże, sercowate, błyszczące, osadzone na długich czerwonobordowych ogonkach. Na pierwszy rzut oka przypomina wyglądem filodendron. Oprócz botanicznej formy Homalomena rubescens występują w uprawie różne kultywary.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Monstera siltepecanapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera siltepecana jest rzadko spotykanym w uprawie, bardzo dekoracyjnym pnączem o charakterystycznym srebrzystym zabarwieniu młodych liści. Liście monstery przechodzą dwa stadia rozwoju: w młodości są małe i zielone z dużą liczbą srebrzystych plam, w wieku dorosłym liście stają się duże i dziurawe. W warunkach domowych monstera siltepecana nie tworzy kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'N'joy'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'N'joy' jest bardzo dekoracyjną odmianą klasycznego epipremnum złocistego. Podobieństwo do 'Happy Leaf' albo 'Marble Queen' nie jest przypadkowe, ponieważ należą do tego samego gatunku botanicznego. Na soczystej zieleni liści epipremnum 'N'joy' widoczne są nieregularne białe plamy, które z każdego liścia tworzą niepowtarzalne dzieło sztuki.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Neon'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zgodnie z nazwą, odmiana 'Neon' epipremnum złocistego przyćmiewa blaskiem inne rośliny. Intensywne przebarwienie liści od jasnozielonego do żółtego spycha sąsiednie kwiaty na drugi plan. Dodatkową elegancką ozdobą są połyskujące powierzchnie blaszek liściowych. Ze względu na długie pędy, epipremnum 'Neon' doskonale nadaje się do doniczek wiszących.
pnącze -
Alokazja baginda 'Pink Dragon'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pośród licznej grupy gatunków i odmian alokazji, Alocasia baginda 'Pink Dragon' wykazuje chyba najbardziej kompaktową formę wzrostu. Jej sercowate liście z charakterystycznym, kontrastowym żyłkowaniem zmieniają z czasem kolor z jasnej zieleni na ciemną. Szczególny efekt tworzą moreloworóżowe łodygi rośliny.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron Karstenapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, używane potocznie i zwyczajowo, nie zawsze są zgodne z nazwami botanicznymi, które te rośliny jednoznacznie identyfikują. Philodendron karstenianum (synonim Philodendron venosum) jest zwyczajowo nazywany monsterą karstenianum. Jest to tropikalne pnącze o efektownych liściach, które są mocno żyłkowane i miejscami wypukłe.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera pinnatipartitapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera pinnatipartita jest pnączem z deszczowych lasów Ameryki Południowej. Miłośników tropikalnych roślin przekonuje do siebie oryginalną formą rozwoju liści. W młodości są one ciemnozielone i pełne, z czasem dzielą się i zmieniają nie do poznania. Stąd wzięła się nazwa gatunkowa, która znaczy tyle co "podzielony na części w sposób pierzasty ".
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'Happy Leaf'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Happy Leaf' jest nową odmianą epipremnum złocistego, która jest kombinacją tradycyjnej zieleni z modną bielą. Liście tej rośliny są zaznaczone przede wszystkim białym kolorem. Jeśli komuś nasunie się podobieństwo 'Happy Leaf' do 'Marble Queen', spostrzeżenie będzie słuszne, ponieważ są to dwie odmiany hodowlane tego samego gatunku.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rzęsa drobnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rzęsa drobna jest rodzimą byliną wodną, należącą do najmniejszych roślin zielnych. Rozmnaża się wegetatywnie bardzo szybko poprzez rozgałęzienia, które z czasem stają się samodzielnymi roślinami. W ogrodowych oczkach wodnych rzęsa jest nie tylko rośliną ozdobną i pokarmem dla ryb, ale pełni również funkcję oczyszczania wody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scindapsus treubii 'Moonlight'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
W przypadku egzotycznych roślin ozdobnych tworzenie potocznych nazw polskich nie nadąża czasem za ich popularnością, czego przykładem może być efektowna odmiana pnącza Scindapsus treubii 'Moonlight'. Ciemnozielone liście rośliny mają srebrzysty połysk, który przypomina księżycową poświatę - stad nazwa odmiany.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Monstera dubiapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera dubia jest rzadko spotykanym w uprawie doniczkowej gatunkiem egzotycznego pnącza. Z tej małej popularności wynika pewnie używanie łacińskiej nazwy, której część gatunkowa znaczy dosłownie "wątpliwa, niepewna" i odnosi się do pierwotnego umieszczenia rośliny w rodzaju Marcgravia. Małe i zamknięte liście tej monstery dopiero z wiekiem stają porozcinane i dziurawe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowa 'Emerald Gem'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Syngonium 'Emerald Gem' jest odmianą zroślichy stopowcowej - tropikalnego pnącza o efektownych liściach. Ma duże strzałkowate liście na krótkich ogonkach w ciemnozielonym kolorze z jasnozielonym rysunkiem wzdłuż nerwów. Może rosnąć przy podporze, zwieszać się albo - przez przycinanie - utrzymać krzaczasty pokrój.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum pierzastepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum pinnatum jest egzotycznym pnączem o pierzastodzielnych liściach. W naturalnych warunkach dorasta do 15 m, oplatając drzewa albo skalne wypusty na górskich stokach. W mieszkaniu osiąga znacznie mniejsze rozmiary, długość liści może dochodzić do 40 cm, podczas gdy w tropikalnych lasach bywają dwukrotnie większe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste ‘Marble Queen‘pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
‘Marble Queen‘ jest odmianą epipremnum złocistego, popularnej rośliny doniczkowej. Efektowne pnącze tworzy długie pędy z sercowatymi liśćmi, ozdobionymi jasnymi plamami i pstrokatymi wzorami. Wzory na liściach przypominają powierzchnię marmuru - stąd nazwa odmiany.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robusta'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robust' jest odmianą egzotycznego pnącza o pięknych liściach z niespotykanym ubarwieniem. W odpowiednich warunkach świetlnych liście przybierają bladoróżowy kolor o perłowym połysku. Odmiana 'Neon Robust' wyróżnia się efektownie na tle tradycyjnej zieleni roślin.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Alokazja Wentiibyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia wentii jest tropikalną byliną z rodziny obrazkowatych. Razem z innymi gatunkami i odmianami alokazji tworzy grupę roślin doniczkowych o bardzo dekoracyjnych liściach. Ze względu na swoje pochodzenie, alokazja wentii wymaga do wzrostu odpowiednich warunków.
bylina Trudność uprawy: trudna
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny obrazkowate – opis, gatunki, występowanie, uprawa
Rośliny obrazkowate są bardzo popularne w naszym kraju. Rodzina dzieli się na wiele gatunków, które w Polsce uprawia się jako ozdobne. Występowanie roślin obrazkowatych na dziko zaobserwować można głównie w lasach tropikalnych, mimo że niektóre rodzaje świetnie odnajdują się również w strefie umiarkowanej. Jak wygląda uprawa roślin obrazkowatych? Czy istnieje jedna definicja, która trafnie opisuje całą rodzinę tych roślin? Sprawdź najważniejsze informacje!
Rośliny obrazkowate – najciekawsze rodzaje, opis i pielęgnacja
Morfologia roślin obrazkowatych – dokładna definicja
Jeśli chodzi o rośliny obrazkowate, opis ich morfologii jest bardzo prosty. Każda z roślin obrazkowatych ma różną budowę, która dostosowana jest do epifitycznych, naziemnych i wodnych siedlisk. Rośliny te osiągają różne rozmiary. Niektóre są ogromne, natomiast ich pędy wspinają się na podporach lub rosną samodzielnie. Część z nich może też unosić się na wodzie. Najmniejszą rośliną kwiatową jest wolfia, która jest dość mało popularna w naszym kraju. Największą jest z kolei dziwidło olbrzymie, którego podziemne organy ważą nawet do 70 kg. Co ciekawe, sama kolba kwiatostanowa dziwidła ma długość ponad 1 m. Podzielona blaszka liściowa ma nawet do… 4 m średnicy! Jak widzisz, rozpiętość gatunkowa w przypadku roślin obrazkowatych jest kolosalna.
Liście roślin również są zróżnicowane, zwłaszcza pod względem blaszki i ogonków liściowych. Oba fragmenty często osiągają duży rozmiar. Kwiaty są z kolei niepozorne i małe. Skupiają się w mięsistą kolbę, u części odmian będąc prawdziwą… pułapką. W takiej formie rośliny wabią owady zapylające, ale też utrudniają im poderwanie się do lotu. Z tego względu owady zapylają jeszcze większą ilość roślin obrazkowatych. Żeńskie kwiaty skupiają się raczej w dolnej części kolby, natomiast męskie w górnej i środkowej. Owoce roślin obrazkowatych są niczym innym jak mięsistymi jagodami.
Te rośliny obrazkowate uprawia się w polskich domach!
Większość roślin doniczkowych, jakie uprawia się w mieszkaniach, to gatunki tropikalne. Mimo że ich stanowiska w naturze są dość specyficzne i zupełnie różniące się od polskiego klimatu, uprawa w Polsce wcale nie jest taka trudna. Rodzina obrazkowatych to ponad 3600 gatunków, z których niewielką część hodować można w doniczkach. Wśród najpopularniejszych roślin obrazkowatych wyróżnić można m.in. filodendrony, monstery, epipremnum czy zamiokulkasy. Na uwagę zasługują też rośliny o niezwykle atrakcyjnych liściach, takie jak kaladium, aglaonema i alokazja. Polacy często hodują w mieszkaniach również anturium i skrzydłokwiaty.
Należy jednak uważać, gdyż wiele z wyżej wymienionych roślin jest trująca. Ich sok podrażniać może m.in. błony śluzowe i skórę. Większość roślin doniczkowych uprawianych w polskich domach to gatunki tropikalne. Warto pamiętać, że w naturalnych warunkach mają zapewnioną dużą wilgotność powietrza, a za dnia i w nocy zupełnie inną temperaturę. Oczywiście nie zawsze udaje się odtworzyć takie warunki w mieszkaniu, przez co część roślin bywa trudna w uprawie i trzeba sporo zaangażowania w ich pielęgnację. Jednak wymienione wyżej gatunki roślin jak najbardziej próbować można pielęgnować w domu. Z ich uprawą świetnie poradzi sobie nawet ogrodnik-amator. Zwłaszcza że rośliny te są dość proste w hodowli i potrafią świetnie dopasować się do różnych warunków.
Co warto wiedzieć o roślinach obrazkowatych? Sprawdź ważne informacje!
Jak zadbać o temperaturę i wilgotność powietrza dla roślin tropikalnych?
Większość roślin obrazkowatych wymaga wysokiej temperatury, która powinna oscylować w granicy 20-25 st. C. Należy zadbać także o dość wysoką wilgotność powietrza, ponieważ właśnie taka panuje w krajach tropikalnych, skąd pochodzą kwiaty. Część z nich nie przepada za zraszaniem liści, więc lepiej wsadzić je do doniczki, w jakiej rosną na wilgotnych kulkach keramzytu (np. kaladium). Rośliny nielubiące zraszania można również ustawić blisko nawilżacza powietrza.
Co do stanowiska w mieszkaniu, część z rodziny obrazkowatych wymaga miejsca półcienistego, gdzie światło jest mocno rozproszone. Do takich należy np. monstera, filodendron, zamiokulkas i skrzydłokwiat. Jeśli dany gatunek ma jednak kolorowe liście, będzie preferował lepiej oświetlone miejsca. Bezpośredniego słońca nie lubi alokazja i anturium, choć światło potrzebne jest im do życia. Zanim zdecydujesz się na konkretną roślinę, poczytaj o jej wymaganiach, ponieważ w tej kwestii obrazkowate mocno się od siebie różnią.
Najlepsze podłoże oraz prawidłowe podlewanie roślin obrazkowatych
Rośliny obrazkowate mają różne wymagania nie tylko co do stanowiska, ale też wilgotności i zasobności podłoża. Zamiokulkas i epipremnum złociste są najbardziej tolerancyjne w obu zakresach. Wiele osób decyduje się na ich hodowlę przez fakt, że rośliny nie potrzebują być obficie podlewane. Urosną dosłownie w każdej ziemi, nawet najbardziej uniwersalnej dla kwiatów. Zamiokulkas i epipremnum preferują tymczasową suszę od zalania. Właśnie dlatego nie powinno się ich zbyt często podlewać. Które okazy wolą systematyczne, jednak umiarkowane podlewanie? Wśród nich są filodendrony, alokazje, monstery i aglonemy.
Najlepsze podłoże dla roślin obrazkowatych jest próchnicze, o lekko kwaśnym odczynie. Jeśli chodzi o wilgotność, największej potrzebuje anturium, skrzydłokwiat, kaladium i scindapsus. Rośliny trzeba często podlewać, a także zadbać o żyzną, próchniczną glebę o lekko kwaśnym odczynie. Niektóre rośliny potrzebują też innych warunków w okresie wegetacji i jeszcze innych w czasie spoczynku. Trzeba o tym pamiętać, pielęgnując je.
Najbardziej wymagającym gatunkiem wśród roślin obrazkowatych jest kaladium i scindapsus pstry. Nie każdemu może udać się jednak ich domowa uprawa, ponieważ potrzeby roślin są dość liczne. Przed kupnem jakichkolwiek kwiatów – nie tylko tych wymienionych roślin obrazkowatych – należy zawsze dokładnie poznać ich specyfikację i wymagania. Czasami bowiem okazuje się, że warunki konieczne do ich hodowli są trudne i nie można zapewnić kwiatom dobrego stanowiska do rozwoju.