Rośliny paulowniowate

Ilustracja rośliny paulowniowate

Rośliny paulowniowate (Paulowniaceae) - rodzina obejmująca drzewa i pnącza, w której wymienia się zaledwie 8 gatunków. Rośliny paulowniowate występują w stanie naturalnym głównie na terenie Azji. Gatunki wykorzystuje się głównie w celach pozyskiwania drewna opałowego. Ponadto niektóre okazy wykorzystuje się jako rośliny ozdobne. Drzewa paulowniowate mogą być uprawiane nie tylko w ogrodach, ale także świetnie sprawdzają się w uprawie pojemnikowej na tarasach, a także balkonach.

Rośliny paulowniowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny paulowniowate - rodzaje, opis, wymagania, pielęgnacja, ciekawostki

Poszukując niezwykłych okazów, które posiadają przepiękne kwiaty, warto zdecydować się na rośliny paulowniowate. Co prawda wśród gatunków, które możesz uprawiać w swoim ogrodzie, nie znajdziesz zbyt wielu propozycji, to jednak warto zobaczyć, jakie posiadają konkretne wymagania. W ten sposób Twoje drzewa i pnącza ozdobne będą cieszyć się prawidłowym wzrostem.

Rośliny paulowniowate - charakterystyka

To, co wyróżnia drzewa oraz pnącza z rodziny paulowniowatych, to przede wszystkim dekoracyjne liście, które są najczęściej zrzucane na zimę. Posiadają one kształt serca, a także dorastają nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty zebrane w bardzo długie wiechy. W zależności od gatunku cechują się konkretnym zabarwieniem, chociaż najpopularniejsze są te o jasnofioletowym odcieniu.

Warto mieć na uwadze, iż nazwa tej rodziny wzięła się od Anny Pawłownej, która zasponsorowała wyjazd Philippa von Siebolda po rośliny paulowniowate. Wyprawa w tamtych czasach do Japonii była bardzo dużym przedsięwzięciem, a także odcisnęła bardzo duże znaczenie w historii botaniki. Od tamtego czasu również gatunki z tej rodziny zaczęły być hodowane jako rośliny ozdobne.

Dekoracyjne drzewa i pnącza - popularne rodzaje i gatunki

Paulowniowate obejmują zaledwie 3 rodzaje roślin, do których zalicza się paulownia, Wightia, a także Shiuyinghua. Najbardziej rozpoznanym rodzajem jest paulownia obejmujący około 7 gatunków. Jest to rodzaj znany głównie z tego, iż posiada niezwykle dekoracyjne kwiaty. Występują one w formie dzwonków o zabarwieniu jasnofioletowym. Ponadto posiada ona duże liście o sercowatym kształcie, które stanowią ozdobę w okresie, kiedy nie ma kwiatów.

Chociaż wszystkie rodzaje roślin paulowniowatych są rozpoznane na całym świecie, to jednak nie można zapominać o tym, że tylko niektóre z gatunków możemy uprawiać w swoich ogrodach. Do takich gatunków zalicza się:

  • Paulownia omszona (Paulownia tomentosa) -  określana również jako paulownia cesarska. Jest to gatunek występujący głównie na terenie Chin, ale jednocześnie dość mocno rozprzestrzenił się jako roślina ozdobna w Europie. Jest to drzewo dorastające w warunkach naturalnych nawet do 20 metrów wysokości. Liście wyróżniają się kształtem owalnym lub sercowatym. Za najbardziej dekoracyjne uznaje się dzwonkowate kwiaty przypominające kielichy. Zebrane są one w wiechy osiągające nawet do 40 cm długości.
  • Paulownia Fortunego (Paulownia fortunei) - gatunek ten określany jest potocznie jako drzewko szczęścia. Jest gatunkiem kolekcjonerskim ze względu na bardzo duże wymagania uprawowe. Paulownia Fortunego osiąga do 10 metrów wysokości. Liście wyróżniają się dość pokaźnymi rozmiarami. Natomiast kwiaty przybierające kształt kielichów wpadają w jasnoróżowy odcień. Należy mieć na uwadze, że roślina powinna poradzić sobie z ujemnymi temperaturami, to jednak warto zadbać o to, aby zabezpieczyć ją właściwie na zimę.

Jak uprawiać ozdobne rośliny z rodziny paulowniowatych

Uprawa roślin z rodziny paulowniowatych niesie ze sobą wiele satysfakcji, ze względu na pojawiające się piękne kwiaty. Warto jednak zapoznać się z dokładnymi wymaganiami rośliny, dzięki czemu łatwiej będzie nam stworzyć jej odpowiednie warunki potrzebne do prawidłowego rozwoju. Przyjmuje się, że znacznie lepiej takie rośliny będą rosły w cieplejszych regionach Polski. Do nich zalicza się głównie Pomorze, a także zachodnia część naszego kraju.

Drzewo będzie najlepiej rosło na słonecznym i osłoniętym stanowisku. W okresie wzrostu rośliny być nawożone. Najlepszym rozwiązaniem będą nawozy wieloskładnikowe. Paulownię warto regularnie podlewać regularnie, szczególnie w czasie suszy. Młode sadzonki dobrze jest okrywać na zimę. Dorosłe okazy znacznie lepiej radzą sobie z przymrozkami. Zaletą gatunków z rodziny paulowoniowatych jest to, że drzewa wyróżniają się bardzo szybkim przyrostem. Paulownia Fortunego może przyrastać nawet do 3 metrów w ciągu roku. Dlatego bardzo szybko możemy cieszyć się ozdobnym drzewkiem, które pięknie rośnie nie tylko na tle innych drzew liściastych, ale także warto je posadzić jako soliter.

Rośliny paulowniowate i ich rodzaje. Zobacz, jakie drzewa i pnącza ozdobne wchodzą w zakres rodziny paulowniowatych, a także jakie posiadają dekoracyjne liście i kwiaty.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto