Rośliny przewiertniowate

Rośliny przewiertniowate

Rośliny przewiertniowate (Capridoliaceae Juss.) - jest to rodzina obejmująca głównie rośliny zielne, krzewy i drzewa, które zaliczają się do rzędu szczeciowców. Gatunki z rodziny przewiertniowatych występują głównie w Europie, Azji, czy też Ameryce Północnej. Ponadto spotykani są przedstawiciele także w Afryce. Większość roślin uprawia się jako gatunki ozdobne. Rodzina przewiertniowatych posiada także rośliny jadalne, do których zalicza się między innymi jagoda kamczacka, a także gatunki wykorzystywane w ziołolecznictwie.

Rośliny przewiertniowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny przewiertniowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny przewiertniowate - gatunki, opis, wymagania, uprawa, porady

Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, iż wiele znanych nam roślin zalicza się do tej samej rodziny. Dlatego jeżeli znasz takie gatunki jak kozłek lekarski, krzewuszka, czy też roszpunka, to warto pamiętać o tym, iż należą one do rodziny przewiertniowatych. Dobrze jest sprawdzić, jakie dokładnie poszczególne okazy mają wymagania uprawowe, a także czym się one dokładnie wyróżniają.

Rośliny przewiertniowate - charakterystyka

Do rodziny roślin przewiertniowatych zaliczają się głównie rośliny zielne, krzewy, drzewa, a nawet pnącza. Gatunki porastane są przez pojedyncze liście, które są bardzo często pierzasto złożone. W okresie kwitnienia pojawiają się nieduże kwiaty, które przybierają najczęściej grzbiecistą formę. Kwiaty występują w różnorodnych kolorach, w zależności od gatunku, a także konkretnej odmiany.

Blisko 900 gatunków przewiertniowatych rozmieszczone są niemalże na całym świecie. Chociaż gatunki pochodzące z tej rodziny najczęściej porastają klimat umiarkowany, oraz podzwrotnikowy, to także należy wspomnieć o tym, iż niektóre okazy spotykane są nawet w klimacie arktycznym. Do takich gatunków zalicza się między innymi zimoziół północny. Co ciekawe, jest to okaz, który można spotkać również na terenie Wolińskiego Parku Narodowego.

Popularne kwiaty, krzewy i drzewa z rodziny z przewiertniowatych

Rodzina roślin przewiertniowatych podzielona jest aż na 31 rodzajów. Wśród nich wymienia się między innymi takie rodzaje, jak krzewuszka, wiciokrzew, abelia, śnieguliczka, roszpunka, kozłek, czarcikęs, głowaczek, ostrogowiec, driakiew, czy też patrynia. Niektóre gatunki występują na terenie Polski. Warto wspomnieć również o tym, że duża część tych roślin jest endemitami w poszczególnych regionach świata. Ponadto duża liczba gatunków posiada właściwości lecznicze, dlatego są one wykorzystywane w medycynie naturalnej.

Poniżej sprawdzisz popularne gatunki, które zaliczają się do rodzin przewiertniowatych:

  • Roszpunka warzywna (Valerianella locusta) - rośliny zielne występują głównie w klimacie umiarkowanym, a także podzwrotnikowym. W Polsce roszpunka znana jest jako roślina uprawiana w celach spożywczych, chociaż można ją spotkać również jako dziko rosnącą roślinę. Roszpunka posiada niezwykłe właściwości zdrowotne, ponieważ jest bogata w żelazo, a także witaminy odpowiedzialne za wzmacnianie układu odpornościowego.
  • Wiciokrzew czarny (Lonicera nigra L.) - gatunek pnącza, krzewu lub drzewa, które dorasta do kilku metrów wysokości. Wiciokrzewy czarne w warunkach naturalnych występują głównie na południu Polski. Natomiast w pozostałych obszarach również są spotykane w rejonach górskich na terenie Europy. Wiciokrzewy nie mają żadnych właściwości leczniczych, ale są wykorzystywane jako gatunki do formowania żywopłotu. Chociaż owoce są zjadane przez ptaki, dla ludzi są one całkowicie trujące.
  • Śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus Duhamel) - śnieguliczki białe w warunkach naturalnych najczęściej spotykane są na terenie Ameryki Północnej. Obecnie krzewy te występują również w Europie, do której przybyły pod koniec XVIII wieku. Za dekoracyjne uznaje się białe owoce przypominające jagody. Należy pamiętać, że są one bardzo trujące dla ludzi, powodując objawy głównie ze strony układu trawiennego.

Uprawa roślin przewiertniowatych

Rośliny przewiertniowate w Polsce cieszą się dość dużą popularnością. Uprawiane są one głównie ze względu na dekoracyjne kwiaty i owoce, które jak już wcześniej wspomniano, najczęściej są trujące dla ludzi. Jednym z najczęściej wybieranych krzewów do uprawy w ogrodzie jest wiciokrzew. Gatunkiem, z którego zazwyczaj tworzy się żywopłot, jest wiciokrzew pomorski.

Gatunek ten posiada kremowe kwiaty, chociaż znane są również odmiany z kwiatami o zabarwieniu różowym lub wpadającym w czerwień. Wiciokrzew pomorski doskonale dostosowuje się nawet do niezbyt żyznego podłoża. Jednak w zamian potrzebuje słonecznego stanowiska. Jako roślina mrozoodporna nie potrzebuje żadnego dodatkowego zabezpieczania na sezon zimowy.

Rośliny przewiertniowate i popularne gatunki. Zobacz, jakie rośliny zielne, krzewy i drzewa wchodzą do rodziny przewiertniowatych, a także jakie są ich cenne właściwości.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto