Rośliny platanowate - najpopularniejsze rośliny
- Platan klonolistnydrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Platan klonolistny jest monumentalnym drzewem liściastym i rozłożystej koronie. Pod względem botanicznym jest krzyżówką platanu wschodniego i platanu zachodniego, która powstała w XVII wieku w Europie. Dorasta do ponad 30 m wysokości, w naszych warunkach jest mrozoodporny w starszym wieku.
drzewo Trudność uprawy: łatwa - Platan wschodnidrzewadrzewa liściastedrzewa ozdobne
Platan wschodni jest śródziemnomorskim gatunkiem, wyrastającym w swojej ojczyźnie na bardzo okazałe, monumentalne drzewo do 40 m wysokości. W naszych warunkach sadzony jako drzewo dekoracyjne osiąga znacznie skromniejsze rozmiary. Razem z platanem zachodnim tworzy hybrydę znaną jako platan klonolistny.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny platanowate – gatunki, opis, wymagania, uprawa
Rośliny platanowate nie są zbyt popularne w naszym kraju. Prędzej spotkać je można w niektórych częściach Ameryki i państwach Morza Śródziemnego. W Polsce najbardziej znany z tej odmiany roślin jest platan klonolistny – wysokie drzewo ozdobne. Czy można posadzić je wyłącznie jako dekoracyjne? Czy nasadzenia platanów w ogrodzie obok domu to dobry pomysł? Jakie wymagania mają rośliny platanowate? Sprawdzamy.
Rośliny platanowate – jakie są wymagania roślin platanowatych?
Platan klonolistny – ozdobne, wysokie drzewo
Platan klonolistny jest drzewem niewystępującym w środowisku naturalnym. Jest to bowiem mieszanka platana zachodniego ze wschodnim. Mimo to uprawia się roślinę w wielu miejscach Europy – a już na pewno nad Morzem Śródziemnym. W naszym kraju niektórzy również decydują się hodować platany. W Polsce drzewo może urosnąć nawet do 30 m wysokości. Charakteryzuje się ozdobnym pniem, łuszczącą korą i dużymi liśćmi – niektórym przypominają liście klonu, skąd zresztą wzięła się nazwa rośliny. Platan klonolistny zakwita na przełomie kwietnia / maja. Kwiaty zebrane są w kuliste główki, a owoce sadzone zbiorowo w owocostanie – rozpada się on jesienią lub zimą.
Platan doskonale czuje się na stanowisku ciepłym, słonecznym i możliwie osłoniętym od wiatru. Dobrze mu niemal w każdej glebie – zarówno piaszczystej, jak i mało urodzajnej. Staraj się jednak unikać gleb okresowo zalewanych, podmokłych i nadmiernie ciężkich – zwłaszcza tych z tendencją do zaskorupiania się. Na takich roślina może się niezbyt dobrze rozwijać. Trzeba też podkreślić, że platany klonolistne nie przepadają za suszą. W okresie bezdeszczowym należy systematycznie podlewać roślinę. Wiosna-lato to czas, gdy platany wspomagać trzeba nawozami organicznymi. Starsze okazy okazują się odporne na mróz. Jednak już młodsze platany powinno się osłaniać przed mrozem. Dzięki temu na przyszły rok powinny zachować się w lepszej kondycji.
Wymagania platanów klonolistnych – warto o tym pamiętać
Platany klonolistne są świetne do formowania i przycinania. Doskonale radzą sobie z przesadzaniem – bez względu na wiek. Powinieneś jednak pamiętać o odpowiednio przygotowanej do tego zabiegu bryle korzeniowej. Platany wykazują dużą odporność na zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza. Dzięki temu można bez większego problemu sadzić roślinę nawet w terenie miejskim. Platany klonolistne odporne są również na różnego rodzaju choroby lub szkodniki. Warto pamiętać, że rośliny te mają swoje szczególne wymagania. Oto co powinieneś o nich wiedzieć:
- Platany klonolistne rosną duże. Mimo to uznawane są za drzewa wymagające i dość delikatne. Potrzebują ciepłego stanowiska, osłonięcia przed wiatrem i słońca.
- Mimo że odnajdą się w większości gleb, najlepsza będzie głęboko uprawiona, wilgotna, żyzna i piaszczysto-gliniasta. W takim podłożu roślina świetnie się rozwinie.
- Platany nie przepadają za suszą. Źle im także w podłożu ubogim w składniki pokarmowe. Jeśli tylko możesz, umożliw roślinie rozwijanie się niedaleko zbiornika wodnego, np. stawu. Mając zapewniony stały dostęp do wody i składników odżywczych, świetnie sobie poradzi.
- Wiosenne przymrozki i niska, zimowa temperatura może być dla niektórych platanów – zwłaszcza tych młodych – problemem. Dlatego należy osłaniać młodsze, kilkuletnie okazy. To ważne, bo mogą przemarzać.
- Do uprawy ogrodowej najlepiej nadają się starsze drzewa. Jeśli masz jakiś młodszy okaz, w pierwszych latach powinieneś go osłaniać np. grubą włókniną lub słomianą matą. Dzięki temu pomożesz platanowi wytrwać mróz.
Rośliny platanowate – najciekawsze dekoracyjne odmiany
Zastosowanie platanów i polecane odmiany ogrodowe
Platany bywają często sadzone w centrum miasta, ponieważ dobrze radzą sobie z zanieczyszczeniem powietrza. Nie ma dla nich większego problemu, aby rozwinąć się w aglomeracji miejskiej. Polacy sadzą platany np. w zieleni miejskiej i parku. W takich miejscach ich zastosowanie ma duże znaczenie. Należy jednak pamiętać, aby nie umieszczać drzew zbyt blisko przy chodniku. Korzenie platanów rozrastają się mocno i szybko, więc po jakimś czasie mogą zacząć wypychać płyty w górę. Tak samo może wydarzyć się jednak nie tylko w mieście, ale i w ogrodzie. Lepiej sadzić platany z dala od patio czy innych, użytkowych nawierzchni. Drzewo może zostać wykorzystane np. jako soliter. Możesz również posadzić kilka platanów w formie alei, o ile masz tyle miejsca. Pamiętaj też, że roślina ma dość duże wymagania wodne. Dlatego świetnie się będzie czuć w okolicy zbiorników wodnych. Zwróć uwagę na następujące odmiany platanów klonolistnych:
- Tremonia – nieco niższa odmiana, ponieważ platan dorasta maksymalnie do 15 m. Jego stożkowa korona ma z kolei do 8 m średnicy.
- Alphen’s Globe – mały platan hodowany na pniu, który może urosnąć od 5 do 10 m wysokości. Jego korona jest kulista, a liście mocno zielone. Drzewko świetnie nadaje się do przycinania. Średnica korony to maksymalnie 6 m.
- Suttneri – rośnie maksymalnie do 20 m wysokości. Liście rośliny są nakrapiane w białe plamki.
Czy platan klonolistny powinien rosnąć w ogrodzie?
Roślina bez wątpliwości jest jedną z największych, najładniejszych i najciekawszych wśród drzew ozdobnych. To jedyny przedstawiciel rodzaju w Polsce. Znosi niską temperaturę, więc nadaje się do hodowli w naszym kraju. Można sadzić platany w ogrodzie – jednak pod warunkiem, że masz na nie wystarczająco dużo miejsca. Drzewa potrzebują dużego parku lub naprawdę potężnego ogrodu. Wspaniale wyglądają jako solitery, a niektóre odmiany ozdobne można sadzić też w pojemnikach – pod warunkiem że są to najmniejsze platany. Rośliny nie sprawdzą się niestety w ogrodzie alergików. Pyłek platanów klonolistnych silnie uczula, co będzie dużym problemem. Każda część drzewa, która pokryta jest włoskami, uczula – tak jak młode liście i pędy platanów.
Dlaczego coraz rzadziej zauważyć można platany w naszym kraju? Otóż drzewa są naprawdę potężne, dlatego ich hodowla staje się coraz bardziej ograniczona. Poza tym w młodym wieku platany nie są jeszcze w pełni uodpornione na mróz. Nie mając silnej osłony, mogą zginąć – nie osiągając pełnej dojrzałości. Młode okazy platanów mogą też zostać zaatakowane przez antraknozę – chorobę grzybową typową dla roślin platanowatych. Może ona doprowadzić do utraty wszystkich liści, a także zdeformowania i ostatecznie obumarcia pędów.
Rośliny platanowate nie są zbyt popularne w naszym kraju. Czy można posadzić je wyłącznie jako rośliny dekoracyjne? Sprawdź, jakie wymagania mają rośliny platanowate.