Rośliny oliwkowate - najpopularniejsze rośliny
-
Forsycja pośredniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Krzewy obsypane wiosną kwiatami w różnych odcieniach żółci to przeważnie forsycja pośrednia w jednej ze swoich licznych odmian. Popularna forsycja pośrednia nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Na skutek ocieplania się klimatu, forsycja zakwita coraz wcześniej.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Lilak pospolitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Bez lilak, duży krzew z pachnącymi wiechami kwiatów, trafił do Europy z Imperium Osmańskiego w XVI wieku. Szybko znalazł miejsce w wiejskich ogrodach najpierw we Francji, a potem w innych krajach Europy Środkowej. Popularność lilaka pospolitego zdecydowanie wzrosła od połowy XIX wieku, kiedy wyhodowano wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Jesion wyniosłydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jesion wyniosły jest rodzimym drzewem, długowiecznym i dorastającym do znacznych rozmiarów. Był kiedyś ceniony za właściwości lecznicze i drewno, z którego wyrabiano łuki i włócznie oraz liście, wykorzystywane na karmę dla domowych zwierząt. W lasach nie tworzy litych drzewostanów
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Ligustr jajowatolistnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ligustr jajowatolistny pochodzi z cieplejszego klimatu Japonii i nie jest całkowicie odporny na mróz. W Polsce zachowuje zimozielone liście w zachodniej części kraju. Rośnie szybko, ma gęsty pokrój i nadaje się zarówno do roli solitera, jak i do tworzenia żywopłotu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Lilak Meyera 'Palibin'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Lilak Meyera robi wrażenie zmniejszonej wersji lilaka pospolitego, nie ustępuje mu jednak ani intensywnością przyjemnego zapachu, ani bogactwem kwiatów. Uprawiana u nas odmiana 'Palibin', będąca pomniejszonym wydaniem gatunku botanicznego, nadaje się nie tylko na ogrodowe rabaty, ale również na balkon albo taras.
krzew Trudność uprawy: średnia
Rośliny oliwkowate - pozostałe rośliny
-
Oliwka europejskadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Oliwka europejska jest zimozielonym drzewem, które dla cennych owoców zaczęto uprawiać już kilka tysięcy lat temu. Drzewo oliwne jest symbolem słonecznego Południa; uprawiane w doniczce wnosi na taras śródziemnomorski nastrój. Oliwka nie jest niestety odporna na mróz i w naszych warunkach trzeba jej zapewnić zimowanie w ciepłym pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wończa różnolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wończa różnolistna jest zimozielonym krzewem o wonnych kwiatach, a jej ojczyzną są centralne i południowe wyspy Japonii oraz Tajwan. Przypomina ostrokrzew kolczasty i była nawet początkowo opisana jako Ilex heterophylla, zanim trafiła do rodzaju Osmanthus. Oba krzewy bez kwiatów można łatwo rozróżnić po układzie liści: naprzeciwległym u osmantusa i naprzemianległym u ostrokrzewu.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin nagokwiatowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kiedy inne wiosenne krzewy ogrodowe każą się jeszcze prosić, jaśmin nagokwiatowy już rozwija swoje złote kwiaty. Krzew trafił z północnych Chin do Europy dopiero w XIX wieku, ale szybko zyskał popularność dzięki niezwykle wczesnemu okresowi kwitnienia. Jest jedynym "prawdziwym" jaśminem, czyli przedstawicielem rodzaju jaśmin, który znosi nasze warunki klimatyczne.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Jesion pensylwańskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jesion pensylwański jest szybko rosnącym drzewem północnoamerykańskiego pochodzenia. W przeciwieństwie do drzew europejskich, pod koniec sezonu szybko przebarwia liście i je zrzuca. Jest odporny na suszę i mróz. Bywa mylony z jesionem amerykańskim.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jaśmin lekarskikrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Jaśmin lekarski jest pnącym krzewem spokrewnionym z forsycją, lilakiem i jesionem, ale nie ma nic wspólnego z jaśminowcem wonnym, nazywanym potocznie jaśminem. Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi od perskiego słowa „jāsamin", oznaczającego słodko pachnące rośliny. Główną ozdobą rośliny są kwiaty o intensywnym, bardzo przyjemnym zapachu.
pnącze, krzew Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin Stefanapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin Stefana jest rzadko spotykanym w naszych ogrodach pnączem o dużych, różowych, intensywnie pachnących kwiatach. W odróżnieniu od klasycznego gatunku jaśminu lekarskiego jaśmin Stefana jest naturalną hybrydą Jasminum officinale i Jasminum beesianum, która trafiła w XX wieku z Chin do Francji. Wymaga zimowej ochrony, jednak często przemarzające pędy łatwo odnawiają się z korzeni z nadejściem wiosny.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Jaśmin wielkolistnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Jaśmin wielkolistny odróżnia się od innych gatunków swojego rodzaju formą liści, które nie są pierzaste, ale pojedyncze, zaokrąglone i całobrzegie. Gatunek został opisany w 1789 roku przez szkockiego botanika Williama Aiton'a, który błędnie przypisał roślinie arabskie pochodzenie. Arabski termin „zanbaq” oznaczał olejek z kwiatów jaśminu dowolnego gatunku. Słowo to weszło do późnośredniowiecznej łaciny jako „sambacus” o takim samym znaczeniu jak arabskie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Abeliofyllum koreańskie 'Roseum'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Abeliofyllum koreańskie 'Roseum', nazywane potocznie różową forsycją, jest odmianą endemicznego gatunku spokrewnionego z wieloma ogrodowymi krzewami, jak lilak, jaśmin albo forsycja. Jest rzadko spotykaną w uprawie, bardzo dekoracyjną rośliną o podobnych do forsycji kwiatach, ale drobniejszych, jasnoróżowych i roztaczających przyjemny zapach migdałów.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny oliwkowate - opis, występowanie, uprawa, praktyczne wskazówki
Rośliny oliwkowate (Oleaceae) to zarówno drzewa, krzewy, jak i liany, które pojawiają się na całym globie. Wiele z nich to bardzo dekoracyjne rośliny ogrodowe, które dobrze sprawdzają się w naszym klimacie. Większość z nich jednak należy do strefy tropikalnej lub subtropikalnej. Dowiedz się, które gatunki warto uprawiać w Polsce!
