Rośliny ołownicowate

Ilustracja rośliny ołownicowate

Rośliny ołownicowate należą do rośliny okrytonasiennych z grupy dwuliściennych roślin właściwych. Wlicza się do niej nawet 800 różnorodnych gatunków. Większość z nich ma pochodzenie mieszańcowe, np. pochodzi od apomiktów. Rośliny te znaleźć można w wielu różnych miejscach na świecie, zwłaszcza w krajach śródziemnomorskich. Pojawiają się nawet na terenach podbiegunowych. W Polsce spotkać można głównie zawciąg pospolity i zatrwiany m.in. wrębne.

Rośliny ołownicowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny ołownicowate – rodzaje, opis, gatunki, występowanie

Rośliny ołownicowate nie są zbyt popularne w Polsce. Zaliczają się do nich głównie dwie odmiany – zawciąg pospolity i zatrwiany wrębne. Jak wygląda uprawa obu roślin? Czy mają duże wymagania? Co umożliwia wykorzystanie roślin ołownicowatych? Wyjaśniamy.

Najciekawsze rośliny ołownicowate w Polsce – które warto hodować?

Zawciąg nadmorski – roślina ołownicowata, krok po kroku

Rośliny ołownicowate nie cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Mimo to warto podkreślić, że roślina jest ceniona i chętnie uprawiana w innych krajach, m.in. na północy Europy. Jej wymagania nie są wysokie. Poza tym przepięknie wygląda. Zawciąg nadmorski to zimotrwała bylina. Przed kwitnieniem rośnie do 10 cm, natomiast po kwitnieniu osiąga nawet 20 cm wysokości. Kępy rośliny składają się z trawiastych liści w ciemnozielonym kolorze. Roślina kwitnie na przełomie maja / czerwca. Kwiatostany zawciągu nadmorskiego znajdują się na szczytach pędów. Przyfruwa do nich mnóstwo zapylaczy, a także motyli. Ciężko wskazać na jeden kolor zawciągów, ponieważ uzależniony jest od odmiany. Wśród najpopularniejszych wymienić można jednak zawciągi nadmorskie, takie jak Alba, Rosea, Nifty Thrift, Little Penny i Rubrifolia.

Jeśli chodzi o uprawę roślin, preferują stanowisko lekko zacienione lub słoneczne. Właśnie w takich efektywnie się rozrastają, a kolor robi intensywny. Zawciągi nadmorskie uwielbiają przepuszczalne, zdrenowane i mało żyzne podłoże. Doskonale radzą sobie w ziemi piaszczystej i lekkiej. Nie lubią za to zastoju wody w podłożu, a już zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Niestety, ale takie warunki doprowadzić mogą do pojawienia się chorób grzybowych u roślin. Gdy wody w glebie będzie za dużo, roślinę zaatakować może rdza.

Zawciąg nadmorski jest rośliną skalniakową. Nie ma jednak wymagań typowych dla tego rodzaju roślin, ponieważ gleba wapienna zupełnie mu nie pasuje. Zawciąg znacznie lepiej poczuje się w lekko kwaśnym lub obojętnym podłożu. Gatunek uodporniony jest na mróz. Dobrze mu na wietrze. Odnajdzie się także w zanieczyszczonym środowisku i miejskich warunkach – nie ma problemu z rośnięciem w środku miasta. Wiosną powinno się wysiać nasiona wprost do gruntu. Jeśli możesz, zrób to na wydzielonym do tego rozsadniku. Dopiero później można przesadzić je w docelowe miejsce. Zawciągi warto sadzić w odległości 25-30 cm. Jeśli egzemplarze są starsze, po kwitnieniu uda się je rozmnożyć przez podział.

Pielęgnacja i zastosowanie zawciągu nadmorskiego – o czym pamiętać?

Na początku uprawy warto pamiętać o systematycznym podlewaniu rośliny. Dwuletnie, ale i starsze zawciągi powinny świetnie poradzić sobie z suszą. Nawożenie roślin zwykle nie jest potrzebne. Jeśli w podłożu będzie zbyt dużo składników pokarmowych, będzie to niezbyt korzystne dla zawciągu. Doprowadzić to może do nadmiernego rozrastania się kęp liści – z niekorzyścią dla ich kwitnienia. Jeśli chodzi o pielęgnację roślin, zawsze warto pamiętać o systematycznym usuwaniu przekwitłych kwiatostanów. W ten sposób możesz przedłużyć okres ich kwitnienia. Jeśli zawciąg z roku na rok będzie kwitnąć coraz słabiej, nawet regularne odżywianie go nie pomoże. Wówczas zostanie odmłodzenie rośliny przez podział, a następnie zmiana stanowiska. Trzeba jeszcze pamiętać, że zawciąg to roślina krótkowieczna – minie kilka lat i straci na swoim pięknym wyglądzie.

Czy wykorzystanie rośliny w ogrodzie jest jakieś specjalne? Owszem, można ją wszechstronnie zastosować. Zawciągiem nadmorskim ozdobić można np. murek kwietny i ogród skalny. Roślina nie rośnie zbyt wysoka, więc można uprawiać ją zarówno na obwódkach, jak i na pierwszym planie w ogrodzie. Ciekawie zaprezentuje się również posadzona wzdłuż ścieżki czy na mieszanej rabacie. Możesz również uprawiać ją w pojemniku i ozdobić rośliną taras czy balkon. Nie ma znaczenia, w jakim stylu prowadzisz swój ogród. Zawciąg nadmorski pasuje do aranżacji nowoczesnej, klasycznej, wiejskiej czy śródziemnomorskiej.

Czym charakteryzują się rośliny ołownicowate? Wyjaśniamy

Zatrwian wrębny – uprawa i najciekawsze odmiany

Roślina uprawiana jest jako jednoroczna. Spotkać ją można głównie w okolicy morza Śródziemnomorskiego. Warto wiedzieć, że składa się z rozety pierzastoklapowanych liści, które są delikatnie owłosione. Wyrastają z nich kwiatostanowe pędy osiągające maksymalnie do 70 cm wysokości. Są one sztywne i rozgałęzione. Z każdego pędu wyrastają liście. Jeśli chodzi o kwiatostany, składają się z białych kwiatów – są sztywne, przez co wielu osobom kojarzą się z bibułą. Kwitnienie zaczynają na początku czerwca i kończą jesienią. Warto wyróżnić jeszcze trzy inne, ale równie ciekawe zatrwiany, które można hodować w ogrodzie – różnią się kolorami kwiatów:

  • Zatrwian tatarski – ma białoróżowe kwiaty.
  • Zatrwian szerokolistny – kwiaty są jasnofioletowe.
  • Zatrwian Suworowa – kwiaty w lilioworóżowym kolorze.

Wymagania zatrwianów wrębnych i zastosowanie w ogrodzie

Roślina najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku. Urośnie na piaszczysto-gliniastej ziemi. Może być też nieco cięższa – pod warunkiem że będzie przepuszczalna czy wapienna. Nie uprawiaj zatrwianów w wilgotnej ziemi, bo ich wilgotne korzenie mogą zacząć gnić. Mogą również zostać zaatakowane przez różne choroby grzybowe. Roślinę należy wysiewać na przełomie marca / kwietnia, najlepiej do inspektu – ewentualnie w pomieszczeniu. W połowie maja powinno się je wysadzić na stałe miejsce. Gdy zatrwiany wrębne zakończą kwitnienie, należy wyciąć pędy kwiatostanowe nad ziemią. Nie zapominaj, że roślina jest wrażliwa na przymrozki. Pod koniec wiosny, maksymalnie na początku lata dodaj do ziemi nawóz mineralny.  Nie zapominaj o regularnym odchwaszczaniu.

Jeśli chodzi o zastosowanie rośliny, nie można powiedzieć zbyt wiele. Zatrwiany rzadko bowiem spotykane są w naszym kraju. Jeśli jednak stałeś się ich posiadaczem, wykorzystaj rośliny do tworzenia mieszanych lub jednogatunkowych rabat. Możesz również używać ich na kwiaty cięte i przyrządzać suche kompozycje. Rośliny idealnie prezentują się w ogrodach stylizowanych na śródziemnomorskie.

Rośliny ołownicowate nie są zbyt popularne w Polsce. Jak wygląda uprawa roślin? Czy mają duże wymagania? Sprawdź najważniejsze informacje o roślinach ołownicowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto