Rośliny rutowate

Ilustracja rośliny rutowate

Rośliny rutowate (Rutaceae) - rośliny wieloletnie, krzewy i drzewa, które zaliczają się do rzędu mydleńcowców. Rodzina ta obecnie obejmuje 2085 gatunków, które są przypisane 161 rodzajom. Naturalne występowanie roślin rutowatych przypisanych jest głównie obszarom objętym klimatem tropikalnym oraz subtropikalnym. Niektóre okazy spotykane są również w strefie klimatu umiarkowanego, w tym również na terenie Polski. Rośliny rutowate znajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle perfumeryjnym, czy też spożywczym.

Rośliny rutowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny rutowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny rutowate - rodzaje, opis, występowanie, uprawa

Oryginalne kwiaty w ogrodzie, to marzenie niejednego pasjonaty roślin. To właśnie dlatego warto zainteresować się uprawą roślin rutowatych. Dobrze jest zatem dowiedzieć się, w jaki sposób rośnie przedstawiciel z rodziny rutowatych, a także jak należy o nie dbać, by uzyskać jak najlepszy efekt.

Rośliny rutowate - charakterystyka i występowanie

Cechą charakterystyczną roślin rutowatych są wydzielane olejki eteryczne z różnych organów roślin. Przedstawiciele rodziny rutowatych posiadają najczęściej skrętoległe liście, które są całobrzegie lub czasami posiadają ząbkowane brzegi. W okresie kwitnienia pojawiają się różnokolorowe kwiaty, które zebrane są w rozmaite kwiatostany, takie jak kłosy, baldachy lub wiechy.

Po okresie kwitnienia pojawiają się owoce w postaci torebek lub jagód. Występowanie tych roślin przypisane jest głównie na terenie Afryki, Australii, czy też Ameryki Południowej. Oczywiście nieliczne okazy są spotykane także na pozostałych kontynentach. Wiele gatunków cenionych jest ze względu na drewno opałowe. Z niektórych okazów pozyskuje się cenne przyprawy.

Popularne gatunki roślin rutowatych

Ciężko jest wymienić wszystkie gatunki, a nawet rodzaje, które wchodzą w skład rodziny rutowatych. Rzeczywiście spora część z nich doskonale sprawdzi się również w naszych ogrodach. Do popularnych gatunków zaliczymy takie okazy jak:

  • Oriksa japońska (Orixa japonica) - krzew dorastający do 3 metrów wysokości. Gatunek ten kwitnie raczej niepozornie, ponieważ posiada on zielono żółte kwiaty, które dzielą się na kwiaty męskie i żeńskie. Uprawa tego gatunku powinna odbywać się głównie na stanowisku półcienistym i żyznym podłożu.
  • Ruta zwyczajna (Ruta graceolens) - jest to roślina, która w stanie naturalnym rośnie głównie na terenie południowo-wschodniej Europy. Natomiast jej uprawa została rozpowszechniona niemalże na całym świecie. Ruta zwyczajna posiada charakterystyczne żółte kwiaty, które pojawiają się od czerwca do sierpnia. Jest to roślina, która wykazuje właściwości lecznicze.
  • Parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata) - roślina, która w stanie naturalnym rośnie na terenie Ameryki Północnej, jednak została ona udomowiona także w pozostałych zakątkach świata. Drzewo dorastające do 8 metrów wysokości, kwitnie w czerwcu. Wtedy pojawiają się niepozorne żółte kwiaty wydzielające przyjemny goździkowy aromat.
  • Kazimira jadalna (Casimiroa edulis) - drzewo o wysokości do 15 metrów rośnie głównie na terenie Meksyku, a także Kostaryki. Gatunek ten wyróżnia się jadalnymi owocami, które są słodkie w smaku.

Uprawa roślin rutowatych

Każdy gatunek z rodziny rutowatych będzie posiadał zupełnie inne wymagania, jeżeli chodzi o jego uprawę. Jednak do najczęściej spotykanych okazów w naszych ogrodach zalicza się ruta zwyczajna. Warto zadbać o słoneczne stanowisko dla tej rośliny, a także żyzną glebę o lekko zasadowym odczynie. Chociaż roślina wyróżnia się całkowitą mrozoodpornością, to jednak najlepiej jest wybrać jej stanowisko osłonięte od wiatru.

Jeżeli zdecydujemy się na parczelinę trójlistkową, to należy zadbać o cieniste stanowisko. Dobrze jest zadbać o regularne nawodnienie, ponieważ gatunek ten nie wykazuje się zbyt głębokim systemem korzeniowym. Decydując się na uprawę tego gatunku, ciekawą odmianą jest ‘Aurea’, której liście przebarwiają się na jasnozielono.

Właściwości i działanie roślin rutowatych

Ruta jest rośliną, która ze względu na cenne właściwości, wykazuje działanie zdrowotne. Gatunek ten posiada w swoim składzie między innymi cenne flawonoidy, kumaryny, czy też olejki eteryczne. Dzięki temu ruta zwyczajna wykazuje działanie antyseptyczne, a także przeciwutleniające.

Ziele ruty pomaga przede wszystkim na różnego rodzaju problemy trawienne. Szczególnie jeżeli chodzi o schorzenia związane z woreczkiem żółciowym. Jest to roślina, która również pomaga łagodząco na objawy ze strony psychicznej. Dlatego wykorzystuje się ziele jako środek uspokajający. Jeżeli kobiety cierpią na bolesne oraz obfite miesiączki, to także powinny skorzystać z mocy tego ziela. Ponieważ pomaga ono na dolegliwości kobiece. Oczywiście należy uważać z dawkowaniem, ponieważ nadużycie może doprowadzić do odwrotnego efektu.

Rośliny rutowate i ich cenne właściwości. Zobacz, jakie występowanie posiadają rośliny rutowate, jak wygląda ich uprawa, a także jakie wykazują działanie lecznicze.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto