Rośliny selerowate

Ilustracja rośliny selerowate

Rośliny selerowate, znane również jako baldaszkowate, to rodzina bylin. Czasami są to również krzewy. Należy do niej ok. 440 rodzajów roślin i ok. 3870 gatunków. Występują niemal na całym świecie – poza Antarktydą. W naszym kraju znaleźć można ponad 70 gatunków roślin selerowatych, m.in. liściowe, korzeniowe, lecznicze, przyprawy i ozdobne.

Rośliny selerowate - najpopularniejsze rośliny

Rośliny selerowate - pozostałe rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny selerowate, kwiaty, dekoracyjne, rodzaje, występowanie, wymagania, sadzenie

Rośliny selerowate są popularne w Polsce. Dekoracyjne kwiaty i rośliny ozdobne znaleźć można w wielu ogrodach. W naszym kraju znajduje się ponad 70 gatunków roślin selerowatych. Jak wygląda sadzenie roślin selerowatych? Jakie są ich wymagania i konkretne rodzaje? Sprawdź najważniejsze wymagania roślin selerowatych.

Występowanie, pokrój i owoce roślin selerowatych, krok po kroku

Rośliny selerowate – co warto o nich wiedzieć?

Występowanie roślin selerowatych w Polsce jest dość powszechne. W naszym kraju znaleźć można ponad 70 różnych rodzajów roślin. Wśród nich wyróżnia się m.in. liściowe, korzeniowe, lecznicze, przyprawy i ozdobne. Najwięcej z roślin selerowatych to zielone jednoroczne i byliny. Czasami zdarzają się również krzewy i niewielkie drzewa (maksymalnie do 5 m wysokości). Pędy roślin selerowatych często są puste w środku. We wszystkich organach roślin występują olejki. Po roztarciu nadają im silny, niezwykle specyficzny zapach. Co jeszcze warto wiedzieć o roślinach selerowatych?

Jeśli chodzi o liście roślin selerowatych, zwykle są skrętoległe, natomiast blaszki liściowe duże. Kwiaty są drobne i zebrane w baldachy. Skrajne płatki brzeżnych kwiatów potrafią być mocno powiększone – do tego stopnia, że kwiatostan może funkcjonować podobnie do pojedynczego kwiatu. Działki kielicha są wolne, ewentualnie zrośnięte ze sobą. Pięć płatków w kornie, jeśli są to kwiaty dekoracyjne, jest zawsze wolnych. Jeśli chodzi o owoce, w nasionach znajduje się odżywcza tkanka obfitująca w białko i oleje.

Pietruszka zwyczajna – sadzenie i wymagania rośliny selerowatej

Rośliny selerowate cieszą się powodzeniem w naszym kraju. Jednym z czołowych przedstawicieli tych okazów jest pietruszka zwyczajna. To dwuletnia roślina, której liście przypominają seler naciowy. Pietruszka ma nie tylko cenne zastosowanie kulinarne, ale i lecznicze. Znajduje się w niej sporo magnezu, potasu, żelaza i cynku oraz witamin (m.in. A, B i C). Pietruszka zwyczajna chroni wątrobę i jelita, a także długo utrzymuje skórę młodą i zdrową.

Trzeba jednak pamiętać, że pietruszka ma dość duże wymagania stanowiskowe. Najważniejsze będzie posadzić ją w słonecznym miejscu – jednak takim, gdzie promienie słoneczne nie będą świecić na pietruszkę przez cały dzień. Jeśli zdecydujesz się na hodowlę pietruszki w półcieniu, zbiory nie będą obfite. Najlepsza gleba dla tej rośliny selerowatej będzie żyzna, trochę zasadowa, lekko wilgotna i przepuszczalna. Gliniastą ziemię wymieszaj z piaskiem. Odczyn pH gleby powinien wynosić 6-7.

Nasiona wysiewaj do gruntu w maju. Możesz też zrobić to między marcem a kwietniem. Aby nasiona się rozwinęły, potrzebują dużo ciepła. Powinieneś wcisnąć je w glebę na głębokość ok. 3 cm każde. Co ciekawe, nasiona pietruszki zwyczajnej kiełkują wyłącznie w ciemności – muszą więc zostać w całości przykryte ziemią. Podłoże dla pietruszki cały czas musi być lekko wilgotne. Jeśli wody będzie zbyt dużo, pietruszka zgnije. Dlatego też przyda się jej odpowiedni drenaż, który odprowadzi nadmiar wilgoci. Przesuszenie gleby też nie jest zbyt dobre. Może bowiem spowodować uschnięcie rośliny.

Rośliny selerowate – najciekawsze rodzaje uprawiane w Polsce

Koper ogrodowy – jak  wygląda jego uprawa?

Kolejną ciekawą rośliną selerowatą jest koper ogrodowy. Roślina mocno pachnie, dzięki czemu nadaje aromat wielu daniom. Wymagania kopru nie są wysokie – doskonale odnajduje się w towarzystwie większości ziół. Roślina jest jednoroczna i może osiągnąć od 70 do 120 cm wysokości. Kwitnie od lipca do września, zawiązując mnóstwo nasion. W sezonie wiosenno-letnim koper ogrodowy powinno się siać co 2-3 tygodnie. Warto podkreślić, że nasiona kopru dobrze zimują w gruncie. Roślina nie jest ekspansywna. Wykiełkuje w temperaturze od 10 st. C.

Najlepsze stanowisko dla kopru ogrodowego jest słoneczne – w cieniu będzie rosnąć bardzo słabo i powoli. Gleba powinna być lekko wilgotna, próchnicza i żyzna (lub przeciętna). Idealny odczyn gleby dla kopru ogrodowego to od lekko kwaśnego do obojętnego. Koper ogrodowy uprawia się na nasiona – właśnie one jako jedyne potrafią przetrwać mróz. Doskonale zimują w gruncie. Koper ogrodowy jest również odporny na choroby i szkodniki.

Podczas suszy i upałów koper ogrodowy wykazuje tendencję do przedwczesnego zakwitania. Wówczas należy go błyskawicznie zebrać i zjeść. Taki koper nie będzie już wypuszczał nowych liści. Jadalna jest niemal cała roślina – poza korzeniami. Najdelikatniejsze jednak okazują się liście koperku. Kwiaty i łodygi wykorzystać możesz m.in. do zakwaszenia ogórków. Obecnie roślina ceniona jest głównie jako przyprawa do dań.

Biedrzeniec anyżek i marchew – popularne rośliny selerowate

Biedrzeniec anyżek jest jednoroczną rośliną selerowatą, którą w Polsce traktuje się jako roślinę leczniczą i przyprawową. Może urosnąć maksymalnie do 50 cm wysokości. Zakwita między czerwcem a lipcem, wypuszczając niewielkie kwiatki o białych płatkach – na szczytach zebrane są w płaskie, duże baldachy. Biedrzeniec anyżek jest niezwykle aromatyczną rośliną, wypuszczającą anyżkowy, korzenny zapach. Należy zadbać o słoneczne i ciepłe stanowisko dla biedrzynka – powinno być osłonięte od wiatru. Najlepsza gleba dla rośliny jest próchnicza, żyzna i przepuszczalna. Powinna być również ciepła i gliniasto-piaszczysta. Zadbaj także o zasadowy odczyn pH podłoża. Biedrzeniec źle czuje się w cieniu, suszy i zimnym podłożu. Z powodzeniem uprawiać go można w dużych donicach. Jeśli chcesz wykorzystywać nasiona jako przyprawy, powinieneś przechowywać je w szczelnie zamkniętym, szklanym słoju.

Warto również wspomnieć o marchwi, która od lat jest chętnie hodowana w polskich ogródkach. Uprawna odmiana wymaga piaszczysto-gliniastej, lekkiej, średnio wilgotnej i żyznej gleby. Należy ją hodować w drugim roku po zastosowaniu obornika. Roślina nie jest wymagająca, jeśli chodzi o temperaturę. Dobrze czuje się między 15 a 20 st. C. Nasiona należy wysiewać wprost do gruntu, najlepiej na głębokości 1-2 cm. Marchew trzeba systematycznie podlewać i odchwaszczać. Wypada również spulchniać glebę. Dobrze posadzić rośliny w przewiewnym miejscu. Właśnie w takim wiatr bowiem utrudnia atakowanie marchwi np. przez połyśnicę marchwiankę.

Rośliny selerowate są niezwykle popularne w Polsce. Jakie są ich wymagania i konkretne rodzaje? Sprawdź najważniejsze informacje na temat roślin selerowatych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto