Rafidofora

Ilustracja rafidofora

Rafidofora (Rhaphidophora) - wieloletnie rośliny o zimozielonych liściach, zaliczające się do rodziny obrazkowatych. W rodzaju tym znajduje się 97 gatunków, które w środowisku naturalnym rozprzestrzenione są głównie na terenie Azji, Afryki, a także Australii. Jednak zostały udomowione niemalże na całym świecie jako rośliny ozdobne. Najbardziej dekoracyjną częścią gatunków z rodzaju Rhaphidophora są liście. Rafidofora jest rośliną, która wykazuje właściwości lecznicze, dlatego znajduje ona zastosowanie w medycynie naturalnej.

Rafidofora - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rafidofora - opis, wymagania, pielęgnacja, ciekawostki

Jeżeli interesują nas dekoracyjne rośliny, które możemy uprawiać w donicy w swoim mieszkaniu, to na specjalną uwagę zasługuje rafidofora. Dzięki takim okazom możemy w swoim mieszkaniu stworzyć niemalże tropikalny klimat. Warto dowiedzieć się, jakie ma wymagania ta roślina, a także jakie gatunki są przez nas udomowione.

Rafidofora - charakterystyka

Ten rodzaj zimozielonych roślin najczęściej obejmuje pnącze o dość rozłożystym pokroju. Cechą charakterystyczną jest sok wydzielany przez roślinę po uszkodzeniu tkanki, który po pewnym czasie wysycha i twardnieje. Roślina posiada czepne pędy, dzięki którym może wspinać się po napotkanych przeszkodach.

Za dekoracyjne uznaje się sporej wielkości liście, które nigdy nie przestają być zielone. Najczęściej są one całobrzegie, ale również perforowane. W okresie kwitnienia pojawia się kwiat w postaci pseudancjum. Jednak dokładny charaktery kwiatu zależy od konkretnego gatunku rafidofory. Po przekwitnięciu pojawiają się jagody w kolorze żółtym bądź czerwonym. Należy jednak mieć na uwadze, że w donicy nasza roślina prawie nigdy nie zakwitnie.

Popularne gatunki rafidofory do uprawy w donicy

Rafidofora jest dość popularną rośliną w naszych mieszkaniach, znaną nam zdecydowanie częściej pod nazwą monstery. Jej największą zaletą jest to, że daje nam bardzo dużo zieleni przez cały rok. Dobrze jest sprawdzić, jakie gatunki możemy uprawiać w domowych warunkach, a także czym się wyróżniają na tle pozostałych. Wtedy będzie nam łatwiej podjąć decyzję o wielkości, jaką osiągnie nasze pnącze, a nawet o wybarwieniu liści, jakie nas najbardziej interesuje.

Do znanych gatunków rafidofory, których uprawa w donicy jest możliwa, zaliczymy m.in. takie okazy jak:

  • Rafidofora złota (Rhaphidophora aurea) - jest to pnącze, które przywędrowało do nas z Wyspy Salomona. Rafidofora złota wyróżnia się pędami osiągającymi nawet do kilku metrów długości. Roślina posiada niezwykle dekoracyjne liście o jasnozielonym zabarwieniu. Ponadto powierzchnia liści jest nakrapiana jasnymi plamami. Pnącze może swobodnie zwisać w donicy zawieszonej pod sufitem lub piąć się do góry po podporze.
  • Monstera Minima (Rhaphidophora tetrasperma) - pnącze, które wywodzi się z Półwyspu Malajskiego oraz Tajwanu. Jest to miniaturowa odmiana monstery, która osiąga do 1,5 metra wysokości. Posiada dekoracyjne liście z charakterystycznymi wycięciami.
  • Rhaphidophora celatocaulis - jest to niezwykłe pnącze, które posiada płaskie liście o dość ciekawej strukturze. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rośliny jest to, iż liście porastają główny pęd w sposób symetryczny.
  • Rhaphidophora decursiva Dragon Tail - roślina dorastająca do 2 metrów długości. Dekoracyjne liście o zielonym zabarwieniu, początkowo są zielone, a następnie posiadają przepierzony kształt.
  • Raphidophora hongkongensis - jest to roślina, która przywędrowała do nas z dalekiej Azji. Roślina nie jest zbyt duża, ponieważ dorasta mniej więcej do 60 cm wysokości. Wyróżnia się dużymi, zielonymi liśćmi o nieco eliptycznym kształcie. Uprawa tego gatunku jest bardzo łatwa. Należy koniecznie pamiętać o tym, aby roślina nie była wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Rafidofora - wymagania i uprawa

Niezależnie od tego, czy zainteresuje nas rafidofora złota, monstera lub też bardziej kolekcjonerskie odmiany rafidofory, na pewno uprawa każdego pnącza nie powinna sprawić nam większej trudności. Wymagania tej rośliny ograniczają się do odpowiedniego stanowiska, a także częstego podlewania. Rafidofora złota nie powinna być wystawiona na bezpośrednie promienie słoneczne, jednak stanowisko powinno być jasne.

Warto zadbać o regularne nawożenie, które warto powtarzać co 2-3 tygodnie, przez cały okres wegetacyjny. Jeżeli przechowujemy ją zimą w ciepłym miejscu, to wymagania rośliny będą dotyczyły również zraszania. Inaczej suche powietrze, z którym często mamy do czynienia w sezonie grzewczym, będzie działać na pnącze niekorzystnie. Rafidofory możemy również z powodzeniem przycinać. Jest to bardzo dogodne, jeżeli rozmiary rośliny stają się zbyt ekspansywne i chcemy uformować naszą sadzonkę.

Cenne właściwości rafidofory

Niektóre gatunki rafidofory wykorzystywane były w leczeniu różnych chorób i przypadłości, ze względu na ich cenne właściwości. Jednym z takich gatunków jest Rhaphidophora pertusa wykorzystywana po różnego rodzaju ukąszeniach. Ponadto w medycynie naturalnej roślina była uznawana za antidotum dla osób, które były ukąszone przez jadowite węże. Okazuje się, że udowodniono działanie przeciwzapalne tej rośliny.

Kolejnym gatunkiem, który wykazuje właściwości lecznicze, jest Rhaphidophora glauca, która pochodzi z Nepalu. Przez tamtejszą ludność roślina jest wykorzystywana przede wszystkim do opatrywania oraz leczenia ran. W tym celu przygotowuje się specjalną pastę do użytku zewnętrznego. Natomiast Rhaphidophora decursiva, którą zresztą można uprawiać w naszych domach, wykazuje właściwości, które skutecznie działają w leczeniu malarii.

Rafidofora i jej uprawa w donicy. Zobacz, jakie odmiany rafidofory możesz uprawiać w swoim mieszkaniu, a także jakie wymagania posiada ta roślina, by dobrze się rozwijała.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto