Rośliny ogórecznikowate

Ilustracja rośliny ogórecznikowate

Rośliny ogórecznikowate (Boraginaceae) - rodzina obejmująca rośliny zielne oraz krzewy, do których zalicza się około 1800 gatunków. Rośliny te w klasyfikacji podporządkowane są do rzędu ogórecznikowców. Występowanie roślin z rodziny ogórecznikowatych przypisane jest głównie klimatowi umiarkowanemu. Chociaż niektóre gatunki rozmieszczone są na całym świecie, nawet w klimacie subarktycznym oraz arktycznym. W uprawie często są spotykane jako rośliny ozdobne. Należy jednak uważać, ponieważ niektóre z ogórecznikowatych są silnie trujące.

Rośliny ogórecznikowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny ogórecznikowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny ogórecznikowate - gatunki, opis, zdjęcia, występowanie, uprawa, ciekawostki

Patrząc na niektóre rośliny zielne, a także ich niesamowitą różnorodność, nie jesteśmy w stanie nawet dokładnie stwierdzić, jakimi wyróżniają się cechami. Tak liczną rodziną jest grupa roślin ogórecznikowatych. Warto zatem sprawdzić, czym charakteryzują się gatunki zaliczające się do tej rodziny, a także w jaki sposób możesz uprawiać wybrane okazy.

Rośliny ogórecznikowate - charakterystyka

Rodzina ogórecznikowatych obejmuje głównie rośliny zielne, ale także czasami krzewy i drzewa. Ich wspólną cechą charakterystyczną są sztywne włoski pokrywające liście. W okresie kwitnienia pojawiają się promieniste kolory w różnych kolorach. Po tym czasie na miejscu kwiatów pojawiają się owoce w postaci rozłupni.

Występowanie w Polsce ogórecznikowatych w stanie naturalnym przypisane jest około 40 gatunkom. Wiele z nich posiada właściwości lecznicze, dlatego niektóre gatunki wykorzystywane są w ziołolecznictwie. Wybierając niektóre byliny do uprawy w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na ich ewentualną ekspansywność. Ponieważ niektóre gatunki bardzo szybko się rozprzestrzeniają, przez co stają się nieco kłopotliwe.

Popularne rodzaje i gatunki ogórecznikowatych

Robiąc przegląd roślin z rodziny ogórecznikowatych, zobaczysz aż 135 rodzajów przypisane 3 podrodzinom, które różnią się między sobą pokrojem, maksymalną wysokością, a także tym, jakie posiadają one konkretne właściwości. Do popularnych rodzajów zalicza się między innymi ogórecznik, żywokost, miodunka, opiołek, zapłonek, niezapominajka, czy też wełnisz.

Wśród popularnych gatunków z rodziny ogórecznikowatych wymienia się takie okazy jak:

  • Niezapominajka błotna (Myosotis scorpioides L.) - jest to roślina, której występowanie w stanie naturalnym odnotowywane jest na terenie naszego kraju. Za najbardziej dekoracyjne uznaje się niewielkie kwiaty w odcieniu błękitu. Chociaż można spotkać ją głównie na terenach podmokłych, to również doskonale sprawdzi się jako roślina ozdobna zarówno w rabatach kwiatowych, jak i również w pojemnikach na balkonie lub tarasie.
  • Żywokost lekarski (Symphytum officinale) - określany również mianem kosztywału. Roślina dorasta nawet do 1 metra wysokości. Tak, jak pozostałe rośliny ogórecznikowate, również żywokost lekarski cechuje się tym, iż jest cały pokryty szorstkimi włoskami. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty w odcieniu fioletu, bieli lub jasnokremowym. Żywokost lekarski posiada właściwości lecznicze. Wykorzystuje się go w stanach zapalnych stawów, a także w przypadku chorób układu trawiennego. Nie można go stosować wewnętrznie ze względu na to, że jest też rośliną trującą.
  • Wełnisz niski (Eritrichium nanum) - jest to roślina dorastająca maksymalnie do 8 cm wysokości. W warunkach naturalnych porasta ona skaliste tereny. Niestety w Polsce jest on bardzo trudny w uprawie, ponieważ ma bardzo duże wymagania. Roślina potrzebuje stałego nasłonecznienia, choć z drugiej strony źle znosi wysokie temperatury. Okres kwitnienia przypada od czerwca do sierpnia. Chcą uprawiać wełnisz niski w swoim ogrodzie, najlepiej będzie czuć się ona na skalniakach, a także w uprawie pojemnikowej.

Ozdobne rośliny zielne i krzewy z ogórecznikowate - uprawa

Uprawa konkretnych roślin z rodziny ogórecznikowatych jest w dużym stopniu uwarunkowana od tego, na jaki gatunek chcemy się zdecydować. Już wiemy, że niektóre okazy, takie jak wełnisz niski są bardzo trudne w uprawie ogrodowej. Natomiast inne, takie jak niezapominajka, czy żywokost po spełnieniu odpowiednich wymagań, stają się dość ekspansywne i nie ma problemu z ich samodzielnym rozsiewaniem.

Warto wspomnieć o roślinach ogórecznikowatych, które odgrywają bardzo ważną rolę w naturze. Są drzewa rosnące na terenie Afryki, które zjadane są przez słonice na kilka dni przed rozpoczęciem akcji porodowej. Takie drzewa są odpowiedzialne za wywoływanie skurczy, które ułatwiają przyjście na świat ich potomstwa. Z tych samych drzew korzystają również kenijskie kobiety. Dlatego właściwości wszystkich roślin z rodziny ogórecznikowate są cały czas poznawane oraz badane.

Rośliny ogórecznikowate i ich popularne gatunki. Zobacz, jakie posiadają występowanie rośliny zielne, krzewy i drzewa zaliczające się do rodziny ogórecznikowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto