Rośliny pieprzowate - najpopularniejsze rośliny
-
Peperomia tępolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia prostratabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia prostrata jest epifitem z tropikalnej dżungli Ekwadoru. Jako roślina doniczkowa tworzy zwisające, długie pędy, na których są osadzone niewielkie, okrągłe, mięsiste liście. Na ciemnozielonych liściach tej pieprzówki widoczny jest wyraźny, srebrzystozielony rysunek, który przypomina skorupę żółwia.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Peperomia Ferreyry ‘Happy Bean’byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia 'Happy Bean' jest bardzo oryginalną rośliną doniczkową peruwiańskiego pochodzenia. Jest to odmiana peperomii Ferreyry, gatunku nazwanego tak na cześć botanika Ramona Ferreyry. Roślina zdobyła popularność dzięki swoim niezwykłym liściom w formie strąków fasolki szparagowej, na co wskazuje też angielska nazwa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia kędzierzawabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia kędzierzawa jest jednym z najbardziej dekoracyjnych gatunków swojego rodzaju. Główną ozdobę stanowią mięsiste, mocno pomarszczone liście - ciemnozielone u formy botanicznej i wielobarwne u kultywarów. Uroku dodają roślinie jasne kwiaty w zwartych kwiatostanach na grubych głąbikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia kędzierzawa 'Rosso'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia kędzierzawa 'Rosso' jest wyjątkowo dekoracyjną odmianą popularnej pieprzówki. Oprócz eleganckiej zieleni wierzchniej strony liści, peperomia 'Rosso' odznacza się kontrastowym, bordowym ich spodem. Dodatkową ozdobę stanowią jasne pałeczki kwiatostanów.
bylina Trudność uprawy: średnia
Rośliny pieprzowate - pozostałe rośliny
-
Peperomia polybotryabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia polybotrya jest tropikalną byliną, której ozdobą są niezwykłej urody liście. Na pierwszy rzut oka można ją pomylić z pieniążkiem (Pilea peperomioides), jednak po bliższych oględzinach widać wyraźnie, że ozdobne liście tej peperomii mniej przypominają monety, a bardziej zielone krople wody - stąd spotykana często angielska nazwa raindrop peperomia.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia czterolistna 'Hope'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia 'Hope' jest rośliną doniczkową o wyjątkowym pokroju i pięknych liściach. Okrągłe, grube liście są ustawione po 3-4 w okółkach na długich pędach. Na blaszce liściowej widoczne jest jaśniejsze żyłkowanie. Doskonale nadaje się do wiszących doniczek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia czworokątnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia quadrangularis, inaczej peperomia angulata, jest tropikalną byliną o dekoracyjnych liściach, uprawianą w naszych warunkach jako roślina doniczkowa. Epitet gatunkowy wskazuje na czworokątny przekrój łodygi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia tępolistna 'Variegata'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia obtusifolia 'Variegata' jest efektowną i rzadko spotykaną odmianą pieprzówki. Jej wyjątkowość polega na tym, że eliptyczne, soczyście zielone liście posiadają kremową lub jasnożółtą obwódkę, która od brzegu blaszki liściowej wnika stopniowo w głąb liścia, tworząc niepowtarzalne i nieregularne wzory.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny pieprzowate - charakterystyka, zdjęcia, występowanie, uprawa
Często nawet nie jesteśmy świadomi tego, jakie rośliny stosujemy w naszej kuchni każdego dnia. Do takich przykładów zaliczają się między innymi rośliny pieprzowate. Warto zobaczyć, jakie wykazują one właściwości, jakie jest ich najczęstsze wykorzystanie, a także czy ich uprawa w naszych warunkach jest możliwa.
Rośliny pieprzowate - opis
Gatunki roślin pieprzowatych najczęściej wyróżniają się liśćmi, które są nieregularnie skrętoległe. W okresie kwitnienia zazwyczaj pojawiają się kwiaty o niedużych rozmiarach. Zebrane są one w kwiatostany w formie kłosów lub kolb. Po okresie kwitnienia wyrastają owoce w kształcie jagód lub zdecydowanie częściej pestkowców.
Większość gatunków z rodziny pieprzowatych można spotkać na terenie Afryki, Nowej Zelandii, czy też w Azji. Chociaż w praktycznie wszystkich regionach świata, rośliny te mogą być również uprawiane jako kwiaty doniczkowe. W przypadku wielu przedstawicieli rodziny pieprzowatych liście wykazują ostry smak. Ponadto są to rośliny cenione w hinduizmie, ponieważ na przykład liście betelu wykorzystywane są w czasie zaślubin.
Popularne gatunki roślin pieprzowatych
Możemy wymienić wiele popularnych gatunków, które są przedstawicielami rodziny pieprzowatych. Do nich zaliczymy takie okazy jak:
- Pieprz czarny (Piper nigrum) - pnącze wywodzące się z Indii, które porastane jest przez zimozielone liście. W okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty w formie kłosów. Na ich miejscu następnie wyrastają pestkowce, które ostatecznie przebarwiają się na czarno. Owoce w zależności od stopnia dojrzałości mają mniej lub bardziej ostry smak, który powoduje pieczenie.
- Pieprz żuwny (Piper betle) - pnącze, które określane potocznie jest jako betel, wyróżnia się liśćmi o zielonym zabarwieniu. Najczęściej roślinę porastają drobne kwiaty zebrane w kolby. Występowanie tej rośliny jest zauważalne głównie na terenie Indii oraz Półwyspu Malajskiego.
- Pieprz długi (Piper longum) - występowanie tej rośliny jest odnotowane głównie na terenie Azji. Gatunek posiada owocostanu, które są podłużne. Posiadają one bardzo ostry smak. Ponadto pieprz długi charakteryzują właściwości lecznicze, które były wykorzystywane nawet na terenie Polski.
- Peperomia tępolistna (Peperomia obtusifolia) - ozdobna roślina doniczkowa, która porastana jest przez błyszczące liście. Dostępne są odmiany, które różnią się ubarwieniem liści. Roślina najczęściej dorasta do ok. 30 cm wysokości.
Uprawa roślin z rodziny pieprzowatych
Chcą uprawiać rośliny z rodziny pieprzowatych, najlepiej w tej kwestii sprawdzą się peperomie. Ich uprawa nie powinna stanowić dla nas większego wyzwania. Na przykład peperomia tępolistna najlepiej będzie rosła na żyznym podłożu. Roślinie należy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza, jednak z drugiej strony nie wymaga ona intensywnego podlewania.
Peperomia srebrzysta wyróżnia się zielonymi liśćmi w szerokoowalnym kształcie. Cechą charakterystyczną tego gatunku są srebrzyste pasy na powierzchni liści. Aby cieszyć się tym okazem, również należy zapewnić podobne warunki, o których wspomniano przy okazji peperomii wąskolistnej. Dobrze jest każdą peperomię przed wsadzeniem do donicy podsypać warstwą torfu.
Wykorzystanie i właściwości roślin pieprzowatych
Wykorzystanie roślin pieprzowatych w przygotowaniu różnych potraw nie jest niczym zaskakującym. Wiele gatunków pieprzu traktowanych jest jako podstawowa przyprawa, która pozwoli na smaczne gotowanie, pieczenie, czy też smażenie. Najpopularniejszą z nich jest oczywiście pieprz czarny. Przyprawa ta powstaje z owoców niedojrzałych, które są odpowiednio długo suszone, a następnie fermentowane.
Jednak nasze pieczenie i gotowanie może być wzbogacone także o pieprz zielony, który powstaje w wyniku suszenia na słońcu niedojrzałych nasion pieprzu czarnego. Ponadto warto wskazać także cenne właściwości lecznicze pieprzu. W medycynie naturalnej najczęściej wykorzystywano pieprz długi, z którego przyrządzano lekarstwa na infekcje gardła, czy też środki mające na celu rozgrzanie mięśni.
Rośliny pieprzowate i ich występowanie. Zobacz, jakie właściwości oraz wykorzystanie posiadają rośliny z rodziny pieprzowatych, a także jakie gatunki nadają się do uprawy.