Rośliny rutowate - najpopularniejsze rośliny
-
Kumkwat perłowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kumkwat perłowy należy do tej samej rodziny botanicznej co pomarańcze i inne owoce cytrusowe, jednak do oddzielnego rodzaju. Zagadkowa nazwa rośliny wynika z jej chińskiego pochodzenia i oznacza w języku kantońskim "złotą pomarańczę". Z kolei nazwa botaniczna "Fortunella" upamiętnia szkockiego botanika Roberta Fortune'a.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Mandarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mandarynka jest rośliną cytrusową uprawianą w Chinach już od kilku tysięcy lat. W naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, gdzie jednak ładnie kwitnie i owocuje. W odróżnieniu od innych drzew cytrusowych mandarynka nie ma na pędach kolców.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Skimmia japońskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Zimozielony krzew skimmii japońskiej przybył do nas z Dalekiego Wschodu i stanowi ozdobę ogrodu przez cały rok. Na ciemnozielonym tle liści pojawiają się wiosną kremowobiałe grona kwiatów, a potem jaskrawoczerwone owoce. Jest rośliną dwupienną, co oznacza, że dekoracyjne pestkowce pojawią się tylko na krzewach żeńskich.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Cytryna zwyczajnadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Cytryna zwyczajna pochodzi pierwotnie z Chin, gdzie cieszy się wielowiekową tradycją uprawy i jest jednym z najstarszych drzew owocowych. Powstała prawdopodobnie ze skrzyżowania dwóch gatunków rodzaju cytrus i w stanie dzikim nigdzie nie występuje. Do Europy trafiła w średniowieczu. W naszych warunkach może kwitnąć i owocować w doniczce.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Ruta zwyczajnapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Pochodząca z Bałkanów i Krymu ruta zwyczajna była znaną od starożytności rośliną leczniczą i przyprawową. Wiechowate, żółte kwiatostany ruty mogą stanowić ozdobę ogrodu. Półkrzew nadaje się również na niskie żywopłoty. Nazwę Ruta graveolens można przetłumaczyć jako "mocno pachnące, gorzkie ziele".
półkrzew Trudność uprawy: łatwa
Rośliny rutowate - pozostałe rośliny
-
Cytronkrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Cytron należy do najdawniej uprawianych roślin owocowych, w Indiach jest znany od tysięcy lat. Z Indii do Persji (kraina Media) przywiózł sadzonkę cytronu prawdopodobnie Aleksander Wielki. Jako pierwszy z cytrusów cedrat trafił do Europy, a sprowadzili go żydowscy migranci, którzy po zdobyciu Jerozolimy w 70 r. n.e. osiedlili się w Hiszpanii, Grecji i we Włoszech. W przeciwieństwie do innych owoców cytrusowych największą wartość ma bardzo gruba skórka cytronu.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Kalamondynadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Mieszaniec kwaśnej mandarynki (Citrus reticulata) z kumkwatem japońskim (Fortunella japonica), nazywany kalamondyną albo kwaśną pomarańczą, powstał w Chinach prawdopodobnie jako naturalna hybryda. To miniaturowe drzewko cytrusowe można uprawiać w mieszkaniu, gdzie przez cały rok cieszy oko subtelnymi kwiatami i pięknymi, pomarańczowymi owocami. Owoce są jadalne i chociaż niezbyt smaczne, możne jeść je razem ze słodką skórką.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Dyptam jesionolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dyptam jesionolistny jest byliną bardzo rzadko występującą w Polsce w środowisku naturalnym, ale za to często uprawianą w ogrodach jako roślina ozdobna. Potoczną nazwę "krzewu gorejącego" albo "krzewu Mojżesza" zawdzięcza dużej ilości wydzielanych olejków eterycznych, które w upalny dzień można łatwo zapalić, powodując krótkotrwały, błękitny płomień.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pomarańcza chińskadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Znana w Europie dopiero od XV wieku pomarańcza chińska, zwana słodką, jest uprawianą od wieków w Chinach hybrydą, która powstała ze skrzyżowania mandarynki (Citrus reticulata) z pompelą (Citrus maxima). Słodkie owoce pomarańczy zyskały ogromną popularność na całym świecie. W naszych warunkach możliwa jest jedynie uprawa pojemnikowa tego egzotycznego drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Korkowiec amurskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Nazwa tego dalekowschodniego drzewa nawiązuje do tworzącej się na pniu warstwy korka - od greckich słów phellos = "korek" i dendron = "drzewo". W Chinach jest nazywane "drzewem czarnych pereł" ze względu na grona owoców przypominających perły. W naszych ogrodach korkowiec amurski może być efektowną ozdobą, a jego kwiaty źródłem pożywienia dla owadów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny rutowate - rodzaje, opis, występowanie, uprawa
Oryginalne kwiaty w ogrodzie, to marzenie niejednego pasjonaty roślin. To właśnie dlatego warto zainteresować się uprawą roślin rutowatych. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, w jaki sposób rośnie przedstawiciel z rodziny rutowatych, a także jak należy o nie dbać, by uzyskać jak najlepszy efekt.
Rośliny rutowate - charakterystyka i występowanie
Cechą charakterystyczną roślin rutowatych są wydzielane olejki eteryczne z różnych organów roślin. Przedstawiciele rodziny rutowatych posiadają najczęściej skrętoległe liście, które są całobrzegie lub czasami posiadają ząbkowane brzegi. W okresie kwitnienia pojawiają się różnokolorowe kwiaty, które zebrane są w rozmaite kwiatostany, takie jak kłosy, baldachy lub wiechy.
Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek lub jagód. Występowanie tych roślin przypisane jest głównie na terenie Afryki, Australii, czy też Ameryki Południowej. Oczywiście nieliczne okazy są spotykane także na pozostałych kontynentach. Wiele gatunków cenionych jest ze względu na drewno opałowe. Z niektórych okazów pozyskuje się cenne przyprawy.
Popularne gatunki roślin rutowatych
Ciężko jest wymienić wszystkie gatunki, a nawet rodzaje, które wchodzą w skład rodziny rutowatych. Rzeczywiście spora część z nich doskonale sprawdzi się również w naszych ogrodach. Do popularnych gatunków zaliczymy takie okazy jak:
- Oriksa japońska (Orixa japonica) - krzew dorastający do 3 metrów wysokości. Gatunek ten kwitnie raczej niepozornie, ponieważ posiada on zielono żółte kwiaty, które dzielą się na kwiaty męskie i żeńskie. Uprawa tego gatunku powinna odbywać się głównie na stanowisku półcienistym i żyznym podłożu.
- Ruta zwyczajna (Ruta graceolens) - jest to roślina, która w stanie naturalnym rośnie głównie na terenie południowo-wschodniej Europy. Natomiast jej uprawa została rozpowszechniona niemalże na całym świecie. Ruta zwyczajna posiada charakterystyczne żółte kwiaty, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Jest to roślina, która wykazuje właściwości lecznicze.
- Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata) - roślina, która w stanie naturalnym rośnie na terenie Ameryki Północnej, jednak została ona udomowiona także w pozostałych zakątkach świata. Drzewo dorastające do 8 metrów wysokości, kwitnie w czerwcu. Wtedy pojawiają się niepozorne żółte kwiaty wydzielające przyjemny goździkowy aromat.
- Kazimira jadalna (Casimiroa edulis) - drzewo o wysokości do 15 metrów rośnie głównie na terenie Meksyku, a także Kostaryki. Gatunek ten wyróżnia się jadalnymi owocami, które są słodkie w smaku.
Uprawa roślin rutowatych
Każdy gatunek z rodziny rutowatych będzie posiadał zupełnie inne wymagania, jeżeli chodzi o jego uprawę. Jednak do najczęściej spotykanych okazów w naszych ogrodach zalicza się ruta zwyczajna. Warto zadbać o słoneczne stanowisko dla tej rośliny, a także żyzną glebę o lekko zasadowym odczynie. Chociaż roślina wyróżnia się całkowitą mrozoodpornością, to jednak najlepiej jest wybrać jej stanowisko osłonięte od wiatru.
Jeżeli zdecydujemy się na parczelinę trójlistkową, to należy zadbać o cieniste stanowisko. Dobrze jest zadbać o regularne nawodnienie, ponieważ gatunek ten nie wykazuje się zbyt głębokim systemem korzeniowym. Decydując się na uprawę tego gatunku, ciekawą odmianą jest ‘Aurea’, której liście przebarwiają się na jasnozielono.
Właściwości i działanie roślin rutowatych
Ruta jest rośliną, która ze względu na cenne właściwości, wykazuje działanie zdrowotne. Gatunek ten posiada w swoim składzie między innymi cenne flawonoidy, kumaryny, czy też olejki eteryczne. Dzięki temu ruta zwyczajna wykazuje działanie antyseptyczne, a także przeciwutleniające.
Ziele ruty pomaga przede wszystkim na różnego rodzaju problemy trawienne. Szczególnie jeżeli chodzi o schorzenia związane z woreczkiem żółciowym. Jest to roślina, która również pomaga łagodząco na objawy ze strony psychicznej. Dlatego wykorzystuje się ziele jako środek uspokajający. Jeżeli kobiety cierpią na bolesne oraz obfite miesiączki, to także powinny skorzystać z mocy tego ziela. Ponieważ pomaga ono na dolegliwości kobiece. Oczywiście należy uważać z dawkowaniem, ponieważ nadużycie może doprowadzić do odwrotnego efektu.
Rośliny rutowate i ich cenne właściwości. Zobacz, jakie występowanie posiadają rośliny rutowate, jak wygląda ich uprawa, a także jakie wykazują działanie lecznicze.