Rośliny piwoniowate

Ilustracja rośliny piwoniowate

Rośliny piwoniowate (Paeoniaceae F. Rudolphi) to rodzina obejmująca tylko jeden rodzaj – piwonie. Obejmuje tylko 35 gatunków, które pochodzą z Europy i Azji. Najbardziej powszechne są w Chinach, w których rośnie naturalnie aż 15 gatunków! Rośliny te są bardzo wytrzymałe i odporne na ciężkie warunki, ponieważ głównie występują w skalistych miejscach, wśród muraw i wysokich roślin oraz drzew. Piwonie mają przepiękne kwiaty, więc są wykorzystywane jako rośliny ozdobne. W Polsce uprawia się wiele gatunków oraz mieszańców i odmian piwonii o nietypowym kształcie kwiatów lub kolorze. Często stosuje się ich spolszczoną łacińską nazwę – peonie.

Rośliny piwoniowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny piwoniowate - gatunki, opis, zdjęcia, wymagania, pielęgnacja

Z przedstawicielami roślin piwoniowatych (Paeoniaceae F. Rudolphi) spotkał się na pewno każdy. Rodzina ta bowiem ma tylko jeden rząd roślin – piwonie. Są to bardzo znane kwiaty ogrodowe, wyróżniające się pięknymi kolorami i niezwykłą budową. Zasługują na uwagę jako rośliny ozdobne oraz bukietowe.

Rośliny piwoniowate – gatunki i rodzaje

Rodzina roślin piwoniowatych nie jest zbyt liczna – obejmuje tylko 35 gatunków, z których wszystkie należą do rodzaju piwonia. Wszystkie są ciekawymi roślinami ozdobnymi. W naszych warunkach klimatycznych także się je uprawia. I to bardzo powszechne, ponieważ dekoracyjne piwonie o wielkich, wyróżniających się kwiatach, są po prostu przepiękne.

Naturalnie piwonie także występowały w Europie, jednak o wiele częściej można spotkać je w Azji, głównie w Chinach. Rośliny te to przede wszystkim byliny o lekko zdrewniałych pędach, ale część gatunków to półkrzewy i krzewy. Maksymalnie osiągają 2,5 metra wysokości. W ogrodach najczęściej można spotkać po prostu byliny lub półkrzewy. Wszystkie gatunki to rośliny kłączowe o prostych, elastycznych łodygach. O ich pokroju decyduje występowanie – głównie pojawiają się skalistych zboczach lub wśród wyższych bylin. Krzewiaste formy piwonii pojawiają się w widnych, świetlistych lasach. Tam mogły się rozwinąć bardziej w górę i mieć luźniejszy pokrój. Warto wiedzieć, że wszystkie piwonie są zapylane przez chrząszcze.

Piwonie – najważniejsze informacje

W ogrodach najczęściej pojawiają się mieszańce piwonii chińskiej. Mają ciemnozielone liście, które stanowią piękne tło dla jej kwiatów. A tych jest po prostu mnóstwo. W zależności od odmiany, pojawiają się w maju lub w czerwcu i przez kilka tygodni zdobią roślinę. Obecnie w uprawie pojawia się mnóstwo odmian piwonii. Można podzielić je na rodzaje, ze względu na kształt kwiatów.

  • Piwonie pojedyncze: w typie kwiatu lotosu (2 lub trzy rzędy płatków zewnętrznych), japońskie (mają wewnętrzne pręciki składające się w okółek) oraz anemonowe (dwubarwne, o budowie zawilców);
  • Piwonie półpełne: w typie chryzantemy, ze zwiniętymi płatkami oraz golden circle – z wystającymi złotymi pręcikami;
  • Piwonie pełne: wypełnione płatkami, które mogą się układać aż w 20 rzędów, najbardziej przypominają róże dzięki niewidocznym pręcikom.

Piwonia może występować w wielu kolorach. Białe, żółte, wszelkie odcienie czerwieni, różu i fioletu – wybór jest ogromny. Na uwagę zasługują przede wszystkim odmiany dwubarwne, jak kremowo-biała ‘Bowl of beauty’ oraz ‘Patio Moscov’. Wspaniale wygląda także idealnie biała ‘Shirley Temple’, intensywnie bordowa ‘Felix Crouse’ i kremowo-żółta ‘Primavera’.

Roślin piwoniowate – wymagania i uprawa

Wymagania roślin piwoniowatych nie są duże, ale trzeba zwrócić uwagę, by zapewnić im odpowiednie podłoże i stanowisko. Jest to roślina, która świetni radzi sobie na nasłonecznionym miejscu. O wiele lepiej kwitnie w słońcu niż w cieniu. Ale to nie wszystko. Trzeba zapewnić jej także odpowiednie podłoże. Ze względu na budowę korzeni, piwonii się sadzi się na podmokłej i ciężkiej glebie, ponieważ wtedy może mieć tendencję do gnicia. Najlepsze będzie przepuszczalne podłoże, optymalnie żyzne i nawiezione.

Sadzenie należy przeprowadzać bardzo ostrożnie. Karpy sadzi się tak, by przykrywała je tylko około 3-centymetrowa warstwa ziemi. Głębiej zasadzone piwonie mogą niestety nie wyrosnąć. Występowanie roślin w naturze sprawia, że nie rosną one zbyt głęboko, tylko w wierzchniej warstwie ziemi. I trzeba im zapewnić takie same warunki.

Uprawa piwonii nie należy do najtrudniejszych. Ale im więcej uwagi jej poświęcisz, tym piękniej będzie kwitła. Rośliny wytwarzają kwiaty w 3 roku po posadzeniu. Do tego momentu są wrażliwe na chłód, dlatego należy okrywać je na zimę ściółką. Przez cały rok natomiast warto ją podsypać korą ogrodową, by ograniczyć parowanie wody. W ciepłe i słoneczne dni lata oraz w czasie wiosennych susz warto dodatkowo podlewać piwonie niewielką ilością wody. Raz w roku nawozi się rośliny kompostem lub wieloskładnikowym preparatem mineralnym.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto