Rośliny pierwiosnkowate - najpopularniejsze rośliny
-
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek lekarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Złocistożółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego zwiastują w ogrodzie nadejście wiosny. Poza subtelną urodą posiada on jeszcze jedną ważną zaletę: jest rośliną rodzimego pochodzenia. Pierwiosnek lekarski jest byliną o skromnych wymaganiach i łatwą w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cyklamen perskibyliny bylina z bulwą ozdobna
Cyklamen perski jest blisko spokrewniony z pierwiosnkami i nie ma nic wspólnego z fiołkami, chociaż czasem bywa błędnie nazywany fiołkiem alpejskim. Uprawiany od wieków jako roślina ozdobna, doczekał się wielu odmian. Uważany przez pewien czas za kwiat staromodny, wraca do popularności w szerokiej palecie form i kolorów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tojeść kropkowanabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tojeść kropkowana jest byliną od dawna zadomowioną u nas i spotykaną w wilgotnych zaroślach i nad brzegami wód. Jest uprawiana w ogrodach ze względu na efektowne, zebrane w górnej części łodygi żółte kwiaty. Nazwa rodzajowa odnosi się do greckiego wodza Lysimachosa (Lizymacha), diadocha Aleksandra Wielkiego, który według legendy jako pierwszy odkrył tę roślinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny pierwiosnkowate - pozostałe rośliny
-
Pierwiosnek bezłodygowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pierwiosnek bezłodygowy jest rodzimym gatunkiem, który w stanie dzikim został uznany za wymarły, ale dużą popularnością cieszy się w uprawie ogrodowej. Jako niska, wcześnie zakwitająca bylina, pierwiosnek bezłodygowy nadaje się doskonale zarówno na rabaty i obrzeża sadzawek, jak i do skrzynek na balkonie lub tarasie. Kwiaty formy botanicznej mają kolor jasnożółty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tojeść pospolita jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach, brzegach wód i w zaroślach. Ozdobę stanowią wiechy złocistożółtych kwiatów. Jak każda roślina rodzimego pochodzenia, tojeść pospolita jest doskonale przystosowana do naszych warunków, mało wymagająca i chętnie odwiedzana przez owady. Do ogrodu wnosi element dzikiej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bożykwiat Meadabyliny bylina z bulwą ozdobna
Bożykwiat Meada rośnie w naturze na preriowych obszarach wschodniej części Ameryki Północnej. Tajemnicza nazwa rośliny ma związek z dawną nazwą rodzajową Dodecatheon, złożonej z greckich słów dodéka = "dwanaście" i théos = "bóg". Podobno Pliniusz Starszy nazwał tak kwiat na część 12 najważniejszych greckich bogiń i bogów. Wprawdzie Pliniuszowi chodziło zapewne o inny gatunek, jako że tego amerykańskiego nie mógł widzieć, jednak Linneusz użył takiej właśnie nazwy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść orszelinowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tojeść orszelinowa jest dalekowschodnią byliną, której białe kwiaty są zebrane w długie, gęste grona, charakterystycznie zgięte w połowie pod prawie prostym kątem. Epitet gatunkowy nawiązuje do podobieństwa rośliny do rodzaju orszelina (Clethra). Białe grona tojeści nadają rabatom naturalny, pełen wdzięku urok.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek ząbkowanybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnek ząbkowany jest byliną zadomowioną w Himalajach i zachodnich Chinach, gdzie rośnie na wilgotnych, górskich łąkach. W ogrodzie tworzy bardzo dekoracyjne różyczki ząbkowanych liści, a już w marcu rozwija piękne główki kwiatów w różowopurpurowym kolorze. Odmiany hodowlane pierwiosnka ząbkowanego mają kwiaty w różnych kolorach i odcieniach.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny pierwiosnkowate - gatunki, wymagania, uprawa, choroby
Niektóre kwiaty ozdobne bywają zaskakujące. Nie chodzi tutaj wyłącznie o walory dekoracyjne, chociaż roślinom z rodziny pierwiosnkowatych nie można zarzucić braku piękna. Wiele gatunków posiada jeszcze wiele innych właściwości, wśród których wymienia się lecznicze, spożywcze. Niektóre natomiast uznawane są za gatunki trujące.
Rośliny pierwiosnkowate - charakterystyka
Najczęściej do roślin pierwiosnkowatych zaliczają się głównie rośliny jednoroczne, a także byliny, do których zaliczają się pnącza. Ponadto wśród gatunków wymienia się krzewy i drzewa. Okazy wyróżniają się skrętoległymi liśćmi, które jednak mogą rosnąć również jako liście okółkowe. W okresie kwitnienia pojawiają kwiaty o promienistym pokroju. Istniejące gatunki kwitną w różnych kolorach. Po okresie kwitnienia rośliny zaczynają owocować. Owoce występują najczęściej w postaci torebki lub też pestkowców.
Występowanie pierwiosnkowatych jest bardzo szerokie. Rośliny należące do tej rodziny spotykane są między innymi w strefie umiarkowanej, podzwrotnikowej, a także tropikalnej. Najwięcej gatunków można zaobserwować w cieplejszym klimacie. Warto dodać, że spora część gatunków zadomowiona, dzięki czemu pierwiosnkowate rozprzestrzeniły się niemalże na cały świat.
Kwiaty ozdobne - popularne gatunki
Jednym z najpopularniejszych rodzajów należących do rodziny pierwiosnkowatych jest pierwiosnek (Primula). Występowanie pierwiosnków najczęściej dotyczy obszarów górskich w strefie umiarkowanej. Na terenie Polski znajdziemy zaledwie 7 gatunków, które możemy spotkać jako dziko rosnące rośliny. Natomiast zdecydowana większość pierwiosnków spotykana jest w klimacie tropikalnym. Te wieloletnie rośliny w zależności od gatunku, mogą dorastać nawet do 1 metra wysokości. Wyróżniają się liśćmi o owalnym kształcie, które mogą posiadać ząbkowane obrzeża. Pierwiosnki kwitną bardzo wcześnie, ponieważ kwiaty pojawiają się już w marcu.
Przeglądając najpopularniejsze gatunki pierwiosnkowatych, które możemy uprawiać w swoim ogrodzie lub domu jako rośliny ozdobne, do nich zalicza się m.in.:
- Cyklamen perski (Cyclamen persicum) - są to rośliny wieloletnie cebulowe, które dorastają do ok. 30 cm wysokości. Już za dekoracyjne uznaje się sercowate liście, które cechują się srebrzystym unerwieniem. Cyklameny perskie kwitną w bogatej kolorystyce. Zdarzają się również odmiany dwubarwne. Okres kwitnienia przypada od jesieni do wiosny, jednak na zimę najczęściej cyklameny przekwitają. Jednak nie należy traktować ich jako rośliny jednoroczne, ponieważ w nowym sezonie ponownie ładnie się rozwijają.
- Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia) - roślina spotykana w warunkach naturalnych w Polsce. Najczęściej można spotkać nad akwenami wodnymi. Te wieloletnie rośliny okrywowe dorastają maksymalnie do 5 cm wysokości. Tojeść rozesłana doskonale radzi sobie w cienistych stanowiskach. W okresie od czerwca do sierpnia roślina kwitnie na żółto. Kwiaty o średnicy 3 cm składają się z 5 płatków.
- Pierwiosnek kubkowaty (Primula Obconica) - bylina, która w stanie dzikim rośnie głównie na terenie Chin oraz Tajlandii. Natomiast w Polsce została ona udomowiona, dlatego można ją uprawiać jako roślinę ozdobną w domach. Pierwiosnek kubkowaty osiąga do 30 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od jesieni, aż do nadejścia wiosny. W tym czasie pojawiają się kwiaty zebrane w baldachy. Najczęściej przybierają one biały, różowy, fioletowy lub czerwony kolor.
Uprawa roślin pierwiosnkowatych
Rośliny pierwiosnkowate nie są zbyt skomplikowane w uprawie. Większość prymul traktowanych jest jako jednoroczne okazy. Jednak właściwe zimowanie roślin sprawi, że będziemy mogli się nimi cieszyć również w kolejnych sezonach. Jeżeli chcemy uprawiać ozdobne rośliny w swoim domu, to najczęściej wymagają one jasnego stanowiska, jednak nie powinny one być narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Rośliny pierwiosnkowate najlepiej czują się na podłożu żyznym. Pamiętajmy, że gatunki, które możemy uprawiać w swoich ogrodach, łatwiej przystosowują się do mniej korzystnych warunków. Rośliny w czasie suszy powinny być podlewane. Natomiast w przypadku roślin doniczkowych, należy utrzymać umiarkowanie wilgotną glebę. W okresie kwitnienia warto zasilać kwiaty nawozami przeznaczonymi dla roślin kwitnących.
Rośliny pierwiosnkowate i ich występowanie. Zobacz, jakie jednoroczne i wieloletnie kwiaty ozdobne z pierwiosnkowatych można uprawiać w domu, a także w swoim ogrodzie.