Rośliny różowate - najpopularniejsze rośliny
-
Aronia czarnakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Aronia czarna pochodzi ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, gdzie dla rdzennych mieszkańców od wieków była cenionym źródłem pożywienia w okresie zimowym. Na początku XX wieku została odkryta przez rosyjskiego botanika Iwana Miczurina i przewieziona do Rosji. Bardzo szybko doceniono zalety tego krzewu w całej Europie.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Tawuła japońskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Tawuła japońska jest podstawowym wyborem krzewu do ogrodu łatwego w pielęgnacji. Do jej zalet należy długi okres kwitnienia oraz odporność na mróz i suszę. Dziki gatunek botaniczny nie zrobił wprawdzie ogrodowej kariery, ale stał się za to podstawą do wyhodowania licznych odmian.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Śliwa wiśniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca z Azji Mniejszej i Bałkanów śliwa wiśniowa jest niskim drzewem sadzonym w ogrodach często w formie szpalerów i żywopłotów. Razem z rozwojem liści albo krótko przedtem, całe drzewo pokrywa się gęstą chmurą białych kwiatów. Używana potocznie nazwa ałycza pochodzi od azerskiego słowa aluča i znaczy "mała śliwka".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Róża dzikakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża dzika jest krzewem rodzimego pochodzenia o subtelnej urodzie pachnących, pięciopłatkowych kwiatów. Dojrzałe owoce są znanym od wieków, cennym surowcem zielarskim i źródłem ogromnej ilości witaminy C. Płatki kwiatowe można kandyzować albo przerabiać na konfitury i herbatki.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia piłkowanadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Od botanicznego gatunku wiśni piłkowanej pochodzi mnóstwo odmian naturalnych i jeszcze więcej hodowlanych. To pięknie kwitnące wiosną drzewo cieszy się od wieków szczególnym zainteresowaniem Japonii. Kwiat wiśni stanowi tam symbol czystego piękna. Niektóre odmiany wiśni piłkowanej są sadzone również w naszych ogrodach.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Rośliny różowate - pozostałe rośliny
-
Ognik szkarłatnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ognik szkarłatny jest zimozielonym, szybko rosnącym krzewem, który do naszej części Europy został sprowadzony już w XVII wieku z Europy Południowej albo Azji Mniejszej. Szczególną ozdobę ognika stanowią jaskrawo wybarwione owocostany przypominające jarzębinę, długo pozostające na roślinie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Pęcherznica kalinolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pęcherznica kalinolistna jest szybko rosnącym krzewem o liściach podobnych do kaliny. Białe albo różowawe kwiaty są zebrane w baldachy, a owoce - mieszki z nasionami - mają formę czerwonych pęcherzyków, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa. Oprócz formy botanicznej z zielonymi liśćmi karierę w ogrodach robią kultywary o złotych albo czerwonych liściach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Pigwowiec japońskikrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Pigwowiec japoński, błędnie nazywany czasem pigwą, łączy z pigwą pospolitą tylko rodzinne pokrewieństwo. Wnosi on do ogrodu jaskrawe kolory kwiatów wiosną, dekoracyjne i jadalne owoce latem, oraz wartościowe pożywienie dla owadów. Na dodatek jest mało wymagający i wszechstronny w zastosowaniu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Morela pospolitadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Morela pospolita była uprawiana na terenie Armenii już w epoce miedzi i ten rejon przyjmuje się często za jej ojczyznę - stąd łacińska nazwa gatunkowa. W naszych ogrodach lubiące ciepło drzewa moreli nie są często spotykane. Ich kwiaty są wrażliwe na spóźnione przymrozki, a pędy i pnie młodych drzewek na przemarzanie.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Nektarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Nektarynka jest naturalną odmianą brzoskwini zwyczajnej o gładkiej jak śliwka skórce. Za brak charakterystycznego meszku na owocach odpowiada genetyczna mutacja. Nektarynki znane od wieków w Chinach i Persji od niedawna zyskały popularność również u nas i doczekały się wielu kultywarów.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Parzydło leśnebyliny bylina z kłączem kwiatowa
Parzydło leśne jest bardzo efektowną byliną rodzimego pochodzenia. Duże pierzaste liście i puszyste, wiechowate kwiatostany stanowią szczególną ozdobę ogrodu w miejscach zacienionych. Parzydło leśne jest rośliną dwupienną, przy czym kwiatostany żeńskie są czysto białe, a męskie kremowobiałe.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Róża pomarszczonakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża pomarszczona została sprowadzona do Europy ze wschodniej Azji jako krzew ozdobny i szybko rozprzestrzeniła się, uciekając z ogrodów. Wyhodowano wiele odmian dekoracyjnych pochodzących z tego gatunku. Róża jest odporna na mróz i choroby, kwitnie przez całe lato, a na dodatek jej owoce są jadalne i bogate w witaminę C.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Pięciornik krzewiastykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pięciornik krzewiasty jest popularnym krzewem ogrodowym o różnorodnym zastosowaniu — od solitera po formowane żywopłoty. Poza formą botaniczną z żółtymi kwiatami dostępne są liczne odmiany, kwitnące w kolorze białym, różowym, czerwonym i pomarańczowym. Wszystkie odznaczają się niezwykle długim okresem kwitnienia.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Głóg jednoszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jarząb pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb pospolity jest niewielkim drzewem rodzimego pochodzenia jakby stworzonym do ogrodu. Najpierw ozdobę stanowią pachnące, białe baldachogrona kwiatów, a potem czerwone korale owoców. Liście przebarwiają się jesienią na złotożółty albo żółtoczerwony kolor. Owoce nadają się do spożycia po przemrożeniu albo blanszowaniu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń purpurowa 'Royalty'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Malus 'Royalty' jest kanadyjską selekcją jabłoni purpurowej, równie szlachetną jak jej nazwa. Jest powoli rosnącym drzewem o połyskliwych, czerwonych liściach i rozwijających się w maju bordowych kwiatach. Niezwykle dekoracyjny efekt rajskiej jabłoni wzmacniają jeszcze małe, czerwone owoce, długo utrzymujące się na gałęziach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Laurowiśnia wschodniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Laurowiśnia wschodnia jest popularnym krzewem na żywopłoty. Zimozielone liście, ciemnozielone i skórzaste, tworzą doskonałe tło dla białych albo kremowych gron pachnących kwiatów. Dobrze znosi przycinanie i suszę. Z laurem, czyli wawrzynem szlachetnym, łączy ją tylko podobieństwo liści.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Irga błyszczącakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodząca z azjatyckich stepów i suchych lasów irga błyszcząca jest odporna na mróz i niewrażliwa na miejskie zanieczyszczenia powietrza. Doskonale znosi suszę, jest tolerancyjna w stosunku do odczynu gleby. W ogrodzie szczególnie nadaje się do tworzenia żywopłotów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Świdośliwa Lamarckakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Nazwa gatunkowa tej świdośliwy upamiętnia francuskiego botanika Jean-Baptiste de Lamarck'a. Nie wiadomo dokładnie, kiedy przybyła do Europy ze wschodnich obszarów Ameryki Północnej, ale pewne jest, że w XVIII wieku zdobiła już wiele ogrodów botanicznych i parków. W Holandii i w Niemczech odkryto w XIX wieku świdośliwę Lamarcka na nowo jako krzew owocowy.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Jarząb szwedzkidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb szwedzki jest średniej wielkości drzewem odpornym na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Regularna, ciemnozielona korona oraz dekoracyjne owoce sprawiają, że jest często uprawiany w ogrodach. Dodatkową zaletą jarzębu jest zapewnianie pokarmu owadom i ptakom.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jeżyna bezkolcowakrzewy krzewy liściaste krzewy owocowe
Jeżyna bezkolcowa jest zbiorową nazwą odmian hodowlanych pozbawionych genetycznie kolców, a nie gatunkiem w znaczeniu botanicznym. Na pokładających się pędach dojrzewają smaczne owoce, które można zbierać bez obawy o całość rąk i ubrania. Nowa generacja jeżyn bezkolcowych zyskała większy aromat owoców w porównaniu ze starymi odmianami i skutecznie eliminuje w ogrodzie odmiany kolczaste.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Przywrotnik miękkibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przywrotnik miękki jest atrakcyjną byliną o ozdobnych liściach. W ogrodach cieszy się dużą popularnością jako roślina okrywowa. Kwiaty są wprawdzie drobne, ale rozwijają się licznie i tworzą żółtozieloną mgiełkę nad warstwą liści. Nadaje się również jako efektowne tło dla kolorowych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Migdałowiec trójklapowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Zanim większość roślin w ogrodzie wybudzi się na dobre z zimowego snu, migdałowiec trójklapowy już rozwija efektowne, małe różyczki swoich kwiatów. Pięknie kwitnący krzew może być też szczepiony na pniu podkładki, wówczas jego wysokość zależy od wysokości szczepienia.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Irga poziomakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Irga pozioma jest krzewem o nisko rozpostartych pędach i charakterystycznych rozgałęzieniach, które przypominają ości ryby. Latem zapewnia efektowną okrywę ciemnozielonych liści, a jesienią bogactwo jaskrawych owoców i pięknie przebarwione liście. Ze względu na wyjątkową wartość dekoracyjną, pochodząca z Chin irga pozioma szybko stała się popularnym krzewem w europejskich ogrodach.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Róża wielokwiatowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża wielokwiatowa została sprowadzona do Europy z Dalekiego Wschodu pod koniec XVIII wieku i szybko stała się cennym gatunkiem o wielu odmianach. Miała wielkie znaczenie w tworzeniu nowych odmian i całej grupy róż wielokwiatowych albo rabatowych. Małe, pachnące kwiaty rozwijają się obficie na ubiegłorocznych pędach. Doskonale nadaje się do tworzenia ogrodowych kompozycji.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Róża damasceńskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża damasceńska zalicza się do bardzo starych gatunków róż, na wyspie Samos była hodowana już ponad 3000 lat temu. Urzekający zapach róż damasceńskich był opisywany w Księdze 1001 Nocy. Do europejskich ogrodów trafiły w XIII wieku przywiezione przez krzyżowców. Pod względem botanicznym róża damasceńska jest prawdopodobnie hybrydą róży francuskiej (R. gallica) i róży fenickiej (R. phoenicia).
krzew Trudność uprawy: średnia -
Jabłoń 'Szara Reneta'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Jabłoń 'Szara Reneta' jest starą odmianą jabłoni domowej, wyhodowaną w XVII wieku we Francji. Odznacza się silnym wzrostem, okrągłą koroną i niepowtarzalnym, oryginalnym smakiem owoców. Jabłka nie są szczególnie efektowne z wyglądu, ale doskonałe do bezpośredniego spożycia i do przetworów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Grusza polnadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Grusza polna, nazywana dziką gruszą, jest rodzimym gatunkiem, który kiedyś często był widoczny na polnych miedzach. Jest jedną z prababek gruszy uprawnej. Chociaż grusza polna zniknęła z krajobrazu polskich pół, to nadal może stanowić naturalną ozdobę ogrodów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Tawuła van Houtte'akrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ten mieszaniec tawuły kantońskiej i tawuły trójłatkowej nosi nazwisko belgijskiego botanika i ogrodnika van Houtte'a. Rozłożysty krzew o pięknie wygiętych pędach wygląda w okresie kwitnienia jak obsypany śniegiem. Dodatkową zaletą jest odporność na mróz, zanieczyszczenie powietrza oraz suszę.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Czereśnia 'Kordia'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Czereśnia 'Kordia' jest odmianą pochodzenia czeskiego i należy do najchętniej uprawianych ze względu na smaczne i duże owoce. Pestkowce są karminowoczerwone, sercowate w formie, aromatyczne i mało podatne na pękanie. Czereśnie 'Kordia' są idealne zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wiązówka błotnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wiązówka błotna jest rodzimym gatunkiem byliny o kremowobiałych, pachnących kwiatach zebranych w duże, nieregularne wiechy. W medycynie ludowej była ważną rośliną zielarską. Stosowaną ją również do aromatyzowania piwa i miodów pitnych. W formie botanicznej oraz kilku kultywarów jest uprawiana jako bylina ozdobna.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Śliwa tarninakrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Śliwa tarnina jest krzewem rodzimego pochodzenia, bardzo cennym pod względem ekologicznym. Gęste zarośla tarniny stanowią miejsca lęgowe i kryjówki dla licznych ptaków i małych ssaków. Kuliste, granatowe owoce są jadalne i nadają się na przetwory. Kwiaty posiadają właściwości lecznicze.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny różowate - rodzaje, wymagania, uprawa, zdjęcia, ciekawostki
Rośliny różowate (Rossaceae Juss.) to chyba jedna z najważniejszych grup roślin na świecie. To 2,5 tysiąca gatunków, spośród których około 150 z nich można spotkać dziko rosnące w Polsce. A duża część z nich jest uprawiana w ogrodach i sadach. Rośliny różowate to nie tylko kwitnące krzewy liściaste, lecz także drzewa o ogromnym znaczeniu gospodarczym.
Rośliny różowate – rodzina o niezwykłych przedstawicielach
Rośliny różowate (Rossaceae Juss.) mają ogromne znaczenie gospodarcze. To właśnie do tej grupy roślin należy większość drzew owocowych. To tutaj znajdują się jabłonie, grusze, śliwa, pigwa oraz czereśnie. Wszystkie te owoce rosną na całym globie – drzewa w Polsce pojawiały się dziko i całe wieku temu zostały przystosowane do uprawy domowej. Różowce, a dokładniej rośliny różowate obejmują także niektóre krzewy owocowe: maliny, jeżyny czy na przykład poziomki.
Kolejne gatunki to rośliny ozdobne. Krzewy liściaste, takie jak tawuły, tawliny czy irgi, także należą do tej rodziny. Są cenione za ładny pokrój i ciekawe kwiaty. Zwłaszcza tawuła jest bardzo popularna, pojawia się i w ogrodach, i w parkach. Niskie pięciorniki gęsie, które na tle ciemnozielonych liści mają drobne, żółte kwiatuszki to kolejny przedstawiciel rośliny różowatych. Bardzo często można zobaczyć je w przestrzeni miejskiej i parkach, ponieważ stosuje się je jako rośliny obwodowe i rabatowe.
Oczywiście najbardziej charakterystycznym przedstawicielem roślin różowatych jest róża. A raczej róże, ponieważ mają one wiele gatunków, które wyróżniają się pokrojem i kolorem oraz wyglądem kwiatów. Do tej rodziny należą zarówno dziko rosnące róże, te których owoce używa się do przetworów i tworzenia kwaskowatych konfitur, jak i rośliny o walorach dekoracyjnych.
Rośliny różowate – charakterystyka
Różowate (rząd różowce) to rodzina rozprzestrzeniona po całym świecie. Niektóre gatunki zasiedlają wszystkie kontynenty. Do tej rodziny należy bardzo wiele drzew owocowych i ozdobnych, a także krzewy ozdobne i wykorzystywane w lecznictwie. Niewielka część tej rodziny to rośliny zielne, zarówno byliny, jak i jednoroczne.
Gatunki są niezwykle zróżnicowane. Cechą wspólną jest to, że liście opadają na zimę. Najczęściej są ogonkowe i osadzone na łodygach, chociaż niektóre gatunki mają liście odziomkowe. Większa część gatunków wytwarza dość atrakcyjne kwiaty. Z reguły wyrastają na łodyżkach w kątach liści, ale tak naprawdę są one bardzo zróżnicowane – wystarczy przyjrzeć się kwiatom róż. Czasami wyrastają pojedynczo, częściej pojawiają się w grupach, pęczkach lub wierzchotkach. Czasami są pojedyncze, czasami pełne lub półpełne. Poza tym rośliny są różne i nie mają raczej cech wspólnych. Zostały wydzielone w klasyfikacjach botaników ze względu na genetykę.
Drzewa z rodziny różowatych
Drzewa owocowe z rodziny roślin różowatych bardzo dobrze znoszą nasz klimat. Większość z nich dziko występowała w Polsce. Jednak obecnie wykorzystuje się ich szlachetne odmiany, które, jeśli były stworzone w krajach o łagodniejszym klimacie, mogą przemarzać wczesną wiosną. Wszystkie gatunki mają mniej więcej podobne wymagania. Co prawda rośliny mogą mieć różne potrzeby, jednak podstawowe zasady ich uprawy są dość podobne.
Przede wszystkim drzewa owocowe lubią mieć dużo słońca. Jasne, ciepłe miejsce będzie dla nich najlepsze. Powinno być jednak osłonięte przed wiatrem, by nie przemarzały kwiaty w czasie wiosennych przymrozków. Do tego drzewa owocowe powinny być sadzone na zasobnej, przepuszczalnej glebie. Tworzą głębokie i rozległe korzenie, więc dobrze sprawdzi się głęboko uprawiona ziemia. Sady owocowe sadzi się na zboczach, by woda uniknąć zastoisk wodnych.
Rośliny różowate: przegląd róż
Najlepszym dowodem na to, że rośliny różowate są bardzo różne, są właśnie róże. To tylko jeden rodzaj z całej rodziny, a kwiaty i pokrój roślin tak się od siebie różni. Jest ich tak dużo, że powstała cała gałąź nauki o różach – rodologia. Naukowcy z tej dziedziny stworzyli klasyfikację róż zarówno ze względu na biologiczne przesłanki, jak i użytkową – tak zwaną ogrodniczą.
Róże zostały podzielone na rodzaje:
- Róże wielkokwiatowe
- Róże rabatowe (wielokwiatowe)
- Róże pnące
- Róże parkowe
- Róże miniaturowe
- Róże angielskie
- Róże okrywowe
Ta klasyfikacja rozróżnia odmiany i gatunki ze względu na zastosowanie i pokrój. Róże pnące to pnącza o wiotkich łodyżkach, róże okrywowe są natomiast nisko rosnące i pokrywające ziemię. Pozostałe rodzaje to krzewy liściaste. Wszystkie mają wspaniałe, często pachnące kwiaty i cieszą się ogromną popularnością.