Rośliny ostrokrzewowate - najpopularniejsze rośliny
-
Ostrokrzew paragwajskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Nazwa botaniczna ostrokrzew paragwajski jest mało znana, znacznie bardziej popularna jest natomiast hiszpańska nazwa yerba mate. Napar z liści i gałązek tej rośliny znany jest mieszkańcom Ameryki Południowej od pradawnych czasów. W naszych warunkach możliwa jest uprawa ostrokrzewu paragwajskiego jedynie w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Ostrokrzew kolczastykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ostrokrzew kolczasty to zimozielony krzew o kłujących liściach i dekoracyjnych owocach. Ponieważ jest rośliną dwupienną, jaskrawoczerwone owoce zdobią przez całą zimę gałązki tylko żeńskich egzemplarzy. Występujący naturalnie w cieplejszych regionach Europy, osiąga wiek do 300 lat.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Ostrokrzew Meservykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ostrokrzew Meservy jest hybrydą japońskiego ostrokrzewu pomarszczonego z europejskim ostrokrzewem kolczatym, którą udało się wyhodować ogrodniczce-amatorce Kathleen Kellogg Meserve z Long Island. Jest zimozielony i dobrze znosi warunki zimowe w Polsce. Występuje w licznych odmianach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Ostrokrzew bukszpanowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ostrokrzew bukszpanowy jest gęsty, zimozielonym krzewem z Dalekiego Wschodu o błyszczących, drobnych liściach podobnych do liści bukszpanu zwyczajnego. Dobrze znosi zacienienie i z powodzeniem nadaje się na niskie ogrodowe żywopłoty i obwódki w zastępstwie niszczonego przez ćmę bukszpanu. Wadą tego gatunku ostrokrzewu jest słaba odporność na mróz,
krzew Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny ostrokrzewowate - rodzaje, opis, wymagania, porady
Jakie rodzaje roślin należą do ostrokrzewowatych? Jak wyglądają rośliny ostrokrzewowate i jakie jest ich zastosowanie dekoracyjne i gospodarcze? Odpowiadamy na te pytania i przedstawiamy te piękne rośliny, które na dobre zadomowiły się w naszych ogrodach. Doradzamy jak uprawiać i pielęgnować ostrokrzew.
Rośliny ostrokrzewowate - gatunki, rodzaje, występowanie
Rośliny ostrokrzewowate - charakterystyka
Rośliny ostrokrzewowate obejmują tylko jeden rodzaj roślin, czyli ostrokrzew, który rośnie jako drzewo lub krzew i posiada kilkaset gatunków. Jego występowanie obejmuje głównie Amerykę i Azję. Ostrokrzew nie rośnie w Polsce w naturalnych warunkach. Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne.
Ostrokrzewy w naturalnych warunkach dorastają do wysokości 10 metrów, zaś uprawiane w Polsce dorastają do 2 metrów. Charakterystyczną cechą tych roślin są bardzo dekoracyjne, zimozielone, skórzaste, często ząbkowane liście. Roślina ta kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia i niemal stała się symbolem tych świąt, z uwagi na ciemnozielone liście i intensywnie czerwone owoce. Owoce ostrokrzewu mogą być czerwone, pomarańczowe lub czarne. Jednak, aby się pojawily na krzewie, należy posadzić obok siebie krzewy męski i żeński. Warto wiedzieć, że owoce ostrokrzewu są niejadalne i trujące.
Ostrokrzew - zastosowanie
Dekoracyjne, zimozielone liście i piękne owoce sprawiają, że bardzo popularna stała się uprawa ostrokrzewu jako rośliny ozdobnej. Ostrokrzew nadaje się na krzew dekoracyjny, sadzony jako soliter lub w grupach oraz jako żywopłot. Z ostrokrzewu możemy utworzyć żywopłot formowany, cięty, nieformowany, jak również żywopłot obronny. Jeśli posadzimy żywopłot z ostrokrzewu w dwóch rzędach, będzie on stanowił barierę nie do przebycia dla ludzi, psów czy innych zwierząt. Ostrokrzew doskonale znosi cięcie, dlatego też można z nich uformować żywopłot, jak również dekoracyjne krzewy o dowolnych kształtach.
Co ciekawe, gatunki ostrokrzewu wykorzystywane są nie tylko jako rośliny ozdobne. Ostrokrzew paragwajski jest surowcem do wyrobu napoju południowoamerykańskiego mate.
Uprawa ostrokrzewu w Polsce wymaga gatunków i odmian mrozodoprnych. W szkółkach dostępne są w formie krzewu lub jako roślina szczepiona na pniu. Gatunki te doskonale nadają się do nasadzeń w ogrodach i zieleni miejskiej, gdyż ostrokrzew dobrze znosi zanieczyszczenie powietrza. Można go sadzić również w pojemnikach, jako ozdobę tarasu lub balkonu.
Najpopularniejsze gatunki ostrokrzewów, które można uprawiać w Polsce:
- ostrokrzew kolczasty uprawiany w Polsce jako roślina ozdobna,
- ostrokrzew okółkowy,
- ostrokrzew amerykański,
- ostrokrzew japoński,
- ostrokrzew trójkolorowy,
- ostrokrzew karbowanolistny, zwany też bukszpanowym,
- ostrokrzew gładki.
Uprawa i pielęgnacja
Ostrokrzew jest rośliną, dlatego też nie występuje w Polsce w stanie naturalnym. Uprawiać możemy tylko niektóre gatunki tej rośliny, które mogą przetrwać zimę w gruncie. Nawet gatunki przystosowane do zimowania w niskich temperaturach, zaleca się uprawiać w miejscach zacisznych i osłoniętych od zimnego wiatru. Bardzo ważne jest zabezpieczenie krzewu przed zimą, szczególnie okazów młodych. Krzew należy okryć agrowłókniną, słomą lub gałązkami. Starsze, co najmniej kilkuletnie okazy ostrokrzewu mogą przetrwać mrozy i będą zimą zdobić ogród zimozielonymi liśćmi i czerwonymi owocami. Podstawę krzewu należy okryć kopczykiem z ziemi lub kory. Dzięki temu mamy pewność, że korzenie przetrwają i roślina odbije na wiosnę, nawet jeśli mróz uszkodzi części nadziemne.
Ostrokrzew lubi stanowisko lekko zacienione, glebę wilgotną i lekką, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Nie można dopuścić do przesuszenia korzeni. Pielęgnacja ostrokrzewu polega na nawożeniu i przycinaniu rośliny. Cięcie sanitarne wykonujemy w marcu, kiedy to przycinamy uszkodzone i przemarznięte gałązki. Nie wykonujemy cięcia w okresie kwitnienia, gdyż wtedy ostrokrzew przyciąga pszczoły do ogrodu. Przycinanie formujące należy wykonać w połowie lata. Przycięte gałązki smarujemy maścią ogrodniczą.
Rośliny ostrokrzewowate zawierają tylko jeden rodzaj roślin, czyli ostrokrzew, który obejmuje kilkaset gatunków rosnących w ciepłych regionach. W Polsce uprawia się gatunki dobrze znoszące mróz, jako rośliny ozdobne.