Rośliny rosiczkowate

Ilustracja rośliny rosiczkowate

Rośliny rosiczkowate (Droseraceae) - rośliny mięsożerne, które zaliczają się do rzędu goździkowców lub według innych klasyfikacji do rzędu rosiczkowców. Naturalne występowanie roślin z rodziny rosiczkowatych zauważalne jest niemalże we wszystkich regionach świata, również na terenie Polski. Gatunki roślin żywią się owadami, które wpadają w zastawione przez nie pułapkę, dzięki czemu dostarczają sobie odpowiedni poziom azotu. Ponadto tak jak pozostałe rośliny, rosiczkowate przeprowadzają proces fotosyntezy

Rośliny rosiczkowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny rosiczkowate - opis, gatunki, występowanie, uprawa

Nasze kolekcje roślin domowych nie mogą pominąć prawdziwych perełek występujących w światowej florze. Do nich zaliczają się rośliny rosiczkowate, czyli rośliny odżywiające się złapanymi przez siebie owadami. Warto sprawdzić, czym wyróżnia się taka roślina, jak wygląda jej uprawa, a także czym się żywi w domowych warunkach.

Rośliny rosiczkowate - opis

Do rodziny roślin rosiczkowatych zaliczają się zarówno byliny rosnące na nieurodzajnych terenach, ale także gatunki porastają tereny bagienne, a nawet wodne. Cechą charakterystyczną są liście, które posiadają pułapkowe liście. Każda roślina posiada system, dzięki któremu chwyta swoją ofiarę. Najczęściej jest to wydzielanie lepkiego soku lub zamykanie się liścia pułapkowego po schwytaniu owada.

Rośliny zaliczające się do rodziny rosiczkowatych raczej nie mają zbyt okazałych kwiatów. Rośliny mięsożerne pozyskują ze złapanych owadów odżywcze enzymy. W przypadku roślin mających liście pułapki, trawienie trwa nawet do kilku dni. Ponadto liście łapiące owady po kilku złapanych zdobyczach usychają. Natomiast na ich miejscu wyrastają nowe liście.

Popularne gatunki roślin rosiczkowatych

W sprzedaży nie brakuje okazów mięsożernych, które określane często są jako kolekcjonerskie. Ich uprawa nie należy do najłatwiejszych, ponieważ każdej roślinie należy zapewnić odpowiednie warunki. Dobrze jest jednak sprawdzić, które gatunki najczęściej spotykane są w uprawie.

Wśród najczęściej spotykanych gatunków roślin rosiczkowatych wymienia się takie okazy jak:

  • Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) - jest to roślina, której naturalne występowanie przypisane jest stanom Karoliny Północnej i Karoliny Południowej w USA. Opis tej rośliny pokazuje, że wabi ona owady dzięki swoim liściom o czerwonym zabarwieniu. Ponadto muchołówka amerykańska wytwarza słodki nektar. W hodowli, dostępnych jest ponad 400 różnych kultywarów.
  • Rosiczka Albino (Drosera Capensis) - biała odmiana rosiczki, która wyróżnia się wąskimi liśćmi zakończonymi pułapkami. Liście pokryte są delikatnymi włoskami.
  • Rosiczka owalna (Drosera x obovata) - jest to gatunek, który powstał ze skrzyżowania dwóch gatunków: rosiczki długolistnej oraz okrągłolistnej. Jej występowanie w warunkach naturalnych zauważalne jest na terenie Polski, szczególnie na nizinnych terenach. Gatunek ten jest objęty ochroną.
  • Aldrowanda pęcherzykowata (Aldrovanda vesiculosa) - roślina pływająca, która odżywia się głównie zooplanktonem. Opis pokazuje, że roślina może osiągać długość do 30 cm. Te mięsożerne rośliny posiadają pułapkowe liście. Natomiast w okresie kwitnienia pojawiają się drobne kwiaty o białym zabarwieniu. W Polsce Aldrowanda pęcherzykowata znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową.

Uprawa roślin rosiczkowatych

Chcąc mieć mięsożerne okazy w swoim domu, powinniśmy koniecznie pamiętać o tym, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki. Uprawa rosiczki wymaga od nas ustawienia jej na stanowisku słonecznym. Warto, aby podłoże było niezbyt żyzne, a także umiarkowanie wilgotne. Najlepiej jest, aby doniczka była wypełniona podłożem torfowym o lekko kwaśnym odczynie. W tym celu zaleca się, aby doniczka stała na podstawce wypełnionej wodą. Dlatego też podlewanie powinno być regularne, tak aby nie doprowadzić do przesuszenia rośliny.

Bardzo podobne warunki powinniśmy spełnić muchołówce. Ważne jest podłoże torfowe, którym musi być wypełniona doniczka. Ponadto niezwykle ważny aspektem jest regularne podlewanie. Aby nie doprowadzić do przesuszenia, warto zastosować także podstawkę cały czas wypełnioną wodą. Ciekawostką na pewno jest to, iż rośliny mięsożerne w okresie letnim możemy wystawiać na balkon lub taras. Nie zapominajmy jednak, aby temperatura w ciągu dnia nie spadała poniżej 20 stopni Celsjusza.

O ile podlewanie roślin mięsożernych nie stanowi dla nas większego problemu, bardzo często pojawia się pytanie o dokarmianie takich okazów owadami. Tutaj jednak nie jest to takie oczywiste. Jeżeli mamy możliwość wystawienia w sezonie letnim roślin na zewnątrz, to na pewno sobie poradzą ze złapaniem odpowiedniej dla nich ofiary. Okazuje się, że muchy nie są idealnym pokarmem dla wszystkich roślin mięsożernych. Dla bezpieczeństwa lepszym pokarmem będą komary lub mniejsze stawonogi. Na pewno nie należy dokarmiać swoich roślin świeżym mięsem lub wędlinami, co jest bardzo dużym mitem mogącym wręcz zaszkodzić roślinie.

Rośliny rosiczkowate i ich uprawa w domu. Zobacz, jakie gatunki roślin mięsożernych możemy uprawiać w domu, a także jak powinno przebiegać ich prawidłowe podlewanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto