Rośliny ogórecznikowate - najpopularniejsze rośliny
-
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Facelia błękitnarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Facelia błękitna jest rośliną zwykle uprawianą na paszę, jednak jej fioletowoniebieskie kwiaty i ciekawy pokrój mogą również stanowić ozdobę w ogrodzie. Bogate w nektar kwiaty wabią pszczoły, trzmiele i motyle. Dodatkową zaletą jest długi okres kwitnienia facelii błękitnej - od czerwca do września. Epitet gatunkowy tanacetifolia nawiązuje do podobieństwa jej liści do liści wrotyczu (Tanacetum).
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Brunnera wielkolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi kwiatami w kolorze nieba i sercowatymi liśćmi, brunnera wielkolistna jest w ogrodzie idealną rośliną okrywową. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwajcarskiego przyrodnika Samuela Brunner'a. Forma kwiatów przypomina o pokrewieństwie brunnery z niezapominajką. Kaukaska niezapominajka trafiła do europejskich ogrodów na początku XIX wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Heliotrop peruwiańskirośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Heliotrop peruwiański rosnący w swojej tropikalnej ojczyźnie w formie półkrzewu, w naszych warunkach jest uprawiany jako roślina jednoroczna. Dzięki swojemu gęstemu pokrojowi, licznym ciemnofioletowym kwiatom i przyjemnemu, waniliowemu zapachowi, heliotrop jest ulubioną rośliną ozdobną na słonecznych balkonach, tarasach i rabatach. Nazwa rodzaju nawiązuje do podążania kwiatostanów rośliny za słońcem.
roślina jednoroczna -
Ogórecznik lekarskirośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Ogórecznik lekarski jest śródziemnomorską rośliną jednoroczną, uprawianą jako roślina ozdobna, lecznicza i przyprawowa. Polska nazwa rodzajowa nawiązuje do przyjemnego zapachu ogórków, jaki wydziela roślina, zaś botaniczna pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa borra = "tkanina z szorstkiej wełny" i wskazuje na owłosione liście i łodygi.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Rośliny ogórecznikowate - pozostałe rośliny
-
Ułudka wiosennabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Ułudka wiosenna jest niską byliną rozłogową o kwiatach podobnych do niezapominajek, ale większych. Pochodzi z górskich lasów południowej Europy. Doskonale nadaje się do naszych ogrodów jako roślina okrywowa w miejscach półzacienionych albo element bylinowych kompozycji na rabacie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Niezapominajka błotnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Niezapominajka błotna jest krajową byliną, rosnącą nad brzegami wód i na mokrych łąkach. Jej subtelne kwiatki w kolorze pogodnego nieba mogą stanowić ozdobę sadzawki albo oczka wodnego w każdym ogrodzie. Nadaje się do obsadzenia strefy brzegowej akwenu albo podmokłej, bagnistej rabaty.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Niezapominajka polnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Niezapominajka polna jest zwykle rośliną jednoroczną o drobnych kwiatach w pięknym odcieniu błękitu. Należy do roślin, które zachwycają subtelną urodą, a mimo to pojawiają się na ugorach, nieużytkach i polach uprawnych. Kwitnie długo, jest odporna i mało wymagająca.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia -
Farbownik lekarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Farbownik lekarski ceniony kiedyś jako zioło lecznicze oraz źródło naturalnego czerwonego barwnika pełni dzisiaj przede wszystkim rolę rośliny ozdobnej, oraz miododajnej. Nie wiadomo, kiedy przybył na nasze tereny (jest uważany za archeofit), ale doskonale dostosował się do lokalnych warunków i w Polsce występuje powszechnie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny ogórecznikowate - gatunki, opis, zdjęcia, występowanie, uprawa, ciekawostki
Patrząc na niektóre rośliny zielne, a także ich niesamowitą różnorodność, nie jesteśmy w stanie nawet dokładnie stwierdzić, jakimi wyróżniają się cechami. Tak liczną rodziną jest grupa roślin ogórecznikowatych. Warto zatem sprawdzić, czym charakteryzują się gatunki zaliczające się do tej rodziny, a także w jaki sposób możesz uprawiać wybrane okazy.
Rośliny ogórecznikowate - charakterystyka
Rodzina ogórecznikowatych obejmuje głównie rośliny zielne, ale także czasami krzewy i drzewa. Ich wspólną cechą charakterystyczną są sztywne włoski pokrywające liście. W okresie kwitnienia pojawiają się promieniste kolory w różnych kolorach. Po tym czasie na miejscu kwiatów pojawiają się owoce w postaci rozłupni.
Występowanie w Polsce ogórecznikowatych w stanie naturalnym przypisane jest około 40 gatunkom. Wiele z nich posiada właściwości lecznicze, dlatego niektóre gatunki wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Wybierając niektóre byliny do uprawy w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na ich ewentualną ekspansywność. Ponieważ niektóre gatunki bardzo szybko się rozprzestrzeniają, przez co stają się nieco kłopotliwe.
Popularne rodzaje i gatunki ogórecznikowatych
Robiąc przegląd roślin z rodziny ogórecznikowatych, zobaczysz aż 135 rodzajów przypisane 3 podrodzinom, które różnią się między sobą pokrojem, maksymalną wysokością, a także tym, jakie posiadają one konkretne właściwości. Do popularnych rodzajów zalicza się między innymi ogórecznik, żywokost, miodunka, opiołek, zapłonek, niezapominajka, czy też wełnisz.
Wśród popularnych gatunków z rodziny ogórecznikowatych wymienia się takie okazy jak:
- Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides L.) - jest to roślina, której występowanie w stanie naturalnym odnotowywane jest na terenie naszego kraju. Za najbardziej dekoracyjne uznaje się niewielkie kwiaty w odcieniu błękitu. Chociaż można spotkać ją głównie na terenach podmokłych, to również doskonale sprawdzi się jako roślina ozdobna zarówno w rabatach kwiatowych, jak i również w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
- Żywokost lekarski (Symphytum officinale) - określany również mianem kosztywału. Roślina dorasta nawet do 1 metra wysokości. Tak, jak pozostałe rośliny ogórecznikowate, również żywokost lekarski cechuje się tym, iż jest cały pokryty szorstkimi włoskami. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty w odcieniu fioletu, bieli lub jasnokremowym. Żywokost lekarski posiada właściwości lecznicze. Wykorzystuje się go w stanach zapalnych stawów, a także w przypadku chorób układu trawiennego. Nie można go stosować wewnętrznie ze względu na to, że jest też rośliną trującą.
- Wełnisz niski (Eritrichium nanum) - jest to roślina dorastająca maksymalnie do 8 cm wysokości. W warunkach naturalnych porasta ona skaliste tereny. Niestety w Polsce jest on bardzo trudny w uprawie, ponieważ ma bardzo duże wymagania. Roślina potrzebuje stałego nasłonecznienia, choć z drugiej strony źle znosi wysokie temperatury. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Chcą uprawiać wełnisz niski w swoim ogrodzie, najlepiej będzie czuć się ona na skalniakach, a także w uprawie pojemnikowej.
Ozdobne rośliny zielne i krzewy z ogórecznikowate - uprawa
Uprawa konkretnych roślin z rodziny ogórecznikowatych jest w dużym stopniu uwarunkowana od tego, na jaki gatunek chcemy się zdecydować. Już wiemy, że niektóre okazy, takie jak wełnisz niski są bardzo trudne w uprawie ogrodowej. Natomiast inne, takie jak niezapominajka, czy żywokost po spełnieniu odpowiednich wymagań, stają się dość ekspansywne i nie ma problemu z ich samodzielnym rozsiewaniem.
Warto wspomnieć o roślinach ogórecznikowatych, które odgrywają bardzo ważną rolę w naturze. Są drzewa rosnące na terenie Afryki, które zjadane są przez słonice na kilka dni przed rozpoczęciem akcji porodowej. Takie drzewa są odpowiedzialne za wywoływanie skurczy, które ułatwiają przyjście na świat ich potomstwa. Z tych samych drzew korzystają również kenijskie kobiety. Dlatego właściwości wszystkich roślin z rodziny ogórecznikowate są cały czas poznawane oraz badane.
Rośliny ogórecznikowate i ich popularne gatunki. Zobacz, jakie posiadają występowanie rośliny zielne, krzewy i drzewa zaliczające się do rodziny ogórecznikowatych.