Rośliny pryszczyrnicowate - najpopularniejsze rośliny
-
Żywe kamieniebyliny sukulent roślina ozdobna
Żywe kamienie to bardzo trafna nazwa grupy gatunków i odmian niezwykle oryginalnych sukulentów. Te rośliny opanowały perfekcyjnie sztukę kamuflażu, upodabniając się kształtem i kolorem liści do otaczających je kamieni. Roślinny charakter grupy kamieni zdradzają dopiero kwiaty o białych albo żółtych płatkach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trętwian czterorożnyrośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Szpinak nowozelandzki jest wprawdzie podobny do naszego szpinaku, nie jest jednak z nim spokrewniony i występuje, jak nazwa wskazuje, w Nowej Zelandii, a także Australii i Japonii. Do Europy trafił pod koniec XVIII wieku. Wadą tego wciąż mało znanego, chociaż wartościowego warzywa jest niedostosowanie do naszego klimatu; szybko rośnie tylko w wysokich temperaturach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Słonecznica zwartabyliny sukulent roślina ozdobna
Słonecznica zwarta jest niską, sukulentyczną byliną z południowej Afryki, gdzie rośnie na skałach i rumowiskach. Odporna na mróz i suszę doskonale nadaje się do naszych ogrodów skalnych. Szczególnie dekoracyjnie wygląda w okresie kwitnienia, kiedy rozwija duże, żółte kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny pryszczyrnicowate - opis, występowanie, uprawa
Interesuje nas uprawa sukulentów lub kolekcjonerskich roślin zielnych? Mogą nas z powodzeniem usatysfakcjonować konkretne gatunki roślin pryszczyrnicowatych. Warto zobaczyć, jakie mają one wymagania, a także w jaki sposób przebiega ich uprawa, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się pięknymi i oryginalnymi kwiatami.
Rośliny pryszczyrnicowate - charakterystyka
Rośliny pryszczyrnicowate bardzo rzadko występują jako krzewy. Najczęściej poszczególne okazy posiadają skrętoległe liście, które wyróżniają się grubą skórą. To właśnie z tego względu rośliny są przystosowane do zatrzymywania wody. Kwiaty, które się pojawiają, przybierają postać wierzchotek. Po okresie kwitnienia możemy zauważyć owoce, które najczęściej przybierają postać torebek lub czasem jagód.
Wszystkie gatunki roślin pryszczyrnicowatych przypisane są około 124 różnym rodzajom. Ich występowanie jest powszechne przede wszystkim na terenie Australii oraz Afryki. Ich naturalnym środowiskiem są pustynie, a także wybrzeża. W naszych warunkach doskonale sprawdzą się jako rośliny ozdobne na skalniaki, bądź też do uprawy w domu.
Popularne gatunki roślin pryszczyrnicowatych
Warto sprawdzić, które gatunki roślin pryszczyrnicowatych cieszą się największym uznaniem. Do nich zaliczają się takie okazy jak:
- Trętwian czterorożny (Tetragonia tetragonioides) - roślina określana również jako szpinak nowozelandzki. Występowanie tego gatunku jest zauważalne szczególnie na terenie Australii. Szpinak nowozelandzki dorasta nawet do 1 metra wysokości, wyróżniając się ciemnozielonymi liśćmi. Roślina posiada zastosowanie w sztuce kulinarnej ze względu na cenne witaminy i składniki odżywcze, które zawiera.
- Dorotka stokrotkowa (Dorotheanthus bellidiformis) - roślina dorastająca do 15 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada od czerwca aż do jesieni. W tym czasie pojawiają się kwiaty o zabarwieniu różowym, białym, żółtym, a nawet niebieskim. Wyróżniają się tym, iż podczas pochmurnych dni ich pąki pozostają zamknięte.
- Słonecznica wysokogórska (Delosperma nubigenum) - roślina dorastająca do 10 cm wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się żółte kwiaty. Roślina doskonale sprawdza się na obsadzenia ogrodów skalnych.
Na specjalną uwagę zasługują również żywe kamienie, czyli rośliny zaliczające się do rodzaju Litops (Lithops). Są to sukulenty, które rzeczywiście swoim wyglądem przypominają prawdziwe kamienie. Rośliny rosną blisko siebie, tworząc wręcz zrośnięte pary. W momencie kwitnienia pojawiają się najczęściej kwiaty w żółtym lub białym odcieniu.
Wymagania i uprawa roślin pryszczyrnicowatych
Najczęściej uprawianą rośliną jest dorotka stokrotkowa, której wymagania nie są zbyt wielkie. Przede wszystkim jest to gatunek, który nie radzi sobie ze zbyt dużą wilgotnością podłoża. Ponadto przypołudnik stokrotkowy nie wykazuje się odpornością na mróz, przez co wysiewa się ją każdego roku do inspektu, a następnie przenosi się do gruntu.
Popularna jest również uprawa żywych kamieni. Ich zaletą jest to, iż nie trzeba ich często podlewać, ponieważ traktujemy je jak wszystkie sukulenty. Warto zadbać również o odpowiedni drenaż podłoża, aby czasem woda nie stała w doniczce. Są to rośliny, które dobrze czują się w nasłonecznionych i ciepłych miejscach. Średnia temperatura uznawana za optymalną będzie wynosić ok. 25 stopni Celsjusza.
Zastosowanie niektórych gatunków z rodziny pryszczyrnicowatych
Najczęściej rośliny pryszczyrnicowate wykazują zastosowanie roślin ozdobnych w ogrodach lub w mieszkaniach. Takim przykładem są, chociażby niesamowite żywe kamienie lub pozostałe sukulenty. Dobrze jest się pochylić nad szpinakiem nowozelandzkim, który wykazuje cenne właściwości. Dlatego powinien znajdować się on w diecie osób dbających o hamowanie procesów starzenia się organizmu. Należy jednak uważać na szczawiany oraz kwas szczawiowy, który jest zawarty w całej roślinie. Przez co w nadmiernej ilości może on być szkodliwy dla osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów lub mających różne problemy z nerkami.
Rośliny pryszczyrnicowate i ich uprawa. Przekonaj się jakie zastosowanie i właściwości posiadają rośliny z rodziny pryszczyrnicowatych, a także jakie mają wymagania.