Rośliny skalnicowate - najpopularniejsze rośliny
-
Tawułka Arendsabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tawułka Arendsa, której nazwa upamiętnia niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa, jest grupą hybryd kilku gatunków tej rośliny. Wyhodowano również liczne kultywary różniące się kolorem kwiatów, wysokością wzrostu i okresem kwitnienia. Niektóre odmiany nadają się do ozdoby tarasu i balkonu.
bylina -
Skalnica Arendsabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Skalnica Arendsa nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem różnych gatunków skalnic. Ta poduszkowata bylina, idealna do ogrodów skalnych i alpejskich, została po raz pierwszy wyhodowana przez niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa. Najczęstszymi roślinami macierzystymi są Saxifraga rosacea i Saxifraga hypnoides.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bergenia sercowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pochodząca z gór Ałtaju bergenia sercowata jest byliną o dużych liściach, które są odporne na mróz. Wiosenną ozdobę tworzą masywne kwiatostany z licznymi fioletoworóżowymi kwiatami. Nazwa rodzajowa rośliny upamiętnia niemieckiego botanika Karla von Bergen'a. Bergenia sercowata jest uprawiana w ogrodach od końca XVIII wieku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tawułka chińskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tawułka chińska jest byliną z wilgotnych lasów Azji. Ozdobę stanowią pierzaste liście oraz stożkowate, delikatne kwiatostany złożone z drobnych liliowych albo różowych kwiatów. Doskonale nadaje się do tworzenia kompozycji bylinowych na zacienionych rabatach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tawułka japońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnąca w górskich wąwozach w Japonii tawułka jest jedną z najbardziej popularnych bylin ogrodowych. Ozdobę tawułki japońskiej stanowią pierzaste, ciemnozielone liście oraz wcześnie rozwijające się stożkowate wiechy białych kwiatów. Doskonale nadaje się do miejsc trwale wilgotnych oraz zacienionych. W uprawie można spotkać wiele odmian o kwiatach w odcieniach różu i czerwieni.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Rośliny skalnicowate - pozostałe rośliny
-
Tiarella sercolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tiarella sercolistna jest północnoamerykańską byliną spokrewnioną z popularną u nas żurawką. Ozdobę stanowią jasnozielone, czerwieniejące jesienią liście oraz puszyste, stożkowate, białe kwiatostany. Doskonale nadaje się do ocienionych zakątków ogrodu i do sadzenia pod koronami drzew.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rodgersja kasztanowcolistnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodgersja kasztanowcolistna jest cienioznośną byliną o pachnących, białych kwiatach. Nazwa gatunkowa, polska i łacińska, wskazuje na podobieństwo jej liści do liści kasztanowca. Nazwę rodzajową nadano na cześć Johna Rodgers'a, amerykańskiego admirała, który około 1850 roku kierował ekspedycją, podczas której odkryto pierwsze egzemplarze rośliny.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tarczownica tarczowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tarczownica tarczowata jest mokradłową byliną północnoamerykańską. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika Karla Darmer'a, a polska nawiązuje do kształtu liści. Ozdobę rośliny stanowią duże, tarczowate liście odziomkowe, przebarwiające się jesienią na żółto i czerwono oraz rozwijające się wiosną jasnoróżowe baldachogrona kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żurawka krwistabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żurawka krwista jest jednym z wielu gatunków tego rodzaju botanicznego, uprawianych w ogrodach zarówno skalnych, jak i w zacienionych miejscach pod drzewami. Jest popularną byliną, która w odróżnieniu od innych żurawek ma bardziej dekoracyjne kwiaty niż liście. Przez długi czas rozwija drobne, szkarłatne kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Żurawka amerykańskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żurawka amerykańska jest północnoamerykańską byliną o dekoracyjnych liściach. Dzięki odporności na mróz stanowi efektowną ozdobę ogrodu przez cały sezon. W maju i czerwcu rozwija drobne, białe kwiaty zebrane w zwiewne, wiechowate kwiatostany. Żurawka amerykańska jest też jednym z gatunków rodzicielskich licznych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żurawka drobnokwiatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żurawkę drobnokwiatową przywiózł do Europy na początku XIX wieku szkocki botanik David Douglas. Czysty gatunek botaniczny rzadko bywa spotykany w ogrodach, ale jest za to rośliną macierzystą wielu hybryd i kultywarów. Czasem niezwykły okaz powstaje przez przypadek, jak sadzonka żurawki drobnokwiatowej z ciemnymi, czerwonobrązowymi liśćmi w słynnych Królewskich Ogrodach Botanicznych w Kew. Nazwano ją Heuchera micrantha ‘Palace Purple’.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Zobacz inne kategorie roślin
Rośliny skalnicowate - opis, gatunki, występowanie, uprawa, porady
Chcąc urozmaicić swoje rabaty kwiatowe lub posadzić na balkonie ciekawie kwitnące okazy, to z pewnością doskonale sprawdzą się rośliny skalnicowate. Warto zobaczyć, jak wygląda ich uprawa, a także jakie rodzaje tych roślin najczęściej goszczą w ogrodzie. Przekonaj się, że możesz przez cały sezon cieszyć się pięknymi kwiatami w pobliżu swojego domu.
Rośliny skalnicowate - opis
Najczęściej rośliny skalnicowate nie rosną powyżej 1 metra wysokości. Gatunki zazwyczaj posiadają skrętoległe liście, które mogą przybierać różne formy. W okresie kwitnienia pojawiają się promieniste kwiaty. Ich cechą charakterystyczną jest to, iż przyciągają liczne owady, dzięki którym rośliny są zapylanej.
Kolor i dokładny pokrój kwiatów jest uzależniony od konkretnego gatunku rośliny z rodziny skalnicowatych. Jednak po ich przekwitnięciu, pojawiają się owoce najczęściej w postaci torebek zawierających liczne nasiona. Przedstawiciele z rodziny skalnicowatych najczęściej spotykane są w Europie, Ameryce Północnej, Azji, a także Australii. Chociaż jako rośliny ozdobne zostały rozpowszechnione praktycznie na całym świecie.
Popularne rodzaje i gatunki roślin skalnicowatych
Rośliny z rodziny skalnicowatych przypisane są 33 różnym rodzajom. Do najczęściej spotykanych zaliczają się m.in. takie rodzaje jak:
- Bergenia (Bergenia) - byliny, które nie przekraczają najczęściej 50 cm wysokości. Te rodzaje roślin najczęściej w warunkach naturalnych rosną w Azji. Wyróżniają się charakterystycznymi kwiatami, które są zebrane w gęste kwiatostany.
- Żurawka (Heuchera) - rodzaj roślin, który spotykany jest głównie na terenie Ameryki Północnej. Byliny wyróżniają się niezwykle drobnymi kwiatami, które tworzą kwiatostany zebrane w gęste wiechy lub grona.
- Skalnica (Saxifraga) - rodzaj obejmujący aż 470 różnych gatunków, wśród których znajdują się również okazy występujące w Polsce. Rośliny najczęściej uprawiane są w ogrodzie jako kwiaty ozdobne. Jednak wiele z gatunków posiada również zastosowanie roślin leczniczych.
Wśród popularnych gatunków roślin skalnicowatych wymienimy takie okazy jak:
- Żurawka drobnokwiatowa (Heuchera micrantha) - zimozielona bylina, która wyróżnia się czerwono-bordowymi liśćmi o sercowatym kształcie. W okresie od maja do sierpnia pojawiają się drobne kwiaty o beżowym zabarwieniu, które są zebrane w wiechy.
- Bergenia grubolistna (Bergenia crassifolia) - bylina dorastająca do 50 cm wysokości. Wyróżnia się dużymi zimozielonymi liśćmi. W okresie kwitnienia pojawiają się kwiaty o zabarwieniu białym, różowym lub purpurowym.
- Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) - roślina popularna niezwykle na terenie Polski, ale również uprawiana jako ozdobna w ogrodach. W okresie od marca do maja pojawiają się żółtozielone kwiaty.
Uprawa i podlewanie roślin skalnicowatych
Uprawa każdego gatunku rośliny z rodziny skalnicowatych może się nieco różnić od siebie. Na przykład żurawka drobnokwiatowa najlepiej będzie czuła się na stanowisku słonecznym, a także żyznym podłożu. Jednak roślina poradzi sobie także w półcieniu, a nawet na takim miejscu będzie się ładnie przebarwiać. Należy zapewnić jej systematyczne podlewanie szczególnie w czasie suszy.
Innym gatunkiem, który jest bardzo często uprawiany w ogrodach, jest Skalnica Arendsa. Roślina dobrze czuje się na stanowisku półcienistym. Ponadto należy zapewnić jej wapienne i dość próchniczne podłoże. Ważne jest podlewanie, tak aby gleba była zawsze umiarkowanie wilgotna. Należy zwrócić uwagę, które odmiany tej rośliny są odporne na mrozy, a które wymagają okrywania.
Jakie zastosowanie posiadają rośliny skalnicowate?
Już wiemy, że znakomita większość roślin z rodziny skalnicowatych posiada zastosowanie w ogrodach jako okazy ozdobne. Jednak niektóre gatunki wykorzystywane są również w ziołolecznictwie ze względu na swoje właściwości zdrowotne. Taką rośliną jest m.in. śledziennica. Ziele tej rośliny wykorzystuje się w leczeniu chorobowych zmian skórnych. Ponadto wykazano skuteczne działanie w leczeniu stanów zapalnych narządów rozrodczych żeńskich i męskich.
Rośliny skalnicowate i ich uprawa w ogrodzie. Zobacz, jakie rodzaje możemy uprawiać w ogrodzie, a także jak wygląda podlewanie konkretnych gatunków z rodziny skalnicowatych.