Rośliny sitowate

Ilustracja rośliny sitowate

Rośliny sitowate (Juncaceae) - rośliny jednoroczne oraz byliny zaliczające się do roślin jednoliściennych. Rodzina sitowatych obejmuje około 490 gatunków, które są przypisane 7 rodzajom. Występowanie tych roślin jest bardzo powszechne. Przedstawicieli tego gatunku można spotkać nie tylko w strefie klimatu umiarkowanego, ale również w klimacie tropikalnym. Rośliny z rodziny sitowatych najczęściej posiadają zastosowanie ozdobne. Natomiast niektóre gatunki służą do pozyskania łodyg, które wykorzystuje się w produkcji plecionek.

Rośliny sitowate - najpopularniejsze rośliny

Zobacz inne kategorie roślin

Rośliny sitowate - gatunki, występowanie, zdjęcia, porady

Chcąc urozmaicić swój ogród w wyjątkowe rośliny, warto skupić się na gatunkach sitowatych. Są to rośliny, które można spotkać nie tylko w Polsce w stanie naturalnym, ale również ich uprawa nie będzie zbyt skomplikowana. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są wymagania poszczególnych gatunków, a także czym się one wyróżniają.

Rośliny sitowate - opis

Patrząc na zdjęcia roślin sitowatych, możemy się przekonać o tym, że jest to rodzina wyróżniająca się bardzo dużym zróżnicowaniem gatunków. Najczęściej posiadają one liście skrętoległe, które zazwyczaj są trzyrzędowe lub dwurzędowe. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty w formie wierzchotek.

Po przekwitnięciu rośliny wydają owoce w postaci torebek, które zawierają liczne nasiona. Dzięki temu rozmnażanie roślin sitowatych nie sprawia większego problemu. Występowanie tych roślin najbardziej powszechne jest na terenach wilgotnych. Chociaż można je spotkać również wysoko w górach.

Popularne rodzaje i gatunki roślin sitowatych

Na terenie Polski możemy spotkać dwa rodzaje roślin sitowatych. Do nich zaliczymy:

  • Sit (Juncus) - rośliny zielone, które obejmują aż 330 gatunków. Natomiast na terenie Polski odnotowujemy obecność 22 gatunków.
  • Kosmatka (Luzula) -  rośliny obejmujące 124 gatunki, przy czym 10 z nich naturalnie występuje na terenie Polski. Rośliny zaliczające się do tego rodzaju posiadają liście rosnące najczęściej u nasady łodyg. W okresie kwitnienia pojawiają się wierzchotkowate liście.

Do najczęściej spotykanych gatunków roślin sitowatych w Polsce zaliczymy takie okazy jak:

  • Sit bałtycki (Juncus balticus) -  opis tej rośliny wskazuje, iż gatunek dorasta maksymalnie do 70 cm wysokości. Roślinę porastają liście o brunatnożółtym zabarwieniu. Występowanie tego gatunku, jak sama nazwa wskazuje, ma największe natężenie nad Bałtykiem. Jest to roślina narażona na wyginięcie.
  • Sit tępokwiatowy (Juncus subnodulosus) - patrząc na zdjęcia zauważymy roślinę, która dorasta do 1 metra wysokości. Żółte kwiaty pojawiają się od maja do czerwca.
  • Sit drobny (Juncus bulbosus) - opis wskazuje na gęstodarniową roślinę, która dorasta maksymalnie do 25 cm wysokości. Są to rośliny rosnące głónie na wilgotnych terenach. W okresie od lipca do października pojawiają się drobne kwiaty o jasnobrązowym zabarwieniu.
  • Kosmatka polna (Luzula campestris) - rośliny rosnące niemalże na terenie całego kraju. Gatunek dorastający do 30 cm wysokości, kwitnie od kwietnia do maja. W tym czasie pojawiają się kwiatostany przypominające kłosy.
  • Kosmatka owłosiona (Luzula pilosa) -  jest to bylina, która występuje powszechnie niemalże w całym kraju. Zdjęcia tego gatunku pokazują, że wiosną pokazują się niepozorne kwiaty pokryte lekkimi włoskami.
  • Kosmatka olbrzymia (Luzula sylvatica) - roślina dorastająca do 1 metra wysokości. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty w formie rozpierzchłych rozrzutek. Jest to gatunek najczęściej uprawiany w naszych ogrodach. Natomiast w stanie naturalnym możemy spotkać je rosnące głównie na Południu Polski.

Uprawa roślin sitowatych

Przeglądając, które rośliny sitowate najlepiej sprawdzą się do ogrodu, warto wymienić kosmatkę. Jest to roślina, która doskonale sprawdzi się nie tylko na rabatach ogrodowych, ale również na skalniakach. Jej wymagania nie są zbyt wielkie, dlatego uprawa kosmatki zalicza się do jednych z łatwiejszych. Na pewno warto zapewnić roślinom półcieniste stanowisko, a także żyzne podłoże, które są umiarkowanie wilgotne.

Decydując się na kosmatkę, będziemy mogli cieszyć się nią przez wiele lat. Jest to roślina mrozoodporna, chociaż niektóre gatunki zaleca się okrywać przed sezonem zimowym. Jej największe wymagania dotyczą tego, aby regularnie odchwaszczać. Inaczej roślina może zostać bardzo szybko zdominowana przez chwasty. Pielęgnacja kosmatek również nie zalicza się do zbyt skomplikowanych. Warto pamiętać o regularnym nawożeniu przy pomocy uniwersalnych nawozów. Ponadto wiosenną porą dobrze jest wyczesywać liście, dzięki czemu będziemy usuwać uschnięte lub przemarznięte pędy.

Rośliny sitowate w ogrodzie. Zobacz, jakie wymagania posiada uprawa roślin zaliczających się do rodziny sitowatych, a także jakie jest ich naturalne występowanie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto