Rośliny oliwkowate

Ilustracja rośliny oliwkowate

Rośliny oliwkowate pojawiają się na całej kuli ziemskiej z wyjątkiem Oceanii. Jest to ogromna rodzina, która obejmuje krzewy, drzewa i liany. Jej przedstawicielem jest oliwka europejska, jedno z najstarszych uprawianych drzew na świecie. Jednak rośliny oliwkowate to także bardzo liczne krzewy ozdobne, znane z przydomowych ogródków. W tej rodzinie znajdują się zarówno ozdobne, jak i użytkowe gatunki, które mają ogromne znaczenie gospodarcze dla wielu krajów.

Rośliny oliwkowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny oliwkowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny oliwkowate - opis, występowanie, uprawa, praktyczne wskazówki

Rośliny oliwkowate (Oleaceae) to zarówno drzewa, krzewy, jak i liany, które pojawiają się na całym globie. Wiele z nich to bardzo dekoracyjne rośliny ogrodowe, które dobrze sprawdzają się w naszym klimacie. Większość z nich jednak należy do strefy tropikalnej lub subtropikalnej. Dowiedz się, które gatunki warto uprawiać w Polsce!

Rośliny oliwkowate (Oleaceae) – charakterystyka

Rośliny oliwkowate pochodzą z rzędu jasnotowców i obejmują aż 615 gatunków zebranych w 24 rodzaje. Występują na prawie wszystkich kontynentach. Najwięcej gatunków można znaleźć w Azji. Pojawiają się zarówno w strefie klimatu umiarkowanego, jak i zwrotnikowego, niektóre gatunki są charakterystyczne dla strefy tropikalnej lub subtropikalnej.

Rośliny te to zarówno drzewa, krzewy, jak i liany. Drzewa mają maksymalnie 40 m wysokości, krzewy są znacznie niższe, do kilkunastu metrów. Cechą charakterystyczną tych roślin są ich kwiaty – zebrane w złożone grona, kłosy i wierzchotki. Zwykle ich kielich składa się z 4 działek. Duża część gatunków roślin oliwkowatych pięknie kwitnie, dlatego sprawdza się jako rośliny ozdobne. Takim przykładem może być bez lilak albo forsycja.

Rośliny oliwkowate o ogromnym znaczeniu

To niezwykle ważna rodzina roślin pod wieloma względami. Większość gatunków to rośliny użytkowe lub ozdobne. Uprawia się je ze względu na piękny pokrój (na przykład forsycję, ligustr, lilaki pospolite), w celu pozyskania pachnących kwiatów i aromatycznych olejków (jaśmin). Niektóre drzewa i krzewy z tej rodziny dostarczają cennego drzewa, traktowanego zarówno jako opał, jak i materiał meblarski czy do tworzenia podłóg.

Rośliny te wytwarzają także owoce, które znajdują zastosowanie w kuchni. Oczywiście najbardziej popularnym jest oliwka europejska, z której pozyskuje się oliwę i smaczne owoce. Duża część drzew pełni ważną funkcję w ekosystemie swoich siedlisk. Dobrym przykładem jest jesion wyniosły, który żyje w symbiozie lub ma inne związki z tysiącami gatunków owadów, ptaków i grzybów. Owoce roślin oliwkowatych są pokarmem dla wielu zwierząt.

Rośliny oliwkowate do hodowli w ogrodzie

Dekoracyjne gatunki roślin oliwkowatych są bardzo liczne. I bardzo popularne. Do najczęściej spotykanych w Polsce należy na pewno bez, forsycja i jaśmin oraz ligustr pospolity. Trzy pierwsze gatunki uprawia się ze względu na ich piękne kwiaty, ostatni jest cenioną rośliną obwódkową i na żywopłot. W tej formie można także prowadzić forsycję. Rośliny oliwkowate mają różne wymagania pielęgnacyjne. Wszystkie wymienione są krzewami o średniej wysokości, które bardzo dobrze znoszą przycinanie. Łatwo kwitną, a ich uprawa nie wymaga szczególnych umiejętności ani doświadczenia.

Cechą wspólną wymienionych gatunków jest to, że lubią słońce, ale lekki półcień także nie jest im straszny. Dobrze rosną w dowolnej uniwersalnej ziemi ogrodowej, nie potrzebują jakiegoś szczególnego nawożenia. Świetnie znoszą warunki miejskie, należy tylko znaleźć dla nich stanowisko dobrze osłonięte przed wiatrem. Wszystkie gatunki mają wiele ciekawych odmian, które można wspaniale zaaranżować w ogrodzie.

Oliwka europejska w doniczkach

Oliwka europejska to drzewo o ogromnym znaczeniu gospodarczym. Sadzi się ją w gajach oliwnych, by pozyskiwać owoce, robić z nich oliwę i wykorzystać drzewo w meblarstwie. Jednak oliwkę można uprawiać także w doniczkach. Oczywiście wtedy roślina jest znacznie niższa. Jej ciemnozielone liście wspaniale wyglądają w domu, jednakże warto wiedzieć, że nie jest to prosta roślina w uprawie. Na błędy pielęgnacyjne i nieodpowiednie stanowisko reaguje zamieraniem. Dlatego większość egzemplarzy nie przetrzyma nawet pierwszego sezonu.

Oliwka w domowych warunkach dorasta do 2 m wysokości. Latem należy wystawić ją na taras lub balkon, ponieważ uwielbia takie temperatury. Należy także ją regularnie podlewać, ale przesuszenie nie zrobi jej krzywdy. Jednak zimą opieka nad oliwką jest nieco trudniejsza, ponieważ roślina potrzebuje spadku temperatury. Maksymalnie może to być 16 stopni, idealnie do 5- 10 stopni Celsjusza. Powinno się ją postawić w bardzo jasnym pomieszczeniu. Idealne warunki to takie, jakie panują w greckim gaju oliwnym.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto