Rośliny portulakowate - najpopularniejsze rośliny
-
Portulaka pospolitarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Liście i wierzchołki młodych pędów portulaki pospolitej mają orzechowo-kwaskowy smak, zawierają dużo witamin i zdrowych kwasów tłuszczowych. Jest interesującym dodatkiem do sałatek, twarogu i innych potraw. O właściwościach leczniczych portulaki pospolitej wspomina już słynna Hildegarda z Bingen, jedenastowieczna frankońska uzdrowicielka.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Portulaka wielkokwiatowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Portulaka wielkokwiatowa jest sukulentyczną rośliną jednoroczną ze słonecznych i suchych obszarów Argentyny, Brazylii i Urugwaju. W naszych ogrodach stała się popularną rośliną ozdobną ze względu na duże kwiaty i długi okres kwitnienia. Liczne odmiany portulaki wielkokwiatowej rozwijają kwiaty w rozmaitych kolorach i formach.
roślina jednoroczna
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny portulakowate - opis, gatunki, występowanie, wymagania, uprawa
Chcąc zadbać o to, aby w naszym ogrodzie panowała różnorodność w uprawianych przez nas okazach, to warto postawić na rośliny z rodziny portulakowatych. Posiadają one niezwykle ozdobne kwiaty, które będą urozmaicać zielony zakątek niemalże przez cały sezon. Dobrze jest dowiedzieć się, jakie wymagania mają te rośliny, a także jakie dokładnie wykazują zastosowanie.
Rośliny portulakowate - opis
Rośliny z rodziny portulakowatych najczęściej wyróżniają się płożącą łodygą, która osiąga maksymalnie do 30 cm długości. Okazy te porastane są przez skrętoległe liście, chociaż czasami zdarzają się gatunki z liśćmi naprzemianległymi. Za najbardziej dekoracyjne uznaje się oczywiście kwiaty, które pojawiają się często już od maja lub czerwca i towarzyszą nam do końca lata.
Po okresie kwitnienia wyrastają owoce w postaci wielonasiennych torebek. To, co wyróżnia portulakę, jest to, iż kwiaty tej rośliny otwierają się dopiero na pełnym słońcu. Ciekawostką jest również zastosowanie portulaki jako warzywa. Takim gatunkiem jest portulaka pospolita. Świetnie sprawdza się do sałatek, dając im orzeźwiający posmak. Roślina ta bardzo często jest wykorzystywana w kuchni greckiej.
Popularne gatunki do uprawy w ogrodzie
Rodzina portulakowatych nie jest zbyt różnorodna, co również możemy zauważyć w gatunkach uprawianych w naszym kraju. Chociaż zaskakujące może być to, iż w naszym kraju możemy w warunkach naturalnych spotkać portulakę pospolitą. Wiedząc, że ma ona dość szerokie zastosowanie, to jednak w większości miejsc na Ziemi traktowana jest jako chwast. Roślina wyróżnia się żółtymi kwiatami, które pojawiają się od lipca do września.
Do gatunków, które możemy uprawiać, zaliczymy portulakę wielkokwiatową (Portulaca grandiflora) - jednoroczna roślina płożąca, która wywodzi się z Ameryki Północnej, wyróżnia się kwiatami osiągającymi do kilku centymetrów średnicy. Najczęściej kwiaty są zabarwione na żółto, pomarańczowo, czerwono, a nawet fioletowo. Portulaka wielkokwiatowa dostępna jest w licznych odmianach. Najczęściej różnią się one między sobą typem kwiatów. Dlatego wyróżnić możemy kwiaty ozdobne pełne, półpełne, a także pojedyncze.
Wymagania i uprawa portulaki
Wiedząc, że portulaka przybyła do nas tropikalnego klimatu, powinniśmy zapewnić jej jak najcieplejsze stanowisko w naszym ogrodzie. Dobrze jest, aby zadbać także o żyzne podłoże. Jej wymagania co do wysokich temperatur są mocno zauważalne, szczególnie jeżeli mamy do czynienia z deszczowym oraz chłodnym latem. Wtedy roślina znacznie gorzej kwitnie.
Uprawa portulaki możliwa jest nie tylko na rabatach kwiatowych. Te ozdobne kwiaty doskonale sprawdzą się również na skalniakach lub w uprawie pojemnikowej. Ważne jest, aby zadbać o właściwe stanowisko, ponieważ od ilości promieni słonecznych, które docierają do kwiatów, będzie zależeć ich kwitnienie. W okresie wegetacyjnym dobrze jest zasilać rośliny portulakowate nawozami ekologicznymi.
Sadzenie portulaki
Portulaka jest rośliną jednoroczną, zatem sadzenie, a znacznie częściej wysiew z nasion powinniśmy planować w każdym sezonie. Jeżeli chcemy cieszyć się kwiatami nieco wcześniej, wtedy nasiona możemy wysiewać do inspektu już w kwietniu. Natomiast sadzenie portulaki dobrze jest zaplanować dopiero po ostatnich majowych przymrozkach.
Jeżeli chcemy wysiewać nasiona bezpośrednio na wybrane stanowisko, dobrze jest zrobić to dopiero w drugiej połowie maja. Sadzonki umieszczamy w podłożu, pamiętając o zachowaniu odpowiedniej rozstawy. Nie zapominajmy, że jest to roślina płożąca, dlatego będzie potrzebować dość sporo przestrzeni wokół siebie.
Istnieje możliwość samodzielnego rozmnażania portulaki poprzez pozyskiwanie nasion do wysiewu lub sadzonek. Pierwsza forma rozmnażania jest znacznie łatwiejsza i przynosi lepsze efekty. Nasiona pozyskamy z torebek, które pojawiają się po przekwitnięciu. Najczęściej taki zabieg wykonamy w przypadku odmian o kwiatach pojedynczych lub półpełnych. W przypadku odmian o kwiatach pełnych jednak zaleca się próbę sadzonkowania.
Rośliny portulakowate i ich wymagania uprawowe. Zobacz, jak wygląda sadzenie roślin portulakowatych, jakie posiadają zastosowanie, a także jak zadbać o właściwe stanowisko.