Rośliny pierwiosnkowate

Ilustracja rośliny pierwiosnkowate

Rośliny pierwiosnkowate (Primulaceae Vent.) - rodzina roślin obejmująca głównie jednoroczne rośliny zielne, byliny, ale także wieloletnie krzewy i drzewa. Pierwiosnkowate, które zaliczają się do rzędu wrzosowców, obejmują ponad 2,5 tys. gatunków przypisanych do 58 rodzajów. Występowanie roślin z rodziny pierwiosnkowatych jest odnotowywane niemalże na całym świecie, nawet w strefie arktycznej. Jednak większość gatunków uprawia się jako rośliny ozdobne, ze względu na ich piękne kwiaty, a czasem także jadalne owoce.

Rośliny pierwiosnkowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny pierwiosnkowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny pierwiosnkowate - gatunki, wymagania, uprawa, choroby

Niektóre kwiaty ozdobne bywają zaskakujące. Nie chodzi tutaj wyłącznie o walory dekoracyjne, chociaż roślinom z rodziny pierwiosnkowatych nie można zarzucić braku piękna. Wiele gatunków posiada jeszcze wiele innych właściwości, wśród których wymienia się lecznicze, spożywcze. Niektóre natomiast uznawane są za gatunki trujące.

Rośliny pierwiosnkowate - charakterystyka

Najczęściej do roślin pierwiosnkowatych zaliczają się głównie rośliny jednoroczne, a także byliny, do których zaliczają się pnącza. Ponadto wśród gatunków wymienia się krzewy i drzewa. Okazy wyróżniają się skrętoległymi liśćmi, które jednak mogą rosnąć również jako liście okółkowe. W okresie kwitnienia pojawiają kwiaty o promienistym pokroju. Istniejące gatunki kwitną w różnych kolorach. Po okresie kwitnienia rośliny zaczynają owocować. Owoce występują najczęściej w postaci torebki lub też pestkowców.

Występowanie pierwiosnkowatych jest bardzo szerokie. Rośliny należące do tej rodziny spotykane są między innymi w strefie umiarkowanej, podzwrotnikowej, a także tropikalnej. Najwięcej gatunków można zaobserwować w cieplejszym klimacie. Warto dodać, że spora część gatunków zadomowiona, dzięki czemu pierwiosnkowate rozprzestrzeniły się niemalże na cały świat.

Kwiaty ozdobne - popularne gatunki

Jednym z najpopularniejszych rodzajów należących do rodziny pierwiosnkowatych jest pierwiosnek (Primula). Występowanie pierwiosnków najczęściej dotyczy obszarów górskich w strefie umiarkowanej. Na terenie Polski znajdziemy zaledwie 7 gatunków, które możemy spotkać jako dziko rosnące rośliny. Natomiast zdecydowana większość pierwiosnków spotykana jest w klimacie tropikalnym. Te wieloletnie rośliny w zależności od gatunku, mogą dorastać nawet do 1 metra wysokości. Wyróżniają się liśćmi o owalnym kształcie, które mogą posiadać ząbkowane obrzeża. Pierwiosnki kwitną bardzo wcześnie, ponieważ kwiaty pojawiają się już w marcu.

Przeglądając najpopularniejsze gatunki pierwiosnkowatych, które możemy uprawiać w swoim ogrodzie lub domu jako rośliny ozdobne, do nich zalicza się m.in.:

  • Cyklamen perski (Cyclamen persicum) - są to rośliny wieloletnie cebulowe, które dorastają do ok. 30 cm wysokości. Już za dekoracyjne uznaje się sercowate liście, które cechują się srebrzystym unerwieniem. Cyklameny perskie kwitną w bogatej kolorystyce. Zdarzają się również odmiany dwubarwne. Okres kwitnienia przypada od jesieni do wiosny, jednak na zimę najczęściej cyklameny przekwitają. Jednak nie należy traktować ich jako rośliny jednoroczne, ponieważ w nowym sezonie ponownie ładnie się rozwijają.
  • Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) - roślina spotykana w warunkach naturalnych w Polsce. Najczęściej można spotkać nad akwenami wodnymi. Te wieloletnie rośliny okrywowe dorastają maksymalnie do 5 cm wysokości. Tojeść rozesłana doskonale radzi sobie w cienistych stanowiskach. W okresie od czerwca do sierpnia roślina kwitnie na żółto. Kwiaty o średnicy 3 cm składają się z 5 płatków.
  • Pierwiosnek kubkowaty (Primula Obconica) - bylina, która w stanie dzikim rośnie głównie na terenie Chin oraz Tajlandii. Natomiast w Polsce została ona udomowiona, dlatego można ją uprawiać jako roślinę ozdobną w domach. Pierwiosnek kubkowaty osiąga do 30 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od jesieni, aż do nadejścia wiosny. W tym czasie pojawiają się kwiaty zebrane w baldachy. Najczęściej przybierają one biały, różowy, fioletowy lub czerwony kolor.

Uprawa roślin pierwiosnkowatych

Rośliny pierwiosnkowate nie są zbyt skomplikowane w uprawie. Większość prymul traktowanych jest jako jednoroczne okazy. Jednak właściwe zimowanie roślin sprawi, że będziemy mogli się nimi cieszyć również w kolejnych sezonach. Jeżeli chcemy uprawiać ozdobne rośliny w swoim domu, to najczęściej wymagają one jasnego stanowiska, jednak nie powinny one być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Rośliny pierwiosnkowate najlepiej czują się na podłożu żyznym. Pamiętajmy, że gatunki, które możemy uprawiać w swoich ogrodach, łatwiej przystosowują się do mniej korzystnych warunków. Rośliny w czasie suszy powinny być podlewane. Natomiast w przypadku roślin doniczkowych, należy utrzymać umiarkowanie wilgotną glebę. W okresie kwitnienia warto zasilać kwiaty nawozami przeznaczonymi dla roślin kwitnących.

Rośliny pierwiosnkowate i ich występowanie. Zobacz, jakie jednoroczne i wieloletnie kwiaty ozdobne z pierwiosnkowatych można uprawiać w domu, a także w swoim ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto