Rośliny piwoniowate - najpopularniejsze rośliny
-
Piwonia drzewiastakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Piękno kwitnącej piwonii drzewiastej (zwanej też krzewiastą) jest niezrównane. Jej historia jest związana z Chinami od ponad 2000 lat. Do Europy trafiła po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku. W przyrodzie nie spotyka się już dzikiej formy tego gatunku — za to ogrodnicy rozwijają wciąż nowe odmiany.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Piwonia chińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Niezwykłą urodę piwonii chińskiej połączoną z długowiecznością ceniono na Dalekim Wschodzie już przed tysiącami lat. W pierwszych wiekach naszej ery Chińczycy rozróżniali wiele odmian hodowlanych tej kwiatowej byliny. Dzisiaj różnorodność kolorów i form piwonii chińskiej spełni życzenie każdego ogrodnika.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Piwonia delikatnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Purpurowoczerwone kwiaty, jakby unoszące się nad drobno podzielonymi liśćmi, przypominającymi koperek, sprawiają, że piwonia delikatna jest niezwykłą byliną. Jako mieszkaniec stepów z suchymi i gorącymi latami, zakwita wcześniej niż inne piwonie i wcześniej kończy kwitnienie. Jest przystosowana do życia w pełnym słońcu podczas suchego lata oraz do mroźnej zimy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Piwonia lekarskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Piwonia lekarska była od wieków uprawiana w Europie jako roślina lecznicza, a od XIX wieku stała się też byliną ozdobną. Rozwija duże, różowe albo czerwone kwiaty. Jest długowieczna i łatwa w uprawie, nie znosi tylko ingerencji w obszar swoich korzeni, dlatego po posadzeniu powinno się ją pozostawić w spokoju i nie zmieniać stanowiska.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Piwonia Itohbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
W połowie XX wieku japońskiemu ogrodnikowi Toichi Itoh udało się uzyskać hybrydę piwonii drzewiastej z piwonią bylinową. Dalsze prace ogrodników amerykańskich doprowadziły do powstania całej kategorii odmian hybrydowych nazywanej "mieszańcami międzysekcyjnymi". Odmiany piwonii Itoh odznaczają się bogactwem kolorów, długim kwitnieniem i odpornością.
bylina, półkrzew Trudność uprawy: średnia
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny piwoniowate - gatunki, opis, zdjęcia, wymagania, pielęgnacja
Z przedstawicielami roślin piwoniowatych (Paeoniaceae F. Rudolphi) spotkał się na pewno każdy. Rodzina ta bowiem ma tylko jeden rząd roślin – piwonie. Są to bardzo znane kwiaty ogrodowe, wyróżniające się pięknymi kolorami i niezwykłą budową. Zasługują na uwagę jako rośliny ozdobne oraz bukietowe.
Rośliny piwoniowate – gatunki i rodzaje
Rodzina roślin piwoniowatych nie jest zbyt liczna – obejmuje tylko 35 gatunków, z których wszystkie należą do rodzaju piwonia. Wszystkie są ciekawymi roślinami ozdobnymi. W naszych warunkach klimatycznych także się je uprawia. I to bardzo powszechne, ponieważ dekoracyjne piwonie o wielkich, wyróżniających się kwiatach, są po prostu przepiękne.
Naturalnie piwonie także występowały w Europie, jednak o wiele częściej można spotkać je w Azji, głównie w Chinach. Rośliny te to przede wszystkim byliny o lekko zdrewniałych pędach, ale część gatunków to półkrzewy i krzewy. Maksymalnie osiągają 2,5 metra wysokości. W ogrodach najczęściej można spotkać po prostu byliny lub półkrzewy. Wszystkie gatunki to rośliny kłączowe o prostych, elastycznych łodygach. O ich pokroju decyduje występowanie – głównie pojawiają się skalistych zboczach lub wśród wyższych bylin. Krzewiaste formy piwonii pojawiają się w widnych, świetlistych lasach. Tam mogły się rozwinąć bardziej w górę i mieć luźniejszy pokrój. Warto wiedzieć, że wszystkie piwonie są zapylane przez chrząszcze.
Piwonie – najważniejsze informacje
W ogrodach najczęściej pojawiają się mieszańce piwonii chińskiej. Mają ciemnozielone liście, które stanowią piękne tło dla jej kwiatów. A tych jest po prostu mnóstwo. W zależności od odmiany, pojawiają się w maju lub w czerwcu i przez kilka tygodni zdobią roślinę. Obecnie w uprawie pojawia się mnóstwo odmian piwonii. Można podzielić je na rodzaje, ze względu na kształt kwiatów.
- Piwonie pojedyncze: w typie kwiatu lotosu (2 lub trzy rzędy płatków zewnętrznych), japońskie (mają wewnętrzne pręciki składające się w okółek) oraz anemonowe (dwubarwne, o budowie zawilców);
- Piwonie półpełne: w typie chryzantemy, ze zwiniętymi płatkami oraz golden circle – z wystającymi złotymi pręcikami;
- Piwonie pełne: wypełnione płatkami, które mogą się układać aż w 20 rzędów, najbardziej przypominają róże dzięki niewidocznym pręcikom.
Piwonia może występować w wielu kolorach. Białe, żółte, wszelkie odcienie czerwieni, różu i fioletu – wybór jest ogromny. Na uwagę zasługują przede wszystkim odmiany dwubarwne, jak kremowo-biała ‘Bowl of beauty’ oraz ‘Patio Moscov’. Wspaniale wygląda także idealnie biała ‘Shirley Temple’, intensywnie bordowa ‘Felix Crouse’ i kremowo-żółta ‘Primavera’.
Roślin piwoniowate – wymagania i uprawa
Wymagania roślin piwoniowatych nie są duże, ale trzeba zwrócić uwagę, by zapewnić im odpowiednie podłoże i stanowisko. Jest to roślina, która świetni radzi sobie na nasłonecznionym miejscu. O wiele lepiej kwitnie w słońcu niż w cieniu. Ale to nie wszystko. Trzeba zapewnić jej także odpowiednie podłoże. Ze względu na budowę korzeni, piwonii się sadzi się na podmokłej i ciężkiej glebie, ponieważ wtedy może mieć tendencję do gnicia. Najlepsze będzie przepuszczalne podłoże, optymalnie żyzne i nawiezione.
Sadzenie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Karpy sadzi się tak, by przykrywała je tylko około 3-centymetrowa warstwa ziemi. Głębiej zasadzone piwonie mogą niestety nie wyrosnąć. Występowanie roślin w naturze sprawia, że nie rosną one zbyt głęboko, tylko w wierzchniej warstwie ziemi. I trzeba im zapewnić takie same warunki.
Uprawa piwonii nie należy do najtrudniejszych. Ale im więcej uwagi jej poświęcisz, tym piękniej będzie kwitła. Rośliny wytwarzają kwiaty w 3 roku po posadzeniu. Do tego momentu są wrażliwe na chłód, dlatego należy okrywać je na zimę ściółką. Przez cały rok natomiast warto ją podsypać korą ogrodową, by ograniczyć parowanie wody. W ciepłe i słoneczne dni lata oraz w czasie wiosennych susz warto dodatkowo podlewać piwonie niewielką ilością wody. Raz w roku nawozi się rośliny kompostem lub wieloskładnikowym preparatem mineralnym.