Rośliny oliwkowate (Oleaceae) – charakterystyka
Rośliny oliwkowate pochodzą z rzędu jasnotowców i obejmują aż 615 gatunków zebranych w 24 rodzaje. Występują na prawie wszystkich kontynentach. Najwięcej gatunków można znaleźć w Azji. Pojawiają się zarówno w strefie klimatu umiarkowanego, jak i zwrotnikowego, niektóre gatunki są charakterystyczne dla strefy tropikalnej lub subtropikalnej.
Rośliny te to zarówno drzewa, krzewy, jak i liany. Drzewa mają maksymalnie 40 m wysokości, krzewy są znacznie niższe, do kilkunastu metrów. Cechą charakterystyczną tych roślin są ich kwiaty – zebrane w złożone grona, kłosy i wierzchotki. Zwykle ich kielich składa się z 4 działek. Duża część gatunków roślin oliwkowatych pięknie kwitnie, dlatego sprawdza się jako rośliny ozdobne. Takim przykładem może być bez lilak albo forsycja.
Rośliny oliwkowate o ogromnym znaczeniu
To niezwykle ważna rodzina roślin pod wieloma względami. Większość gatunków to rośliny użytkowe lub ozdobne. Uprawia się je ze względu na piękny pokrój (na przykład forsycję, ligustr, lilaki pospolite), w celu pozyskania pachnących kwiatów i aromatycznych olejków (jaśmin). Niektóre drzewa i krzewy z tej rodziny dostarczają cennego drzewa, traktowanego zarówno jako opał, jak i materiał meblarski czy do tworzenia podłóg.
Rośliny te wytwarzają także owoce, które znajdują zastosowanie w kuchni. Oczywiście najbardziej popularnym jest oliwka europejska, z której pozyskuje się oliwę i smaczne owoce. Duża część drzew pełni ważną funkcję w ekosystemie swoich siedlisk. Dobrym przykładem jest jesion wyniosły, który żyje w symbiozie lub ma inne związki z tysiącami gatunków owadów, ptaków i grzybów. Owoce roślin oliwkowatych są pokarmem dla wielu zwierząt.
Rośliny oliwkowate do hodowli w ogrodzie
Dekoracyjne gatunki roślin oliwkowatych są bardzo liczne. I bardzo popularne. Do najczęściej spotykanych w Polsce należy na pewno bez, forsycja i jaśmin oraz ligustr pospolity. Trzy pierwsze gatunki uprawia się ze względu na ich piękne kwiaty, ostatni jest cenioną rośliną obwódkową i na żywopłot. W tej formie można także prowadzić forsycję. Rośliny oliwkowate mają różne wymagania pielęgnacyjne. Wszystkie wymienione są krzewami o średniej wysokości, które bardzo dobrze znoszą przycinanie. Łatwo kwitną, a ich uprawa nie wymaga szczególnych umiejętności ani doświadczenia.
Cechą wspólną wymienionych gatunków jest to, że lubią słońce, ale lekki półcień także nie jest im straszny. Dobrze rosną w dowolnej uniwersalnej ziemi ogrodowej, nie potrzebują jakiegoś szczególnego nawożenia. Świetnie znoszą warunki miejskie, należy tylko znaleźć dla nich stanowisko dobrze osłonięte przed wiatrem. Wszystkie gatunki mają wiele ciekawych odmian, które można wspaniale zaaranżować w ogrodzie.
Oliwka europejska w doniczkach
Oliwka europejska to drzewo o ogromnym znaczeniu gospodarczym. Sadzi się ją w gajach oliwnych, by pozyskiwać owoce, robić z nich oliwę i wykorzystać drzewo w meblarstwie. Jednak oliwkę można uprawiać także w doniczkach. Oczywiście wtedy roślina jest znacznie niższa. Jej ciemnozielone liście wspaniale wyglądają w domu, jednakże warto wiedzieć, że nie jest to prosta roślina w uprawie. Na błędy pielęgnacyjne i nieodpowiednie stanowisko reaguje zamieraniem. Dlatego większość egzemplarzy nie przetrzyma nawet pierwszego sezonu.
Oliwka w domowych warunkach dorasta do 2 m wysokości. Latem należy wystawić ją na taras lub balkon, ponieważ uwielbia takie temperatury. Należy także ją regularnie podlewać, ale przesuszenie nie zrobi jej krzywdy. Jednak zimą opieka nad oliwką jest nieco trudniejsza, ponieważ roślina potrzebuje spadku temperatury. Maksymalnie może to być 16 stopni, idealnie do 5- 10 stopni Celsjusza. Powinno się ją postawić w bardzo jasnym pomieszczeniu. Idealne warunki to takie, jakie panują w greckim gaju oliwnym.